Въпрос за детегледачките и разходите?

  • 5 920
  • 84
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 147
няма ли сметка заплатата да е даже по - висока, да се дели на две,  и да се гледат две деца..

Ellypr, Мирела, никъде не съм казвала, че става въпрос за същите пари, даже напротив. Нямам за цел експлоатация, и не, не мисля, че детегледачките пасат трева.  Simple Smile Всеки труд си има цена, а този труд е сред висококвалифицираните и много ценените лично за мен.
Разсъждавах, че е добре да са повече деца, за повече пари за гледачката, просто ми се струва по-логично. Обясненията и рационализацията ми са малко по-горе.

Колко се плаща за детегледачка в САЩ няма съществено значение, защото стандарта и заплатите в България за различни, и сравнението не е коректно. Другото нещо е, че разликите между отделните щати са драстични. Ние плащаме 1300 долара за детска градина  ( храната не е включена) в къщата на една жена, при която има помощничка, децата са между 7 и 11-12. Детската градина е на долния етаж на къщата й, две стаи - дневна и спалня. Малък двор с пързалка и люлка, извеждат ги няколко пъти в седмицата, но не всеки ден.
Вечно ще съм й благодарна, защото започна да гледа детето, когато беше на по-малко от 3 месеца и никога не съм се притеснявала дали всичко е наред.

# 16
  • Мнения: 2 149
Чаено момиче, в детският център липсва персоналната грижа и познаването на детето. Или се бъркам?
Защо да липсва?Просто помещението е наето, или предназначено за тази цел. Децата е добре и обикновено са едни и същи, родителите се познават и т.н.

Така като чета направо си е на далавера една жена да е детегледачка. Не зная какви заплати трябва да получават майките, че да плащат по хилядарка на месец. Излиза, че единият родител трябва да работи само за заплатата на детегледачката. Какъв е смисълът тогава? Някаква чужда жена влияе върху детето по 8-9часа на ден в продължение на месеци и то във възрастта, когато му се определят навиците и мирогледа, вместо майката да си е вкъщи и тя да положи основите и да го гледа. Честно, не разбирам защо трябва да работя за детегледачката и да си гледам часовника да не закъснея да я освободя. А на всяко закъснение тя да ме "наказва" в пари, все едно тя на мен ми е началник, а не аз на нея. Много объркано и нелогично ми изглежда всичко.
И това с първокласника на занималня, а детегледачката с малкото вкъщи е за мен вече връх на нелогичността. Все едно голямото дете е наказано с живот извън дома по цял ден, че на детегледачката да й е по-лесно. Не зная аз ли се побърквам или нещо не е съвсем наред в цялата ситуация.
Много отрицателно си настроена към детегледачките. Сега да ти кажа какво мисля. Мисля, че ако гледам едно дете на 1г и 6м примерно, а баткото е на училище, за мен няма да е кой знае какъв проблем да гледам и баткото следобед. Малкото ще спи, той ще си пише домашните. Да, но остава един основен проблем - лошо време, дъжд , виелица - хайде едното на количката, да ходим да взимаме другото от училище. Защото по-голямото дете не може да чака по коридори и фоайета да спре да вали и гърми след 2 часа примерно. А ако у-щето е в друг квартал, в центъра , какво правим?
Естествено е, че ще се доплаща за отговорността да гледаш и още едно дете, да го взимаш от у-ще, да му слагаш ядене, да му провериш домашните. Ти ако работиш като преводач, а отделно изпълняваш и секретарска длъжност няма ли да получаваш по-голямо възнаграждение? Или ще бачкаш за едната чест? Laughing И какво, ако си с работно време до 17 часа, то ще стиш и до 17,30 и до 18? Ами смятам, че е редно извънредния труд да се заплаща. И няма да те наказва, а просто ще е поела задължения, които са ТВОИ, за което ти ще си платиш и още как. Изобщо големи дяволи стават хората като трябва да платят, но като е да взимат са на друга позиция.

Като започнат детегледачките да взимат 1000 лв заплата за гледането на едно дете, + осигуровки+храна+транспорт, моля ви се , сетете се за мен, може и да се навия, имам образованието, но и опит имам също Wink Това са нереални заплащания, те са в изключително нисък процент.
Масово взимат около 400-500 лв залпата без никакви договори и пътни, най-много да могат да извадят нещо от хладилника за обяд. Даже мисля, че не е нужно детегледачката да яде вкъщи на всяка цена, обаче...всъщност тя няма да има обедна почивка, има резон в това да обядва и да пие кафе в къщата ми, да. Peace Но нали не смятате това за + към заплатата, понеже трябва да сметнете и този - че няма час обедна почивка, да й почине главицата, докато всички ние си пием кафето с колежки и обсъждаме какво сме прочели в някакво си там списание в същото това време.
------------------------------------
И най-важното - едно е да боравим с документи, едно е да сгъваме дрехи и продаваме обувки, да имаме магазини и имоти отдадени под наем, да шием модни облекла и т.н., друго е някой да гледа най-свидното ни, което диша и е супер зависимо, за да оцелее. А това трябва да не се забравя!
Вярно е, че на всеки професията и паричките са му важни, но има по-отговорни професии, това е факт.

Последна редакция: нд, 24 авг 2008, 20:33 от Чаено момиче

# 17
  • София
  • Мнения: 62 595
За някои неща си права, но за други не мога да се съглася.
Например за обедната почивка. Бебетата и малките деца спят поне един път на ден и обикновено този сън е поне час, че и два часа. През това време детегледачката каква работа има, че да не може да си почине? И никоя детегледачка не се занимава непрекъснато с детето. Със сигурност има моменти, когато то се занимава самичко и единственото, което тази жена трябва да прави е да стои в същата стая.

Друго нещо - за да може ти да вземаш заплата 1000 лева  + осигуровки (сигурно върху хилядата лева) + храна и транспорт (кой работодател ти ги осигурява в други професии) майката трябва или да работи само за твоята заплата, или да взема поне двойно. Като смятам на око заплатата ти ще бъде около 1500 лева минимум с всички социални придобивки. Значи, майката трябва да взема поне 2000 лева или повече, че да остава нещо и за нея. Малко икономика и добавена стойност, сещаш ли се?

За извънредния труд - според теб в колко фирми в София (а за останалата част на БГ сигурно е по-зле) извънредните часове се заплащат? Като им каже началникът хората работят и толкова. Да не мислиш, че някой им брои извънредните и чинно им ги плаща?

За второто дете - не е задължително детегледачката да му проверява домашните, дори не става въпрос за вземане от училище. За яденето може да си права, но едно притопляне на готово ядене в печката не е тежък физически или интелектуален труд. Останалото голямото дете може да свърши и самичко. за него е достатъчно, че не е самичко вкъщи. Него не трябва нито да го преобуваш, нито да го водиш на разходка, нито да му миеш дупето като се изака.

Малко преувеличаваш и в двете посоки. На много детегледачки не им се иска да има по-голямо дете вкъщи, защото не могат да си правят каквото искат, да си гледат сапунки, да си четат или да си шият гоблените и т.н. Чувстват, че трябва да внимават какво и как правят, защото има още един човек в къщата. А ако детегледачката закъснее сутринта за работа дали ще е съгласна да й се отреже от надницата за това време? Щом закъснението от родителя се плаща наказателна такса, би трябвало да е така и за закъснение на детегледачката. Ама познай колко детегледачки ще се съгласят.

С написаното нямам за цел да изпадам в конфликти. Просто не може нещата да се извъртат и преувеличават. Заплатите на останалите хора не са космически, че на детегледачките, дори и най-подготвените да ги изпреварват.

# 18
  • Мнения: 5 103
Радостина на 100% подкрепям поста ти Peace

п.с. голяма част от познатите ми плащат над 1000лв за детегледачки, но детегледачките им са коя с език, коя с медицинско образование, възпитани и доста интелигентни жени / разговаряла съм с тях/.А колко от търсещите работа като детегледачки могат да се похвалят със същото?

Аз също плащам доста на моята, но знам за какво ги давам парите Wink нямам забежки към нея.

# 19
  • Мнения: 9 814
Радостина на 100% подкрепям поста ти Peace

п.с. голяма част от познатите ми плащат над 1000лв за детегледачки, но детегледачките им са коя с език, коя с медицинско образование, възпитани и доста интелигентни жени / разговаряла съм с тях/.А колко от търсещите работа като детегледачки могат да се похвалят със същото?

Аз също плащам доста на моята, но знам за какво ги давам парите Wink нямам забежки към нея.



Така, прави сте.
Това е отговорност и лично аз не желая посредствена лелка, бивша продавачка около 50-ина годишна да възпитава дъщеря ми.
Има доста теми за ранното развитие на децата и затова как човекът, които го отглежда оказва огромно влияние върху формирането на личността му.
Е, само и само за да се намеря кои да пази детето ми от 8 до 18 часа не съм съгласна да рискувам да го възпитава човек, които няма елементарна култура.
А, че половината детегледачки нямат никаква квалификация, а другите направо ти бъркат в джоба, едва ли някой може да отрече.

# 20
  • Мнения: 2 885
Но това си зависи от изискванията на майката. За всяко нещо се заплаща.
Искате педагог, медицинска сестра и чужд език - заплаща се.
Имаш по-високо от средното образование - заплаща се.
Ако не можеш - не ползваш услугите им.
Компромисите да няма образование на педагог, но да й идва отвътре да се занимава с детето и да не гледа сапунки, докато детето спи може да ти струва по-малко от 1000 лв.
Това е пазара, който е недоволен, сам си търси начина.

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Като каза, че всяко нещо се заплаща и зависи от изискванията се сетих за една ситуация, дори ми изглежда логична и сравнително често срещана.

А какви са цените за децата в училищна възраст? Например 2 деца в началното училище или малко по големи (но не достатъчно, че да се прибират сами от училище), да ги прибира на обяд от училище, да им стопли яденето и да стои с тях докато си дойдат родителите. И ако има някакво допълнително занимание да ги води и прибира като не става въпрос за кръстосване на града, а максимум на 3-4 спирки?
Като се замисля, това е един много лек вариант - няма проверяване на домашни, няма домакинска работа. Иска се ходене напред-назад. Не се изисква нито образование, нито квалификация. Само да има здрави крака, да пресича правилно и да си отваря очите на улицата.
Много ми е любопитно. Сетих се, защото една позната в чудо се видя. Търсеше човек, но все се появяваха разни понсионирани учителки, които просто искахь да си стоят 6 часа на ден на топло и сухо и да висят на главите на децата за домашните. А жената нямаше нужда от висококвалифициран човек.

# 22
  • Мнения: 2 018
Тук (САЩ), детегледачките са много скъпи, затова някои семейства се комбинират и две деца от различни семейства се гледат от една жена. По този начин разхода за семейството пада, децата си правят компания и си играят заедно, детегледачката получава повече пари. Чудя се доколко това е разпространено в България и дали хората от двете страни (детегледачката и семействата) са склонни на този вариант?


Не е много разпространено - тук във форума една жена си предложи услугите да гледа няколко деца. Повечето отговори бяха в стил - от къде на къде, защо във вашия дом... съскаха, че съскаха! Сега не мога да намеря темата! Както и да е!

Ето тук може да видиш не само цените в България а и да си извадиш и други изводи!! http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=251156.0

# 23
  • Мнения: 24 467
Все още практиката у нас по този въпрос е малко и разнообразна. Няма по- общовалидни правила в такива отношения. Българинът по принцип е по- консервативен /и в това отношение/ и не е много широко скроен.
Моята бавачка гледа дете до 3 годишна възраст по програма, като ние само доплащаме, т.е. не мога да кажа изобщо, че ни е скъпо. При това положение не бих се съгласила самата аз тя да гледа паралелно и друго /други/ дете /деца/. Занимава се само с детето и не върши никаква домакинска работа. Не му готви, само го храни.
Големият ми син не се нуждае от това бавачката да полага за него каквито и да било грижи. Още в края на І клас баба му го водеше у нас и го оставяше там. Той сам си подготвяше домашните. Миналата година във ІІ клас вече сам се прибираше, сам си стопляше и сервираше храната. Но, пак ще кажа, живея на спокойно място, в нормален и спокоен град и умишлено съм го избрала, в полза на децата ми. Ако не живеех на такова място щях да наема друга жена само да го прибира от училище. Останалото едно дете може да свърши и само, когато в къщи така или иначе има възрастен човек /въпросната бавачка на малкото дете/. Така имам и надзор за голямото дете. То също се чувства по- добре- има възрастен човек в къщи, свикнало е с жената, харесва я, даже споделя, че ще му липсва, когато брат му тръгне на ДГ.
Освен това тук, за разлика от САЩ си има ясли и градини и майките имат избор дали да оставят децата си там за символични месечни такси или да ползват други варианти.
Жената /моята бавачка/ получава осигуровки и МРЗ от държавата, а ние доплащаме месечно по- малко от една МРЗ, включително и когато жената си ползва отпуск. Няма допълнителни часове, ако ни е нужно /много рядко се налага/ първо питаме и ако има време ще си ги доплатим, тя самата дори не желае доплащане, но "чисти сметки..." и т.н. Мога да си го позволя съвсем спокойно. Преди тази програма сами сме поемали цялата й заплата и сме я осигурявали.
Въобще не е нужно бавачката да е педагог, медицинско лице и т.н. Който счита, че му е нужен човек с такива квалификации- ще си потърси и ще си плаща допълнително за претенциите си, това е нормално. Имам опит с бавачки и при двете си деца до навършване на около 3 годишна възраст с големия и сега- с малкия ми син. Предпочитам моята неквалифицирана бавачка пред една изнервена госпожа, занимаваща се с 20 и горница малки деца и бебета на куп.

# 24
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 498
Заплащането на детегледачките "хвръкна" именно, когато реално се видя невъзможността на държавните ДЗ да поемат всички желаещи деца. Има логика - нещо к липсва на пазара да е скъпо. Не казвам, че е съвсем "редно", но са налице всички причини за реалното му съществуване.
А алтернативата, за к пита Зора я няма в БГ или поне аз не съм чувала. Със сигурност не е масова практика и няма регламент за това.

# 25
  • Мнения: 2 149
Това, за което говорите го направихме. В моят дом идваха още 2 деца +братовчедката на сина ми понякога само, заедно 4 деца на възраст около 2г. За да ги гледам се наложи да викам жена, която в обедните часове да ми помага, да взима детската кухня и да ги слагаме да спят. На родителите им излизаше по 250 лв на месец + 20 лв за храната+ на няколко седмици да осигуряват закуската. Въртяхме се родителите дежурни относно закуските.
Аз подсигурявах топлина, вода, ток, помещения, каквото се чупеше бе в моя дом.
Това е удачен вариант за родителите, но не и за мен, така прецених като теглих чертата. Защото аз плащах на жената, която ми помага.
Според всичките ми познати и непознати съм обявила смехотворна цена, но идеята ми беше да върша работа, докато гледам детето си, а на родителите да им е в помощ.
Без помощник не е редно да стои човек с 3-4 деца - ако едното се задави, а другите са се сбили какво правим? Или не дай боже да е нужна бърза медицинска помощ, а имаш още 3 деца в ръцете. Не си е работа.
Сметнете 250*2 /да имате 2 деца платени/ =500 - 150 лв поне за помощничката - подсигуряването на закуската в някои дни-разходите по базата /нали не мислите че са малки/ и ще разберете как сте поели отговорност за има-няма 150-200 лв, а сте предоставили дом, мебели и всичко вътре. Добре, че сме ларж, та нарисуваните стени в детската не ме притесняват, а това че по новия ламинат се караха коли също го преглътнах Joy

Това за 1000 лв заплата го написах по повод казаното, че се дават такива заплати. За 1000 лв на месец не бих гледала и минута сапунки, да не говорим, че интелектуалното ми ниво не го позволява, лично на мен. И такава жена, която гледа "Три сестри" не бих позволила да гледа детето ми. Затова и моето притеснение - да оставя детето на жена с/у сума, за която знам, че няма да работи спокойна и удовлетворена.

Извънреден труд - хайде да не ставаме работодатели-фашисти. Не е редно да се работи извънредно без заплащане, това че е пълно с продажници, които се мазнят и подбиват останалите, които си искат и търсят правата - това е друг въпрос. Не е редно да се закъснява за работа, както и да се закъснява с тръгването. И тук не говорим за инциеднтни случаи, с по 5-10 имн, или дори и половин час, хора сме и ни е ясно че има неща, които не зависят от нас, а говорим за това как моя приятелка се уговаря за 17,30 краен час и в продължение на 2 седмици детето го взимат в 18-18,30 - е, сори, но това е некоректност.

Естествено, че нямаме за цел да се заяждаме  Peace Просто си обсъждаме!







# 26
  • Мнения: 3 367
Без помощник не е редно да стои човек с 3-4 деца - ако едното се задави, а другите са се сбили какво правим? Или не дай боже да е нужна бърза медицинска помощ, а имаш още 3 деца в ръцете. Не си е работа.
tuk po zakon 1 жена може да гледа до 6 деца,от които 2 новородени (явно е преценено,минават през курс и комисия по одобряване на дома за безопасност). Нашата леля гледа 4.6, 2.6,1.6 и 4 мес. в момента-по-спокойна къща няма,ходила съм по всяко време на деня,как го прави не знам,но 2 от тия 4 са наши и у нас е бая по-хаотично Laughing
Търсенето определя предлагането,ние сме в абсол.патова позиция и правим редица компромиси (за моите разбирания приемливи) които не са нужни при наличие на широки алтернативи (майчинство,баби,лели,болнични и пр)
Ползата децата да не са гледани 1:1 за мен лично е огромна!
*
Чаено момиче-2 часа закъснение тук струват много пари,жалко за лошия ти опит,но браво че сте пробвали,мисля че този вид дете-гледане в много добър вариант,но както със всичко си иска времето (и нуждата)

# 27
  • Мнения: 1 147
Малко се измести темата, нямам за цел да си говорим за и против гледачките, и да си разменяме обиди и сарказми.

Благодаря на тези, които дават обосновани и рационални мнения.

Чаено момиче, за нещо подобно говорех и аз. И за мен 250 лева са малко, но така си преценила, така си го направила. Има ли вариант, в който имаш целодневна помощничка и повече деца. В нашата детска градина има 2- ма възрастни, и 10-тина деца, на възраст от 6 месеца до 4 години. Никога не съм виждала по-организирана къща, но според мен е въпрос на възпитание от страна на детегледачката - правила за прибиране на играчки, дисциплина, не-повишаване на глас. За рисуване по стените и драскане на паркета и дума не може да става. Имат програма, знам във всеки момент какво правят, и организацията на времето и правилата създава дисциплината у децата.

И за мен, както за Анет, ползата от социализацията е гигантска, затова още в началото на темата казах, че предпочитам детето ми да се гледа с други деца, а не самичко. В този смисъл, това жена в майчинство с дете на същата възраст да гледа и моето, ми се струва перфектния вариант в България, но нещата наистина са въпрос на манталитет.

За извънредния труд - след 10-тата минута закъснение започвам да дължа пари, при това не малко. Като се случи два пъти, човек си прави сметката. Като се случи три пъти и започнеш да търсиш ясла отново, защото са ви изключили, точността започва да става важна. Въпрос на правила и спазването им.

Последна редакция: пн, 25 авг 2008, 19:08 от Зора

# 28
  • Мнения: 2 149
Опитах, сработи системата и така 6 месеца. Вече нямам възможност. Бас ловя, че за някои и 250 лв са много. И е нормално в нашата обстановка да е така.
Малко бях обидена, че едната майка си е правела сметка как взимам повече от нея. Не беше права /не бе мислила за разходите по мероприятието/, а и  защото тя си има своите плюсове в работата, аз своите, и всяка си има минусите, но това е друга тема. Криви й бяха сметките, оказа се че българката винаги гледа на другата в паницата, и все по-сладка й се вижда чуждата гозба - това е обидно, затова и малко остро реагирам на жени, които искат с трици маймуни да хранят.
Само където е неправилно да се смята така - аз взимам 500 лв, значи на нея ще дам 200, за да има смисъл да работя. Не е така. Защото това е жена, която работи, за да изхранва семейство, а не за да си плати маникюра да ме прощавате Naughty И щом са нужни 600-700 лв за детегледачка, значи аз трябва да изкарвам 1200-1500, за да мога да си я позволя и да има смисъл моето работене. Някой бе казал, че не само парите са от значение - да, има професии, които не позволяват да не си на сцената няколко години. Peace Ако нямаш такъв доход, значи искаш скъпи ботуши, които не можеш да си позволиш, това е. Wink

Да, и аз това харесвам на гледането на няколко деца поне - има връзка по-широка от детето<-> гледачката, това е много важно. Peace Peace Не знам обаче при вас чужбинските майки как е, но тук има проблем с отсъствията от работа по повод болното дете. И затова финансово се явява по-изгодна детегледачка за едно дете, което и да е болно майката/бащата/ пак ходи на работа. Това е проблемът на бг родителите - искат да са на работа, независимо колко са зелени сополите на децата им. И има защо - такива са работодателите!

# 29
  • Мнения: 3 367
Не знам обаче при вас чужбинските майки как е, но тук има проблем с отсъствията от работа по повод болното дете.
и тук има подобен,та смея да твърдя и по-голям (има средно 10 дни общо на година,за ваканция,болнични за мен,децата и близки ако се наложи гледане); когато се случи-наемам 2ра гледачка почасова (докато си плащам 1та )к седи у дома с болното дете или баща им си обръща деня и работи нощем (аз не мога)
Абсол.съм съгласна че сметката с 250 лева е неправилна,определени услуги си имат цена и толкоз (независимо от заплатата на тъсещия услугата). Това е бизнес като всеки друг,аз мисля че това в 1 от проблемите,че на този тип работа се гледа отгоре и "колко му е едно дете да нахраниш", всъщност е работа тежка,отговорна и аз лично бих била много подозрително настроена ако някой не иска конкурентна сума

Общи условия

Активация на акаунт