Притеснявате ли се от злоупотреба с личните ви данни? Давам пример!

  • 8 139
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 733
 Меко казано съм възмутена и втрещена. От вчера до днес са ни звъняли общо 4 пъти. На три мобилни телефона като позвъняването е от непознат номер и днес на домашния ни телефон. Разговорът протича така-
Добър ден, търсим г-жа Х. Искаме да ви уведомим, че сте изтеглен от томболата ни и печелите нашата награда. Наградата е пълно оборудване, като заплащате само 15 лв за инсталирането.
 Питам аз как точно съм я спечелила тази награда, защото не съм участвала в никаква тяхна промоция, а те започват да ме убеждават как не е вярно и съм участвала в синхронната им промоция която минавала заедно с онова голямо фолк-турне. Отговарям че такова нещо няма и искам да ми кажат откъде те разполагат с имената ми и с личния ми телефонен номер. Нямали били представа, системата ме била избрала на лотариен принцип. Преди малко се звъни на домашния телефон и мъжки глас иска да говори с г-ца или г-жа Х / назовавайки трите имена на дъщеря ми, която е на 10 години  Shocked /. Втрещена отговарям че въпросното лице е дете и искам да знам кой я търси. И репертоара започва отново. На въпроса откъде знае имената на детето ми и дом. тел, отговора беше същия. меко казано съм потресена. Говорих с приятели, които живеят извън страната. Имали познати, които работели в някакви call центрове, та там се процедирало така. Имената и телефоните на подобни форми или там каквито и да са били продавани под формата на информация от мобилните оператори Shocked Хора, кажете ми това възможно ли е? Направо не ми се иска да го повярвам. Че то така ако всеки те препродава под формата на инфо, къде ще му се види края Shocked И ако е вярно това за мобилните оператори и от БТК ли така процедират? Въобще нз каква е логиката, защото като се замисля имената на детето ми ги няма нито в договора ми с Мтел, нито пък в този с БТК.

Последна редакция: ср, 20 авг 2008, 16:28 от Kasidy

# 1
  • Мнения: 25 600
Не са само те. Банки продават данни на клиентите си, наскоро се чу, че човек от Здравната каса също е продавал данни на фармацевтични фирми...
Колко струваше оня диск с данните на варненци, който разпространяваха хора от Общината им? 300-400 лева? Mr. Green

# 2
  • Мнения: 4 733
Сийко, за детето ми стана най-неприятно. За да има някой достъп до данните му трябва да е от обща система...вероятно общинска  ooooh!. Ако позвъняванияа бяха приключили само с тези на мобилния ок, но домашния дори не е на наше име защото сме на квартира. А те търсеха някой от нас. Тоя номер как става?

# 3
  • Мнения: 4 435
Kasidy хубаво са го измислили.Всички които са ходили на концерт от турнето на Пайнер са с номера на билетчетата,и всички на които им завършва на 5 билетчето,печелят такова обурудване.Използвали са момента.

# 4
  • Мнения: 4 733
Нищо за никакво билетче не ми казаха. Те дори някакво логично обяснение откъде и как точно печеля не успяха да ми дадат. то още в началото като пернах два въпрос и се усещаше че се спичат. Явно са свикнали като кажат Печелите и човека отсреща да започне да заеква от радост.

# 5
  • Мнения: 25 600
но домашния дори не е на наше име защото сме на квартира. А те търсеха някой от нас. Тоя номер как става?

Спомни си къде си го давала. На джипито със сигурност, но къде другаде? Банка? Адресна регистрация?

# 6
  • Мнения: 6 992
От цялата ситуация мога само да ти потвърдя, че в кол центровете наистина има такава информация - име на клиента, телефонен номер, а в този, в който аз работех, и адрес. Не знам от къде ги взимат, простите телефонисти цъкахме едно бутонче и излизаха номер след номер на жителите в определен град. Но бяха само домашни.

# 7
  • Мнения: 4 733
личният лекар е семеен приятел, отписвам го като вариант. Онзи ден си подавах молба за смяна на документите в едно от районните полицейски, но попълних само мобилен. Личен тел никъде не съм давала, дори на работа го нямат.

# 8
  • Мнения: 4 916
И аз да кажа един случай с БТК:
звъня за първи път на "ОК такси", те приемат поръчката ми и ми диктуват МОЯ адрес за потвърждение. Направо се втрещих. Но като се замислих, тази информация я има само БТК (тел. номер беше съвсем нов), та явно от там е изтекла.

