За "лошите думички" и как се преборихте с това?

  • 4 023
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 830
Малката ми хубавица вече е на 3 год и съставя изречения,но в речника ни се появиха думички като:бахти,простак,тъп,луд.... Естествено не осъзнава какво говори и, че това са лоши думи ама как се преборихте вие с това? Споделяйте опит моля Hug

# 1
  • Мнения: 5 393
Нямам кой знае какъв опит, защото и моя хубостник е почти на същата възраст. Беше почнал да псува по едно време. Като се ядоса за нещо и  казваше" Мамката де.а, счупи се" примерно. Нарочно не му правех забележка, реших, че ако му обърна внимание на тази реплика, ще почне да я повтаря постоянно.  В този случай тактиката ми се оказа успешна, но за по-нататък не знам. За сега нямам други подобни ситуации, но ще следя темата за идеи.

# 2
  • Мнения: 25 447
Първо - информирах сина си, че са "лоши" думи и защо не трябва да ги употребява. За да не ми минава с номера, че не осъзнава какво говори.  Laughing
Второ - напомнях го и правех забележки при всеки случай на необходимост, без да се боя, че може да ми излезе мазол на езика.
И трето - на шега го заплаших, че който говори лоши думи, ще му натрием люта чушка на езика. В резултат на което малкият стриктно следеше дядо си (моят баща, който често се изпускаше пред него, бог да го прости) и злорадо го заплашваше: "А, люта чушка, де!"  Twisted Evil
Години по-късно започнах да обяснявам, че не всички думи, които говорят децата помежду си, са подходящи за пред възрастни.   Grinning

# 3
  • София
  • Мнения: 62 595
Простак, тъп и луд не ми се струват лоши думи. А как да нарека шофьора, който не спазва светофара?
Важното е да не псуват. Не съм наложила забрана за "лоши думи", защото никога не съм ги квалифицирала като такива. Казвала съм им, че не е добре да се използват определени думи, особено извън дома, защото прави лошо впечатление. Не мисля, че е чак такава трагедия, ако кажат за някого, че е тъп. Но за псувните има пълна забрана. Те не са просто лоши думи, а са извън нормалния речник.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
И моят използва - глупак, тъпак и др. такива/добре че не псува/.Научил ги е от дете в детската и непрекъснато обяснявам,че такива думи не се използват.Лошото е че той обижда брат си , и децата на площадката, така че се налага всеки път да се карам.
 Това с лютата чушка и аз го казвам. Вчера ,явно се замисли да каже нещо ,но се спря и ме попита : "Къде има люта чушка, купила ли си ?"

# 5
  • Мнения: 2 479
Според мен каквото и да се обяснява на децата, ако в семейството някой (най-често бащата) употребява такива думи, няма как да ги убедим, че това е лошо нещо. За тях родителския пример е от голямо значение и щом родителят прави нещо, то е напълно в реда на нещата. Ако вкъщи не се говори така шансът за успех е по-голям (тогава детето ще ги употребява само когато говори с връстниците си Mr. Green).

# 6
  • Мнения: 817
Най-лошата дума, която употребява е "Пътачка" (тъпачка) баща и веднъж се беше ядосал на една "добра шофьорка" та от там... Казвам и, че не е хубава думичка, но не се вживявам много.

Имаме и един случай, когато баща и пак, беше много ядосан от шофьор, който за малко да ни блъсне и не се усети, че детето е в колата та се изцепи: "На майка ти п..ката"
Тоника както си седеше в столчето отзад, започна да вика: "Тонито е п..ка!!"
Само погледнах баща и с най-лошия възможен поглед и не реагирах, за да не предизвикам интерес в детето. Повтори го няколко пъти и и стана безинтересно..

Сега и предстои детската градина, не знам там какво ще научи. Ще видя, според условията ще пробвам и тактика за отучване от "лоши" думички.

# 7
  • Мнения: 2 807
В речника си нямат "лоши думички".

Аз се грижа за тримата, не псувам, не обиждам.

Когато им е правело впечатление, че другите деца обиждат връстничетата си (глупак, тъпак, простак и т.н.) съм обяснявала, че това не е възпитано, че на никой не му е приятно да бъде обиден, че трябва да се държат с дугите така, както предпочитат да се отнасят с тях.

# 8
  • София
  • Мнения: 529
Не употребяваше такива думи, докато не тръгна на ясла. И така един ден в къщи играейки си с колички си говореше и аз изведнъж чувам "п..ка рошава"  Laughing Сега ми е смешно, но тогава щях да припадна. Обясних му, че това са глупости и така говорят само невъзпитаните деца. Повторих го няколко пъти и ме разбра много добре. Сега ни прави забележка, ако аз или баща му изръсим нещо.

# 9
  • Мнения: 3 367
Избягваме да слагаме "етикети" на околните,вкл и на децата си. Лошото шофиране е "неправилно поведение",а не "тъпак". Нямат в речника си думи к намирам за обидни,чуха ме да казвам 1 път "егати" като се опитвах да развия 1 буркан с лютеница неуспешно,моментално започнаха да го повтарят,аз си научих урока и мисля какво говоря.
Според наблюденията ми децата често казват подобни думи без да знаят значението им,като ни дойде до главата бих се опитала да разбера какво баш искат да кажат и да им дам соц.приемливи алтернативи за изразяване..

# 10
  • София
  • Мнения: 62 595
Знам, ама избирам от двете злини по-малката. По-добре шофьорът да е тъпак и децата да се пазят, отколкото да го търпят.
Не съм чувала някой да не употребява такива думи, само дето го прави в тесен кръг и когато "жертвата" не присъства.

# 11
  • Мнения: 2 807

Вчера ,явно се замисли да каже нещо ,но се спря и ме попита : "Къде има люта чушка, купила ли си ?"

 Joy Joy Joy
Милото човече, съобразява се със забраните на мама все пак  Grinning

# 12
  • Мнения: 2 220
Засега не е чувал нецензурни думи, но го отучихме да казва "бе" - със забележки. Сега той самият ни скастря, ако я използваме.  Laughing Колкото до епитетите - аз самата съм му казвала да отговаря на забележки и заплахи от страна на лелите в яслата с "Така говорят само глупаците". Не знам дали го е правил, обаче.

# 13
  • Мнения: 830
Мечо пробвах да не обръщам внимание обаче ефект никакъв...
За сега обяснявам до побъркване, че това са ложи думички и само лошите деца ги говорят. Вредното влияние на бабите е факт обаче дете без баби е пълно сираче .... плашех я, че ще я вземе чичко полицай който прибира лошите хора ама и това до време. Сега и казах, че ще и набуча езика с игла ако я чуя пак да ги говори....
За сега това дава ефект ама до кога не знам.


аз май работя по модела на кака сийка...

# 14
  • Мнения: 830
Простак, тъп и луд не ми се струват лоши думи. А как да нарека шофьора, който не спазва светофара?
Важното е да не псуват. Не съм наложила забрана за "лоши думи", защото никога не съм ги квалифицирала като такива. Казвала съм им, че не е добре да се използват определени думи, особено извън дома, защото прави лошо впечатление. Не мисля, че е чак такава трагедия, ако кажат за някого, че е тъп. Но за псувните има пълна забрана. Те не са просто лоши думи, а са извън нормалния речник.
Я си представи гледката играем и и тя ми вика :"много си проста" Twisted Evil или на детето в морската "Ти си луд"...А и от това се почва, ако не взема мерки отсега до къде ще стигнем?! И тя е на 3г. как да и обясня кои думи се изпозват извън дома и  какво е нормален речник?

А всичко беше прекрасно преди да тръгнем на градина и да започнем да попиваме всичко лошо както от там, така и от нас и околните.Лудница ви казвам.

# 15
  • Мнения: 817
Лошото шофиране е "неправилно поведение",а не "тъпак".

Искаш да кажеш, че ако някой ти "сече" пътя с колата си например ти, колкото и да си ядосана ще му кажеш на този:"Ей, поведението ти е неправилно!" Grinning
Ако успяваш така да се сдържаш-евала!

# 16
  • Мнения: 1 479
Лошото шофиране е "неправилно поведение",а не "тъпак".

Искаш да кажеш, че ако някой ти "сече" пътя с колата си например ти, колкото и да си ядосана ще му кажеш на този:"Ей, поведението ти е неправилно!" Grinning
Ако успяваш така да се сдържаш-евала!
Peace
Простак, тъп и луд не ми се струват лоши думи. А как да нарека шофьора, който не спазва светофара?
Важното е да не псуват. Не съм наложила забрана за "лоши думи", защото никога не съм ги квалифицирала като такива. Казвала съм им, че не е добре да се използват определени думи, особено извън дома, защото прави лошо впечатление. Не мисля, че е чак такава трагедия, ако кажат за някого, че е тъп. Но за псувните има пълна забрана. Те не са просто лоши думи, а са извън нормалния речник.
smile3521

# 17
  • София
  • Мнения: 62 595
Бени,

Децата са достатъчно умни, че от малки да разбират кога могат да говорят някои неща и кога не. Мисля, че преувеличаваш малко, защото детето ти е една на 3 години. Представяш си някакъв идеален свят с идеалното дете на идеалните родители, където да наречеш някого "глупак" е голям проблем.

 Не съм светица, че да не използвам такива думи като се ядосам, но не ги насочвам към децата или близките си. Те знаят, че не трябва да се обиждат помежду си и с редки изключения го спазват. Ама представи си две деца, спорещи за нещо или неможещи да разделят една играчка или да се разберат на какво да играят. Според теб колко време ще издържат без да си кажат по някоя "лоша" дума? Колко братя и сестри познаваш около себе си, които като деца да не са употребявали думи от вида на "глупак, тъпчо" и т.н.. Не правя от мухата слон, стига да си държат езика зад зъбите, когато е нужно.

На градина ходиха малко и точно тогава започнаха да научават такива думи. Едно, че им казах да избягват да ги употребяват и второ, не изкахара целия цикъл от 4 години там и си спестих доста такива проблеми.
 Но мини покрай един училище двор и ще чуеш какви псувни на цялата рода излизат от устите на разни първокласници-херувимчета. Ти се възмущаваш от детските градини, но още не те е затресла другата история. А моите бяха направо в неведение и го разбрах, когато започнаха да ме питат какво означава определено словосъчетание и дали е обидно.

# 18
  • София
  • Мнения: 6 968
Обяснявам, че думите са "лоши", защото обиждат, унижават и т.н. Правя забележка след всяка лоша дума и предупреждавам за последствията от повторно използване. След което наказвам, наказанието при синът ми е да не гледа диск (има право на един или два диска дневно), да не му прочета книжка и за сега има ефект. Не е спрял напълно с лошите думи, но поне виждам, че полага усилия. Изнервям се, че голяма част от репертоарът му е научен именно от дисковете, които аз стриктно преглеждам преди да му ги дам (или първият път ги гледаме заедно) и се изумявам на изрази в "Снежанка" - "мръсен глупак", в "101 далматинци" - "тъп идиот" и т. н., не мога да огранича детето да гледа "Покойо" и "Телетъбисите", а устата ми пресъхва да обяснявам защо героите от филмчетата казват тези думи, а те всъщност са "лоши думи". Синът ми още не ходи на градина, представям си какъв "цветен" речник ще има тогава.

# 19
  • Мнения: 830
Ох, ами не преувеличавам бе хора...просто ми е супер гадно. Гледаш го едно такова херувимче играе си с мечо и изведнъж му вика "бахти простака" ами обърна ми се всичко ви казвам....Знам, че не мога да я опазя от тези неща и, че рано или късно ще ги научи ама...много малка ми се вижда. И пак ви казвам струва ми се че от това се почва и ако не взема мерки от сега ще чуят и по-тежки думи ушите ми.
Няма как да я спра от градина не мога да остана да я гледам в къщи до 1 клас...просто абсурд! Абе ние сякаш не бяхме такива...

# 20
  • Мнения: 25 447
аз май работя по модела на кака сийка...

О, не, на баба ми е.  Mr. Green
Тя използваше такива бисери, които по принцип никак не одобрявах, но в един момент, когато ти писне да говориш все едно и също без особен резултат, в безсилието си залагаш на нещо изпитано. И О! Чудо! То работи!  Joy

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Ще направиш каквото можеш. Всяко нещо си има цена.

# 22
  • Мнения: 3 367
Лошото шофиране е "неправилно поведение",а не "тъпак".

Искаш да кажеш, че ако някой ти "сече" пътя с колата си например ти, колкото и да си ядосана ще му кажеш на този:"Ей, поведението ти е неправилно!" Grinning
Ако успяваш така да се сдържаш-евала!
не успявам..научих се да казвам "еййййййййййййййййй",децата обикн.питат "какво става"и аз обяснявам..
определения избягваме всеячески,като прочета "лошо дете" ми иде да викам,но всеки си избира поведението...децата не учат обидни думи от въздуха,градината и пр.определено са фактори,но все ми се иска да мисля че от нас зависи не малко
и у нас се гледат детски,но не съм чула гореописаното..

# 23
  • София
  • Мнения: 17 591
Едва ли ще се тръшкам особено за думите, които употребява, като си знам цветния речник... ама то не се знае, де...

# 24
  • Мнения: 6 582
Всяко дете обича да повтаря нови думички, още повече като види, че тези думи предизвикват реакция у родителя.
Ние не изпадахме в потрес, а си обяснявахме, че това са думи които всеки възрастен знае и не може да бъде впечатлен с тях. Обяснявахме си и че по това се различава възпитаният човек, че не употребява такива думи. Имаше ефект.
Твърдо съм убедена, че децата повтарят и употребяват активно само това което чуват от родителите си, другото е просто откриване на нови светове. С обяснения, забележки и предимно с неупотреба на грубости от родителите нещата си идват по местата. Ако обаче едно дете редовно слуша у дома грубости и псувни, колкото и да обясняваш и наказваш няма как да стане. Най-много да чуеш "ти ми се караш, а ти що каза така". Или пък "а на тати защо не се караш"

# 25
  • София
  • Мнения: 6 999
Смятам всеки човек знае 'лоши думички' - важното е да се научи къде може и къде не може да ги употребява.
Дъщеря ми научи "шматка, селянин, идиот" от мен. Използвам ги докато шофирам. Обясних й, че като шофира - ще може и тя да ги използва, иначе - не. Е, резултатът беше, че я хванах да ги крещи един ден, докато "шофираше" пазарската кола в Пикадил  Rolling Eyes

В началото на лятото на няколко пъти ми каза "пишка и дупе" с такъв един заговорнически глас... Аз й казах най-невъзмутимо - "Пишка...и?" Видя, че не проявявам интерес и престана.

# 26
  • Мнения: 830
Трябва да има някакъв контрол и начин на въздействие върху детето. Оставите ли го да си прави каквото иска ще се утърве края. Въпроса е да наолучкам верният път и да намеря баланса. Благодаря на всички за отговорите , аз ще продължавам борбата с "лошите думички"   bouquet

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 1 150
Практиката ми досега показва, че каквито и глупости да е говорила дъщеря ми, със или без забележки от моя страна, ги  забравя бързо. Повтаря някоя дума седмица, да речем, и спира. Явно бързо и омръзва.

# 28
  • Мнения: 9 814
Научила съм детето си, че има лоши думи, които не трябва да се говорят, защото не е възпитано, като обидните епитети например.
Когато, включи в речника си по някоя такава дума като изрод или идиот, дъщеря ми пита "Това лоша дума ли?". Аз отговарям с да и лошата дума повече не се повтаря.

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Обяснила съм на синът ми,че има лоши думи,които не трябва да се използват от добрите деца като него Wink

# 30
  • Мнения: 22 521
Обяснявам за невъзпитаните и възпитани хора,коя дума е лоша,кога и къде не бива да се използва.Обяснявам защо и кога хората се изпускат да употребяват "лоши" думи.Направил е разлика,струва ми се.Когато се случи да шофирам и се изпусна,ми прави забележка.Срам...

# 31
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
... Синът ми още не ходи на градина, представям си какъв "цветен" речник ще има тогава.

Мда, тогава се подготви за изненади  Wink
Дребната всеки ден се връща с нов "актив" от лоши думи и пита какво значат. И много добре разбира, че не трябва да ги използва, защото в повечето случаи излиза с номера "Той Гого казва така, не аз"  Crazy

В колата баща й се изтърва и викна по един "Мама ти стара" и дребната веднага скочи и каза обидено: "мойта мама не е стара, няма така да я обиждаш"  Laughing

# 32
  • Мнения: 78
Дааааааааа, и на мен вече 3 годишната ми дъщеря ми прави забележки Embarassed но в детските филмчета е изобилие. прибирам се един ден от работа, баща и я е гледал и чувам как вика- ей, мацее. питам откъде е чула тази думичка и поглеждам тати многозначително, а тя вика от детското, ама кое детско - в палечка бръмбъра и вика "ей маце". не помня в кое друго чух глупачка такава...

# 33
  • Мнения: 1 069
Повреме на "папагалския" период не спряхме да обясняваме без да изпадаме в истерии, как говоренето на такива думи е невъзпитано и грозно. Всеки знае такива думи, но умния и възпитан човек не ги употребява и т. н.
Сега, когато вече могат и сами да преценят коя дума е лоша, не ги употребяват. Ние с баща им не говорим така, без да сме смотани или задръстени, а личния пример в случая е много важен.
Дори се възмущават от големи хора или деца, които псуват.

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Съвсем наскоро чух от моята дъщеря: "Х е глупаво дете." Shocked Ужас! Набързо разконспирирах кой я е научил, но ми беше адски кофти, че може и да го е изръсила в градината и да решат, че вкъщи ги говорим тези неща. Обясних подробно, че не е глупаво детето, може понякога да е непослушно и т.н. и не се говори така, защото ще плаче и ще се обиди (детето). Тя се съгласи и казва: "А пък Y казва пикла", явно знаеше, че не е добра тази думичка. И там бързо се разбрахме, след няколко дни пак повторихме и питах дали се е скарала на детето, че не се говори така. Mr. Green Тя много обича да въвежда ред и дисциплина.  hahaha

Ние понякога се изпускаме с неприятни словосъчетания, особено в колата, но слава богу засега не ги повтаря - поне не пред нас.

# 35
  • Мнения: 7 831
Момичета, според мен преигравате  Wink.
Разбирам децата ви да са научили псувни от градината, ама чак пък за глупав или тъп  Rolling Eyes ...
Имате много странна представа за начина по които децата трябва да се държат. Забраняваме им да се бият (и правилно), но е редно да им оставим някакъв начин, по който да изразяват негативните емоции и отношения. Вие май мечтаете децата ви да са като котарака Леополд - "Ребята, давайте жить дружно!".
Аз уча децата си, че има думи които е невъзпитано да се използват в обществото, но това не са думи от рода на глупав.

# 36
  • Мнения: 830
Не преигравам бе мами!
Ние сме съвсем обикновенно семейство-не говорим само вулгаризми ама пък не сме и светци, очаквам и малката да стане като нас. Далеч съм от мисълта, че от устата и през живота и няма да излезе псувня или нецензурна дума ама там е работата, че е още много малка. Не може да ми вика "Много си тъпа" като и се карам, поне не сега защото не разбира какво значи да е тъп даден човек. Може да ми го каже след някоя и друга годинка и след това да понесе последствията си.
Метода с иглата дава ефект Peace и съм като развален грамофон "така не се говори"  Crazy

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
Така кажи, че всъщност тя на теб ти казва, че си тъпа, а не че изобщо говори така! Сега ми стана ясно. Това, Бени, е кофти ситуация. Моите никога, на никаква възраст не са си позволявали да говорят така на мен или на баща си. И не само не са казвали, но няма и да кажат, ако ще да съм им най-кривата. Това е непоклатим закон вкъщи. Може да съм много либерална, но знаят, че никой от родителите им няма да търпи такова нещо. Същото се отнася и за бабите и дядовците им. Не са ни наричали така, нито са посягали да ни удрят, нито на 2, нито на 7 години.
Май проблемът при теб не е с лошите думи изобщо, а с лошите думи към теб. Не си и помисляй да може да ти го казва след години. Просто няма такъв вариант. Нещо авторитетът ти не е на място.

# 38
  • Мнения: 3 367
Az лично имам пробелем с "много си тъп",независмо дали е към мен или към непознатото дете в парка. Има редица начини и малки и големи да си изразяват негативните емоции,но за моите разбирания това не е с обиди.

# 39
  • Мнения: 6 582
Не преигравам бе мами!
Ние сме съвсем обикновенно семейство-не говорим само вулгаризми ама пък не сме и светци, очаквам и малката да стане като нас. Далеч съм от мисълта, че от устата и през живота и няма да излезе псувня или нецензурна дума ама там е работата, че е още много малка. Не може да ми вика "Много си тъпа" като и се карам, поне не сега защото не разбира какво значи да е тъп даден човек. Може да ми го каже след някоя и друга годинка и след това да понесе последствията си.
Метода с иглата дава ефект Peace и съм като развален грамофон "така не се говори"  Crazy

А откъде е научила израза "Много си тъпа" и при това кога да го употребява?
Сигурна ли си, че не е от вас или от най-близкото обкръжение. Не обвинявам, просто се замисли. В детската градина децата наистина усвояват нецензурни думи, но обикновено не знаят да ги употребяват на място и не са от активния им речник.
Продължавай с метода с иглата и с разваления грамофон.
Успех има и по-страшни изрази.

# 40
  • Мнения: 2 755
"Лошите" думи в речника на детето ми са - тъпак, ненормалник, откачен. Това е моя "заслуга"  Embarassed С псувните още не се е запознал, но съм убедена, че рано или късно и те ще "обогатят" речника му.  Tired Просто няма как да изолираме децата от света в който живеем. Единственото, което можем да направим е да обясняваме значението им, кога, как и къде се използват тези думи и кога е абсолютно неприемливо да бъдат изричани.

# 41
  • Мнения: 550
Подобни думи като"тъпак","мамка ти" и други подобни,някак си не стоят добре в детската уста без значение по какъв повод ги използват,дали за да изразят негативните си емоции или просто,защото вече са станали част от речника им!Смятам,че има много по- полезни думи ,които бихме се постарали малките  ни слънчица да научат и употребяват.
И на мен ми се случва да правя забележки за някоя новост чута от кварталните деца и за моя радост не се повтаря повече.
Искам да споделя нещо ,което ми се случи съвсем наскоро.Отидохме на гости у едни приятели,които имат по-голям син от моя,та бащата хваща моя и го пита дали знае да псува,а моя мълчи,защото не е на ясно какво го питат,а онзи продължава и му дава пример с една много каруцарска псувня,на което аз реагирах,че така не се говори и това са лоши думи и малките деца не бива да говорят така,защото е неприлично,а нашият приятел продължава с примерите и се кефи,че аз се ядосвам.най -накрая моя син го срита в глезена и отиде да си играе.
 

# 42
  • Мнения: 4 841
Е, чак някакви епични битки не съм водила. За мен най-важното е контекста - средата, ситуацията... Не съм забранявала думи, просто надълго и нашироко обяснявам кога дадена дума е допустима за употреба и кога не е. Когато синът ми тръгна на детска градина, беше много смешен, защото определено ме провокираше - изтърси например мимоходом "лайно" и гледа с хитър поглед каква ще ми е реакцията... Питам: "Та какво казваш за лайното?" Той - смяяяяяях, едва ли не съм казала най-смешното нещо на света. Казвам - "Питай какво те интересува, ще ти обясня"... И така - обяснения, обяснения, обяснения...
Сега е на пет, учудващо добре се справя с речевите ситуации - у дома разговаряме по един начин, с госпожите в градината - по друг, с приятелчетата си по площадките - по съвсем друг. Най-важното е, че не употребява обиди - понеже е доста честолюбив и не би понесъл някой да го обиди, действаме на принципа "Не прави другиму това, което не искаш да направят на теб" и засега действа. Наблягам на момента, че обидата е слабост, а умните и силни хора спорят с факти, а не с обиди.

"Тъпо" и "гадно" например не ме шокират, защото и аз ги употребявам, но никога по отношение на хора.

Колкото до псувните, още не сме се сблъсквали с тях, но там ще бъда безкомпромисна, че всички, които ги употребяват са невъзпитани. 

# 43
  • Мнения: 645
Когато синът ми ми каза "Махай се!", аз му казах, че "Махай се" може да каже на куче или коте, но никога на човек и още повече на мама. Не, че това са кой знае колко "лоши" думички, но на мен не ми беше приятно да ми казва така. Вместо "махай се" се опитах да сложа в речника му "Пази се" или "Дръпни се".  Но и досега се случва да ми каже "Махай се, ти си лоша." Една вечер, играейки си вкъщи, каза "Майката му стара". Аз се окорих, но замълчах. Когато го повтори няколко пъти му казах, че така не се говори, защото това са неприлични думи и той ми каза: "Ама мамо, аз не съм казал махай се!" ooooh!

# 44
  • Мнения: 1 069
Мамими, какъв е тоя човек, бе Shocked #Crazy Shocked!
А собствения си син научил ли е на тези цветисти изрази?
И ако някъде ги употреби, няма ли да потъне в земята от срам този "гениален" татко?

...действаме на принципа "Не прави другиму това, което не искаш да направят на теб" и засега действа. Наблягам на момента, че обидата е слабост, а умните и силни хора спорят с факти, а не с обиди.
BirdsFlu, напълно подкрепям мнението ти и действам по същия начин.

# 45
  • Мнения: 550
Мамими, какъв е тоя човек, бе Shocked #Crazy Shocked!
А собствения си син научил ли е на тези цветисти изрази?
И ако някъде ги употреби, няма ли да потъне в земята от срам този "гениален" татко?

...действаме на принципа "Не прави другиму това, което не искаш да направят на теб" и засега действа. Наблягам на момента, че обидата е слабост, а умните и силни хора спорят с факти, а не с обиди.
BirdsFlu, напълно подкрепям мнението ти и действам по същия начин.
Да,знаел няколко "яки"псувни,но не ги казвал пред майка си,защото тя му забранявала. Докато им гостувахме не чух сина му да употребява такива изрази.
В интерес на истината забелязвам,че някои татковци се чувстват особено горди и крайно щастливи ако децата им напсуват или обидят някой. Shocked

# 46
  • Мнения: 1 069

Да,знаел няколко "яки"псувни,но не ги казвал пред майка си,защото тя му забранявала. Докато им гостувахме не чух сина му да употребява такива изрази.
В интерес на истината забелязвам,че някои татковци се чувстват особено горди и крайно щастливи ако децата им напсуват или обидят някой. Shocked

Какво би могло да се каже на това, освен "БРАВО, добре се справяш с отглеждането и възпитаването на деца"!
Но защо поне се ограничи във възпитаването само на своето дете, а е решил да се занимава и с чуждите!
Много се възмутих и изместих темата, простете!

# 47
  • София
  • Мнения: 38 206
Мойта хубавица в момента е на "нещастник". В различните периоди си харесва различна лоша думичка. Опитвам се да обяснявам...

За псувните отделно. От както се е родила моля баща и да не псува в нейно присъствие. Той не ме послуша. Сега малката от време на време изстрелва тихо : "бати майката". Аз си трая и се правя, че не я чувам. И тя я употребява по-рядко.

За глупав и тъп мисля, че са си съвсем нормални думи.

# 48
  • Мнения: 22 521
За глупав и тъп мисля, че са си съвсем нормални думи.
Да,но извадени от контекста.Ако детето ти каже на на баба си,да речем: -Ти си тъпа!,....надали ще ти стане драго.

# 49
  • Мнения: 78
Вчера като не стана това което иска бях "лоша тъпа тъпанарка", а днес каза на баща си хулиган  Joy

# 50
  • Мнения: 2 803
Не съм отдавала значение и тя бързо ги забравяше.

# 51
  • Мнения: 3 506
Ми.. не се справям нещо.. явно бъркам някъде. А най-много ми е мъчно, че лошите думички, които той смята за най-обидни, всъщност въобще не са лоши, например "циганка" и "дрипля". Говоря, говоря, говоря... дано по някое време подейства. С една дума - "запис".

# 52
  • Мнения: 606
Малката ми хубавица вече е на 3 год и съставя изречения,но в речника ни се появиха думички като:бахти,простак,тъп,луд.... Естествено не осъзнава какво говори и, че това са лоши думи ама как се преборихте вие с това? Споделяйте опит моля Hug
Аз пък научих Марти на "рошав гъз" и още куп простотии и ми е много забавно.

