От кога давате храна на малки парченца, а не пасирана?

  • 5 676
  • 45
  •   1
Отговори
  • варна
  • Мнения: 28
Здравейте Мамчета! Моята бебка навърши 7 месеца и се интересувам от кога мога да й давам храна с малки парченца? Дадох й пасирана сурова ябълка, но нещо се дави и спрях.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 099
 Confused Късно. На 1 г. и 6 м.; тоест - преди месец и малко...
Давеше се и повръщаше, та реших да не настоявам... Не ми се искаше да го отвратя и от храната, и от себе си... Прецени според детето. Успех.

# 2
  • Мнения: 523
И ние по-късно започнахме. Не си спомням точно, но беше след 13-14 месечна възраст. Няма смисъл да го караш насила. Излишни амбиции......

# 3
  • Мнения: 11 003
Храна с парченца започнах да давам след 1 г. Дотогава дъщеря ми нямаше зъби. Не насилвай детето, щом се дави. Очевидно й е рано.

# 4
  • София
  • Мнения: 9 517
И моята е на 7 месеца - аз дадох по грешка един заек на Гербер, в който има малки парченца - след първоначалното задавяне го дъвчеше, но повече от 30-40 грама отказва да изяде и спрях да я мъча.

# 5
  • Мнения: 5 940
Синът ми прояви желание да се храни сам, с ръце на около десет месеца. Тогава започнах да му давам парчета сирене, месо, задушени зеленчуци и плодове . По-едро пасирани пюрета давах от по-рано, месец и половина преди това. Всичко е до дете, някои се давят и по-добре да се изчака.

# 6
  • Мнения: 3 205
Зависи от детето - как възприема идеята за парченца. В момента малкият ми син (почти на 9 месеца) яде храна с цели зърна ориз, малки парченца моркови и картофи с удоволствие, меките плодове (праскова, пъпеш) въобще не ги правя на пюре, а ги режа на парченца и давам директно. Много рядко се дави, ако нещо не може да го сдъвче хубаво, си го плюе. Докато големият например ревеше на цели зърна ориз до година и 3-4 месеца.
Пробвай от време на време да даваш храни за гризане - корички хляб, меки парчета плодове, които да държи в ръчичка и да смуче и гризка. Това е начинът да се научи да се справя с твърдите храни. Дъвкането става и само с венци, не е необходимо да има зъби. Ще разбереш кога е готова за храни на парченца, когато и дадеш трохичка хляб или зрънце храна и не се задави, а си я помотае хубаво в устата и глътне, без да се задави. За всяко дете е различно

# 7
  • Мнения: 9 973
все още пасирам

# 8
  • Мнения: 27 524
Всяко дете май различно почва. Моят много късно спря да се дави - доста след годинката  Blush

# 9
  • Мнения: 2 908
От 8-месечна и давам непасирана храна,друг въпрос е,че се давеше доста и спря да се дави чак към 1г и 3-4 месеца.Но е редно детето да се учи на непасирано-то ще си се дави до по-късно,но ако му даваш само пасирано,ще му хареса много да гълта като пате и гледай после.....

# 10
  • Мнения: 31 109
При всяко дете е различно. Моето едва сега започва да дъвче хубаво. Яде цяла краставица. Мисля, че детето не трябва да се насилва за нищо. То само си показва. Ако се дави въобще не давай по-едра храна. За какво трябва да се тормозите. Всеки може да дъвче и някога се е научил.

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Аз до 1г и 6м пасирах,а после започнах да го правя по-рядко.През това време съм предлагала храна на малки парченца но не се приемаше с ентусиазъм-напротив.

# 12
  • Мнения: 999
Аз започнах от началото на 8м. От начало не желаеше пюретата които са на по едри парчета, но вече ги хапва. Вчера яде телешко варено, което бях намачкала джиджавката с  и си го изяде цялото. Интересното е че само някои храни ги предпочита по едри а други пасирани.От както яде попара си я яде намачкана, яде също и кус-кус.

# 13
  • Мнения: 8 222
на около 8-9м беше, когато започна да яде храна на парчета и да я отказва, ако е пасирана. При нас интересното беше, че като по-малък не съм давала бисквити или солети - въобще нищо за гризкане. Само меки праскови и банани му давах да дъвче. Обаче още на първата попара и кус-кус, които му направих, парченцата му харесаха и за мое учудване се справяше добре с тях. След това започна да не иска храна, която е пасирана.

# 14
  • Мнения: 2 172
От около 2 месеца,тоест на 7 и половина  Peace Има два едва покарали зъба в момента,тъй че те не са определящи за това дали да се дава пасирана или не пасирана.Бебетата си намират начини да я преработват и без зъби.Моета беба пък се мръщи на гладки пюрета,предпочита да е като манджичка непасирано  newsm78 Разбира се,не големи твърди парчета,а ориз,дребни картофчета,морковчета,доматче,сирене,бисквити,хляб....дори и месо от пържола(незнам какг о яде,но иска още и още.... Crazy

# 15
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 595
От преди около месец давам непасирани, а намачкани  храни, за да се учи да дъвчи. Плодовете ги намачквам, зеленчуковите пюрета също ги мачкам, давам ориз непасиран, както и домашно приготвени овесени ядки (не от финните), също непасирани. Разбира се парченцата не са големи, за да не се задави, но не е и гладко пюре. Бебка си дъвче с 2-та зъба, които има и докато не сдъвче и глътне, не си отваря устата за следваща хапка, при което храненето стана малко по-бавно.
Мисля, че може да пробваш с храна на съвсем малки парченца, за да видиш дали е готово детето ти

# 16
  • Мнения: 1 305
От 8м започнах малко по малко да и давам не толкова добре пасирана храна. Сега вече си яде почти всичко . А от 1 месец като види нещо, че ние ядем иска и тя късам на по малки парченца и давам. Но когато пие вода и мляко много се дави, а от друга храна не се е давила. Много си зависи от детето на моята приятелка детето е 3м по голямо, и тя доскоро пасираше.

# 17
  • Мнения: 569
   Както виждаш- колкото майки са писали , толкова различни случаи има- при едни по-рано , при други по- късно...
   Аз също бях пуснала такава тема преди време и разбрах, че не сме единствените и няма смисъл да го тормозя , той и без това не се въодушевява особено като види храна. Все още пасирам , от време навреме пробвам намачкано или на парченца , но не само , че се дави, но и повръща...
От 8-месечна и давам не пасирана храна,друг въпрос е,че се давеше доста и спря да се дави чак към 1г и 3-4 месеца.Но е редно детето да се учи на непасирано-то ще си се дави до по-късно,но ако му даваш само пасирано,ще му хареса много да гълта като пате и гледай после.....
Не виждам как повече от 5-6 месеца ще настоявам , а той ще продължава да си се дави- а и не съм срещала дете/ човек със зъби , който отказва или не може да дъвче Hug

# 18
  • София
  • Мнения: 3 249
Първо пасирах гладко, после не чак толкова, а накрая само намачквах - до 1 година и 4 месеца. Тогава дъщеря ми показа, че не желае да яде такава гладка храна и от тогава се справя с "нормална". Води се по детето. То ще ти покаже кога и за какво е готово. Моето както се давеше и не дъвчеше, така  в следващия момент вече не искаше пасирано. Много ясно, че като се дави, няма да настояваш за храна на парчета, защото "така трябва" или защото на съседката детето така се храни. Peace

# 19
  • Мнения: X
От седмия месец започнах да давам едро пасирана храна, до годинката отказваше сама гладко пасирани храни и мина на намачкана.
По принцип всяко дете е различно, но по мои наблюдения е много по-есно по-малко бебе да привикне към храна с по-едри частички, отколкото едно дете над годинка, което вече си търси пасираното.
По принцип не е кой знае какво, стига майката да си го гледа до 3г., но ако ще тръгва на ясла е по-добре да си яде нормална храна към 1г.6м.

Поне аз се постарах детето ми да има ясленски навици, преди да тръгне на ясла, но пак казвам има деца и деца и наааай-важното - има майки и майки. Wink

# 20
  • Мнения: 4 753
До сега не съм пасирала нищо... Плодовете, които му давам ги намачквам хубаво с пластмасова виличка или лъжичка...  Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 5 707
Започнах да не пасирам от 9 ия месец!

# 22
  • Мнения: 78
от началото на 11-тия месец,давам не пасирана храна

Тя сама се отказа да яде пасирано и дори отвръща глава като види гладка смес,даже не опитва,храна на парченца яде с интерес,новост.

Ако искаш да свикне по лесно детето ти към по груба консистенция и да не се дави ,от собствен опит да ти кажа, много помага гризкането на парчета хляб или резени плодове.

# 23
  • Мнения: 1 674
Баткото след годинката,а на малката още пасирам всичко

# 24
  • Мнения: 2
От 8 месеца му давам не пасирана храна,плодове и дори цели моркови.Много бързо свикна да яде и сега вече е на 1г. и нямаме никакви задавяния.

# 25
  • от Луната
  • Мнения: 1 752
От около 2 месеца,тоест на 7 и половина  Peace Има два едва покарали зъба в момента,тъй че те не са определящи за това дали да се дава пасирана или не пасирана.Бебетата си намират начини да я преработват и без зъби.Моета беба пък се мръщи на гладки пюрета,предпочита да е като манджичка непасирано  newsm78 Разбира се,не големи твърди парчета,а ориз,дребни картофчета,морковчета,доматче,сирене,бисквити,хляб....дори и месо от пържола(незнам какг о яде,но иска още и още.... Crazy
Бебка е на кухня от 6 месеца, а от 7 сухара, който и слагам в бульона не го стривам а го чупя на парченца, попарата също. Давам и плодове на парченца, и корички хляб, и геврек съм давала. Но мисля, че всяко дете си е различно и не бива да се насилва за каквото и да било, когато е готово то само ще си покаже smile3522

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 185
Според мен няма правило по което да се движиш. Всяко дете си е индивидуално. Големия батко пиеше пасирана попара в шише до 1 год. Повръщаше от съвсем малки парченца до 2 год. Складираше месо по странен начин в бузите си и т.н.
За разлика от него дъщеря ми ядеше по-едрички парченца от малка 7-8мес., но тя просто си хапваше всичко с апетит за разлика от злоядия се брат.
Сега с малчо като гледам как вървят нещата, ако му харесва това което предлагам е склонен още от сега да хапва мънички парченца, ако не го одобрява - шанс няма.
Нека датето те води. Peace Когато е готово. Не се притеснявай. Няма човек който да яде пасирана храна. Laughing 

# 27
  • София
  • Мнения: 17 591
Май към 7 - 8 месечен беше...

# 28
  • Мнения: 2 231
Още й пасирам храната Embarassed. Дори като взема детската кухня, първо минава през пасатора и тогава яде иначе ако усети парченце почва едно гадене и докато не повърне всичко не мирясва. Rolling Eyes

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Започнах да давам след годинката

# 30
  • Мнения: 2 960
Всичко е индивидуално..зависи и колко са зъбите ,за да се дъвче и доколко детето иска и може да дъвче!Моят син от годинката/дори преди това/ си яде без да е пасирано -на парченца,но той обича да дъвче Peace

Последна редакция: чт, 21 авг 2008, 14:41 от daninka

# 31
  • Мнения: 69
И аз съм на мнение, че зависи от детето. Прбвай го- ако не се дави и не му се гади от парченцата, няма проблем. Може да пробваш сама да си взема храна... ама май сте мънички още за това:thinking:

Първото непасирано нещо, което дадох беше попарата. После (8-9м) започнах със зеленчуци- кубчета моркови, картофи и грахчета- но не и ги оставяй така цели на кубчета или топченца, а ги намачкай леко преди да ги предложиш Simple Smile

# 32
  • Мнения: 2 908
Dina767 ,мнението си е лично мое,няма защо да ме цитираш-дали ще си "мъчиш"детето си е лично твое решение-а знаеш ли какви мъки бяха ,като свикна да яде само пасирано и като видеше на 1г и 3 месеца непасирано как плюеше и риташе?Така ли трябва да става?Защото аз и давах непасирано от 8 месечна,но никога не съм и тъпкала насила да го яде-тя се мръщеше и аз естествено пасирах-после като видиш зора да не иска въобще да яде непасирано ми се обади,а не обвинявай само.Защото само майка,която си гледа по нейният си начин детето си знае какво и е-аз обвинявам ли те за нещо?Отделно  съм напълно,ама напълно съгласна с всичко казано от Пандора-особено това,че по-малко дете по-лесно би свикнало с непасирано,а по-голямото все повече привиква на пасатор-затова казах съвсем човешки да се свиква детето от рано,ама нали трябва да се намери някой да се нахвърли на друг,та да стане весело............Какво ли се учудвам-нали пиша от 2 години тук почти ooooh!
Няма човек,дето да не дъвче-това е истина,ама ако се осланяте на нея само,поне не обвинявайте другите,които се опитват нещо да правят-като например махането на памперса.То не бяха раздори тук в тези форуми,не бе чудо,за тия памперси,за това хранене,за залъгалки,за колики......всеки да си гледа детето си както намери за добре-щом някой намира за добре да"не го мъчи" 4-5 месеца въобще с нищо-негова си работа-никога не съм обсъждала някой колко бил мързелив,работлив,пресметлив или т.н....а ,че има хора,обсъждащи другите-ИМА ГИ ЗА СЪЖАЛЕНИЕ.

Последна редакция: чт, 21 авг 2008, 13:33 от афродита

# 33
  • София
  • Мнения: 3 249
При пасирането има и още един тънък момент според мен. Когато храната не е само картоф и морков, а стане многокомпонентна, вкусът на пасираното се различава от вкуса на "натуралното". Вярно е, че продуктите се овкусяват и си "попиват" сосовете и ароматите, но все пак е различно. Например едната ми сестра (тийнейджърка) и до сега обича да си намачква храната, понякога дори си я пасира. Не защото не може да дъвчи, а просто защото твърди, че така вкусът й харесва повече. Значи (според мен!) въпросът не опира само до дъвчене и давене, но има и нотка на предпочитание.

Аз лично за себе си не виждам проблем детето да яде пасирана, дори гладко пасирана храна и до по-късна възраст, ако разбира се не му се налага да тръгне на ясла и градина, където стандартите са малко по-различни. Не разбирам поради каква причина бабите около мен подскачат като ощипани и се избиват да се хвалят как хранят подопечните им с великански залци. И какво от това?

Нищо, направено насила в отглеждането на детето, не е препоръчително според мен - говоря за памперси, пасиране, биби, шишета, млека, солети и каквото още се сетите.

# 34
  • Мнения: 2 960
[ по-малко дете по-лесно би свикнало с непасирано,а по-голямото все повече привиква на пасатор-затова казах съвсем човешки да се свиква детето от рано,ама нали трябва да се намери някой да се нахвърли на друг,та да стане весело

абсолютно съм съгласна с това мнение!!


Нищо, направено насила в отглеждането на детето, не е препоръчително според мен - говоря за памперси, пасиране, биби, шишета, млека, солети и каквото още се сетите.


подкрепям !!!

# 35
  • Мнения: 46 484
1г. и 6м.
Преди това се давеше и посиняваше.


[ по-малко дете по-лесно би свикнало с непасирано,а по-голямото все повече привиква на пасатор-затова казах съвсем човешки да се свиква детето от рано,ама нали трябва да се намери някой да се нахвърли на друг,та да стане весело

абсолютно съм съгласна с това мнение!!


Аз не съм съгласна Rolling Eyes Пробвах още, когато беше много малка, но това по никакъв начин не й помогна да привикне. Детето свиква, когато е готово, някои по-късно, други по-рано, заложено е в тях и няма нищо общо с нашите желания.
Не намерих причина да я натискам и да гледам как се бори за въздух, какво от това, че ще започне да дъвче по-късно newsm78 не може всички да са еднакви.

# 36
  • Мнения: 569
  Афродита, повярвай ми , не съм вложила абсолютно нищо лично , към теб или твоите качества на майка! Ако е прозвучало така - наистина съжалявам!Не виждам нищо лошо в това , че съм те цитирала - и други са изразили несъгласие с принципа или подхода за който ти говориш , но само аз съм цитирала- още веднъж нищо лично! Нормално е , когато се обособят 2 вида становище в дадена тема те да се дискутират - нали целта е да помогнем на автора с повече факти , доводи , дори размишления.
   Просто от написаното от теб останах с впечатление , че си започнала рано да даваш не пасирано и въпреки, че детето се е давело , си продължила за да се научи, а не че си отивала и си го пасирала след това... и освен това не се съгласих с думата
Но е редно детето да се учи на непасирано-то ще си се дави до по-късно...

   Също не съм казала никъде , че си " мъчиш" детето , а че аз не бих "настоявала"
   Както ти си казала , всеки има право на мнение ! Уважавам твоето , както и на всички останали, запазвам правото на свое и съжалявам , ако е прозвучало другояче... Hug
   
   

# 37
  • Мнения: 1 195
Станислав отказва пасираната храна от доста време. Ако му давам хапчици или парченца - яде. Пасирано ли е отказва категорично. Всяко дете е различно според мен.

# 38
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 562
На 8 навършени месеца въведох попара в менюто на бебчо, която беше първата непасирана храна. Сега му давам и други непасирани, но меки храни - намачкани банани, настъргани праскови и др. плодове. Също така купените пюренца за възраст 8+ месеца са с късчета храна и се приемат добре от сина ми. Предполагам, че такива пюренца могат да се консумират от всички бебоци на тази възраст.

# 39
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
Зависи от детето - как възприема идеята за парченца. В момента малкият ми син (почти на 9 месеца) яде храна с цели зърна ориз, малки парченца моркови и картофи с удоволствие, меките плодове (праскова, пъпеш) въобще не ги правя на пюре, а ги режа на парченца и давам директно. Много рядко се дави, ако нещо не може да го сдъвче хубаво, си го плюе. Докато големият например ревеше на цели зърна ориз до година и 3-4 месеца.
Пробвай от време на време да даваш храни за гризане - корички хляб, меки парчета плодове, които да държи в ръчичка и да смуче и гризка. Това е начинът да се научи да се справя с твърдите храни. Дъвкането става и само с венци, не е необходимо да има зъби. Ще разбереш кога е готова за храни на парченца, когато и дадеш трохичка хляб или зрънце храна и не се задави, а си я помотае хубаво в устата и глътне, без да се задави. За всяко дете е различно
подкрепям

# 40
  • Мнения: 2 111
Все още пасирам храната.
Давала съм  коричка хляб,бисквита и плод за да ги дъвче,но прави ужасна физиономия и ако се отчупи някоя трохичка почва да се мъчи да повърне и успява.

# 41
  • Мнения: 668
От 10 месец го почнах на малки залъчета,непасирана храна,само я мачках с вилицата и всеки път по малко.Сега ядем като големите без никакъв проблем.

# 42
  • Мнения: 668
да подчертая ,че до 1 година нямахме зъбки.Явно си е до детето

# 43
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 186
На 10-11 месеца спрях тотално да пасирам каквото и да е.

# 44
  • София
  • Мнения: 2 734
При нас беше на приливи и отливи.На 7 мес. все още се давеше от непасирана храна.На около 9 вече хапваше миниатюрни парченца,после започна сама да гризе бисквити и корички хляб.Около годинката бяхме преминали на доста грубо пасирана храна,но малката изведнъж изкара един период на неядене и отказване на парчена и отново се върнахме към гладко пасираното.Оттогава доскоро ту предпочиташе по-груба консистенция,ту по-гладка.Но същевременно с това,докато ядеше от нашите чинии си намичаше всичко на огромни парчета и нямаше никакви проблеми с дъвкане и давене.От месец някъде приключих с пасирането.Мачкам с вилица,а месото режа по-на дребно с нож.

# 45
  • СВИЩОВ
  • Мнения: 556
Всичко си зависи от детето. Спрях да пасирам към 10-11 месец и всичко мачках с вилица.
На Алекс зъбите му изникнаха след годинката.

Общи условия

Активация на акаунт