За "лошите думички" и как се преборихте с това?

  • 4 036
  • 61
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 817
Лошото шофиране е "неправилно поведение",а не "тъпак".

Искаш да кажеш, че ако някой ти "сече" пътя с колата си например ти, колкото и да си ядосана ще му кажеш на този:"Ей, поведението ти е неправилно!" Grinning
Ако успяваш така да се сдържаш-евала!

# 16
  • Мнения: 1 479
Лошото шофиране е "неправилно поведение",а не "тъпак".

Искаш да кажеш, че ако някой ти "сече" пътя с колата си например ти, колкото и да си ядосана ще му кажеш на този:"Ей, поведението ти е неправилно!" Grinning
Ако успяваш така да се сдържаш-евала!
Peace
Простак, тъп и луд не ми се струват лоши думи. А как да нарека шофьора, който не спазва светофара?
Важното е да не псуват. Не съм наложила забрана за "лоши думи", защото никога не съм ги квалифицирала като такива. Казвала съм им, че не е добре да се използват определени думи, особено извън дома, защото прави лошо впечатление. Не мисля, че е чак такава трагедия, ако кажат за някого, че е тъп. Но за псувните има пълна забрана. Те не са просто лоши думи, а са извън нормалния речник.
smile3521

# 17
  • София
  • Мнения: 62 595
Бени,

Децата са достатъчно умни, че от малки да разбират кога могат да говорят някои неща и кога не. Мисля, че преувеличаваш малко, защото детето ти е една на 3 години. Представяш си някакъв идеален свят с идеалното дете на идеалните родители, където да наречеш някого "глупак" е голям проблем.

 Не съм светица, че да не използвам такива думи като се ядосам, но не ги насочвам към децата или близките си. Те знаят, че не трябва да се обиждат помежду си и с редки изключения го спазват. Ама представи си две деца, спорещи за нещо или неможещи да разделят една играчка или да се разберат на какво да играят. Според теб колко време ще издържат без да си кажат по някоя "лоша" дума? Колко братя и сестри познаваш около себе си, които като деца да не са употребявали думи от вида на "глупак, тъпчо" и т.н.. Не правя от мухата слон, стига да си държат езика зад зъбите, когато е нужно.

На градина ходиха малко и точно тогава започнаха да научават такива думи. Едно, че им казах да избягват да ги употребяват и второ, не изкахара целия цикъл от 4 години там и си спестих доста такива проблеми.
 Но мини покрай един училище двор и ще чуеш какви псувни на цялата рода излизат от устите на разни първокласници-херувимчета. Ти се възмущаваш от детските градини, но още не те е затресла другата история. А моите бяха направо в неведение и го разбрах, когато започнаха да ме питат какво означава определено словосъчетание и дали е обидно.

# 18
  • София
  • Мнения: 7 023
Обяснявам, че думите са "лоши", защото обиждат, унижават и т.н. Правя забележка след всяка лоша дума и предупреждавам за последствията от повторно използване. След което наказвам, наказанието при синът ми е да не гледа диск (има право на един или два диска дневно), да не му прочета книжка и за сега има ефект. Не е спрял напълно с лошите думи, но поне виждам, че полага усилия. Изнервям се, че голяма част от репертоарът му е научен именно от дисковете, които аз стриктно преглеждам преди да му ги дам (или първият път ги гледаме заедно) и се изумявам на изрази в "Снежанка" - "мръсен глупак", в "101 далматинци" - "тъп идиот" и т. н., не мога да огранича детето да гледа "Покойо" и "Телетъбисите", а устата ми пресъхва да обяснявам защо героите от филмчетата казват тези думи, а те всъщност са "лоши думи". Синът ми още не ходи на градина, представям си какъв "цветен" речник ще има тогава.

# 19
  • Мнения: 830
Ох, ами не преувеличавам бе хора...просто ми е супер гадно. Гледаш го едно такова херувимче играе си с мечо и изведнъж му вика "бахти простака" ами обърна ми се всичко ви казвам....Знам, че не мога да я опазя от тези неща и, че рано или късно ще ги научи ама...много малка ми се вижда. И пак ви казвам струва ми се че от това се почва и ако не взема мерки от сега ще чуят и по-тежки думи ушите ми.
Няма как да я спра от градина не мога да остана да я гледам в къщи до 1 клас...просто абсурд! Абе ние сякаш не бяхме такива...

# 20
  • Мнения: 25 571
аз май работя по модела на кака сийка...

О, не, на баба ми е.  Mr. Green
Тя използваше такива бисери, които по принцип никак не одобрявах, но в един момент, когато ти писне да говориш все едно и също без особен резултат, в безсилието си залагаш на нещо изпитано. И О! Чудо! То работи!  Joy

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Ще направиш каквото можеш. Всяко нещо си има цена.

# 22
  • Мнения: 3 367
Лошото шофиране е "неправилно поведение",а не "тъпак".

Искаш да кажеш, че ако някой ти "сече" пътя с колата си например ти, колкото и да си ядосана ще му кажеш на този:"Ей, поведението ти е неправилно!" Grinning
Ако успяваш така да се сдържаш-евала!
не успявам..научих се да казвам "еййййййййййййййййй",децата обикн.питат "какво става"и аз обяснявам..
определения избягваме всеячески,като прочета "лошо дете" ми иде да викам,но всеки си избира поведението...децата не учат обидни думи от въздуха,градината и пр.определено са фактори,но все ми се иска да мисля че от нас зависи не малко
и у нас се гледат детски,но не съм чула гореописаното..

# 23
  • София
  • Мнения: 17 591
Едва ли ще се тръшкам особено за думите, които употребява, като си знам цветния речник... ама то не се знае, де...

# 24
  • Мнения: 6 676
Всяко дете обича да повтаря нови думички, още повече като види, че тези думи предизвикват реакция у родителя.
Ние не изпадахме в потрес, а си обяснявахме, че това са думи които всеки възрастен знае и не може да бъде впечатлен с тях. Обяснявахме си и че по това се различава възпитаният човек, че не употребява такива думи. Имаше ефект.
Твърдо съм убедена, че децата повтарят и употребяват активно само това което чуват от родителите си, другото е просто откриване на нови светове. С обяснения, забележки и предимно с неупотреба на грубости от родителите нещата си идват по местата. Ако обаче едно дете редовно слуша у дома грубости и псувни, колкото и да обясняваш и наказваш няма как да стане. Най-много да чуеш "ти ми се караш, а ти що каза така". Или пък "а на тати защо не се караш"

# 25
  • София
  • Мнения: 6 999
Смятам всеки човек знае 'лоши думички' - важното е да се научи къде може и къде не може да ги употребява.
Дъщеря ми научи "шматка, селянин, идиот" от мен. Използвам ги докато шофирам. Обясних й, че като шофира - ще може и тя да ги използва, иначе - не. Е, резултатът беше, че я хванах да ги крещи един ден, докато "шофираше" пазарската кола в Пикадил  Rolling Eyes

В началото на лятото на няколко пъти ми каза "пишка и дупе" с такъв един заговорнически глас... Аз й казах най-невъзмутимо - "Пишка...и?" Видя, че не проявявам интерес и престана.

# 26
  • Мнения: 830
Трябва да има някакъв контрол и начин на въздействие върху детето. Оставите ли го да си прави каквото иска ще се утърве края. Въпроса е да наолучкам верният път и да намеря баланса. Благодаря на всички за отговорите , аз ще продължавам борбата с "лошите думички"   bouquet

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 1 152
Практиката ми досега показва, че каквито и глупости да е говорила дъщеря ми, със или без забележки от моя страна, ги  забравя бързо. Повтаря някоя дума седмица, да речем, и спира. Явно бързо и омръзва.

# 28
  • Мнения: 9 814
Научила съм детето си, че има лоши думи, които не трябва да се говорят, защото не е възпитано, като обидните епитети например.
Когато, включи в речника си по някоя такава дума като изрод или идиот, дъщеря ми пита "Това лоша дума ли?". Аз отговарям с да и лошата дума повече не се повтаря.

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Обяснила съм на синът ми,че има лоши думи,които не трябва да се използват от добрите деца като него Wink

Общи условия

Активация на акаунт