# 53
  • Мнения: 550
Малката ми хубавица вече е на 3 год и съставя изречения,но в речника ни се появиха думички като:бахти,простак,тъп,луд.... Естествено не осъзнава какво говори и, че това са лоши думи ама как се преборихте вие с това? Споделяйте опит моля Hug
Аз пък научих Марти на "рошав гъз" и още куп простотии и ми е много забавно.
newsm78 Кой с каквото може е полезен на децата си!

# 54
  • София
  • Мнения: 181
Чета ви и се възхищавам на майките, чиито деца не употрабяват лоши думички. Мойта хубавица - на 2г. и 6м. говори много, разказви и си измисля приказки, въобще има доста богат речник, в т.ч и доста лоши думички. Може би даже едно от първите й словосъчетания(на около 1г.) беше "баси майката", което безспорно го е чула от баща си, който по принцип не псува, но много рядко му се случва. Реших, че ако не показвам, че й обръщав внимание - ще го забрави  и наистина стана така, но след доста дълга употреба, когато не можеше да направи нещо. През лятото, обаче я гледа свекърва ми, където жевее и 10г. ми племенница и още един куп деца на всякаква възраст, с които играе на улицата. Е вече в речника й съвсем осъзнато употребява: "Я си гледай работата", "Бабичка дърта", "Ти си пикоч", "Махай се, не те обичам". Много й говоря, че не трябва да употребява тези думи и изрази, но засега напразно. Е явно от такива като моята дъщеря в детската градина вашите ще ги научат тези думи, за което искрено съжалявам. А между другото голямата ми дъщеря, въпреки, че е чувала много грозни думи, никога не ги е употребявала. вероятно си е и до дете.

# 55
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Още не беше навършила 3 години, когато, ритайки построен от нея замък от кубчета, извика Майката му стара!  Shocked Изцъклих се, но така ми стана смешно, че не издържах и избухнах в смях. Това обаче предизвика повтаряне на казаното, след което аз вече заявих, че така не се говори. В период на 2-3 дни после го повтори още няколко пъти, аз отговорих с пълен игнор и това беше.
Сега, когато чуе баща си или мен( да, и аз псувам понякога) да казваме лоши думи, детето заявява- Това са лоши думи и не се говори така. За нея лоши думи са и глупак, мухльо, тъп и др., които се сещат почти във всяко детско филмче  Tired

# 56
  • Мнения: 3 929
На всяка дума, която смятам, че не трябва да присъства в речника на сина ми, му правя забележка, като му казвам, че това не е хубава дума, че така не трябва да се говори и давам алтернатива, т.е. друга дума. Това е единственият начин и засега действа. Даже стана така, че синът ми започна да прави забележки на дядо си, баба си, дори на мен, например ако си позволяь да кажа  "бе".

# 57
  • София
  • Мнения: 407
Определено трябва да се обяснява на детето, коя дума е лоша и коя не, нали това все пак е част от възпитанието. Друг въпрос е какви са разбиранията на родителите за лоши думи.

# 58
  • Мнения: 22 521
Определено трябва да се обяснява на детето, коя дума е лоша и коя не, нали това все пак е част от възпитанието. Друг въпрос е какви са разбиранията на родителите за лоши думи.
Мдаа...прав си.

# 59
  • Мнения: 8 999
Безапелационно забранявам употребата на такива думи, като съответно прилагам и наказания. Мисля, че децата трябва да ги знаят, но и да осъзнаят, че не трябва да ги повтарят.

# 60
  • София
  • Мнения: 38 206
По отношение на псувните, свекърва ми изнесе скоро много хубава лекция на дъщеря ми.
Каза,че татко и понякога говори глупости, но тя е умно момиченце и не трябва да говори глупости като татко! Flutter

# 61
  • Мнения: 22 521
По отношение на псувните, свекърва ми изнесе скоро много хубава лекция на дъщеря ми.
Каза,че татко и понякога говори глупости, но тя е умно момиченце и не трябва да говори глупости като татко! Flutter
hahaha ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт