Какво мислите за тези ваксини?

  • 12 912
  • 60
  •   1
Отговори

Анкета

Ваксинирате ли децата си срещу пневмококи и ротавирус?

Опции:

* Гласуването приключено: чт, 21 авг 2008, 20:57

  • Мнения: 993
Въпросът ми е провокиран от съвета на нашия педиатър да ваксинираме детето срещу пневмококи (причинители на менингит и други страшни болести) и ротавирус (причинител на диария - не е чак толкова страшно, но е често срещано и достатъчно неприятно заболяване).
Мъжът ми принципно не е фен на ваксините, но се съгласи, че ако това е практика в цивилизованите държави, ще я сложим и ние, затова питам точно в този форум. В България тези 2 ваксини (срещу пневмококите се казва Prevenar, а срещу ротавируса - Rotarix) не са задължителни, внасят се съвсем отскоро и са доста скъпи.

Предварително благодаря за отговорите! Желая ви здраве!  bouquet

# 1
  • Мнения: 7 837
Менингитната ваксина е задължителна в Щатите (изисква се за детска градина).
Ротавирусът беше пожелателна в началото. Сега вече присъства като задължителна във формата за детските градини.

# 2
  • Мнения: 993
Благодаря, Кейси!

И да допълня темата с още едно питане - знаете ли за някакви странични ефекти от тези ваксини?

# 3
  • Мнения: 7 837
Можеш да се обадиш на вносителя и да изискаш информация от листовката им.

При менингитната, стандартно като повечето ваксини, като изключим алергичните реакции, е че може да се появи лека температура, зачервяване, загуба на апетит...
Ротавирусът е единствената жива ваксина, която се дава тук. Не съм попадала на информация за сериозни алергични реакции, но не съм и търсила детайлно. Да не говорим, че като нова ваксина, ако има нещо не наред, тепърва ще си покаже...

А защо искате да слагате Ротавирус? Детето е голямо вече. Тук се дава на два приема, когато бебето е на 2 и 4 месеца.

Последна редакция: чт, 14 авг 2008, 21:22 от Кейси

# 4
  • Мнения: 993
Защото диарии има и при по-големи деца и понякога са смъртоносни заради обезводняването. Не че ще допуснем да се обезводни до такава степен ако сме наоколо, но аз съм карала подобно нещо при това на 17 години и за няколко дни направо се стопих - гадна работа! Не сме я сложили на 2-4 месеца, защото тогава я нямаше в България. А детето... голямо, голямо... голямо бебе си е той  Grinning Та ако не представлява риск, бихме платили дори тази висока цена (300 лв.) за да му спестим стомашни страдания.

# 5
  • Мнения: 7 837
300 лв. ротавирус ваксина!? Не е истина.
Вие си решавате, но аз бих си ги спестила. Не защото са пари, а защото донякъде, поне за мен тази ваксина е леко пресилена. Големият ми син я няма (тогава все още не се слагаше). На малкия я сложихме, само заради детската градина.
Идеята, че се слага на бебета, защото при тях положението може да стане много по-критично, отколкото при по-голямо дете.

# 6
  • Мнения: 993
Ще видим, може и ние да си я спестим. Мене повече менингитът ме плаши. Мерси!  Hug

# 7
  • Vienna
  • Мнения: 261
Ваксината против Ротавирус тук не се препоръчва 3а деца над 6 месеца. За пневмпкоките тук не е 3адължителна, но а3 я сложих. Освен (слава богу) рядките случаи на менингит предпаzва и от Отити и прочие гадни 3аболявания. Кеиси ти бъркаШ менингококи и Пневмококи. Ра3ликата е съЩествена, 3аЩото ра3пространението на  Менингококите е ра3лично, и среЩо субтипа, които е раzпространен в средна и и3точха европа (Б) няма ваксина.
Според мене 3а Рота при вас не си струва вече, а 3а пневмококите бих имуни3ирала. Към това и3ка3ване обаче трябва да си при3ная, че съм привърженичка на ваксините. Сигурно Ще чуеШ и други мнения.

# 8
  • Мнения: 3 034
синът ми има и двете, на пневмококите държа особено много. ще има и всички останали ваксини според имунизационния календар  Peace

# 9
  • Мнения: 7 837
Защо и какво да бъркам? Пневмоковата ваксина е срещу бактериален менингит. Задължителна е в Щатите.
Не знам, дали  в България има такива случаи.  В последните години имаше на вирусен.

# 10
  • Мнения: 993
Доколкото разбрах от педиатъра, който е известен специалист по инфекциозни болести, има различни причинители на менингит, съответно различни ваксини. Ваксината Prevenar, за която говорим сега, е срещу пневмококи. Те, както е отбелязала Леден Облак, причиняват един куп страхотии, направо настръхнах като погледнах в Уикито. За острия бактериален менингит, от който имаше смъртни случаи наскоро в България, също имало ваксина, но сме още малки за нея и ще ни я поставят догодина, ако решим. Причинителят е haemophilus influenzae. И той прави същия тип гадости като другата гадина - отити, пневмонии и т.н.
Такаааа... на база на отговорите дотук клоня към "за" Prevenar-a и "въздържал се" от Rotarix-a. Ще изчакам обаче до края на анкетата да събера повече мнения.  Peace

# 11
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 587
Ваксинирала съм детето си с всичко по имунизационен календар + от незадължителните за страната, в която живея за хепатит. Привърженик съм на ваксините и не бих имала резерви за нито една, ако това ще ми помогне да го опазя жив и здрав.
Странични реакции - стандартните при ваксини - температура, отпадналост, раздразнение, липса на апетит.

# 12
  • Мнения: 139
На нашето момиче преди седмица му биха три инжекции наведныж-двете са тези ваксини за които питаш, а третата е срещу рубеола, морбили и шарка мисля че (ако някой може да ме светне как е шарка на английски).
Това нормално ли е тук в САЩ, три ваксини наведныж ,една след друга, две на единия крак и една на другия, травмираха ми бебето тия Thinking И сыщо това, 4е следващата консултация ще быде след 3 месеца Thinking
Ина4е и аз сым за ваксините, не може и да быде другояче, и тази за ротавируса я правихме в Бг, но ни я пратиха от САЩ. Тогава хич не бях за, беше ме страх, защото 4ух че имала доста страни4ни ефекти, така каза педиатырката й в Бг и даже ми каза аз да й я давам, тя нали се прилага перорално, защото тя не била длыжна, но това е друг выпрос.
Та кым авторката на темата- от гореизброените ваксини при Анна нямаше никакви странични резултати.
А като говорим за ваксини- какво мислите вие за пентаксим-която се дава на три приема в 2,4 и 6 месец?Тази трябва да е против дифтерия, тетанус и коклюш нали, ако не се лыжа?

# 13
  • Vienna
  • Мнения: 261
Защо и какво да бъркам? Пневмоковата ваксина е срещу бактериален менингит. Задължителна е в Щатите.
Не знам, дали  в България има такива случаи.  В последните години имаше на вирусен.
Sorry, не те дочетох като хората

# 14
  • Мнения: 3 521
в Германия не са задължителни, но ги поставихме по наше желание.
На пнеумококите вдигна температура, на другата не реагира по някакъв начин.

Общи условия

Активация на акаунт