От кога давате храна на малки парченца, а не пасирана?

  • 5 696
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 960
Всичко е индивидуално..зависи и колко са зъбите ,за да се дъвче и доколко детето иска и може да дъвче!Моят син от годинката/дори преди това/ си яде без да е пасирано -на парченца,но той обича да дъвче Peace

Последна редакция: чт, 21 авг 2008, 14:41 от daninka

# 31
  • Мнения: 69
И аз съм на мнение, че зависи от детето. Прбвай го- ако не се дави и не му се гади от парченцата, няма проблем. Може да пробваш сама да си взема храна... ама май сте мънички още за това:thinking:

Първото непасирано нещо, което дадох беше попарата. После (8-9м) започнах със зеленчуци- кубчета моркови, картофи и грахчета- но не и ги оставяй така цели на кубчета или топченца, а ги намачкай леко преди да ги предложиш Simple Smile

# 32
  • Мнения: 2 908
Dina767 ,мнението си е лично мое,няма защо да ме цитираш-дали ще си "мъчиш"детето си е лично твое решение-а знаеш ли какви мъки бяха ,като свикна да яде само пасирано и като видеше на 1г и 3 месеца непасирано как плюеше и риташе?Така ли трябва да става?Защото аз и давах непасирано от 8 месечна,но никога не съм и тъпкала насила да го яде-тя се мръщеше и аз естествено пасирах-после като видиш зора да не иска въобще да яде непасирано ми се обади,а не обвинявай само.Защото само майка,която си гледа по нейният си начин детето си знае какво и е-аз обвинявам ли те за нещо?Отделно  съм напълно,ама напълно съгласна с всичко казано от Пандора-особено това,че по-малко дете по-лесно би свикнало с непасирано,а по-голямото все повече привиква на пасатор-затова казах съвсем човешки да се свиква детето от рано,ама нали трябва да се намери някой да се нахвърли на друг,та да стане весело............Какво ли се учудвам-нали пиша от 2 години тук почти ooooh!
Няма човек,дето да не дъвче-това е истина,ама ако се осланяте на нея само,поне не обвинявайте другите,които се опитват нещо да правят-като например махането на памперса.То не бяха раздори тук в тези форуми,не бе чудо,за тия памперси,за това хранене,за залъгалки,за колики......всеки да си гледа детето си както намери за добре-щом някой намира за добре да"не го мъчи" 4-5 месеца въобще с нищо-негова си работа-никога не съм обсъждала някой колко бил мързелив,работлив,пресметлив или т.н....а ,че има хора,обсъждащи другите-ИМА ГИ ЗА СЪЖАЛЕНИЕ.

Последна редакция: чт, 21 авг 2008, 13:33 от афродита

# 33
  • София
  • Мнения: 3 249
При пасирането има и още един тънък момент според мен. Когато храната не е само картоф и морков, а стане многокомпонентна, вкусът на пасираното се различава от вкуса на "натуралното". Вярно е, че продуктите се овкусяват и си "попиват" сосовете и ароматите, но все пак е различно. Например едната ми сестра (тийнейджърка) и до сега обича да си намачква храната, понякога дори си я пасира. Не защото не може да дъвчи, а просто защото твърди, че така вкусът й харесва повече. Значи (според мен!) въпросът не опира само до дъвчене и давене, но има и нотка на предпочитание.

Аз лично за себе си не виждам проблем детето да яде пасирана, дори гладко пасирана храна и до по-късна възраст, ако разбира се не му се налага да тръгне на ясла и градина, където стандартите са малко по-различни. Не разбирам поради каква причина бабите около мен подскачат като ощипани и се избиват да се хвалят как хранят подопечните им с великански залци. И какво от това?

Нищо, направено насила в отглеждането на детето, не е препоръчително според мен - говоря за памперси, пасиране, биби, шишета, млека, солети и каквото още се сетите.

# 34
  • Мнения: 2 960
[ по-малко дете по-лесно би свикнало с непасирано,а по-голямото все повече привиква на пасатор-затова казах съвсем човешки да се свиква детето от рано,ама нали трябва да се намери някой да се нахвърли на друг,та да стане весело

абсолютно съм съгласна с това мнение!!


Нищо, направено насила в отглеждането на детето, не е препоръчително според мен - говоря за памперси, пасиране, биби, шишета, млека, солети и каквото още се сетите.


подкрепям !!!

# 35
  • Мнения: 46 508
1г. и 6м.
Преди това се давеше и посиняваше.


[ по-малко дете по-лесно би свикнало с непасирано,а по-голямото все повече привиква на пасатор-затова казах съвсем човешки да се свиква детето от рано,ама нали трябва да се намери някой да се нахвърли на друг,та да стане весело

абсолютно съм съгласна с това мнение!!


Аз не съм съгласна Rolling Eyes Пробвах още, когато беше много малка, но това по никакъв начин не й помогна да привикне. Детето свиква, когато е готово, някои по-късно, други по-рано, заложено е в тях и няма нищо общо с нашите желания.
Не намерих причина да я натискам и да гледам как се бори за въздух, какво от това, че ще започне да дъвче по-късно newsm78 не може всички да са еднакви.

# 36
  • Мнения: 569
  Афродита, повярвай ми , не съм вложила абсолютно нищо лично , към теб или твоите качества на майка! Ако е прозвучало така - наистина съжалявам!Не виждам нищо лошо в това , че съм те цитирала - и други са изразили несъгласие с принципа или подхода за който ти говориш , но само аз съм цитирала- още веднъж нищо лично! Нормално е , когато се обособят 2 вида становище в дадена тема те да се дискутират - нали целта е да помогнем на автора с повече факти , доводи , дори размишления.
   Просто от написаното от теб останах с впечатление , че си започнала рано да даваш не пасирано и въпреки, че детето се е давело , си продължила за да се научи, а не че си отивала и си го пасирала след това... и освен това не се съгласих с думата
Но е редно детето да се учи на непасирано-то ще си се дави до по-късно...

   Също не съм казала никъде , че си " мъчиш" детето , а че аз не бих "настоявала"
   Както ти си казала , всеки има право на мнение ! Уважавам твоето , както и на всички останали, запазвам правото на свое и съжалявам , ако е прозвучало другояче... Hug
   
   

# 37
  • Мнения: 1 195
Станислав отказва пасираната храна от доста време. Ако му давам хапчици или парченца - яде. Пасирано ли е отказва категорично. Всяко дете е различно според мен.

# 38
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 574
На 8 навършени месеца въведох попара в менюто на бебчо, която беше първата непасирана храна. Сега му давам и други непасирани, но меки храни - намачкани банани, настъргани праскови и др. плодове. Също така купените пюренца за възраст 8+ месеца са с късчета храна и се приемат добре от сина ми. Предполагам, че такива пюренца могат да се консумират от всички бебоци на тази възраст.

# 39
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
Зависи от детето - как възприема идеята за парченца. В момента малкият ми син (почти на 9 месеца) яде храна с цели зърна ориз, малки парченца моркови и картофи с удоволствие, меките плодове (праскова, пъпеш) въобще не ги правя на пюре, а ги режа на парченца и давам директно. Много рядко се дави, ако нещо не може да го сдъвче хубаво, си го плюе. Докато големият например ревеше на цели зърна ориз до година и 3-4 месеца.
Пробвай от време на време да даваш храни за гризане - корички хляб, меки парчета плодове, които да държи в ръчичка и да смуче и гризка. Това е начинът да се научи да се справя с твърдите храни. Дъвкането става и само с венци, не е необходимо да има зъби. Ще разбереш кога е готова за храни на парченца, когато и дадеш трохичка хляб или зрънце храна и не се задави, а си я помотае хубаво в устата и глътне, без да се задави. За всяко дете е различно
подкрепям

# 40
  • Мнения: 2 111
Все още пасирам храната.
Давала съм  коричка хляб,бисквита и плод за да ги дъвче,но прави ужасна физиономия и ако се отчупи някоя трохичка почва да се мъчи да повърне и успява.

# 41
  • Мнения: 668
От 10 месец го почнах на малки залъчета,непасирана храна,само я мачках с вилицата и всеки път по малко.Сега ядем като големите без никакъв проблем.

# 42
  • Мнения: 668
да подчертая ,че до 1 година нямахме зъбки.Явно си е до детето

# 43
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 242
На 10-11 месеца спрях тотално да пасирам каквото и да е.

# 44
  • София
  • Мнения: 2 734
При нас беше на приливи и отливи.На 7 мес. все още се давеше от непасирана храна.На около 9 вече хапваше миниатюрни парченца,после започна сама да гризе бисквити и корички хляб.Около годинката бяхме преминали на доста грубо пасирана храна,но малката изведнъж изкара един период на неядене и отказване на парчена и отново се върнахме към гладко пасираното.Оттогава доскоро ту предпочиташе по-груба консистенция,ту по-гладка.Но същевременно с това,докато ядеше от нашите чинии си намичаше всичко на огромни парчета и нямаше никакви проблеми с дъвкане и давене.От месец някъде приключих с пасирането.Мачкам с вилица,а месото режа по-на дребно с нож.

Общи условия

Активация на акаунт