жилищен кретит-най -изгодно??

  • 2 737
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 683
в процес на проучване съм. Прочетох Библиотеката, но от скоро няма информация,как стои въпроса
Събирам информация къде е най- изгодно да се тегли кредит за закупуване на жилище.Ако някой наскоро се е сблъсквал с този казус ,моля за съдействие


Ноември ми е последната вноска от 5- годишен ипотечен жилищен кредит към Прокредит банк и останах много доволна. Колкото по-кратък е периодът на изплащане, толкова по-изгодно е.
В Пощенска са големи кожодери, все гледат да те набутат с максималния срок на изплащане.

# 31
  • Мнения: 1 731
Мисля ,че кредитните консултанти си имат договорка с определена банка и  всеки си убеждава за нея.Така че по-добре от други места съберете инфо. newsm78

# 32
  • София
  • Мнения: 4 575
Гледам,че колкото е по голям срока за погасяване толкова повече пари трябва да се връщат...
http://www.moitepari.bg/ от тук ми се вижда най разумно в Алианс България,комисионите са по малко  и примерно ако вземеш 60000,ще върнеш 105 или 125 хил. /15-20г/ а др. са винаги много повече, не знам тотално се обърках.  newsm78 newsm78 newsm78

В тб аЛИАНЦ може да се договори лихва6,9 %. А и застраховките да са за сметка на банката. Няма наказателна лихва, ако върнеш повече от 6 месечни вноски. Дават в евро до 35 години. Има вариант да отпуснат и повече от 80%.
В повечето планове не вкарват застраховките живот и имущество. Ако някой реши да ги сметне, колко са за 30 години, при 120000 е кредит, ще видите, че точно процентите са много различни, от тези, за които ви убеждават в банката.

# 33
  • София
  • Мнения: 4 245
Мисля, че всеки начин за събиране на информация е полезен. Все пак е хубаво да има някой, който да разясни детайлите и "подводните камъни" при кандидатствае за кредит, било то консултант, адвокат или някой познат. Защото обикалянето по банките не си струва, ако не знаеш какво да попиташ  Sunglasses.
П.П. Консултантите обикновено работят с няколко банки.  Wink

# 34
  • София
  • Мнения: 3 838
Мисля, че всеки начин за събиране на информация е полезен. Все пак е хубаво да има някой, който да разясни детайлите и "подводните камъни" при кандидатствае за кредит, било то консултант, адвокат или някой познат. Защото обикалянето по банките не си струва, ако не знаеш какво да попиташ  Sunglasses.
П.П. Консултантите обикновено работят с няколко банки.  Wink

Именно. Кредитланд например работят с 14 банкови и небанкови институции. Така че това, че всеки си имал уговорка с определена банка и убеждавал за нея, са пълни простотии. На нас ни предложиха 3-4 различни варианта, подходящи в нашия случай, в различни банки, и крайното решение си беше наше.

# 35
Аз пък сам убедена,че уж казват,че им е безплатна услугата,а в крайна сметка банката им плаща ,че те завеждат като клиент.И от кой ще вземе парите банката-пак от клиента.Няма безплатен обяд! Peace

# 36
  • София
  • Мнения: 4 245
От това, което казваш излиза, че при равни други условия доведеният от консултант клиент плаща повече, което не е вярно! Банките имат отделен ресурс за изплащане на комисиони, формиран като част от цената на кредита, плащана от всички кредитоискатели. Така, че глобално погледнато "безплатен обяд няма".
В развитите държави това е обичайна практика, но тук се възприема с недоверие или пренебрежение понеже всички сме специалисти по всичко.
П.П. Нямам нищо общо с тази професия

# 37
  • София
  • Мнения: 3 838
Не само, че доведеният от консултант клиент не плаща повече, но и ползва преференциални условия.

