Примерна схема на захранване (9)

  • 76 353
  • 596
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 111
Lilcho докато въвеждах жълтъка го давах всеки ден.Общо 6 дни като започнах от 3 трохички първия ден и на 6-ия ден дадох 1/4.Оттогава давам през ден по 1/4.
Home raider сайта който си намерила е доста полезен-особено ми хареса това че са написани всички пюрета,които могат да се използват при АБКМ.   bouquet
yummy mummy купила съм си мензура от 150мл с разграфени милилитри и така виждам колко яде или малките бурканчета от 125 гр. си ги разделям на око-1/3/40 гр/,1/2 /60 гр./и т.н.

# 16
  • Мнения: 295
Косе Босе, понеже ме беше питала за стандарта на моята педи, по който преценява, че синът ми е болнаво слаб, сега се сещам да отговоря (малко съм блейка...).

Ами тя не ми показа никакъв стандарт, а само каза, че за неговата възраст (9 месеца) и ръст (71 см), той трябва да е не 7, а 9 кг.

Втората педи, при която го заведохме, и която беше по-мека в изказванията си, показа някаква таблица (беше на компютъра й, вероятно е стандартна за педитата), на която за ръст 70,9 см (среден стандарт за 7-ми или 8-ми месец), теглото средно трябва да бъде 8,8 кг с отклонение +/- 1,1 кг. На същата тази таблица обаче, забелязах, че средната дължина на новороденото е около 53 см, с отклонение около +/- 2 см, което би трябвало да означава, че доста голяма част от децата се раждат поднормени (включително и синът ми - 50 см).

Това, което много ме притесняваше, беше, че детето ми не можеше да изяде това, което втората педи ни предписа като схема и следователно наистина не го дохранвам (за първата нямам думи - като й казах, че когато насилвам Ники да яде, той спира да суче, тя заяви: "Аз не искам той да суче, искам да яде."). Знам и виждам, че повечето майки тук хранят децата си дори по-малко, но техните деца си качват нормално, а моето - не. Така де, имам предвид до преди 3-4 седмици. Разбирам, че има и редица други фактори, дори наследствен - на мои снимки на 9 месеца приличам напълно на сина ми, а ако видите снимки на мъжа ми или баща ми преди 30-те (пълни хърби и щърби!), съвсем ще се убедите, че е наследствено (моята педи пренебрегна това напълно! Каза: "Че само вашият син ли е различен? Аз имам 30 години стаж и 3 деца.") - но просто това ми е първо дете, нямам чак такъв опит и понеже натискът около мен ми се стори доста силен, а и в началото качваше доста добре, в един момент наистина почнах да изперквам. Да не говорим, че бебетата на моите приятелки, а и на непознати на улицата, все бяха по-дебелички. Дори мъжът ми, който винаги преди ме подкрепяше, накрая взе да казва: "А бе нека да си изяде първо манджата, после да суче."

Може би дори моят стрес му е пречил да се храни...

Честно казано бих се притеснила наистина много повече ако имахме проблем с наднормено тегло. Дори се радвах, че е такъв фин и няма да му се смеят децата в училище.

Малко се разпрострях, извинете ме.  Blush  Hug   bouquet

ПП Веднъж пък срещнах една приятелка лекарка. Питах я как й се вижда моето дете - нормално ли й се струва на килограми? А тя веднага ме попита колко е голям и колко тежи... Странно - имам чувството, че лекарите изобщо не могат да се измъкнат от цифрите и да направят преценка на око, а това е просто смешно... но аз пак се отплеснах... Та тази приятелка ми каза, че средното нормално тегло, според това което е учила (в университета в Стара Загора), след 6-ти месец е месеци = килограми. Тоест 7 месеца= 7 кг, 8 месеца= 8 кг, 9 месеца = 9 кг и т.н.

Последна редакция: пт, 05 сеп 2008, 01:07 от ani2

# 17
  • Мнения: 6 713
Здравейте и от мен в новата темичка!
Вчера дадох тиква, обаче не успях само 1-2 лъжички като за начало, защото на бебка й хареса доста и си мрънкаше за още! Дадох й около половин бурканче... Embarassed Embarassed То и аз не се усетих... ooooh! ooooh! ooooh! Следих за разни реакции, добре си го понесе като че ли.
Според вас мога ли по такъв начин да вкарам и нов зеленчук или винаги да спазвам правилото първия ден 1, после 2, 3 и т.н. лъжички? newsm78
Досега съм давала картоф, морков (който ни запече Tired) и тиква. Мисля да продължа с тиквички.
А какво мислите за карфиола, че имаше такова пюре на Хип (ако не се лъжа) и взех едно? Thinking

Тук ли е момента и за плодовите или мога да изчакам още?

Извинявам се предварително за многото въпроси... Embarassed Embarassed

# 18
  • Мнения: 1 449

Не е задължително да се спазва съвсем стриктно правилото 1-2-3 и т.н. лъжички.
С напредване на захранването някои по-леки зеленчуци или плодове може да се започнат директно с 2-4 лъжички първия ден, 4-6 втория ден и т.н. Няма точни правила, но поне първите 2-3 месеца от захранването или поне до около 8-9 м. е добре храните да се въвеждат възможно най-плавно за всеки случай.

Може и по-бързо въвеждане, обаче е по-голям рискът от стомашни спазми, запек или разстройство – стомахчето не може да обработи добре голямо количество непозната храна наведнъж. Това важи особено за зеленчуците заради по-тежката им целулоза.

След 4-5 зеленчука може плодови пюрета. Това е стандартен подход в някои схеми на захранване. От друга страна кашите за по-щадящи за възраст 5 м. Освен това в повечето готови зеленчукови пюрета за възраст 5-6 м. има ориз или трябва да се добавя мъничко ориз в домашните пюрета с напредване на захранването - така че оризовата кашата също е добро продължение, след това плодови пюрета. И двата варианта са допустими.



Искам скоро да въведа каши. Досега съм въвела зеленуци. Четох, че Косе Босе обяснява, че е хубаво да се въвеждат храни от една група, после друга и т.н. Въпросът ми е кога, след като съм въвела каша от ориз, примерно, мога да въведа плодове. И кога да въведа друга каша? И още, мога ли междувременно да въвеждам и други зеленчуци?

Кашата се въвежда поне 7-10 дни.
През това време се предлагат вече въведени зеленчуци.

След първата каша може друга каша.
През това време се дават въведени зеленчуци.

Веднага след първата или втората каша може плод. Въвежда се 3-5 дни или повече.
През това време се предлага вече въведената каша.

След това може нов плод или нова каша.
Може и нов зеленчук – но се предлага въведената каша и въведения плод.

==> Паралелно с кашите (1, 2 или 3 вида) се въвежда някакъв нов зеленчук или плод, като допълнение към менюто или заради сезона, но не се прекалява с разнообразието. Идеята е основните видове каши да се включат за около 3-4 седмици чрез последователно и редовно предлагане. След около месец може по-масирано въвеждане на различни плодове и повече зеленчуци. Междувременно детенцето ще бъде с месец по-голямо, така че и от гледна точка на алергиите, и от гледна точка на готовността на стомахчето то ще може да поеме по-разнообразни зеленчуци и плодове, вкл. сурови плодове според възрастта.


Косе Босе, какъв зеленчук е подходящо да въведа според теб, иска ми се да е нещо сезонно, или което ще го има скоро, за да мога да му правя аз. Днес купих пъщърнак на Хип, мога ли него да пробвам?

Пащърнакът е много добър избор за този етап от захранването.
Въвежда се аналогично на моркова – от гледна точка на алергиите, смилаемостта и пр.
Зелената чушка също е вариант – ако е 1/3 или 1/2 от цялото пюре.

# 19
  • Мнения: 1 449

Карфиол
- има препоръки от 6 м.
- има препоръки категорично след 8-10 м.
- преобладава препоръката за малко по-късно въвеждане
- слаб алерген
- източник на важни и разнообразни витамини
- съдържа доста фибри, преобладаващо разтворими
- газообразуващ зеленчук
- малко количество може около 6-7 м., но като основен вид зеленчук от 8-10 м. нататък
- в повечето схеми на захранване не се прави разлика между зеле, броколи и карфиол (без брюкселско зеле)

# 20
  • Мнения: 12
Лурдес, аз измервам количеството храна с контейнерите за кърма АVENT. Те също са разграфени на мл и ми вършат чудесна работа.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 1 180
Lilcho, Home Raider,  благодаря ви за отговорите.

Сега с тези килограми на децата ме накарахте да се замисля. Коко е 8900 кг и 74 см. В последния 1,5 месец само 100 гр е наддал  Rolling Eyes  Имате ли някаква табличка за да сравня  Thinking

# 22
  • Мнения: 1 100
Здравейте!

Благодаря ви за мненията относно даването на сирене.

Аni2, това, което ти е казала приятелката-лекарка е меко казано смешно. Няма такова нещо месеци=килограми, особено след 6-ти месец. Shocked Точно оттогава нататък качването на 1 кг месечно не е нормално! Моят син на 9 месеца беше почти 9 кг /8750 гр./ и 75 см, а тук го водят "пухкав" и много висок. Но не качва по 1 кг на месец - от началото на захранването за 3 месеца беше качил 1200 гр., т.е. по 400 гр. на месец.
Имам една табличка от форума /но е разпечатана и не си спомням къде я намерих/, според която примерно на 9 месеца детето трябва да е +5950 гр от рожденото си тегло и + 20,5 см, на 10 месеца +6400 гр и +22 см от рождените ръст и тегло... Известно време синът ми се движеше точно по нея, но в 9-ти месец беше на теглото за 8-ми - излиза, че е недохранен, а е видимо пухкав /мъжът ми иска даже да го подложим малко на диета Wink/. Така че, таблиците са си таблици, не ги гледайте, важното е децата да са весели и енергични - според мен.

На въпроса с какво продължаваме след сиренето - Вчера беше 5-ти ден от както го давам и вечерта не се стърпях и добавих в кашата 1 чаена лъжичка от кашата "7 зърна" на Милупа - с това въвеждам ечемик, ръж и елда наведнъж. Това пак ще продължи доста време и се чудя кога мога да предложа нещо ново? newsm78 Предстои ни въвеждане на телешко, домат, череша /от каша на Хумана/ и боровинка /от пюре на Нестле. По някое време жълтък и риба. Педи и патронажната сестра от няколко месеца напират да давам кисело мляко, но нямам намерение да го правя преди навършване на 1 г.

# 23
  • Мнения: 695
Момичета, повтарям си въпросите, много разчитам на вас:

Трябва бързо да въведа месо. Досега въведох морков, днес е наред тиква, след това картоф, след него пуйка. Планът ми е като въведа месото с пюре тиква+пуйка (без ориз) да дам от еднокомпонентните пюрета на Хип (пак пуйка), което съдържа ориз, за да въведа и ориза: тъй като повечето месни пюрета съдържат ориз. Според вас това правилно ли е? Колко дни след началото на захранването да въведа месото - страх ме е да не се претовари стомахчето? Не знам и колко дни трябва да давам тиква с пуйка и след това колко дни от еднокомпонентното, за да смятам, че съм въвела и ориза, и месото. Моля посъветвайте ме.

Смятам да въведа и елда възможно най-скоро, знам че е богата на желязо, затова тя ще е първото нещо, което ще въведа след като имам вече едно месно хранене на ден. 

# 24
  • Мнения: 360
Косе Босе, огромни благодарности!   bouquet  Аз въведох пащърнак и сега се чудя дали морковче или чушка или и двете преди кашите, но ще помисля малко.
С риск да злоупотребя с добрината ти, ще си позволя още един въпрос, които е малко по-специфичен. Надявам се, че няма проблем. Моят син е недоносен с 9 седмици. Тоест сега е почти на 8 месеца, но все още го гледат като на почти 6. Захраних го преди малко повече от месец, т. е календарно на 6 и 2 седмици, коригирано на 4 и 1 седмица (дано не те обърках много). Засега това не ми е проблем при захранването, но не знам какво да правя с глутена. По принцип искам да въведа месо преди глутен, но се притеснявам, че много се забавих. Ако сега 1 месец въвеждам каши и плодове, после 1 месец месо, докато стигнем до глутена, бебо ще е на повече от 10 календарни, но коригирани около 8. Питането ми е свързано с възрастта за въвеждане на глутен и по-специално, че не е добре да се отлага твърде много.  Ще ти бъда изключително благодарна, ако ме посъветваш как да процедирам.

Още веднъж, благодаря ти за помощта и отделеното време!

Последна редакция: пт, 05 сеп 2008, 11:06 от ellpi

# 25
  • Мнения: 1 100
Yoanna, според записките ми от Косе Босе - "Месото се въвежда около 1 месец след началото на захранването (според европейските схеми) или около 2 месеца след това (според американските схеми)". Първият вид месо се въвежда 3-7 дни. Останалите видове храни, които планираш да въведеш, също можеш да предлагаш по 3 дни, след което да следват 3 дни почивка - през това време се предлагат вече познати храни.

# 26
  • Мнения: 99
Home Rider, благодаря ти много за отговора. Сега ще ми донесат домашно козе сиренце и ще й го давам и след една седмица ще мина на краве.

# 27
  • Мнения: 1 449

Стандарти на СЗО за тегло:
* стандартите са актуализирани през 2006 г.
* отчитат се 5 групи тегло при раждане (съответно различен темп на наддаване)
* отчита се пола на детето
* база за сравнение са кърмени деца, захранени на 6 месеца
* според практически изследвания стандартите не се влияят в голяма степен от пол, етническа принадлежност и пр.
* теглото зависи в най-голяма степен от начина на хранене, средата на живот и общото здравословно състояние
* стандартите включват: таблици и криви за тегло, таблици и криви за ръст, кръстосани показатели и т.н. (http://www.who.int/childgrowth/standards/en/)

/Извадка/

                  МОМИЧЕ
Месец           Рождено тегло
0-------------2.8-------3.2-------3.7
1-------------3.6-------4.2-------4.8
2-------------4.5-------5.1-------5.8
3-------------5.2-------5.8-------6.6
4-------------5.7-------6.4-------7.3
5-------------6.1-------6.9-------7.8
6-------------6.5-------7.3-------8.2
7-------------6.8-------7.6-------8.6
8-------------7.0-------7.9-------9.0
9-------------7.3-------8.2-------9.3
10-----------7.5-------8.5-------9.6
11-----------7.7-------8.7-------9.9
12-----------7.9-------8.9-------10.1
13-----------8.1-------9.2-------10.4
14-----------8.3-------9.4-------10.6
15-----------8.5-------9.6-------10.9
16-----------8.7-------9.8-------11.1
17-----------8.9-------10.0------11.4
18-----------9.1-------10.2------11.6
19-----------9.2-------10.4------11.8
20-----------9.4-------10.6------12.1
21-----------9.6-------10.9------12.3
22-----------9.8-------11.1------12.5
23-----------10.0------11.3------12.8
24-----------10.2------11.5------13.0

                  МОМЧЕ
Месец           Рождено тегло
0-------------2.9-------3.3-------3.9
1-------------3.9-------4.5-------5.1
2-------------4.9-------5.6-------6.3
3-------------5.7-------6.4-------7.2
4-------------6.2-------7.0-------7.8
5-------------6.7-------7.5-------8.4
6-------------7.1-------7.9-------8.8
7-------------7.4-------8.3-------9.2
8-------------7.7-------8.6-------9.6
9-------------8.0-------8.9-------9.9
10------------8.2-------9.2-------10.2
11------------8.4-------9.4-------10.5
12------------8.6-------9.6-------10.8
13------------8.8-------9.9-------11.0
14------------9.0-------10.1------11.3
15------------9.2-------10.3------11.5
16------------9.4-------10.5------11.7
17------------9.6-------10.7------12.0
18------------9.8-------10.9------12.2
19------------10.0------11.1------12.5
20------------10.1------11.3------12.7
21------------10.3------11.5------12.9
22------------10.5------11.8------13.2
23------------10.7------12.0------13.4
24------------10.8------12.2------13.6


Други таблици:
Примерна норма за наддаване на ръст и тегло, 0-3 год. (BG-Mamma)
Ръст и тегло (на руски, същата като първата)
Ръст и тегло, с абсолютни стойности за наддаване по месеци (BG-Mamma)
Ръст и тегло 0-1 год., за момичета-момчета, с минимални-максимал … орми (на френски)
Ръст и тегло 0-1 год., за момичета-момчета, с минимални-максимал … рми (на испански)
Средно наддаване на тегло при кърмените бебета (Библиотека)

# 28
  • Мнения: 295
Косе Босе, страхотна си!  newsm20

ПП Да можеше лекарите да са като теб - отзивчиви, с конкретни съвети и информация, постоянно да се интересуват... ех, мечти!

Голямо БЛАГОДАРЯ!  Hug

Последна редакция: пт, 05 сеп 2008, 16:54 от ani2

# 29
  • Мнения: 840
Здравейте,

запис Hugи да питам нещо ако може  Praynig(sorry ако вече е обсъждано, но все още не мога да изчета всички стари теми Embarassed)

Ако някой замразява на кубчета, може ли да ми каже колко време горе долу му е годността. В смисъл може ли да се замрази на кубчета пюре от морков или тиквичка или някакъв друг зеленчук и да се използва след няколко месеца  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт