Финансите?

  • 890
  • 13
  •   1
Отговори
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Спомням си, че в началото, когато заминах, ме беше обхванала манията за пазаруване и луди пари пръснах. С времето започнах да обмислям покупките си и най-вече да умея да се спирам, ако съм видяла нещо интересно, но не го купувам само заради купуването.
В България, обаче, чувам доста често: Е, това е само 2 евро. Какво му плащаш?
 И сигурно някои си мислят, че се скръндзавя за 2 евро, защото не си го купувам. А аз се питам дали имам нужда от даденото нещо или го купувам, защото е само 2 евро.
Опитах се няколко пъти да обясня, обаче не бях разбрана. Последно си говорих с една позната за миенето на съдове в Холандия и тя ме пита дали пестят така средства за вода (истината е, че хората, които го правят при нас, го правят за пестене на водата) и нали водата е малък разход, защо така да се пести и въобще да не умеят да живеят западняците.

Има ли промяна и при вас по отношение на финансите?

п.с. Правих чистка и някои неща така си и стоят с години, без да съм ги погледнала. Дори се питах защо съм ги купувала,а да....заради самото купуване.

Последна редакция: вт, 19 авг 2008, 18:28 от Kalinka

# 1
  • Мнения: 3 521
Никаква промяна няма.
И тук, и в БГ пазарувам, когато нещо ми се "впие" под кожата. Обичам хубавите вещи, храни, дрехи и обувки и ги избирам дълго и с желание.
Хищническият поглед, който плъзва в очите на голяма част от женското население, когато започнат разпродажбите или LIDL пусне някакво намаление ме изпълва с потрес, съжаление и насмешка...

# 2
  • Мнения: 1 550
И аз не забелязвам промяна в поведението си Thinking
Не биха казала, че съм прахосница. Но не съм и пестеливка Crazy

# 3
  • Мнения: 83
Никаква промяна няма.
И тук, и в БГ пазарувам, когато нещо ми се "впие" под кожата. Обичам хубавите вещи, храни, дрехи и обувки и ги избирам дълго и с желание.
Хищническият поглед, който плъзва в очите на голяма част от женското население, когато започнат разпродажбите или LIDL пусне някакво намаление ме изпълва с потрес, съжаление и насмешка...
леле, сякаШ аз съм го написала  Laughing

# 4
  • Мнения: 3 371
всеки път се заричам, че почвам да ставам икономична като холандците или по-скоро практична.
мисля си със спестените пари какво бих могла да направя...
за съжаление това трае от ден до пладне...като реша да пръскам пари си викам, е, в крайна сметка не съм вечно на тази земя, а и ако сега не се порадвам на покупките в живота, като умра ли...нали няма да си взема с мен парите , нито имотите, ами я да се порадвам на всичко и така се въртя вечно в омагьосан кръг...

в Бг покупки тип "психотерапия" не правя обаче. скъпо ми е. в холандия има чудесни намаления.

# 5
  • Мнения: 1 526
Никаква промяна няма.
И тук, и в БГ пазарувам, когато нещо ми се "впие" под кожата. Обичам хубавите вещи, храни, дрехи и обувки и ги избирам дълго и с желание.


И аз заставам зад този пост на Сърфи  Peace!

# 6
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Само да добавя, че става въпрос за покупки на ненужни неща (не съм го споменала), само защото са евтини. Това имах предвид.
Преди щях да изкупя целият пазар, а сега си викам: имам ли нужда или ще го запокитя в гардероба.

# 7
  • Мнения: 5 710
Има ли промяна и при вас по отношение на финансите?

Oгромна. Повече от огромна.
Мисля, че след като се измъкнах от клопките на лъже-стандарта ( плод  на  заеми и кредитни карти) в Бг, си научих урока и сега съм много внимателна. Цепя еврото и изобщо не се срамувам от това.
Само така мога да имам нещата, които искам, а те не са малко, още повече, че бягам от заеми, като дявол от тамян.
Установих, че съм много по-щастлива с нова кола  и сандвич в чантата, отколкото в трамвай с проект за 3 кръчми днес.
Горе долу философията ми е такава. Без крайности, разбира се, всяка крайност е вредна.

# 8
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
нямам много разлика от бг и тука, даже май станах още по премерена в хар4овете! нямам място къде да бутам излишните вещи, а и минах на пълноценно използване на вси4ко нали4но до откат! за какво да се пази нещо за някое време в бъдещето! сега и на момента! тоест имам ли нужда от нещо си го купувам! оби4ам оба4е промоциите! нау4их се да се пазаря тука и май ми идват като гъдели4кане!

# 9
  • Мнения: 3 241
А определено си правя сметката, но май така щях и да съм в БГ, така че промяна няма Wink
част от причините за да реша да не купя нещо обаче са "екологични", нещо, за което не се замислях толкова едно време в Родината.

# 10
  • Мнения: 7 914
а, минах го времето на шопинг терапия Crazy Flutter
сега съм на принипа купувам защото наистина ми трябва или харесва.... много мразя да трупам(вече Blush )

ПП пък от Бг освен книги друго не трупам...

# 11
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Ех,и аз да можех да сьм така Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes,АМа не.....все оЩе купувам боклуци само заЩото на момента са ми се сторили много хубави Confused,...после стоят с ГОДИНИ скьтани някьде Confused и накрая като ми писне(писна)хванах вси4ко и го дадох на една благотворителна организация Rolling Eyes....ако ви кажа колко 4анти имах сьбрани Shocked Embarassed,4исто нови....ей така си стояха прибрани....ужасни Shocked

# 12
  • Мнения: 1 169
И аз не забелязвам промяна в поведението си Thinking
Не биха казала, че съм прахосница. Но не съм и пестеливка Crazy

И аз така. Обикновено децата ме "вадят" от джобовете за глупости.

# 13
  • При семейството си
  • Мнения: 6 572
Единствените промени, свързани с отношението ми към парите идват от факта, че в момента аз не работя и че с възрастта съм си променила приоритетите. Нямат нищо общо с местожителството ми. Даже мисля, че тук са пример за консуматорско общество. Понятието кредитна история и значението и ги разбрах пак тук.   

Общи условия

Активация на акаунт