някой знае ли

  • 1 139
  • 10
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 146
Здравейте. имам един въпрос.Ако някой е запознат моля да ми отговори.
Имам дъщеря на 1.9 месеца и съм в майчинство.Работя (преди раждането) в една фирма.Искам да се върна на работа от 1.10.2008г,но работодателя ми каза че в момента нямат нужда от хора т.е. да си търся нова работа.Въпроса ми е за времето през което съм в майчинство (около 2 г) имам право на годишна отпуска и трябва ли да искам да ми я изплатят.
Дано да съм била ясна в обясненията.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 179
Да, имаш право на годишна отпуска, но дали ще ти я изплатят не съм сигурна, доколкото си спомням имаше нещо, че отпуската за предходната година трябва да се вземе до март месец следващата.. нещо такова беше.. но със сигурност имаш натрупана отпуска

# 2
  • Мнения: 4 916
Натрупаната отпуска се заплаща при напускане, ако ще да е за 10 години назад.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 1 730
Натрупаната отпуска се заплаща при напускане, ако ще да е за 10 години назад.

Точно така! Никой не може и да те изгони, докато не ти изтече отпуска за гледане на дете до 2 години Peace

# 4
  • Мнения: 25 565
Отпадна ли забраната да се съкращава майка на дете до 3 години?  Thinking

# 5
  • Мнения: 280
Мисля,че не.А и не може дори да те уволнят,ако си в отпуск в момента.Трябва да си се върнеш на работа.А ако те уволнят по някаква причина,да оспорваш наказанието.А дали се изплаща отпуската след март за предходната година,не знам.

# 6
  • Мнения: 378
Натрупаната отпуска се заплаща при напускане, ако ще да е за 10 години назад.

Точно така! Никой не може и да те изгони, докато не ти изтече отпуска за гледане на дете до 2 години Peace
Peace

# 7
Отпуската ти не се губи, но ще ти я платят само при прекратяване на трудовия договор. Иначе може да си я ползваш след като изтече платеното майчинство, тоест когато детето навърши 2 години. Не могат да те уволнят преди детето да навърши 3 год., освен с разрешението на Инспекцията по труда.

# 8
  • Мнения: 4 965
До 3 г. на детето не могат да те уволнят или съкратят, без разрешение на Инспекцията по труда. Защо (предлагам ти вариант) не си използваш докрай платеното майчинство, после не си вземеш полагащата ти се отпуска - само подай молба за нея 2 седмици преди ползването й - няма право да ти откаже използването на отпуската за миналия период; после можеш да излезеш в неплатен отпуск, за да ти тече стаж или е длъжен да те върне на работа до 3-тата годинка на детето; при прекратяване на договора е длъжен да ти изплати оставащия отпуск, а ти можеш да се запишеш в Бюрото по труда и 4 (или 6 - не помня) месеца да получаваш помощи. В това време спокойно имаш време да си потърсиш нова работа.
Успех!

# 9
  • София
  • Мнения: 146
Благодаря Ви  за отговорите.

# 10
  • Мнения: 674
До 3 г. на детето не могат да те уволнят или съкратят, без разрешение на Инспекцията по труда. Защо (предлагам ти вариант) не си използваш докрай платеното майчинство, после не си вземеш полагащата ти се отпуска - само подай молба за нея 2 седмици преди ползването й - няма право да ти откаже използването на отпуската за миналия период; после можеш да излезеш в неплатен отпуск, за да ти тече стаж или е длъжен да те върне на работа до 3-тата годинка на детето; при прекратяване на договора е длъжен да ти изплати оставащия отпуск, а ти можеш да се запишеш в Бюрото по труда и 4 (или 6 - не помня) месеца да получаваш помощи. В това време спокойно имаш време да си потърсиш нова работа.
Успех!

 Peace абсолютно подкрепям

Общи условия

Активация на акаунт