Как да спестим 10 000 лв. от ремонт и обзавеждане на новия си дом

  • 10 526
  • 73
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 395
Темата е много интересна. Все още не сме се обзавели напълно, но досега спестихме от следното:
1. Всички необходими мебели на първо време направихме по поръчка от една фирма. Намалението ни излезе 1515 лв.
2. Уредите за кухнята също от едно място - 245 лв.
3. Плочки за баня и гранитогрес за коридор и кухня - отново от едно място и -210 лв.
4. Санитарията за банята от представител на Видима - 100лв
Като прибавим и факта, че боядисахме сами, сумата се увеличава значително.
Всичко това се случи, защото половин година преди ремонта започнахме да планираме и обикаляме.
Е не сме спестили 10 000, но аз съм доволна от това, което успяхме. Успех на всички
П.С.  Забравих да спомена за ламината - направиха ни отстъпка на лайсните и клипсовете - май около 80-100 лв.

Последна редакция: нд, 17 авг 2008, 12:53 от denica007

# 16
  • Мнения: 330
Всичко е много, ама много относително. Може да се спести от отстъпка от уредите, но някой от уредите в избрания магазин са по-скъпи от други, които са представители на дадената марка, така че отстъпката се изяжда. Да избереш от една марка всичко, от климатика до миялната ми се вижда невъзможно. Ние също щяхме да купуваме всичко от един магазин, даваха 8% отстъпка за сума от 8000 лв., но трябваше да направим компромис с марките и избраните модели, така че се отказахме. Освен това от фирмата за кухни ни беше безплатен монтажа на уредите купени от тях, а бяха на същата цена, така че тук също отстъпката се изяжда от монтажа. Мебелите се опитахме да ги поръчаме при мебелист всички накуп - кухня, гардероби за коридорите, килера и нишите, холни мебели и т.н., но не успяхме да намерим препоръчан майстор, който да ни направи кухнята без свързващи лайсни върху плота, така също се отказахме. В последствие намерихме перфектни гардероби за нестандартните ни размери готови от фабрика на много по-изгодна цена, така че не можахме да ползваме такава отстъпка от "оборот". Що се отнася до съветите за ДДС-то те донякъде са невъзможни. Първо не е законно да се признава ДДС-то на нещо несвързано с дейността като перални, печки и т.н. Ако намерите фирма, коато вместо телевизор да ви пише във фактурата лаптоп, то уреда ще е по-скъп, поне големите вериги не го предлагат този вариант. Освен това всички познати, които имам с фирми непрекъснато си купуват компютърни и други уреди и си ги пишат като техника на фирмите, така че са претъпкани с лаптопи и компютри. От всички неща, които купувахме успях да спестя ддс-то на климатиците и мебелите за кабинета /намерих фирма, която няма заведени много/ и част от строителните и електроматериалите /тях ги писах на строителна фирма и си поделихме ддс-то/. А аз имам много познати фирми, това не при всеки е възможно. Единствения сигурен начин да спестиш пари е да си направиш някой от нещата на принципа направи си сам, например да си боядисаш стените или да си направиш интериорните врати сам - като в горния паст. Но този труд също има цена. Моя мъж не ги може тия неща, а аз докато боядисвам един стол така ще се скапя, че няма да съм работоспособна на другия ден, така че и собствения труд си има цена, не е безплатен. Истината, че всеки се простира според възможностите си и не трябва много да се вталясваме покрай разни материални неща като мебели, стени и уреди, толкова са безмислени след известно време тези похабени нерви. Казвам го от опит вече.

# 17
  • Мнения: 4 380
Извън темата, но ме натъкна Галя на тази мисъл...Ако един мъж нито е способен сам да построи дома, нито да плати на майстори които да му го направят, за какво изобщо е нужен такъв мъж? За да има кого да обслужваш?

# 18
  • Мнения: 5 914
Съгласна съм с Алегра.За всекидневно-трапезарията ще купя мебели на границата на нашите възможности.За другите стаи -нещо тип масово производство.Наистина ефект може да се постигне с боядисване,пердета,покривки и килими.И с много мисъл вкус-ако го имаш.

# 19
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
10. Омъжи се за подходящ и кадърен мъж.
 - ако не си го намерила, обърни се към тате Wink

Щот' от нищо друго не мога да кажа, че може да се спести.
Статията е пълна боза.

# 20
  • Мнения: 2 891
Извън темата, но ме натъкна Галя на тази мисъл...Ако един мъж нито е способен сам да построи дома, нито да плати на майстори които да му го направят, за какво изобщо е нужен такъв мъж? За да има кого да обслужваш?

Може пък да изкарва достатъчно пари, че да не се налага да се спестява от ремонта, например  Laughing

# 21
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Много интересна тема, записвам се да я следя  Peace

# 22
  • Мнения: 3 830
Яяя, запис. Да не ми се изгуби от полезрението. Peace

# 23
  • Мнения: 4 380
Извън темата, но ме натъкна Галя на тази мисъл...Ако един мъж нито е способен сам да построи дома, нито да плати на майстори които да му го направят, за какво изобщо е нужен такъв мъж? За да има кого да обслужваш?

Може пък да изкарва достатъчно пари, че да не се налага да се спестява от ремонта, например  Laughing

Аз съм отбелязала липсата и на този вариант, т.к. авторката се е примирила с "безсмислеността на мебели, стени и уреди" Мъжа и не може да го направи, тя явно е пробвала сама да боядисва, но също не става, и просто е променила философията си. Като не можеш да промениш обстоятелствата, променяш гледната си точка към тях. Само че аз се запитах такава ли трябва да е промяната на гледната точка или по-скоро критичен поглед към този, който традиционно е длъжен да построи семейното огнище.

Между другото, в някои страни боядисването традиционно е смятано за женска работа. Може да не съм много съгласна с такава постановка, но неумение един стол да боядисаш, малко говори че добре са се събрали от една порода авторката с мъжа и. Grinning

По темата бих добавила алтернативен начин да се пести от цената на мебели, материали и аксесуари за дома (ако изключим hand made)-  пазаруване он-лайн директно от чужбина. Внимателно разбира се, с добра сметка за качество и цена, защото покрай боклуците е по-трудно да се открива стойностното.
Примерно:
http://search.-spam108-/Home-Garden/c_19.html

# 24
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148

обаче и смелост се иска...

Аз си харесах това:

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 23 668
Ей, и аз искам ябълкобелачка  chef Още една кухненеска джаджа, която ще ползвам веднъж в годината, но ще ми носи радост да си я имам hahaha

Моят личен метод за пестене от ремонти е "помоли роднини и приятели". Разбира се ще платя, но в никакъв случай няма да ми вземат горната граница на цената и нямат да ме лъжат с материалите. Това не е малко Money

# 26
  • Мнения: 330
xenia, направо как си ги вадиш тия изводи направо се чудя. Явно си творческа натура, което е хубаво. Не съм писала, че не можем да си позволим труда на майстори. Даже напротив, наели сме едни момчета, направо маниаци. Ще пусна снимки като свърши ремонта, те всичко си снимат на всеки етап. Просто отговарях на авторката на статията как да спестим пари, че не при всеки това спестяване е възможно. Пък не е обидно да не можеш да боядисаш нещо или да пробиеш някоя дупка. Мъжа ми разбира от компютри, а аз от одит, това е достатъчно като информация. Все идно той да се подиграва на всички, които му звънят как да си флашнат телефона или аз да се  чудя как може да не знаят едно какво си просто правило за ддс. Ако не можех да си позволя да плащам на майстори, пак съм си с убеждението, че няма сама да си го правя, и то не защото няма да се справя криво-ляво. Просто предпочитам да взема да поработя допълнително, дето се казва една рокля да ушия, в това съм по-добра и да платя на майсторите. Всеки да си се занимава с това, в което е добър, не като при социализма, от колата до ремонтите всичко сами да си правим.

# 27
  • София
  • Мнения: 971
Здравейте,

нямаше ме, защото бях на почивка
Снимки още няма да показвам, защото не сме напълно приключили и всичко е на вили и могили.
Относно това че съветите са общи приказки и изказаните съмнения от вас - мога да потвърдя, че всичко е приложимо и реално направено точно както съм го описала. Прави сте - много е субективно всичко и един може да спести от едно, друг- от друго. При мен се получи така. Изобщо не смятам, че написаното е общи приказки, тъй като първо - достатъчно конкретно съм описала как, калко и от кои пера съм спестила и второ - не смятам да правя безплатна реклама на магазини, а да ви насоча вниманието какво може да бъде в помощ. За мен спестяване е и да намеря по-евтин начин да пълуча по-скъпи продукти, а не само реално да спестя някой лев и да купя възможно ной-евтиното.

Дано поне на някои от вас да съм дала повод за размисъл откъде и как да спестят по нещичко.
Моето жилище е старо, около 100 квадрата реална площ, имам си подова настилка, която не смених, но ако ми се налагаше да я сменям или тепърва да слагам нова и от това можеше да се спести, други например не биха сменяли врати и така.
Относно ДДСто - писала съм, че покупките минават през фирма на близки хора и това за мен е облекчение - опитайте и вие да намерите накого, с когото да сте си взаимно изгодни... всичко  е въпрос на възможности и договорка, помислете какво вие бихте могли да предложите като услуга.

Дано да съберем и още съвети - напълно съм убедена че има още много начини да се спестят малко пари при ремонта, за които не съм се сетила, затова очаквам идеи и от вас

# 28
  • Мнения: 2 885
Статията е интересна и полезна. Доста идеи и съвети, описани в статията, са реално приложими и аз съм се възползвала от тях.

1. Търсете магазини с по-голям асортимент, директни производители и вносители - За спалнята и детската стая си поръчах мебелите от бг фирма, много съм доволна. От директна връзка с производители съм получила PDF-и каталози, видях ги на живо в магазините и си ги взех с отстъпка. В една фирма за санитария си купих плочките, санитарията, душ кабината, аксесоарите за банята и тоалетната и получих до 10% отстъпка. Ел. уредите ни за кухнята всичките са от едно място и отстъпка 10%, аспиратора взех с 30% намаление от друго място. Климатиците са с фактура от официалния вносител на марката към фирмата ни и спестих ДДС-то.

3. Не купувайте дизайнерски мебели, помолете дърводелец да ви ги направи по снимка
Кухнята струваше смешни пари с механизмите. Аз си избрах плота, плоскостите, дръжките, проекта е мой. Всички останали мебели в апартамента /освен гореспоменатите в т.1/ са проектирани от мен и мъжът ми и изработени от интериорно студио.

5. Оставете емоциите настрани и определете първостепенните от второстепенните си приоритети във всяко помещене
По - доброто разпределение на обзавеждането е съществена важност. От 4 етажа апартаменти с еднаква квадратура, нашият апартамент е най-функционално разпределен /със събаряне и местене на стени ест./. "Поинтересувайте се точно от последователността на процесите при ремонта, за да си спестите много нерви и компромиси за в бъдеще" - МНОГО ВАЖНА информация!

6. Направете акценти от евтините материали, не от скъпите
Тези неща съм избирала от малките закътани дизайнерски магазинчета, които въобще не са скъпи.

7. Бъдете иновативни
Все едно аз съм го писала....

9. Питайте, питайте, питайте
Повече от половин година ми отне всекидневното ровене в интернет, каталози и форуми....Всичко останало в статията го направих 1:1 и не съжалявам.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 1 231
Finty и немирница много ме заинтригувахте.
Дайте снимки на апартаментите си. Flutter

Общи условия

Активация на акаунт