Отговори
  • Мнения: 3 988
Старата тема набъбна доста и Tatti даде зелена светлина за пускане на нова тема. Дано повече момичета и жени, бъдещи и настоящи майки да я прочетат!


ПАП тест (цитонамазка) и класификация на резултатите

ПАП тестът е медицинско изследване за ранно откриване и диагностициране на рак на шийката на матката при жените. Тестът е разработен през 1928 г. от американския патолог от гръцки произход Джордж Папаниколау.

Цитонамазката позволява да се засече заболяването в най-ранните му стадии, когато оперативното лечение в много голям процент от случаите води до излекуване, а също така да се установят онези предракови състояния, при които е необходимо само да се обгори засегнатият участък върху шийката на матката.

Сравнително проста и безболезнена, тази процедура обикновено се извършва в лекарски кабинет или клиника. С памучни шпатули или малки четчици (четчиците са предпочитани през последните години) се вземат проби от лигавицата на маточната шийка, после биват оцветени и изследвани под микроскоп. Резултатите от така направеното цитологично изследване (цитонамазка, натривка) се класифицират в пет групи по Папаниколау (PAP I-V, т. нар. Мюнхенска номенклатура от 1975 г.[1]) по следния начин:

  • PAP I - няма възпалени или възстановени изменения. Препоръка: Рутинно подлагане на предглед след една година.

  • PAP II - наблюдава се цервицит (възпаление на шийката на матката) и / или метаплазия (доброкачествено преобразуване на клетки). Препоръка: ако измененията са ясно изразени, може да се направи терапия на възпалението или хормонална терапия и обстоен преглед на шийката на матката.

    неофициално, но често използвано класифициране: PAP II К[2] или понякога PAP II W[3] - неясен (съмнителен) резултат. Това включва намазки, които не са достатъчно добри, за да се направи еднозначно заключение или намазки с променени клетки, които не могат да се класифицират като атипични, но не са и нормални. Препоръка: необходима е контролна цитонамазка.

  • PAP III (в България понякога се отбелязва като III А) - неясен (съмнителен) резултат. Тежко възпалено или дегенеративно изменение, което не може еднозначно да бъде класифицирано като доброкачествено или злокачествено. Следователно не може със сигурност да се изключи наличието на карцином. Препоръка: необходима е контролна цитонамазка в кратък срок и / или биопсия (вземане на материал за хистологично изследване[4]).

    PAP III D (в България понякога се отбелязва като III Б) - лека до среднотежка дисплазия (ЦИН I или II). Няма наличие на ракови клетки. Измененията могат да се развият до раков процес Карцинома ин ситу (CIS, Carcinoma in situ). Препоръка: нова цитонамазка и колпоскопия в рамките на три месеца.

  • PAP IV A - тежка дисплазия или Carcinoma in situ (CIS). Препоръка: краткосрочно нова цитонамазка и колпоскопия, както и биопсия.

  • PAP V - съмнения за инвазивен карцином. Препоръка: биопсия за хистологично изследване.

След поставяне на диагноза ПАП 2 или ПАП 3 може да се проведе някакъв вид лечение или не. Това преценява лекарят на базата на вашето индивидуално състояние. при установяване на ПАП 4 или 5 обикновено се извършва конизация и/или друг вид лечение.

Препоръчва се жените и момичетата, които водят полов живот, веднъж годишно да се подлагат на ПАП тест, започвайки от 1 до 3 години след първия сексуален контакт, но не по-късно от 21 годишна възраст.

Бележки:
   [1] Последната актуализация на номенклатурата е от 10 май 1997 г.
   [2] К = Kontrolle (нем., контрола)
   [3] W = Wiederholen (нем., повторение)
   [4] Според резултатите от хистологичното изследване се определя стадия на CIN (ЦИН, цервикална интраепителна неоплазия).



Внимание! Форумът НЕ е лекар. Възможно е информацията тук да е непълна или неточна. Моля, прочетеното тук, както и съветите на потребителите да се приемат само информативно! Не предприемайте каквото и да е самолечение, защото може да има тежки последици! Консултирайте се с вашия лекар!


Връзки към стари теми:


Полезни връзки от форума:
     1. ПАП тест (цитонамазка)
     2. Колпоскопия
     3. Биопсия
     4. ЦИН - Цервикална интраепителна неоплазия (CIN)
     5. Конизация
     6. Човешки папиломен вирус (ЧПВ, HPV)


Полезни връзки в интернет:


Координати на лекари:
     - доц. Кърлов, GSM: 0887 782 660 - за преглед, конизация, операция
     - доц. Попова, 02/ 831 7671 - за преглед, конизация, операция
     - д-р Ралчева, GSM: 0888 318 967, сл.тел. 02/ 971 4898, вътр.31 - за преглед, биопсия
     - д-р Ганчева, GSM: 0888 754 077, ул. Искър 23, сл.тел. 02/ 983 2900 след 15 часа
     - проф. Горчев - Плевен, болница "Света Марина" - за преглед, конизация, операция
     - д-р Михайлов - Бургас


Моля, не пускайте постинг, за да се "запишете" да следите темата! Ако желаете да направите това, просто кликнете на бутона с камбанката "Извести", който се намира точно до "Отговори"! Благодаря ви предварително!

Последна редакция: вт, 26 авг 2008, 03:11 от cubbit

# 1
  • Мнения: 22 765
Искам да допълня инормацията за д-р Ганчева:
Кабинетът е на Искър 23;
тел там е 983 29 00, след 15 часа.

# 2
  • БУРГАС
  • Мнения: 682
Здравейте момичета!
Излезе ми резултата и от втората цитонамазка. Резултата е следния:
"ПАП 3Б
Морфология на HPV - инфекция в пл еп кл с умерена до тежка дисплазия в част от тях; обилни паракератоцити(не съм сигурна в думата - трудно се чете) с ядрен атипизъм(лек); цилиндрични епители."
Според моята докторка раничката е изчезнала след проведеното лечение с Флажил и Полижинакс, но според докторката от лабораторията е невъзможно за толкова кратко време(от 01.08.08) да е излекувана.
Пращат ме при д-р Славчев в София. Тежко ми е, но ще се боря и няма да се предавам.
Пожелавам ви здраве и отлични резултати!

# 3
  • Мнения: 22 765
Здравейте момичета!
Излезе ми резултата и от втората цитонамазка. Резултата е следния:
"ПАП 3Б
Морфология на HPV - инфекция в пл еп кл с умерена до тежка дисплазия в част от тях; обилни паракератоцити(не съм сигурна в думата - трудно се чете) с ядрен атипизъм(лек); цилиндрични епители."
Според моята докторка раничката е изчезнала след проведеното лечение с Флажил и Полижинакс, но според докторката от лабораторията е невъзможно за толкова кратко време(от 01.08.08) да е излекувана.
Пращат ме при д-р Славчев в София. Тежко ми е, но ще се боря и няма да се предавам.
Пожелавам ви здраве и отлични резултати!
Стела,раничката няма как да се излекува ,като гледам резултата от цитонамазката.Добре е,че те пращат на специалист,нека ти направят биопсия,колпоскоп ,за да се определи точния ти статус и да се вземат нужните мерки.Стискам палци нещата да се подобрят скоро.

# 4
  • Мнения: 3 988
BOBI1, лимитът на пощенската ти кутия е изчерпан, затова ти отговарям тук.

"койлоцити", а не коилодити (не съм срещала "коилодит" като термин) означава клетки, видимо променени от присъствие на вирус в тях. Най-често става дума за HPV. Цитологичното изследване не е в състояние да разпознае какъв точно е вирусът, нито дали е от вирусите, които могат да предизвикат рак. За такова разпознаване е необходимо вирусологично изследване - ДНК-анализ, т.е. HPV-тест.

Дори и да имаш HPV, не е фатално. Аз имах и то от високорисковите ракови типове - ей ме на... здрава сега.  Wink И далеч не съм единствената.
Не се притеснявай, като излезе биопсията, пак ще говорим. Можеш да се обадиш на твоя лекар и да му кажеш, че искаш да ти направи ХПВ-тест, за да се успокоиш.  Hug

# 5
  • Мнения: 1 280

Излезе ми резултата и от втората цитонамазка. Резултата е следния:
......Тежко ми е, но ще се боря и няма да се предавам.
Пожелавам ви здраве и отлични резултати!


      Hug И тук да ти кажа, точно така, няма за какво да се предаваш. Всичко ще е наред  Peace

# 6
  • Мнения: 3 988
ДесиХ2, мерси за контакта на д-р Ганчева.

STELLA_B, сега пак се зачетох в твоя постинг и ми направи впечатление

Цитат
инфекция в пл еп кл с умерена до тежка дисплазия в част от тях
умерена до тежка дисплазия в плоско-епителните клетки е нещо, на което трябва да обърнеш внимание. И аз съм на мнението на лекарката от гинекологията!  Peace Потърси мнение на специалист.
Успех! fingerscrossed

# 7
  • Мнения: 484
cubbit  ,mnogo ti blagodarq,tolkova si otziv4iva....pisah ti v  edin link  ama ne znam kade,mai 4e be6e za rani4ka na 6iikata .....da ne s epovtarqm ,namerih  mnogo vrazki za lekari ,tolkova mneniq..i daje mi kazaha 4e ot tazi biopsiq moje vaob6te da nqmam nikakava dispaziq  ili i kak se nari4a ne znam....mojelo da mi e vsi4ko ot infekciqta v 6iikata na matkata....ve4e sam razkoncentrirana i spiram da  se interes. do kato ne stanat rezoltatite....o6te vednaj ti blagodarq za  vsi4ki otgovori...strahotna si ,da si jiva i zdrava
[

# 8
  • Мнения: 484
znae6 li 4e se setih sega ne6to neobi4aino,lekarkata mi kaza 4e tozi mesec nqma da imam cikal sled biopsiqta,samo lekko  zacapvane...a na men mi doide i si imam cikal ,malko po slab,no ve4e 3 dni...normalno li e?

# 9
  • Мнения: 3 988
BOBI1, не съм чувала до сега някое момиче да не е имало цикъл след биопсията. Може би не си разбрала съвсем точно.  newsm78 Много е вероятно след биопсия да имаш леко зацапване, но това не значи, че няма да имаш цикъл после (освен ако не си бременна).
Така че всичко е наред, споко.  Peace

# 10
Поздравления за разкриването на новата тема, старата беше станала вече много тежка и мъчителна
Нека тук дефинираме и отношението си към:
-ваксините срещу НРV - по мое мнение безспорен успех на съвременната медицина, но не панацея. Те трябва да се прилагат  САМО съгласно инструкциите на производителя, т.е. при момичета и жени до 26 годишна възраст със СИЛНО ограничен брой полови партньори. За момента ваксините са профилактични, а не лечебни и НЕ БИВА да се препоръчват на жени над 26 години
- изследване за НРV - за момента се препоръчва само по индикации, тъй като цената му е висока. Няма смисъл от изследване на жени под 30 годишна възраст, освен ако няма изрична препоръка от страна на лекар. За предпочитане е да се прави сертифициран тест, а не PCR по неясна технология
Това са моите виждания, почерпени от много справки с популярна и полу-професионална литература
готова съм да чуя повече мнения

# 11
  • София
  • Мнения: 2 381
Юлето, за ваксините срещу ЧПВ имаше цяла тема и в нея настанаха едни спорове...
Най-важното е жените да се информират преди да си сложат ваксината, за да знаят какво правят. Въпрос на личен избор е дали една жена/момиче ще се ваксинира или не. От известно време лекарите в Бг казват, че ваксината можела да се прилага и на жени до 40-50 г. Според мен просто правят реклама в случая...  Thinking

# 12
  • Мнения: 1 351
здравейте момичета , вчера при взимане на тест за хламидии по мое желание , лекарката  отново ми каза , че се вижда "засегнат участък" ,който е останъл или се е образувал след конизацията ,  сега чакам резултатът от цитонамазката и  ме праща при проф. Горчев - гр. Плевен.Някой от вас ходил ли е при него ??? newsm78Отзиви ????Имам и още един въпрос : при преглед - гинекологичен , след конизацията е доста болезнено всичко , дори и  вкарването но "човката"- / ивзинете ме за названието , но все пак не съм мед. лице/.-САМО АЗ ЛИ ИЗПИТВАМ ТАКАВА БОЛКА ?  Sad

# 13
  • Мнения: 3 372
Здравейте момичета,
знаете ли къде се прави типизация на HPV?
Резултата от цитото беше Пап 2 със съмнения за HPV Tired

# 14
  • Мнения: 22 765
BOBI1, не съм чувала до сега някое момиче да не е имало цикъл след биопсията. Може би не си разбрала съвсем точно.  newsm78 Много е вероятно след биопсия да имаш леко зацапване, но това не значи, че няма да имаш цикъл после (освен ако не си бременна).
Така че всичко е наред, споко.  Peace
Аз имах някакво объркване на цикъла след конизацията,но го сведох до психологическия стрес.Пих хормони и нещата се оправиха.

Общи условия

Активация на акаунт