# 38
Serpentine,чак пък и преференциални условия! ooooh! Моля Ви,не заблуждавайте хората!Може и да не съм права за тези пари,които се дават на консултантите,но че са некомпетентни-се убедих сама.Ако искате ме изяжте с парцалите Simple SmileТази професия е нова за България и наистина съм убедена,че не всичко им е ясно.Само се усмихват и повтарят,че няма проблем,а като стане такъв-те не носят никаква отговорност.Особено предупреждавам всички ,които си купуват ново строителство-там строителя като изкара акт 14 и дава срок 1 месец долу-горе.Ако не му се преведат парите-почват да текат наказателни лихви.Затова съветвам всички да проучват много внимателно,да си подготвят повечко документи от по-рано и да не се доверяват на едно мнение,че ще получат одобрение на документите си.Ей така от много усмивки и "няма проблеми" мойта приятелка си изпати и сега понеже няма време да подава в друга банка,ще изплаща заем с по-висока лихва без доказан доход! #2gunfire

# 39
  • София
  • Мнения: 4 245
Ее, не влагай толкова емоции! Никой няма да те "изяжда" - всеки има право на мнение /вярно или грешно/, но мога да се съглася само с твърдението ти, че не трябва да се доверяваме само на едно мнение /споменала съм го по-нагоре/. Чудно ми само, че от единичен случай правиш генерални изводи. 100% съм сигурна, че има некомпетенти консултатни, каквито има във всяка професия, както съм 110% убедена, че не си се запознала в детайли с договора на БПБ  Mr. Green
Междувпрочем 1 месец е напълно достатъчен за отпускане на кредит, а и хората обикалят банките доста преди да подпишат предварителния договор със строителя  newsm78.

# 40
Мързеланка,такава съм си-винаги влагам емоции,което не е добре и си го знам.Права си,че не съм се запознала все още с този договор на БПБ,но ми предстои да се запозная с него.Аз все още не съм подала документите си.А за консултантите-не ми е мнението от единичен случай.Моята приятелка разговаря поне с 4 такива и всички й казваха,че ще й признаят документа за дохода-явно по тяхно си мнение без дори да попитат в самите банки.Ей затова ме е яд и то заради приятелката ми-мен не са ме подвели,но нея-да!

Последна редакция: пн, 08 сеп 2008, 20:57 от iskrena--

# 41
  • София
  • Мнения: 4 245
Лихвеният процент се формира като БЛПЖК /базов лихвен процент за жилищни кредити + надбавка/, а в договора има клауза, че този БЛПЖК може да се променя едностранно - «Чл.3 ал.5 Действащият Базов лихвен процент на БАНКАТА за жилищни кредити не подлежи на договаряне и промените в него стават незабавно задължителни за страните. БАНКАТА уведомява КРЕДИТОПОЛУЧАТЕЛЯ за новия размер на Базовия лихвен процент за жилищни кредити и датата, от която той е в сила, чрез обявяването му на видно място в банковите салони. Договорените в настоящия договор надбавки не се променят.»
За информация повечето други банки формират лихвения процент като SOFIBOR/EURIBOR + надбавка, т.е. евентуалните промени не са със субективен характер. Ако базата пада, то й  лихвеният процент се променя надолу - хипотетично към момента, но с голяма вероятност след няколко години. Така че нещо, което ни се струва малко по-изгодно в момента, в дългосрочен план /какъвто е случая с ипотечния кредит/ изглежда грешка. Надявам се да съм обяснила разбрано!
П.П. По- нагоре имаше и друго негативно мнение относно таксата за предсрочно погасяване. Важно е да се пита за чия сметка ще бъдат застраховките "Живот" и имуществена.

# 42
  • Мнения: 80
Здравейте, ние теглихме от ОББ, но фирмата в която работа има договор за по префернциални ллихвени проценти и такса при тегленето. Виж с коя банка работи твоята фирма и има нещо по изгодно там. Има и един сайт "Моите пари" там предлагат сравнения на кредите в много банки.

# 43
  • София
  • Мнения: 4 575
Има и един сайт "Моите пари" там предлагат сравнения на кредите в много банки.
Не мисля, че там е актуална информацията.
Моята майка е теглила кредит в банка, с коята работодателят й имал договори, не искам да ви казвам какви й станаха лихвите, когато напусна тази работа. Тегли 7000 лв, връща 19 000 лв. Не можах да го сметна като процент.  Sick

# 44
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Какво мислите за кредитните консултанти при такива случаи, помагат ли наистина? Може ли някой да препоръча компетентни такива?

Общи условия

Активация на акаунт