Та моят извод е, че всеки, който има достъп до такава информация, я продава. Бях чела, че цената на "единица информация за лице" е между 1 долар и 1 евро. Купувачи са шарлатани, които е описала Касиди, но и търговски компании като таксиметровата фирма, социологически агенции и пр.

# 9
  • Мнения: 4 435
Нищо за никакво билетче не ми казаха. Те дори някакво логично обяснение откъде и как точно печеля не успяха да ми дадат. то още в началото като пернах два въпрос и се усещаше че се спичат. Явно са свикнали като кажат Печелите и човека отсреща да започне да заеква от радост.

Да,така са свикнали.Предполагам че и затова са дочули за това,на Пайнер,но даже не са знаели как седят нещата,че да се опитат да дадат обяснение.Ама пък и вие като не сте ходили няма как да мине номера.
Какво ли вече няма да измислят.Ужас. Tired
Аз лично толкова си пазя телефона,предполагам повечето хора са така,бих побесняла на твое място.


argun Аз също съм звъняла и казвам само докъде ще пътувам,при тях излизаше името на семейството от чийто телефон звъня и адреса,само ме попитаха,за там ли.

# 10
  • Мнения: 4 916
Нищо за никакво билетче не ми казаха. Те дори някакво логично обяснение откъде и как точно печеля не успяха да ми дадат. то още в началото като пернах два въпрос и се усещаше че се спичат. Явно са свикнали като кажат Печелите и човека отсреща да започне да заеква от радост.

Мда... моя позната точно така щеше да изгърми с един ваучер, само защото й казаха, че печели плазма. И хукна да купува ваучер. Даже не ми вярваше, като я спирах и й обяснявах, че е измама - мислеше, че й завиждам за печалбата.

# 11
  • Мнения: 4 733
 Те всъщност тези които звънят дали наистина са от въпросната телевизия? Чудя се дали да не взема да издирякоординати на  Валя Ахчиева та да и звънна. Много ще им се зарадва. Идва ми сега на момента и в някой от централните им офиси да звъня та да ги насера меко казано!

# 12
  • Мнения: 4 435
Те всъщност тези които звънят дали наистина са от въпросната телевизия, да взема да издиря аз координати на  Валя Ахчиева та да и звънна. Много ще им се зарадва

Доколкото съм запозната не би трябвало да завънят от телевизията,защото никъде на билетчето не пише имена твои или телефонене номер.Мисля,че на тези които печелят им казват на входа...може и тогава оставят някаки данни. Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 4 916
Те всъщност тези които звънят дали наистина са от въпросната телевизия? Чудя се дали да не взема да издирякоординати на  Валя Ахчиева та да и звънна. Много ще им се зарадва. Идва ми сега на момента и в някой от централните им офиси да звъня та да ги насера меко казано!

От коя телевизия казаха, че звънят?

Защото на моята позната, за която писах по-нагоре, бяха казали, че са от ГЛОБУЛ и се обаждат от централния офис във Варна. Пък аз съм сигурна, че точно в неделя Глобул не работят, даже я заведох пред магазина им на Плиска, да види, че е затворено. Обаче тя пак не вярваше...

# 14
  • Мнения: 4 733
Славче, аз не съм ходила на такъв концерт изобщо през живота си. Какво билетче? А промоцията вероятно е обвързана директно с Булсатком, след като се предлага тяхно оборудване от там трябва да са, откъде другаде. Или поне звънят хора наети от съответната фирма.
argun , от Булсатком.

# 15
  • София
  • Мнения: 6 361
в конкретния случай, каква по-точно заплаха видя за себе си и семейството си?
да, не е законно да се продават лични данни.

но какво те плаши в това, че някой ти се обадил по телефона да се опита да ти продаде нещо? отказваш, затваряш телефона и той минава на следващия в списъка.

# 16
  • Мнения: 4 733
Не намирам за нормално някой да разполага и да злоупотребява с данните на детето ми.мисля е достатъчно. Днес може да се опитат да и продадат нещо, утре може да е друго.

# 17
  • Мнения: 4 916
... argun , от Булсатком.

Ами обади им се. И за тях не е добре да се злоупотребява така с името им.

# 18
  • София
  • Мнения: 6 361
ОК, друго - но какво? или просто страх по принцип?

а данните на детето ти (тоест, трите му имена, както става ясно от твоя разказ) не са "лични данни" по смисъла на закона. трите имена на моето дете се веят свободно в интернет, например, и са достъпни за всеки, който отвори системата за детските градини в София - наред с трите имена на още 10 хиляди софийски деца. за онези, които нямат Интернет, тези "данни" са разлепени и по входовете на детските градини.

# 19
  • Мнения: 4 733
тези "данни" са разлепени и по входовете на детските градини.
заедно с домашните телефонина сем-вата им ли? защото явно този който се обаждаше я мислеше за голям човек, съдя по обръщението с което я потърси. Иначе разбирам примера ти, но въпреки това ми е меко казано неприятно.
 Аргун, ти мислиш че изобщо обаждалите се нямат пряка връзка с телевизията ли?

# 20
  • Мнения: 4 916
...  Аргун, ти мислиш че изобщо обаждалите се нямат пряка връзка с телевизията ли?

Напълно убедена съм, че нямат връзка с телевизията!

# 21
  • Мнения: 4 435
Славче, аз не съм ходила на такъв концерт изобщо през живота си. Какво билетче? А промоцията вероятно е обвързана директно с Булсатком, след като се предлага тяхно оборудване от там трябва да са, откъде другаде. Или поне звънят хора наети от съответната фирма.
argun , от Булсатком.

Знам,че не си ходила.Обяснявам само каква е промоцията,и явно тези знаят горе-долу за какво става дума,и се опитват така да изнудват.Иначе нататък не съм запозната с нещата кой звъни.Предполагам,че на входа като им кажат,хората оставят данни и следе това им звънят от Булсат ком.

# 22
  • Мнения: 4 733
Писах един мейл на Изпълнителния директор на телевизията. Не че ще промени нещо, но ако се злоупотребява и с тяхното име поне да го знаят. Аз ще продължавам да си се чудя кой знае че на този дом. номер ще вдигне някой от нашето сем-во.

# 23
  • Мнения: 4 916
Писах един мейл на Изпълнителния директор на телевизията. Не че ще промени нещо, но ако се злоупотребява и с тяхното име поне да го знаят. Аз ще продължавам да си се чудя кой знае че на този дом. номер ще вдигне някой от нашето сем-во.


Peace Peace
Правилно си постъпила  Hug

# 24
  • Мнения: 2 563
Не знам кой е първопричината, но се надявам телемаркетинга да не се развие в България до нивата на САЩ.

Тук е норма да се звънне по 2-3 пъти на ден, да се опитат да ти продадат нещо. Скоро си купих блекбери и го ползвам само за нет, а номерът не давам на никой. И пак ми звънят да ми продават разни неща, по 2-3 пъти на седмица.  Тоест мобилният оператор е продал номера ми.

Просто търговията с имена, адреси и телефони процъфтява тук. Помня, че си поръчах крем от Ив Роша и оттогава ме засипват с каталози за бабички (поли с ластик, бели бабшеки сандали), адресирани лично до мен. След това пък в пощата цъфна плик от известна ракова болница. Бяха ми направили етикетчета с името и адреса, за да си ги лепя по писмата, които пращам.  ooooh! Молеха за дарение. Хубаво, аз им дарявам, но те очевидно купуват имена и адреси по съмнителни начини.

# 25
  • Мнения: 25 600
Касиди, и от джипито може да изтече информация, без то да е замесено пряко. Дават сведения в Здравната каса, също може и на някоя фирма, която да им обработва данните.
Аз лично съм виждала такива списъци на пациенти, с ЕГН, с адреси, с телефони, с всичко! Включително и данните на джипито им. И не само съм ги виждала, но и трябваше да правя упражнения по Ексел с тях. Спокойно можех да си ги копна и да правя с тях каквото ща. Даже и да ги продам.
Бедна ти е фантазията колко непознати хора могат да разполагат с данните ти, включително и в този форум.
Пусни една темичка "Търся отдавна изгубената си приятелка" и дай трите имена, до вечерта услужливи дами ще ти дадат и ЕГН, и адрес, и телефон... Пък ти може да си бившият ѝ съпруг, който е обещал да я заколи и държи на думата си. Няма значение, важното е да се помага.
 Hug

# 26
  • Мнения: 4 733
Права си Сийко, отвратително е Tired. За споменатите теми тук, чела съм някои ooooh!.

# 27
  • Мнения: 1 111
 И да се притеснявам и да не се притеснявам все тая.Всъщност, това че някой знае трите ти имена, телефона и адреса ти не е кой знае каква причина за безпокойство.Гадничко е, но не си само ти и не е само в Бг както виждаме. Simple Smile

# 28
  • София
  • Мнения: 2 840
Всъщност, това не са някакви секретни лични данни. БТК си имат указател.Има и в нета.Имената на децата ги има по всякакви списъци - от тези за прием в детска градина, до университети и т.н.
Лични данни и злоупотреби с тях могат да стават само с ЕГН-та и лични карти.А данните от картите, заедно с ксерокопия на самата карта имат мобилните оператори.Ей това наистина не го схващам и си е нарушение на закона.И интернет доставчикът ми ги има, и кабелният ми оператор и банката и кой ли още не.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 079
Притеснявам се от злоупотреба, разбира се, че се притеснявам.
Преди 2 години трябваше да докажа, че не съм купила мобилен телефон, с карта на Глобул, от един от магазините, които разпространяват такива телефони. Добре че в този период не бях в страната за 1 месец и го доказах, при това с паспорт, че иначе ме заплашваше и заплащане на сметка от 190 лева плюс лихви и т.н. Да не говорим, че подписа на документите нямаше нищо общо с моя, както и почерка.

А що се отнася до обажданията на телефона ми - и досега ме търсят за всякакви промоции ....  ooooh!

Преди няколко дни си поприказвах точно по този повод и с един портиер, в едно учреждение, който искаше № личната ми карта, ЕГН, трите ми имена, че и да снимал картата. Е, там вече сбърка и вдигнах такава патаклама, че после не стига, че ме пуснаха без да ме питат дори как се казвам, ами ме и почерпиха, че са нарушили спокойствието ми!  Rolling Eyes

# 30
  • Мнения: 4 435
Всъщност, това не са някакви секретни лични данни. БТК си имат указател.Има и в нета.Имената на децата ги има по всякакви списъци - от тези за прием в детска градина, до университети и т.н.
Лични данни и злоупотреби с тях могат да стават само с ЕГН-та и лични карти.А данните от картите, заедно с ксерокопия на самата карта имат мобилните оператори.Ей това наистина не го схващам и си е нарушение на закона.И интернет доставчикът ми ги има, и кабелният ми оператор и банката и кой ли още не.

И при мен така,и също и един милион хотели,които съм посетила.

# 31
  • Мнения: 2 000
Притеснявам се. Ама май сега най-много трябва да се притесняват собствениците на фирми, тръгнали да се пререгистрират. http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2854&sectio … 16&id=0000101 Тази статия е още от началото на годината, а вече в сайта на Агенцията могат да се намерят данните на хиляди фирми, че дори се вижда и почерка на собственика, който може да се фалшифицира. Ей това вече ми се вижда много опасно.

# 32
  • Мнения: 3 826
не , не ме притеснява ,
 то и това ако трябваше да ме притеснява ...

# 33
  • Мнения: 4 916
Мен пък ме притеснява.
Звънят примерно на майка ми или на свекърва ми, че някой е катастрофирал.
И те просто са готови да припаднат от ужас, защото майките винаги мислят, че се е случило най-лошото.
Ами, ако на някоя й стане нещо от тези гнусни истории? М? Как да не се притеснявам аз и да ги мисля?

# 34
  • Мнения: 213
Да не говорим, че номер на телефон и адрес има всеки ресторант, от който си поръчваш храна - след първото позвъняване. ОК също ми имат адреса. Но това с името на детето наистина ме разби.

За банки, мобилни оператори, видеотеки, че дори и портиерите в студентски град ти искат личната карта...

# 35
Днес и  на моето семейство се обаждаха от Булсатком че печелим оборудване и  сме били длъжни да сключим договор  Grinning На трима човека от семейството ми звъняха  с интервал от около час със една и съща  новина ,че всеки от нас печели.Става въпрос за това - http://bulsatcom.nikna.com/ На въпроса ми  как сме участвали в томбола за която дори незнаем  и откъде ни знаят трите имена  нямаше отговор ,а като попитахме защо на въпросното талонче не пише ,че наградата е обвързана със договор и къде са условията на играта  ми казаха- нямало място да го напишат Grinning Отказаха на всички ни да ни дадат спечеленото оборудване със аргумента, че въпросното оборудване не можело да се използва без да се включим към Булсатком  срещу съответинте такси и договор за 18 месеца. - било безполезна вещ който не ни била нужна Joy.. първо се ядосах, после се смях накрая взех ,че писах на някакъв директор  чийто имейл намерих в контактите им , и учудващо господина на тая отговорна служба няма посочен телефон за връзка Grinning Както и да е.. историята понамирисва яко.. чудя се дали да помоля една позната дама адвокат да метне едно око на страничката на  играта на http://bulsatcom.nikna.com/ и да ми каже какви са шансовете да ги осъдим защото незнам закон по който да ме принудят да сключа с тях.

# 36
  • Мнения: 1 840
Притеснявам се. Ама май сега най-много трябва да се притесняват собствениците на фирми, тръгнали да се пререгистрират. http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2854&sectio … 16&id=0000101 Тази статия е още от началото на годината, а вече в сайта на Агенцията могат да се намерят данните на хиляди фирми, че дори се вижда и почерка на собственика, който може да се фалшифицира. Ей това вече ми се вижда много опасно.

И мен това ме притеснява. Там се виждат абсолютно всички данни - ЕГН, личен паспорт, адрес и пр., в т.ч. и оборотите и финансовите резултати на фирмата. И абсолютно всеки има достъп до тези данни съвсем безпрепятствено.

# 37
# 38
  • София
  • Мнения: 38 476
Ох. Напоследък си търся работа и пускам СВ на разни всякакви работодатели. Всеки път ми е притеснено за личните данни и информация.

При последното кандидатстване и анкетна карта попълвах. С подробна информация за семейството. Добре, че е голяма фирмата. Ама кой знае...

# 39
  • Мнения: 2 652
Мислех да пусна отделна тема, но видях тази. Аз вече втори път получавам писмо от NESTLE, лично адресирано до мен, на домашния ми адрес по л.к. и придружено с рекламна брошурка на продуктите си. В първото писмо ме поздравяваха, че детето ми вече навършва 6 месеца и си рекламираха бурканчетата с бебешка храна. Второто - по случай 1 годинка. Това означава едно единствено нещо - информацията идва или от болницата, в която съм раждала (държавна!) или от общината. Т.е. държавата предоставя личните ни данни на частни компании!!!

# 40
  • Мнения: 4 916
Мислех да пусна отделна тема, но видях тази. Аз вече втори път получавам писмо от NESTLE, лично адресирано до мен, на домашния ми адрес по л.к. и придружено с рекламна брошурка на продуктите си. В първото писмо ме поздравяваха, че детето ми вече навършва 6 месеца и си рекламираха бурканчетата с бебешка храна. Второто - по случай 1 годинка. Това означава едно единствено нещо - информацията идва или от болницата, в която съм раждала (държавна!) или от общината. Т.е. държавата предоставя личните ни данни на частни компании!!!

Или джи-пи-то или педиатъра...

# 41
  • Мнения: 824
И аз да кажа един случай с БТК:
звъня за първи път на "ОК такси", те приемат поръчката ми и ми диктуват МОЯ адрес за потвърждение. Направо се втрещих. Но като се замислих, тази информация я има само БТК (тел. номер беше съвсем нов), та явно от там е изтекла.

Това е единствената таксиметрова служба,работеща на този принцип.Била съм им клиент дълги години.Когато за първи път се обадих за поръчка ме попитаха само за фамилията и адреса.От този момент не беше нужно да казвам на всяко обаждане коя съм.Едва ли знаят пълния адрес,имат информация само за улицата и номера.Не вярвам,че имат връзка с БТК.

# 42
  • Мнения: 1 877
Ами на нас редовно ни се обаждат (на мобилните) от Алианц за някакви застраховки.Даже не ги изслушваме,а само казваме,че не проявяваме интерес. Но от къде имат номерата - не знам

# 43
  • Мнения: 2 652
Мислех да пусна отделна тема, но видях тази. Аз вече втори път получавам писмо от NESTLE, лично адресирано до мен, на домашния ми адрес по л.к. и придружено с рекламна брошурка на продуктите си. В първото писмо ме поздравяваха, че детето ми вече навършва 6 месеца и си рекламираха бурканчетата с бебешка храна. Второто - по случай 1 годинка. Това означава едно единствено нещо - информацията идва или от болницата, в която съм раждала (държавна!) или от общината. Т.е. държавата предоставя личните ни данни на частни компании!!!

Или джи-пи-то или педиатъра...

Да, благодаря, това не ми беше минало през ума. Но така или иначе, пак за държавата става въпрос.

# 44
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
... или още от болницата!
Там се попълват една камара данни за родителите и детето, когато идват да го записват в регистъра. Аз също съм получавала такива писма на няколко пъти.

Проблемът с мобилните оператори обаче е по-сериозен. Преди три години посред нощ към 2 часа звънят на телефона на мъжа ми от СОТ  Thinking да му кажат, че алармата в склада на фирмата се е включила. Е, добре, ама той беше напуснал същата тази фирма преди три месеца и от толкова време имаше нов номер на мобилния, който никой в нея не знаеше!!! Единствено от Мтел може да е изтекла тази информация!

# 45
  • Мнения: 2 652
И аз да кажа един случай с БТК:
звъня за първи път на "ОК такси", те приемат поръчката ми и ми диктуват МОЯ адрес за потвърждение. Направо се втрещих. Но като се замислих, тази информация я има само БТК (тел. номер беше съвсем нов), та явно от там е изтекла.

Това е единствената таксиметрова служба,работеща на този принцип.Била съм им клиент дълги години.Когато за първи път се обадих за поръчка ме попитаха само за фамилията и адреса.От този момент не беше нужно да казвам на всяко обаждане коя съм.Едва ли знаят пълния адрес,имат информация само за улицата и номера.Не вярвам,че имат връзка с БТК.

И аз мисля, че не взимат информация от БТК. Просто, достатъчно е само веднъж да поръчаш такси от съответния телефон, те си вкарват адреса ти в БД-то и като се обадиш втори път, автоматично им излиза. Няколко компании практикуват така, но все пак сам си си предоставил адреса при първата поръчка.

# 46
  • София
  • Мнения: 1 508
От общината многократно са давали данните ми - на училище, което използваше данните да праща деца, за да агитират да се запишем в училището и на някаква международна фармацевтична компания - тормозеха ме с някакви анкети за алергии, и след това ме тормозеха още повече, защото не отговарям, не връщам анкетите и изобщо ги игнорирам.

Личната лекарка на детето никога не е давала на някой данните ни, вместо това ни казваше, че еди-кой си провежда рекламна кампания, и ако искаме да получим рекламирания продукт, можем да отидем на еди-кой си адрес. Прекрасна лекарка, за съжаление отидохме да живеем далече и се наложи да потърсим друг (е, и той също е прекрасен)  Simple Smile

# 47
  • Мнения: 4 916
...
Това е единствената таксиметрова служба,работеща на този принцип.Била съм им клиент дълги години.Когато за първи път се обадих за поръчка ме попитаха само за фамилията и адреса.От този момент не беше нужно да казвам на всяко обаждане коя съм.Едва ли знаят пълния адрес,имат информация само за улицата и номера.Не вярвам,че имат връзка с БТК.


Работата е там, че мен изобщо не са ме питали за адреса - нито първия, нито някъй следващ път. Те вече знаеха адреса.
Няма от къде другаде да получат тази информация извън БТК. Аз самата не си знам номера на домашния телефон, т.е. изключено е да съм го вписала някъде и от там да е изтекла информацията.

# 48
  • Мнения: 2 652

Работата е там, че мен изобщо не са ме питали за адреса - нито първия, нито някъй следващ път. Те вече знаеха адреса.
Няма от къде другаде да получат тази информация извън БТК. Аз самата не си знам номера на домашния телефон, т.е. изключено е да съм го вписала някъде и от там да е изтекла информацията.

Да не би просто някой друг да е поръчвал такси от този телефон преди теб и да не помниш или да не знаеш?

# 49
  • Мнения: 4 916
Ами на нас редовно ни се обаждат (на мобилните) от Алианц за някакви застраховки.Даже не ги изслушваме,а само казваме,че не проявяваме интерес. Но от къде имат номерата - не знам


Да сте имали преди това работа с "Хенди" или "Да, да"?

# 50
  • Мнения: 824
Аrgun,а дойде ли все пак такси до вас?Да не би този номер да е бил на някой друг преди това?Ако не са те обслужили,значи колата е пратена на предния адрес.Ако са те обслужили,мислиш ли,че никой преди теб не е ползвал техните услуги от вашия телефон?


Grace',писали сме едновременно.

# 51
  • Мнения: 4 916
...
Да не би просто някой друг да е поръчвал такси преди теб и да не помниш или да не знаеш?



 Laughing Не.


Аrgun,а дойде ли все пак такси до вас?Да не би този номер да е бил на някой друг преди това?Ако не са те обслужили,значи колата е пратена на предния адрес.Ако са те обслужили,мислиш ли,че никой преди теб не е ползвал техните услуги от вашия телефон?

Дойде, разбира се. Иначе сме първи ползватели на този номер, тъкмо беше минала цифровизацията в нашата махала - изключено е да е бил на друг човек.

# 52
  • Мнения: 2 652
Виж, мисля, че това е твърде скъпа информация. Т.е. ако БТК продаде на ОК БД-то си в съответен софтуер, това е безумно висок разход за една таксиметрова компания. За какво й е да го прави? Единствено улеснението едва ли си заслужава. Друго е, ако БД-то се ползва с рекламна цел, т.е. компанията, която е купила личните данни, ти се обажда или ти праща рекламни материали (какъвто е и моят случай с НЕСТЛЕ). А в случая такситата не ти звънят, за да ти предложат техните услуги. Това мисля аз.

# 53
  • Мнения: 662
Виж, мисля, че това е твърде скъпа информация. Т.е. ако БТК продаде на ОК БД-то си в съответен софтуер, това е безумно висок разход за една таксиметрова компания. За какво й е да го прави? Единствено улеснението едва ли си заслужава. Друго е, ако БД-то се ползва с рекламна цел, т.е. компанията, която е купила личните данни, ти се обажда или ти праща рекламни материали (какъвто е и моят случай с НЕСТЛЕ). А в случая такситата не ти звънят, за да ти предложат техните услуги. Това мисля аз.

И аз така мисля.Няма никаква логика, точно, защото от ОК не ти предлагат някакъв продукт, а ти се обръщаш към тях. Thinking

# 54
  • Мнения: 4 916
Виж, мисля, че това е твърде скъпа информация. Т.е. ако БТК продаде на ОК БД-то си в съответен софтуер, това е безумно висок разход за една таксиметрова компания. За какво й е да го прави? Единствено улеснението едва ли си заслужава. Друго е, ако БД-то се ползва с рекламна цел, т.е. компанията, която е купила личните данни, ти се обажда или ти праща рекламни материали (какъвто е и моят случай с НЕСТЛЕ). А в случая такситата не ти звънят, за да ти предложат техните услуги. Това мисля аз.

Нямам представа колко струва един такъв "пакет". Но ако е твърде скъпо или забранено, винаги остава опцията "продажба на черно" както в случая с НЗОК, но с по-малък обем от данни естествено - без л.к., ЕГН и пр. Само адрес към тел. номер.

# 55
  • Мнения: 824
Но защо им е на Ок твоя адрес,след като ти  можеш да имаш нужда от такси за дестинация различна от дом-работа.

# 56
  • Мнения: 4 916
Но защо им е на Ок твоя адрес,след като ти  можеш да имаш нужда от такси за дестинация различна от дом-работа.

Това е загадка и за мен.

# 57
  • Мнения: 2 652
Но защо им е на Ок твоя адрес,след като ти  можеш да имаш нужда от такси за дестинация различна от дом-работа.

Щом поръчваш такси от стационарен телефон, значи адресът на отправната точка винаги е един и същ Simple Smile

# 58
  • Мнения: 824
Щом поръчваш такси от стационарен телефон, значи адресът на отправната точка винаги е един и същ Simple Smile

Права си,но по същия начин стои въпроса и с мобилните.Пак ти знаят адреса,понякога и служебния и личния/ако сам си им ги предоставил/.Всъщност ти си наясно с това,досега говорехме за едно и също. Hug
Опитвам се да успокоя Аrgun,че все пак някой е звънял от тях/явно без нейно знание/на ОК.И да не се вкарва във филми.

# 59
  • Мнения: 2 652
Права си,но по същия начин стои въпроса и с мобилните.Пак ти знаят адреса,понякога и служебния и личния/ако сам си им ги предоставил/.Всъщност ти си наясно с това,досега говорехме за едно и също. Hug
Опитвам се да успокоя Аrgun,че все пак някой е звънял от тях/явно без нейно знание/на ОК.И да не се вкарва във филми.

Да, и аз мисля, че в конкретния случай няма нищо притеснително. Но аз съм бясна на Нестле. А много майки се трогват от лично адресираното писмо. За мен е против морала, а и закона. Но те така или иначе не спазват кода.

# 60
  • Мнения: 4 916
И аз мисля, че няма нищо притеснително, но все пак остава едно такова кофти чувство... че където и да си си оставил данните, няма какво да спре хората да ги продадат.

Извинявам се на авторката на темата за тези отклонения.
Ще ми бъде интересно дали има развитие нейната "случка".

# 61
  • Мнения: 4 733
Аз чета, няма за какво да се извиняваш. Всичко написано е абсолютно по темата. Развитие няма, нито позвъняване, нито отговор на мейла който пратих.
 Снощи се сетих, че миналата година като имаше кметски избори получавах в пощенската кутия адресирани лично до мен агитационни материали, а дори нямах регистрация на този адрес. После се сетих, че попълвах някакви листи които раздаваха в училищета но детето ми, а тамошния директор беше пристрастен партийно на единия от кандидатите.

Последна редакция: чт, 21 авг 2008, 15:02 от Kasidy

# 62
  • Мнения: 819
Да,и то много,защото законът задължава в дадени случаи,но като го спазиш и има последици след злоупотреба с тях(а те дадени за добро),нямаш никаква законова защита.
АЗ като собственик на магазин и МОЛ съм длъжна да посоча в работното време на вратата име и координати-и сега си патя от тази работа-а ако не го бях написала,както стана като се бях преместила от едно място на друго,ми цъфват от комисията за защита на потребителите и ми правят забележка,че съм нямала данните на вратата(а тя табелката ми не беше още готова).Да отбележа,че не продавам хранителни стоки,а дрехи и бижута...
Пресен случай- взели имената от вратата и ме писали свидетел на побой-това какво му се казва???

# 63
  • София
  • Мнения: 2 840
...АЗ като собственик на магазин и МОЛ съм длъжна да посоча в работното време на вратата име и координати-и сега си патя от тази работа-а ако не го бях написала,както стана като се бях преместила от едно място на друго...
Я, кажи къде си премести МОЛ-а? Mr. Green

# 64
  • Мнения: 1 187
А какво ще кажете да има кредит на ваше име и да дойде съдия изпълнител да ти описва имуществото , защото не си го погасявал. Това се случи с моя позната, можеш да водиш дело, но след като са ти взели вече нещо, егати и абсурда в тая държава.

# 65
  • Мнения: 1 187
Навсякъде си попълваш личните данни, та даже и копие от личната ти карта искат, пък после иди и докажи че не си бил ти

# 66
  • Sofiq
  • Мнения: 5
ехооо и аз получих обаждане на телефона но беше на мобилният, на мен не ми направи впечетление, защото аз бях си попълнила данните в интернет, но в момента вече се замислям дали не е някоя измама и да не някакъв гаф. попринцип искахме да си взимаме така телевизия и се зарадвах много, но сега нещо се разочаровам. Казаха че ще ми се обадят до 5 дни да ми ги доставят. Simple Smile

# 67
  • Мнения: 819
КЛОНКА, МОЛ не значи само това,което явно разбираш,а материалноотговорно лице......       Mr. Green

# 68
  • София
  • Мнения: 2 840
КЛОНКА, МОЛ не значи само това,което явно разбираш,а материалноотговорно лице......       Mr. Green
Е, това е защото граматично не си оформила изречението. Така, както си го написала, ти си собственик на МОЛ Mr. Green
А дано и това стане някой ден!

# 69
  • Мнения: 212
В България анонимност няма. Та ние сме към 7 милиона човека. Колкото е една Москва да кажем, че дори и по-малко. Ние в България сме едно голямо село. Всеки знае почти всичко да всеки. Личните ми данни ги има на сто места. Няма тайни в България.

Общи условия

Активация на акаунт