за кръщенето

  • 14 436
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте Simple Smile
ще правим кръщене на малката и когато отидохме да си резервираме час, ни казаха, че кръстникът трябва да прочете един текст - символ на вярата. Питането ми е към вече правилите кръщене, задължително ли е това четене? мерси Simple Smile

# 1
  • Мнения: 81
Преди два дни правихме кръщане на малкия в църквата "Св. Георги" в София, но никой не е карал кръстика да чете каквото да било, само трябваше да повтаря 3-4 пъти някакви думи след попа.

# 2
  • Мнения: 2 960
Ами мисля ,че да-то е една основна част от ритуала./поне на всички кръщенета на които аз съм била/Кръстникът да не би да не говори български,защо се тревожиш точно за това???Виж не съм се замисляла как се процедира ,ако кръстникът не знае български.Хммммм newsm78

# 3
  • Мнения: 1 666
Да, по принцип е част от ритуала, освен ако не го претупат. Какъв е проблема? Попът ще даде на кръстника библията, той изчита текста и това е.

# 4
  • Мнения: 566
ние правихме кръщене преди 2 години и  кръстникът чете от библията ,но то е малко текстче и не би трябвало да те притеснява.Весел празник.

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Кръстникът чете малко от библията

# 6
  • Мнения: 653
това е част от ритуала

# 7
  • Мнения: 71
Кръстникът на детето при нас не чете нищо, но си спомням, че повтаряше някакви думи след попа. От сорта на =отрече ли се от дявола - отрекох се....._=

# 8
  • Мнения: 2 803
ние правихме кръщене преди 2 години и  кръстникът чете от библията ,но то е малко текстче и не би трябвало да те притеснява.Весел празник.
Peace

Нищо притеснително няма.  bouquet

# 9
  • Мнения: 80
Кръстникът на детето при нас не чете нищо, но си спомням, че повтаряше някакви думи след попа. От сорта на =отрече ли се от дявола - отрекох се....._=

бях съвсем скоро на кръщене-точно това се правеше  Peace

# 10
  • Мнения: 1 674
май навсякъде е различно

# 11
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
някъде се чете кратък текст, някъде само се повтарят думички след свещенника. Срещала съм и двата варианта.

# 12
  • Мнения: 1 586
И на нашето кръщене кръстникът чете един текст,справи се добре,теб какво те притеснява?

# 13
  • Мнения: 2 908
Бях кръстница преди две седмици-не съм чела нищо Naughty-само повтарях след попа.

# 14
  • Earth
  • Мнения: 1 952
При нас попа четеше , а кръстницата само повтаряше.  Peace

# 15
  • Мнения: 4 784
Два пъти съм ставала кръстница и двато пъти съм чела.
Обаче на синът ми не помня, но май кръстника не чете, а само повтаряше след отчето определени фрази.

# 16
  • Мнения: 224
На всякъде е различно. Когато кръстихме мойто дете, кръсницата не я караха да чете нищо. Мъж ми стана кръстник преди 3 месеца, също не чете, но аз бях кръсница миналия месец и ме караха да чета. И трите кръщенета, за които говоря бяха в различни църкви и градове.

# 17
  • Мнения: 5 401
Ние ще кръщаваме малкия в Св. Неделя. Свещеникът ми даде списък с необходимите покупки, на гърба на който има текст за четене от кръстника. Нямам идея дали наистина ще трябва да го прочете, но пасажа е много хубав.  Simple Smile

# 18
  • Мнения: 2 521
Преди 5 дни кръстихме малкия.Нищо не искаха да чете кръсника-само повтаряше след попа няколко думи.Когато кръщавахме каката беше същото Peace

# 19
  • Мнения: X
Ние ще кръщаваме малкия в Св. Неделя. Свещеникът ми даде списък с необходимите покупки, на гърба на който има текст за четене от кръстника. Нямам идея дали наистина ще трябва да го прочете, но пасажа е много хубав.  Simple Smile

хм, дали е същия текст - символ на вярата се казва, мисля че е това:
http://209.85.135.104/search?q=cache:0NOElpCefngJ:www.svnikolay. … ;ct=clnk&cd=9

# 20
  • Мнения: X
сетих се и друго да ви питам: всички ли сте си носили кръщелното на кръстника и аката за раждане на бебето преди това (т.е. не направо на кръщенето)?

# 21
  • Мнения: 1 447
Днес ходихме да си запазваме час за кръщене и ни казаха да носим кръщелното и акта за раждане на самия ден,а не по-рано.

# 22
  • Мнения: 4 784
Кръщелното на кръстника направо на кръщенето, акта за раждане не.

# 23
  • Мнения: 1 447
И при нас на кръщенето на дъщеря ми кръстницата само повтаряше след попа нищо не са я карали да чете.Явно във всяка църква го правят по различен начин.

# 24
  • Мнения: 5 940
Какъв е проблемът? Не може да чете ли? Текстът е хубав, запознава го с ролята на кръстника.

# 25
  • Мнения: 1 447
Какъв е проблемът? Не може да чете ли? Текстът е хубав, запознава го с ролята на кръстника.
Пък може и да се притеснява да чете пред хората.Знае ли човек.

