Ще си купуваме къща! Трудно ли се поддържа и отоплява?

  • 11 545
  • 66
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 383
viliko , ако питаш мен , няма как да ти отговоря !  Grinning Но най-евтиното отопление за къща е това - котле на твърдо гориво ! Иначе в апартамента сме на централно отопление , а за къщата сме още в процес на размисъл , защото вариантът термопомпа отпадна поради липса на достатъчен дебит на подпочвените води.Ако не беше упоменато "идеи за по-икономично отопление на къща" , то тогава отговорът ми щеше да е само един - термопомпа !   Peace
На нас ни предлагах термопомпа с въздушно, не с водно охлаждане. Като цена е същото като с водно, но спестяваш едно сондиране. Ние се отказахме, тъй като къщата не е за целогодишно ползване и няма да е ефективно, тъй като самата система е много инертна, т.е. бавно загрява и бавно охлажда.

# 31
  • Мнения: 3 770
zori_ , ефективността на термопомпите въздух-въздух намалява драстично при ниски температури , докато температурата на подпочвените води е почти еднаква през различните сезони .Затова този вариант не ни устройва и не сме го обсъждали.  Simple Smile

С "водната" ТЕРМОПОМПА разходите за отопление са равни с тези при отопление с твърдо гориво.

С "водната" ТЕРМОПОМПА разходите за охлаждане са минимални - само за циркулация на водата от земята.



С "въздушната" ТЕРМОПОМПА разходите за отопление са равни с тези на газ.

С "въздушната" ТЕРМОПОМПА разходите за охлаждане са с 9% по-високи от тези за отопление.

# 32
  • Мнения: 7 947
Абе ти да не продаваш термопомпи  newsm78

# 33
  • Мнения: 3 770
Абе ти да не продаваш термопомпи  newsm78

Тц !  Joy Joy Joy Но като имаш предвид цената и проблема , който трябва да решат , си направи сметка колко време ми отне да проуча пазара , месеци да убедя мъжа , че трябва да се раздели минимум с 40 000 лв , за да се излежава мързеливо на дивана и хем да му е топло , хем студено , когато трябва ! И какво беше разочарованието ми , когато се оказа , че не може да сложим и голямата питанка , която отново стои пред мен.Защото аз съм по логистичната подкрепа , т.е. трябва да му предлагам многобройни варианти , по възможност отговарящи на горното уравнение и Негово Величество да се произнесе по въпроса.Ако ти са нужни всякакви справки , относно строеж на еднофамилна къща , изолации , отопление/охлаждане , дограма и бюрократични пързалки  - заповядай в темата за строежите !   Hug

# 34
Аз съм в къща с локално парно. Ако я изолираш външно със студопор/5см, а не фибран, че да си скубеш после косата Naughty/ и й сложиш ПВЦ дограма, няма да имаш проблеми.Нито с отоплението, нито с  охлаждането.Е, ако имаш пари и за вътрешна, но мисля, че е излишно, така  ще топлиш само един въздух, който бързо изстива, а инъче тухлата акумулира  вътрешната топлина и я отдава  пак в помещението.Същевременно външната изолация не пропуска студа и жегата навътре.

  От друга страна поддръжката на къща е  много трудна и скъпа- покрив, стени, огради.Просто всичко  е само твое и в пъти повече, отколкото в един апартамент.Аз съм в безизходица на този етап и съм като в капан  с тая къща.Наистина е удобно в нея и макар , че е нова, ремонтите  са безкрай и се трупат все повече и повече с годините.Това е от мене.

# 35
  • Мнения: 161
zori_ , ефективността на термопомпите въздух-въздух намалява драстично при ниски температури , докато температурата на подпочвените води е почти еднаква през различните сезони .Затова този вариант не ни устройва и не сме го обсъждали.  Simple Smile

С "водната" ТЕРМОПОМПА разходите за отопление са равни с тези при отопление с твърдо гориво.

С "водната" ТЕРМОПОМПА разходите за охлаждане са минимални - само за циркулация на водата от земята.



С "въздушната" ТЕРМОПОМПА разходите за отопление са равни с тези на газ.

С "въздушната" ТЕРМОПОМПА разходите за охлаждане са с 9% по-високи от тези за отопление.

Не съм съгласен. Сега цитираш разни писанки по каталози, но си далеч от истината. Значи въздух-вода термопомпите имат проблема на климатиците(то те принципно са си климатик де) - при понижаване на външната температура КОП-а им значително се понижава. И при температура по-ниска от 0 градуса ела ми се обади да видим колко топлят....
При "земната" термопомпа (образно наречена - "вода - вода" ) голямата разлика е че не се използва температурата на въздуха а температурата на земята за да инвертира процеса на отнемане на топлина. Знаете ли как работи една термопомпа - физика за 8-и клас - на принципа на хладилника са. Сега в областта има множество доработки, с които признавам си не съм наясно, но те са насочени към подобряване на действието на флуида, и снижаването на колебанията.
Мога да се съглася че термопомпата със сондаж е много енергоефективно решение, ако приложим обаче метода на нетната настояща стойност за 10 години разликата в инвестицията не може да се изплати от придобитите ползи спрямо инвестицията в газов котел.
Не мога да се съглася обаче да имам наблизо газ и да шибна термопомпа въздух - вода - това си е чисто самоубийство според мен, но всеки има право на свое мнение.
@Zori - миличка термопомпата не се охлажда с въздух или вода, термините имат съвсем друго предназначение. Някой много ама много те е объркал.... Тук не говорим за ферарита и автомобили....

# 36
  • Мнения: 3 770
chefolino , цитирам защото не мога да обясня !  Mr. Green 3 часа ми обясняваха целият процес , който се осъществява в отделните звена на системата , но живота ми да зависи от това , не мога да го възпроизведа , но за себе си си го разбирам!  Mr. Green А климатиците са си осакатени термопомпи.Само не можах да разбера с кое не си съгласен , като аз казвам същото - при тези , които използват въздуха се понижава значително ефективността , докато тези които използват температурата на подпочвените води нямат този проблем или поне не в тези мащаби.Има и трети вид , при който се закопаваха серпентини на някаква дълбочина в земята , изпозва се топлината на повърхностния земен слой и спрямо квадратурата на къщата , трябваше да се отдели и нужното пространство за разкопаване в двора.
Никъде не съм споменавала , че е евтина инвестиция , нито пък се наемам да изчислявам за какъв период ще се изплати.Казах , че този вариант ни устройваше идеално в един момент.С газта изобщо не съм запозната.
Естествено , че не съм специалист в тези области и познанията ми са натрупани благодарение на интернет и обикаляне по разни фирми.

# 37
  • Мнения: 161
Значи за градове с много мек и топъл климат инверторните климатици (и термопомпите въздух-вода) имат своите предимства с разните му филтри и пр. икономични са и най-вече при температури над 5 градуса успяват да се справят с отопление зимата. Бих казал че излизат може би съвсем малко по-евтино отколкото газов котел основно поради факта че можеш да ги изключваш в отделните стаи, когато не ти трябват.
Ако имаш бебета и малки деца дето са непрекъснато в къщата и искаш непрекъснато да е приятно топло навсякъде за да могат да щъкат тогава варианта е само инсталация с газов котел. Живял съм и на двете и мога да сравня.
Естествено и дума не отварям за "страничните" обстоятелства - вятъра на климатиците не на всеки понася, докато инфрачервената топлина от радиаторите носи съвсем друго чувство за комфорт.
При по-свирепи външни условия обаче - висока влажност(мъгли) съчетани с ниска температура като се обледени външното тяло на климатика или на термопомпата въздух-вода въобще не могат да свършат работата и тогава са далеч по-неефективни от един газов котел. Това имам предвид - казваш че термопомпата въздух-вода била ефективна колкото газов котел. Тъй, ама не е много тъй. Всичко зависи от конкретния случай, напр. ако сте зиморничави и поддържате температури над 23 гр. в помещенията (каквато е жена ми) пак при всички ситуации газовия котел е единствената алтернатива.
Казваш че с водната термопомпа разходите били равни с тези на котел с твърдо гориво - е зависи.
Аз въобще не бих се замислял за такъв котел защото ако купувам дървесината и въглища, въобще не излиза толкова евтино. Второ - голямо мацане пада - носи дърва , въглищен прах навсякъде, ръчкаш му всеки ден комина на котела да почистиш нагара (а познай как ще изглеждаш след това), докато му хванеш цаката на зареждането за да има топло постоянно минава някой друг месец, въобще непрекъснато му се бае. Не можеш да изменяш горенето според моментните нужди в къщата. Ту твърде топло, ту леко студено или един от вас го квалифицирате огняр и му почерняте гъза да изглежда по-намясто и така. И това не си го измислям - мой колега отиде да му проектират такава инсталация, защото  в неговата местност нямаше газ - да го видиш сега с какво нетърпение чака да го свържат есента. Излиза евтино ако ходиш да си купиш две дървета за сечене, пък си отсечеш 5 и никой не те хване, иначе...
Пък ако си говорим - съвременните газови котли си модулират пламъка според нуждата - може да работи и  на 10 % от мощността, може и на 100 - електрониката на котела си решава, водната помпа също се управлява електронно, както и оборотите на вентилатора, който контролира достъпа на въздух в горивната камера за максимална ефективност на изгарянето. Ти дефинираш желаната температура с програматора вътре и оттам насетне котела си преценя според информацията от външния датчик колко трябва да работи и с каква мощност.
Иначе искаш ли топло и комфортно - поне мен ако питате - евтино няма. Дори и на газ отоплението на един голям апартамент(при нас влиза и БГВ  и готвенето в сметката) си излиза 180-250 лв на месец. На една къща може да скочи до около 300-400 в зависимост от квадратурата.
Иначе не знам защо сте отметнали алтернативата водна термопомпа със серпентина в двора - какво толкова че не можеш да садиш дървета - просто на мястото на серпентината правиш зелена трева, цветенца и така пак ще стане красиво...

# 38
  • Мнения: 3 770
chefolino , аз нищо не казвам , а цитирам !  Simple Smile Дали това е така или не, мога да преценя само , ако монтираме подобно нещо.Ако не греша при варианта , на който се бяхме спряли няма външно тяло , така че няма обледеняване.
Земносвързаната помпа я отхвърлихме , защото преди месеци ни запознаха само с хоризонтално заровената серпентина , която трябваше да заема огромна площ от двора.Не се притеснявам от това , че не мога да садя дървета / макар , че си е едно голо поле в момента и има нужда от такива! / , а че наистина РЗП - то е значително и трябваше да се жертва почти целият двор.Сега покрай разговора , който си водим с теб се поразрових в нета и видях , че има и вертикални серпентини , които са още по-добри от хоризонталните , защото не изискват голяма площ за инсталиране, а освен това не зависят от интензитета на слънчевото греене и количеството топлина, абсорбирано от земните пластове. Този вид системи ефективно работят практически при всички видове геоложки среди, с изключение на почви с ниска топлопроводност – например сух пясък или чакъл.Проблемът при тях е още по-високата първоначална инвестиция , защото сондажът е от 50 ,в най-добрия случай и в зависимост от квадратурата , до 200 - 300  метра дълбочина.А за нас това са доста пари , имайки предвид , че ни искат по 150-200 лв на метър сондаж.Във всеки случай , вертикалната серпентина тепърва ще я проуча , защото днес я открих. Mr. Green
За газификация не мога и да си помисля ,  то канализация няма ....
  Mr. Green

# 39
  • sofia
  • Мнения: 8 925
Къщата си е една непрестанна хамалогия, освен ако нямаш персонал за целта  Mr. Green
Иначе добре изолирана и с добра отоплителна инсталация, не е чак толкова трудно за отопление.
Диди, за термопомпата само не наемайте Геоток.
Дойдоха, ужким да я пускат и заявиха, че нямало достатъчно вода и си биха камшика....две зими вече се топлим.
За термопомпата вода - вода е важно колко бързо източника възстановява водата. Защото термопомпата работи в цикъл 10 мин. работа, 30 мин. почива (примерно) и за тези 30 мин. трябва да навакса употребената вода.
Иначе, честно казано, ако не бяха високите подпочвени води, едва ли бихме монтирали термопомпа.

# 40
  • Мнения: 3 770
vesi1 , няма да са Геоток !  Mr. Green Пуснала съм техен линк , защото на тяхната страница е направено най-разбираемо. За дебита на водата изобщо не сме се консултирали с фирми , които поставят термопомпи , а с хидро геолози.А и не сме единствените там , които са стигнали до извода , че вода за термопомпа няма.Би ли споделила каква квадратура отоплявате/охлаждате и какви са месечните ви сметки за ток ?

# 41
  • Мнения: 155
Много благодаря за отговорите!
Лошото при нас е че мъжо не може да вдига тежко, а и на мен не ми се препоръчва и твърдото гориво отпада...а пък ме е страх от газ. Иначе климатът е Бургаски

# 42
  • Мнения: 3 770
Мама Ежка , къщата в Бургас или Пловдив е ? Виждам , че под аватара ти е написано Пв , а климатът Бургаски ?!  newsm78

# 43
  • sofia
  • Мнения: 8 925
Ние сме без изолация на стените, дървена дограма (уплътнена), среден етаж и за 70 кв.м за миналата зима се пада средно по 150 лв на месец. Системата е с радиатори и с подово.

# 44
  • Мнения: 3 770
vesi1 , предполагам , че към термопомпата има свързан и бойлер за топла вода ?! И в тази сметка влиза целият разход на ток за домакинството ви ? Не е много.Сигурно става въпрос за кооперация и сте поделили първоначалната инвестиция за термопомпата ?

Общи условия

Активация на акаунт