# 26
  • Мнения: 5 940
Какъв е проблемът? Не може да чете ли? Текстът е хубав, запознава го с ролята на кръстника.
Пък може и да се притеснява да чете пред хората.Знае ли човек.
Така е, може. Някои имат сценична треска,  проблем с говоренето пред хора, но наистина текстът е хубав.

# 27
  • Мнения: 2 311
И при нас на кръщенето на дъщеря ми кръстницата само повтаряше след попа нищо не са я карали да чете.Явно във всяка църква го правят по различен начин.
И при нас беше така Peace

# 28
  • Мнения: 1 949
Нашият кръстник ще е момче на 10год. Дано не го карат да чете нещо, че предполагам, ще се притесни.  Rolling Eyes
Иначе и на нас ни казаха кръщелното на кръстника и акта за раждане в самия ден да ги носим.
А чували ли сте нещо за златно кръстче, което трябва да се купи и да се освети по време на кръщенето? И кой го купува това кръстче, може ли ние да го купим или трябва да е от кръстника  newsm78

# 29
  • Мнения: 1 447
Нашият кръстник ще е момче на 10год. Дано не го карат да чете нещо, че предполагам, ще се притесни.  Rolling Eyes
Иначе и на нас ни казаха кръщелното на кръстника и акта за раждане в самия ден да ги носим.
А чували ли сте нещо за златно кръстче, което трябва да се купи и да се освети по време на кръщенето? И кой го купува това кръстче, може ли ние да го купим или трябва да е от кръстника  newsm78
За пръв път чувам за златно кръстче.
Не ми се вярва 10 годишно дете да го карат да чете.Най-вероятно ще повтаря след попа.

# 30
  • sofiq
  • Мнения: 18
На кръщенето на малката ми дъщеря попа говореше,а кръсника повтаряше.А  златното  кръстче и синджирче ги купи кръстника,но както си се разберете вие. newsm10

# 31
  • Мнения: 2 521
Акта за раждане и кръщелното ги носихме в деня на кръщенето.По-рано нищо не сме носили.Само съм се обаждала веднъж по телефона.Кръщенето беше на Бачковския манастир.Златното кръстче може да го купи всеки.Нашето беше от баба му и дядо му Peace

# 32
  • Мнения: 4 784
А чували ли сте нещо за златно кръстче, което трябва да се купи и да се освети по време на кръщенето? И кой го купува това кръстче, може ли ние да го купим или трябва да е от кръстника  newsm78
Това е по желание на кръстника, а не нещо задължително.

# 33
  • Мнения: 3 268
Много теми за кръщенки и все с притеснения за нещо.Не е страшно бе,хора,успокойте се.Купон си е кръщенката,какво толкова се шашкате!

# 34
  • Мнения: 852
а бебето кога го дават на кръстницата да го държи

# 35
  • Мнения: 3 268
Бебето може и майката да го държи.

# 36
  • Мнения: 4 784
През по-голямата част от церемонията аз го държах. Дадох го на кръстника за определени ритуали.

# 37
  • Мнения: 76
Ние кръстихме нашият син на 9.08.2008г. в "Соколския манастир", предварително запазихме дата и час; кръщенето мина много добре,малкият се държа чудесно,нашата кръстница го държа през цялото време, не са и казвали че трябва да чете нещо от библията,подари му кръсче, осветено разбира се;също така го облече накрая с дрешки купени от нея, хавлийката с която го пое след като попът го топна в купела също беше от нея; взе малкия в началото на кръщенето и ми го даде извън църквата когато церемонията приключи с думите:"взех ти го еврейче, давам ти го християнче"; свещеникът по време на церемонията задаваше въпроси, накоито кръстницата отговаряше;кръщелното на кръстницата и акта за раждане на малкия ги носихме, но не са ги искали; така беше при нас, знам,че на различните места е различно Peace

# 38
  • София
  • Мнения: 17 592
Ако вие с татито на детето сте вярващи и религиозни християни, то това е молитвата, с която започва и завършва всеки ваш - както и на бъдещите кръстници - ден. Ако вие нямате отношение към тази религия, къде сте тръгнали да вричате невръстното си дете в нея? Дайте му шанс само да си избере, когато стане самостоятелно и самоосъзнато.

# 39
  • София
  • Мнения: 17 592
.....................
"взех ти го еврейче, давам ти го християнче";
..................

 Shocked

Първо си го обрязала и водила при равина, пък после си решила да му сменяш религията - и всичко това на дете, което дори не разбира за какво става дума и какво правят с него... Просто нямам думи.

# 40
  • Мнения: 76


katiABV нито съм го обрязвала, нито съм го водила при равин, нито пък съм му сменяла религията!!! това каза свещенника,че трябва да се изрече и това се и каза накрая, и аз нямам думи  Shocked че има хора като теб, които разсъждават по този начин, "смяна на религията"  doh това пък как ти хрумна изобщо!?!

# 41
  • Мнения: 1 666
.....................
"взех ти го еврейче, давам ти го християнче";
..................

 Shocked

Първо си го обрязала и водила при равина, пък после си решила да му сменяш религията - и всичко това на дете, което дори не разбира за какво става дума и какво правят с него... Просто нямам думи.



katiABV, много буквално разбираш нещата! Това са просто думи, които се изричат от кръстника към майката, когато й връща детето. Смисълът е библейски - "взех ти го неверник, връщам ти го покръстен във вярата".

# 42
  • Мнения: 701
Каза само:"Взех ти го еврейче,връщам ти го християнче!"
Това с текста за вярата ми звучи малко странно newsm78

# 43
  • Мнения: 3 268
.....................
"взех ти го еврейче, давам ти го християнче";
..................

 Shocked

Първо си го обрязала и водила при равина, пък после си решила да му сменяш религията - и всичко това на дете, което дори не разбира за какво става дума и какво правят с него... Просто нямам думи.


Кати ,все повече ме изумяваш! ooooh!

# 44
  • София
  • Мнения: 3 524
кръстникът трябва да прочете един текст - символ на вярата. Питането ми е към вече правилите кръщене, задължително ли е това четене? мерси Simple Smile

кръстника чете текст от библията, и нашата кръстница прочете, няма нищо страшно в това Grinning а, разбира се отговаря и на въпросите на свещенника от името на своето кръщелниче. ритуала е много хубав, не мисля че имате място за предварително безпокойство Peace

# 45
  • Мнения: 1 512
Ама какво си се толкова шашнала бе жена.Това е част от ритуала.Кръстника чете текст от библията.Няма нищо страшно.Не е болка за умиране.Ни боли, ни сърби.Да не би да не знае да чете твоя кръстник та си се толкова ошашавила.

# 46
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
А чували ли сте нещо за златно кръстче, което трябва да се купи и да се освети по време на кръщенето? И кой го купува това кръстче, може ли ние да го купим или трябва да е от кръстника  newsm78
по принцип това не е задължително,но повечето ктъстници го правят Hug

# 47
  • Мнения: 24
Здравейте!
Рядко се включвам във форума, и не съм добре позната сред активните участници в него.
Сега ми направи впечатление темата за кръщенето и прочетеното предизвиква желание да се включа.
В нашата държава няма правила и закони, които да са актуални навсякъде, същото важи и за църквите - всяка изпълнява различните ритуали както й дойде или както е приела за себе си. Всеки поп със своя начин. По принцип в повечето църкви и случаи нещата се претупват. Това се случва, защото хората не са наясно с ритуалите и се оставят в ръцете на попа, на който са попаднали. Като че ли се срамуват да попитат кое как се прави. Може би да не изглеждат глупаво, но реално се излагат, като не се интересуват. Приемат всичко за чиста монета - каквото са им педложили това приемат без да разбират защо е така. С риск да звуча като някоя стара квачка ще обясня какво имам предвид.
Че сме неуки особено за църковните дела - неуки сме. Деца сме на родители, на които религията е почти забранявана. Но защо да продължаваме да сме такива? Не искам да кажа, че сега всички трябва да станем вярващи. Но като сме тръгнали към църквата поне да знаем защо отиваме натам? Никой не е длъжен да ходи в нея, нито пък да си кръщава децата. Но като си решил да го правиш - разбери смисъла поне от църковна гледна точка. А не го прави просто защото се прави. Тук е място за споделяне - хубаво е и е полезно, че го има, за да можеш да прецениш какво се случва с теб и да избереш как да постъпиш. Но всички тези въпроси е редно да се обсъдят с попа, който сте си избрали. Чете ли се нещо, не се ли чете, защо се чете и т.н. Тук във форума е много забавно и приятно. Приемам кръщенето като важен избор за всеки един човек, а когато го правим ние родителите вместо децата ни в момент, в който те не могат да осмислят това е добре да знаем и да можем да обясним защо сме постъпили така. Това е отговрност същата като много други, които ежедневно поемаме и е редно да не се прави просто защото, например и съседчето е кръстено.

# 48
  • Мнения: 67
Ние крастихме нашия юнак на 15-ти август в Покров Богородичен,зад хотел Родина. Попът даде на кръстника един ламинирам лист с молитва и той я прочете,н о беше с по-големи букви, ако това те тревожи. Ритуалът беше страхотен,имаше и хор. Въпреки големият празник нищо не претупаха.

# 49
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 749
Доколкото знам във всяка църква си имат свои ритуали,е има и такива общовалидни.Щом трябва, нека да прочете.

# 50
  • Мнения: 17
зависи от попа.Присъствала съм на кръщене на което попа караше кръсницата да чете,но и на такова на което карат кръсника само да повтаря някакви думи.

# 51
  • Мнения: 142
И ние направихме кръщенката преди седмица и нашият кум четеше от Библията,не беше трудно за него въпреки,че не си носеше очилата  ooooh! Не се тревожи и лек празник

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Да и аз като съм присъствала кръщенета това е било част от ритуала ама какво те притеснява това.Малък е текста

# 53
  • Мнения: X
благодаря ви за отговорите, не ме притеснява четенето, просто исках да се уверя, че правилно съм разбрала кой е текста, защото не бях сигурна, че съм разбрала, това беше Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт