Eто новият тип журналистика.... деца с увреждания

  • 6 324
  • 120
  •   1
Отговори
  • Казанлък
  • Мнения: 106
Предварително се извинявам, ако тематане е за тук, ако не бива тук да се обсъждат подобни неща... може би във форум за деца с увреждания му е мястото,но на мен идеята ми е да покажа не само на тези, които имат деца с увреждания как един така наречен журналист се е опитал да напише "оригинален" материал по собствените си думи.

Репортаж от Дома за деца в Бузовград

ДИАГНОЗА: ФАБРИЧНО УВРЕДЕН

Светлозар СТОЯНОВ


В самия край на казанлъшкото село Бузовград, чието нелепо име винаги ме е разсмивало, нагоре по канала, край прашен черен път, там, където обикновено на село местните си устройват нелегални сметища, се намира Домът за деца с увреждания. По-официално казано, това е Домът за медико-социални грижи за деца “Мария Луиза”, или пък, както я знаят тук по-старите- Детската болница.

След половин час от автобусната спирка на “мегдана” на селото, благодарение на напътствията на местна краварка с колело, стигам до варосана бяла сграда. Под стрехите й лястовички вият гнезда, от двора й с луда страст напира пищна растителност. Питам за директорката жена с бяла манта, която на пейка досами входа е гушнала две нормално изглеждащи на пръв поглед дечица. Ако не знаех къде съм, щях да помисля, че са й внучета. По-късно ще науча, че тази жена е една от пенсионираните учителки или медицински сестри, които работят срещу символично заплащане по проекта “Баба и внуче” и на половин работен ден се грижат за децата от дома. По този начин възпитаниците на Дома имат контакти с хора, които не са част от персонала.

След две минути съм в канцеларията на д-р Ивелина Панова, директор на Дома (както ще го наричам за по-кратко оттук-нататък), която обещава да ми отдели едва половин час, тъй като е ангажирана като ръководител на проекта за Дневен център за деца с увреждания в гр. Казанлък. Той трябва да отвори врати следващия петък, но поради нашенските неуредици, разбирам, че редица дреболии около старта му се бавят. Д-р Панова набързо ми обяснява, че Центърът се изгражда по програма ФАР и че това е “най-великото постижение за община Казанлък”, тъй като в него грижи ще получават деца до 18 години, като чрез тази социална услуга бъдещите родители на увредени деца може би няма да ги изоставят, знаейки че има кой да се погрижи за тях. Така и двамата родители ще могат да работят, защото в противен случай, с болно дете вкъщи, единият винаги е ангажиран и в семейството влиза само една заплата.

Но да се върнем в Бузовград. Домът тук е построен през 1963 г. В момента тук са настанени, строго казано, деца с повишен социален риск, със здравословни проблеми, хронични заболявания, вродени аномалии. Иначе казано, увредени още преди раждането си деца, които няма да доживеят и десет години. Това са фабрично увредени човешки същества, неподлежащи на ремонт, или поредните излишни членове на обществото. Капацитетът на Дома е от 90 деца, в момента са настанени 79, от новородени до 7-годишни. След тази възраст би трябвало да ги “привеждат” в други домове за социални грижи към Социалното министерство, но на практика тук има и 13-годишни. “В социалните домове няма места, никой не иска нашите деца, защото са много тежко увредени”, споделя д-р Панова. Е, има и около двайсетина здрави, предимно от ромски произход, но и за тях осиновители няма.

По принцип, житейска визия за увредените деца Държавата няма. Явно е изчислила, че седем години живот им стигат. Но оцелели има и те остават тук. Някои и след 13-ата си година. “В Стара Загора не ги приемат”, обяснява д-р Панова, “защото от Социалното министерство им искат да отчитат намаляване на броя на децата в институциите и просто правят там някакви си проекти и се отчитат по разни показатели…”

Цяло щастие за Дома в Бузовград, смята персоналът, е, че се води не към Социалното министерство, а към Министерството на здравеопазването. Тук в момента тече сериозен ремонт на стойност над 16 хил. лв., благодарение на няколко български манекенки начело с Ирен Онтева, която наскоро игра в телевизионната игра на Ники Кънчев “Стани богат” по Нова телевизия, но с изричното условие (поставено от самата Онтева), че парите ще отидат изключително и само за този дом.

Д-р Панова споделя, че е постъпила на работа в този Дом през далечната вече 1994-та. “Смятам го в този му вид едва ли не като мое дете, като мое творение, защото го заварих пред разруха и закриване, когато още беше Детска специализирана болница и ми костваше много усилия и труд, за да стигнем до днешното му състояние”, разказва тя.

Навън, както сам ще се убедя с очите си, прилича на райски двор на добре поддържана детска градина с всичките му там люлки и удобства, които ни доближават до стандартите на ЕС. Европейското ми чувство е захранено и от свежия английски с британско наречие на десетте седемнайсет годишни колежанки от Нюкясъл, който боядисват на една от терасите на доброволни начала детските кошарки и креватчета.

Персоналът ме води на двора. Там, където извеждат децата, които могат да се движат. Птички пеят, слънце грее, а дечицата досущ като пиленца кълват солети от ръцете на приседнала жена с бяла манта.

Качвам се в тежкото отделение. Гледката (простете клишето, но друго не ми идва наум) е потресаваща. Имам чувството, че съм попаднал в четвъртата серия на “Пришълеца”, където едни лоши извънземни са си правили експерименти, клонирайки човешки същества. Единственото, което децата тук (деца с огромни криви черепчета и рахитични крайници) правят по цял ден, е да лежат вкупом на одеало на пода и да потъркват ръчички и крачета с по шест или два пръста. Тишината се нарушава единствено от нечленоразделни весели крясъци и неопределен вой.

Снимам тези деца. Те ме гледат разбиращо. Докато ги снимам, си мисля, че и да ви ги покажа, вие няма с какво да им помогнете. Мисля си още и да не пиша нищо, просто само да изпратя снимките на вестника, за да ги публикуват. После обаче някак си казвам по едно пресилено “здрасти” на децата за пред персонала. Какво друго да им кажа? Имам ужасното усещане, че децата ме разбират, а аз тях не успявам да разбера. Сякаш комуникацията върви в една посока- те чуват, приемат, обмислят и искат да реагират, обаче там нещо се е счупило, някоя жичка е изпушила и се е прекъснала връзката. И тяхната реакция, остава закодирана в плашещото им детско мучене и ентусиазиран вой… Вижте, увредените деца знаят що за стока сме нормалните хора. Сигурен съм. Видях го в очите им. Този ден атракцията за тях бях аз.

Преди да си тръгна, минавам покрай жена с посребрени коси, неестествено розова за сезона розова кожа и очила със стряскащ диоптър. Гушка нещо като хуманоид от далечна галактика, който нямам сили да опиша. “Тя е доброволка-американка”, обясняват от персонала, “идва вече почти цяла година, иска да работи само с деца с най-тежките заболявания, гушка ги, люлее ги, говори им, пее им песнички”. Сесъли Уълрд е 42 годишна, от Лафайет, Колорадо. Сама се е свързала с д-р Панова и казва, че ще стои тук, докато и стигнат силите. Да, християнка е. Баптистка, англичанка, протестантка, сектантка- не желае да сподели. Бог е един. И за болните, и за здравите.

Е, аз бях дотук. Какво да кажа повече? Домът в Бузовград си има две нови перални от “Стани богат”, шарени люлки, плосък телевизор, скъпи играчки и англоезични бавачки. Но увредените деца и в райска градина да ги уредиш, пак няма да има полза…

Не, не мога да седна и да измисля сега някакъв гръмък финал, изпъстрен с философски вметки за нашата социална отговорност и други такива работи. Просто искам най-откровено да ви благодаря, че издържахте с мен до края на тази разходка. В една иначе райска градина, засадена с най-излишните малки цветя на планетата.

2008-09-04



Източник: в-к Седмица ОNLINE
http://sedmica.kazanlak.com/?p=view&id=3950

Последна редакция: сб, 06 сеп 2008, 13:38 от kekla

# 1
  • Мнения: 89
Авторът не е прав-успял е да измисли "гръмък" финал...Последното изречение е връх в суетното безочие на човек,смятащ себе си за безсмъртен и съвършен.А и кои сме ние да определяме кое е излишно на този свят?!Каква всъщност е "ползата" от автора-че пише статии във вестник,които само седмица по-късно биват архивирани и безвъзвратно забравени?Може би всъщност авторът е толкова потресен,че циничният му тон е просто една защитна реакция.По-добре така да си мислим.Никой не е безгрешен.

# 2
  • Мнения: 315
 newsm45 smile3518 Незнам за вас, но аз съм потресена от този материал и от отношението на автора. Нямам думи за коментар, просто ми се плаче...

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
И на мен ми стана много тъжно   Cry Cry Cry

# 4
  • Мнения: 9 903
явно момчето е младо и си няма представа..но вината е и на шефовете му, че са допуснали материал в такъв вид. В Казанлък този материал пък е най-малко интересен. Явно поредното запълване на летни дупки  ooooh!

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Аз го почувствах по съвсем различен от вас начин. Според мен авторът го е заболяло за това, че те са най-излишните малки цветя - че са непожелани, че не можеш да оправиш това счупено нещо, че каквото и да направиш за да имат прекрасни условия на живот, няма да им дадеш това, което е нужно, за да могат да са пълноценни в смисъла, в който ние го разбираме.
Звучи ми като човек, който е искрено потресен и реагира точно като всеки, който не е имал дотогава досег с такива деца. Честно казано, предпочитам тази статия пред сълзливи и трагични репортажи - звучи много човешки и нормално и не вменява нито вина, нито непременно подтик за някакво действие. В този смисъл е просто рефлексия на видяното и изживяното, много лично усещане - без да се опитва да му придава общочовешко значение и да внушава как точно трябва да се отнасяме към проблема.
Че не е сериозна журналистика (която винаги цели някакъв поучителен ефект върху аудиторията), не е - обаче е честна журналистика.

# 6
  • Мнения: 89
hedra,всъщност и с теб съм съгласна....и това е възможен поглед върху нещата.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 005
  202uu
И аз съм на мнението на Хедра. Сигурно и аз ще бъда потресена при срещата с дечицата от такъв дом.
 Ужасното е, че трябва да дойде някоя "мома англичанка", за да почустват децата малко топлота и любов. Иначе за тях се сещаме по избори и по празници, когато някой депутат вземе сираче за няколко дни по Коледа уж да почувства семейна атмосфера. Напрвят няколко репортажа и клипчета и после забравят за тях.
Ужасно е и че повечето от нас не правят нищо за да помогнат, а само се тюхкат и си казват "Да не дава Господ."

# 8
  • Мнения: 1 168
Аз го почувствах по съвсем различен от вас начин. Според мен авторът го е заболяло за това, че те са най-излишните малки цветя - че са непожелани, че не можеш да оправиш това счупено нещо, че каквото и да направиш за да имат прекрасни условия на живот, няма да им дадеш това, което е нужно, за да могат да са пълноценни в смисъла, в който ние го разбираме.
Звучи ми като човек, който е искрено потресен и реагира точно като всеки, който не е имал дотогава досег с такива деца. Честно казано, предпочитам тази статия пред сълзливи и трагични репортажи - звучи много човешки и нормално и не вменява нито вина, нито непременно подтик за някакво действие. В този смисъл е просто рефлексия на видяното и изживяното, много лично усещане - без да се опитва да му придава общочовешко значение и да внушава как точно трябва да се отнасяме към проблема.
Че не е сериозна журналистика (която винаги цели някакъв поучителен ефект върху аудиторията), не е - обаче е честна журналистика.

И аз така смятам.

# 9
  • Мнения: 9 903
а какъв е смисълът на материала според вас, защото ако е информативен, той е пошло и недостатъчно информативен? ако цели нещо друго, то не става ясно....

# 10
  • Мнения: 543
На мен този материал ми напомня на модния стил на писане в списания от рода на "Егоист", "Едно" и тем подобни, който е някакъв опит да се опише нещо обективно като вътрешно изживяване на автора. Обикновено тези опити са бездарни, неуспешни и безсмислени. Този тук обаче определено е по-талантлив от колегите си, защото мен статията ме просълзи. Определено е успял да опише изживяването си с тези дечица по начин, който разтърсва. Наистина според мен авторът е искрено потресен от посещението си в дома. Не знам каква е целта на статията, но върху мен имаше по-голям ефект от стандартните писания и репортажи.

# 11
  • Мнения: 9 903
На мен този материал ми напомня на модния стил на писане в списания от рода на "Егоист", "Едно"

абсолютно напомня,
но там са по-добри.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Аз го почувствах по съвсем различен от вас начин. Според мен авторът го е заболяло за това, че те са най-излишните малки цветя - че са непожелани, че не можеш да оправиш това счупено нещо, че каквото и да направиш за да имат прекрасни условия на живот, няма да им дадеш това, което е нужно, за да могат да са пълноценни в смисъла, в който ние го разбираме.
Звучи ми като човек, който е искрено потресен и реагира точно като всеки, който не е имал дотогава досег с такива деца.
Честно казано, предпочитам тази статия пред сълзливи и трагични репортажи - звучи много човешки и нормално и не вменява нито вина, нито непременно подтик за някакво действие. В този смисъл е просто рефлексия на видяното и изживяното, много лично усещане - без да се опитва да му придава общочовешко значение и да внушава как точно трябва да се отнасяме към проблема.
Че не е сериозна журналистика (която винаги цели някакъв поучителен ефект върху аудиторията), не е - обаче е честна журналистика.


И на мен ми направи абсолютно същото впечатление. А финалът - не мисля, че е суетен и безочлив. За мен звучи просто тъжно и безнадеждно.

# 13
  • Казанлък
  • Мнения: 106
Прекарвала съм в този дом часове, дори съм водила бебето си там! И явно всеки по различен начин изживява срещата си с такива деца. На мен остави желанието един ден да успея да си осиновя дете. И знам много случаи на осиновени баш ромчета и не всички здрави деца там са ромчета. Плюс това, когато едно дете е изкъпано, нахранено и обгрижвано... то си е дете! Има различни погледи над нещата и различните гледни точки са интересни, освен тези първосигналните.. но според мен не е било правилно точно такава тема да избере за да създаде някаква художествена статия. За това и са възникнали полемики относно имената, с които назовава увредените деца - хуманоиди, клонинги и тем подобни... и той сам го казва, усещат всичко децата, това ми хареса в цялата статия само, че те всичко усещат и всичко разбират. Комуникацията куца. Но при положение,че те всичко усещат и разбират, тогава има смисъл условията в които са поставени да са добри. И това, че са обречени не спира хората да им дават любов. Това аз го казвам от позициятана човек, който е оставал насаме с деца без крачета и ръчички, на човек който си е играел с тях и който ги е хранил. Нямаше да се намесвам.. но не се стърпях  Confused

# 14
  • Мнения: 1 347
Hedra,  не за първи път,  Peace !  Hug

# 15
  • Мнения: 4 513
И аз не разбирам какво толкова се дивите на авторът. Опитал се е за пореден път да постави проблемът с "ничиите" деца. Заболя ме, стана ми тъжно, докато четях. Не заради стила на автора, а заради огромната мъка, която и той е усетил. Да не мислите, че английският репортаж за Могилино е бил по-напудрен? Но успя да обедини общността да направи нещо - ЗАЕДНО, както почти никога в България. Явно този автор се стреми към нещо подобно. Възможно е да е искал да предизвика поредната "сензация" и ако е така, явно е на път да успее, съдейки по коментарите тук. Аз лично смятам, че много, много го е заболяло.

# 16
  • Мнения: 583
Авторът не обижда, просто разказва така, че да заболи всички, които четат. Това не е нов тип журналистика, това е интересен подход. Много важен за едно печатно издание, в което думите трябва да "рисуват" картина, ситуация, обстановка. Как ще си представите този дом, как ще ви стане тъжно и болно, без точно този разказ? Авторът е имал цел и я постигнал. Анализ на статията няма да правя, но ако някой държи на превод и иска да му докажа, че журналистът е имал намерение да бъде хуманен, да пиша.

# 17
  • Мнения: 756
аз също се развълнувах от това , на което са обречени тези деца , но ме отврати напетото , нарцистично отношение на човека от дошъл от града , който с помощта "на местната краварка" е стигнал до този дом и въобще стила му на писане .Идея си нямам каква целта на статията , на места звучи напълно разкъсана , без връзка между отделните субекти , описани в нея - описва дома и  изведнъж до лелката с внучета се появяват някакви англичанки , а до "хуманоидите и клонингите ", които са безуспешни "опити на лоши извънземни" се появи и ведрият полъх на добре поддържана кожа от САЩ, която изживява своето духовно извисяване и пречистване благодарение на щедрата Ирен Онтева...каква му е идеята на автора с тази стая , да ни уведоми , да се замислим или да покаже отврат от "хуманоиди и клонинги" и възхищение от хората , които ги гледат .Всеки си има избор да бъде добър или лош - тези хора са направили избор да са добри като гледат тези дечица , всяка една жена , която е родила и отглежда детето е направила избора си да отгледа дете и за мен това я прави добра .Трудно е обаче , за мен , да определя кой е направил избора да бъде лош , защото там всичко ки има минало , за което не знам доколко имаме право да съдим.  

# 18
  • Казанлък
  • Мнения: 106
Сигурно ще е интересно и тази гледна точка да прочетете.. на тези, които също не са разбрали идеята на журналиста.
 "В. Седмица":
Дискусия във връзка със статията, която сме предоставили на вниманието ви, организираха от сдружение “Бъдеще за децата с увреждания” в Казанлък. Майки, служители на дома в Бузовград и членове на сдружението, пожелаха да изразят възмущението си от статията на колегата от вестник “Искра” Светлозар Стоянов, публикувана на 22 август тази година в броя на местния седмичник.

“Когато говорим за деца с увреждания, трябва да го правим с положителна окраска, в статията на Светльо има грозни и груби епитети, а това ни тревожи”, такава бе позицията на председателя на сдружението Мария Гинева. В този дух всъщност бе и тази на всички останали. Красимира Димитрова, която е майка на дете с увреждане, събра впечатлението си от статията в едно изречение: “Статията ме шокира! Не може да се казва, че децата са ненужни, това е грях! Езикът на материала е вулгарен и безобразен!”

На своеобразната дискусия присъства и директорът на отворилия наскоро врати Дневен център за деца с увреждания в Казанлък Веска Мараджиева. “Тежко ми беше, когато прочетох статията, понеже ми е трудно да приема, че и моят, бидейки дете с увреждане, син е излишен”, бяха думите на Мараджиева.

Да изрази възмущение от статията на колегата Светлозар на срещата присъства и председателят на фондация “Сийдър” Елла Хобитс. Към Светльо тя се обърна с цитат от материала, в който той казва, че е гледал децата и не ги е разбрал. “Няма как да ги разберете, защото Вие просто не сте искал” отсече Хобитс.

Притеснението пък на директорката на дома в Бузовград д-р Панова е дискриминацията. Според нея, хората, които ще прочетат статията, ще останат с впечатление, че в дома има не деца, а чудовища.

Като цяло, т.нар. организатори на дискусията, споделиха, че са възмутени, потресени и отвратени от статията.

В своя защита Светлозар Стоянов обясни, че просто е искал да напише прочувствена, художествена и въздействаща статия, която според него, напълно е постигнала целта си.

Пламена Бонева

# 19
  • Мнения: 1 371
Шокирахте се от думите, изписани в текста или от децата, описани вътре или от начина , по който ни е представил посещението си в дома?

Разплаках се докато четях.  В статията видях единствено болката на човек, свикнал да живее сред себеподобните си, шокиран от страданията на болни деца. Не мисля, че е целял да обиди някой, просто го разказва със собствените си думи и разбирания. Тежко е, трудно е за всеки човек да приеме действителността, да се замисли - защо, Господи, си позволил тези деца да са наказани тъй жестоко?
Това, което е искал да пресъздаде чрез думи автора - постигнал го е. Поне при мен. Видях единствено страдание, болка и съжаление, че децата са обречени и няма лек за техните увреждания.

# 20
  • Мнения: 1 168
“защото от Социалното министерство им искат да отчитат намаляване на броя на децата в институциите и просто правят там някакви си проекти и се отчитат по разни показатели…”


Според мен ето този цитат е много, ама много по-възмутителен от изразните средства, използвани от автора на статията!

# 21
  • Мнения: 5 940
“защото от Социалното министерство им искат да отчитат намаляване на броя на децата в институциите и просто правят там някакви си проекти и се отчитат по разни показатели…”


Според мен ето този цитат е много, ама много по-възмутителен от изразните средства, използвани от автора на статията!
Да, отчитаме се пред европейските институции. Факт.
Иначе статията според мен е написана като напълно човешка реакция на всеки, който досега не се е сблъсквал с тези проблеми, който от своя здрав изолиран свят влиза в нетолкова стерилната среда на страданието. Подкрепям Хедра. Няма нужда единствено от сълзливи патетични репортажи по Коледа, понякога трябва да се казва истината. И така е по-въздействащо.

# 22
  • Казанлък
  • Мнения: 106
Статията е подходяща за личен блог, не е подходяща за вестник! Че и репортаж да бъде наречена. Никой не оспорва мнението му и първосигналната реакция. Наистина има болка. Обаче идеята не е ли да покаже възможно най-много гледни точки,не изключително само собствената му , или дори не собствената му, ами тази на човек за пръвпът идващ на такова място.. абе аз защо и на ум не поисках да ги нарека клонинги и хуманоиди, дето съм ги виждала всичките тези деца? Гледката наистина е потресаваща, но не ми е идвало на ум да ги сравня с извънземни.. И пак казвам, това си е негово мнение, кой разбрал разбрал идеята му.. ама ако ще е репортаж, аз все си мисля,че не бива да бъде представено само какво той е видял..  Confused

# 23
  • Мнения: 5 940
И на мен не ми е хрумвало да ги сравнявам по този начин, въпрос на светоусещане. Ако той беше нечестно разказал, повече ли щеше да му повярваш?
Карбовски разказва по подобен начин, в същото време го приютява национална телевизия. И предаванията му се харесват, и ромите ти стават симпатични всъщност, нищо, че ги нарича както си поиска...

# 24
  • Мнения: 9 903
този е доста далеч от Карбовски.
Материалът просто е повърхностен и показва, че младежът е прекарал в Дома около час.

# 25
  • Мнения: 5 940
Някой може ли да даде пример за добър репортаж във вестник от посещение в социална институция?

# 26
  • Мнения: 583
Някой може ли да даде пример за добър репортаж във вестник от посещение в социална институция?

Трудно, думите никога не са достатъчни.

# 27
  • Мнения: 5 940
Някой може ли да даде пример за добър репортаж във вестник от посещение в социална институция?

Трудно, думите никога не са достатъчни.
Именно.

# 28
  • Мнения: 1 168
valerie, че отчитането е факт, факт е! Само че намаляването на децата с увреждания не е факт, а Социалното министерство отчита една абсолютна неистина, което е показател, колко много е загрижено от съдбата на тези деца. И докато автора на статията е един обикновен човек, почувствал се потресен от видяното и изразил го по начин, който голяма част от хората не приемат за правилен, онези, извинете ме за силната дума - говеда - държавниците, знаят прекрасно цялата истина и не им пука за децата, освен ако не трябва да се покажат по телевизията колко са състрадателни!

# 29
  • Мнения: 9 814
Статията е написана в нетипичен стил.
Но, авторът не е целял да обиди децата, просто е изразил това, което е видял по по-различен от стандартния начин.
А иначе добър репортаж от подобна институция е трудно да се направи.
Колкото пъти съм влизала, дори и в дом за напълно здрави изоставени деца, съм се чувствала много особено.
Почти като натрапница в техния свят.
Журналистиката е личностно изразяване.
Ако, на едно място отидат 100 човека и след това ги накарате да опишат какво са преживели там, ще имате 100 различни разказа.

# 30
  • Мнения: 518
Разбирам чувствата на автора - той е потресен от видяното и е изразил в статията точно това. Малко са хората, който биха влезли в този дом и не биха се потресли, като първо впечатление. Не мисля, че написаното е прекалено грубо.

# 31
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Голяма драма направихте от начина на изразяване на един журналист.
В същността си един материал трябва да заинтригува аудиторията. А този определено успя да ме впечатли. Вярно, на места епитетите ми бяха малко повече, но пък на фона на цялата описана картина чрез тях се постига добър контраст между райската градина и нейните обитатели.
Развълнувах се, заинтригува ме, впечатли ме. Това е. Другото е задълбаване, което не виждам защо трябва да се прави. Нима не е истина, че тези деца са изоставени от родители, общество и държава?! Нима не е истина, че много се спекулира точно с проекти за такива деца?!

# 32
  • Мнения: 354
Нима не е истина, че тези деца са изоставени от родители, общество и държава?! Нима не е истина, че много се спекулира точно с проекти за такива деца?!

И вместо да се палим за това се палим за епитети...

# 33
  • Мнения: 1 195
Аз го почувствах по съвсем различен от вас начин. Според мен авторът го е заболяло за това, че те са най-излишните малки цветя - че са непожелани, че не можеш да оправиш това счупено нещо, че каквото и да направиш за да имат прекрасни условия на живот, няма да им дадеш това, което е нужно, за да могат да са пълноценни в смисъла, в който ние го разбираме.
Звучи ми като човек, който е искрено потресен и реагира точно като всеки, който не е имал дотогава досег с такива деца. Честно казано, предпочитам тази статия пред сълзливи и трагични репортажи - звучи много човешки и нормално и не вменява нито вина, нито непременно подтик за някакво действие. В този смисъл е просто рефлексия на видяното и изживяното, много лично усещане - без да се опитва да му придава общочовешко значение и да внушава как точно трябва да се отнасяме към проблема.
Че не е сериозна журналистика (която винаги цели някакъв поучителен ефект върху аудиторията), не е - обаче е честна журналистика.


hedra съгалсна съм с теб Peace
 

# 34
  • Мнения: 1 037
Момичета съжалявам, че "нахлувам" така, но вярвам ще ме изтърпите.
Уважавам мнението на всяка от вас, за мен е много полезно да разбера какво мислите, но поставете се за момент на мое място и на мястото на всяка майка на дете с увреждане.
Неможе да не ме заболи от това, например:
"Гушка нещо като хуманоид от далечна галактика...Но увредените деца и в райска градина да ги уредиш, пак няма да има полза…"
Повярвайте ми, любовта и грижите за едно дете могат да постигнат много.
Голяма драма направихте от начина на изразяване на един журналист.
Може и да си права, но за мен си е драма, всеки ден се боря да приемат детето ми, не да я обичат, а просто да я приемат като дете, не като безпереспективен  "хуманоид".

# 35
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Голяма драма направихте от начина на изразяване на един журналист.
Може и да си права, но за мен си е драма, всеки ден се боря да приемат детето ми, не да я обичат, а просто да я приемат като дете, не като безпереспективен  "хуманоид".

И ти си права, разбира се! Всеки има своите възприятия и това е безспорно.

# 36
  • Мнения: 3 835
този е доста далеч от Карбовски.
Материалът просто е повърхностен и показва, че младежът е прекарал в Дома около час.

...и, че е душевно увреден, (не мога да го нарека човек, не знам как), може би хуманоид, той сам е измислил това определение за себеподобни, и то дечица.
Към авторът на това нещо, изпитвам първо съжаление, после отвращение, прочитайки написаното от него ми се повдигна. Как успя да забележи и опише красотата на преливащата растителност и зеленина, а нито видя, нито почувства красотата в децата и душите им. Видя обвивката и се потресе, и ги нарече хуманоиди, излишни и извънземни. Дали някога ще успее да види грозното в себе си и да го нарече с истинските думи?
А децата са го гледали с доверие и са му са се усмихвали.

# 37
  • Мнения: 317
Докато хората продължават да говорят за "хуманоиди" и за "отчайващи гледки" (или както там беше, не желая да се връщам към статията за сверка), интегрирането на децата с увреждания ще си остане единствено и само в мечтите на нас, родителите на деца с увреждания.  Авторът явно не желае тяхното интегриране. И по тази причина също има и толкова изоставени деца с увреждания. Ами като няма смисъл от тези хуманоиди, да действаме като Хитлер: концентрационни лагери и за хората с увреждания, чиста раса  #Cussing out Потресена съм. За мен това е човек без минимална представа за живота, който изобщо не се е замислил над същината на проблема и решил да изрази редица словесни недоразумения. Между две кафенета и обикаляйки по магазини за маркови дрехи, човекът си е решил да мине през Дома и да опише половин часовите си впечатления.... Проблемът нямаше да е толкова тежък, за съжаление ограничени хора има и винаги ще има (извинявам се за епитетите, но тесногръдието на автора ме потресе, пък и това си е самата истина за мен), ако се беше намерил трезв човек да не публикува статията #2gunfire
Греша ли, че подстрекаването към нетърпимост е подсъдимо?

# 38
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Отговора н … 86;ра - как може да се счита нормалната реакция на хората към подобни епитети като опит на политици да му попречат да отиде по-далеч и от главен редактор #Crazy На моменти и аз си помислих, че се е опитал да ни доближи до децата, но моментите бяха кратки и безлични, в сравнение с помията, която се нарича журналистически репортаж. Отвратително Sick Дори оправдание някакво не прочетох, нито извинение.....

# 39
  • Мнения: 1 168
Мисля, че почваме да ставаме твърде крайни и резки. Ако някой не одобрява журналиста и поведението му, моля, да не слиза на същото ниво!  bouquet

# 40
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Не, не мисля, че ставаме крайни.
Подобни статии и "дълбокомислени" изводи създават отрицателна нагласа към децата с увреждания.
Кой е той, че да квалифицира децата като "хуманоиди от далечна галактика" или "ненужни"?

Замислял ли се е той изобщо, че детето с 2 или 6 пръста е с напълно нормален интелект, и ако бе расло в нормално семейство, щеше да се развива като всяко друго дете? Дали е минало през ума му, търсещ евтина популярност, че на повечето от тези деца всъщност МОЖЕ да се помогне? Но много по-лесно е да ги квалифицира като клонинги, демонстрирайки престъпно невежество.

Да беше написал по-добре статия за лекарските грешки, и статия за това, как лекарите съветват хората да изоставят деца с напълно лечими от съвременната медицина заболявания. Но смее ли той да напише истински репортаж. По-добре да се направи на интересен за сметка на ничиите деца.

# 41
  • Мнения: 1 234
Светогледа е различен - позициите също. Никому не пожелавам да му се роди дете, което да остави в такъв дом, но ако все пак се случи...и според статистиките се случва, въпреки напредналата медицина и проследяване на бременност и т.н и т.н. Може би епитетите нямаше да същите, може би темата на "репортажа" щеше да е друга. Каква е целта му, аз лично не успях да разбера, условията в дома са добри - явно не е и за привличане на финанси... За Бога това са деца!!! Защо никой с подобен тон не се опита да опише за лекарските грешки и пропуски, довели до това... а има и толкова други тематики, за които може да се пише в такъв стил...Иначе нищо лично за журналиста, опитал се е да стане интересен, да бъде забелязан...

# 42
  • Мнения: 1 037
Мисля, че почваме да ставаме твърде крайни и резки. Ако някой не одобрява журналиста и поведението му, моля, да не слиза на същото ниво!  bouquet
Да го галим с перце ли, или може би да търся логика в думите му и да си извлека поука.
Ще ти кажа кое е крайно, това някой да печели дивиденти от нечие страдание.
Господина имал много награди, пише трогателни есета, да де ама това тук са деца, с 5, 8 или без пръсти са човешки същества, не , не са "хуманоиди", по-голямата част от тях изпитват болка, мъка ...
Знаеш ли, че познавам момче , което вече няма пръсти и лицето му не изглежда добре, но има прекрасна душа, той също е в дом и да си представим сега, че той чете това.
Не му стига физическото страдание, трябва някой да се постарае да му причини и душевна болка, като му напомни, че от него полза няма.
Всеки има своите възприятия 
Това е истината.
irina_vas , сигурно не бих слязла на нивото му ако не ми се случваше често хора да подминават детето ми като си дърпат ушите и се чукат по главата.
Някой беше писал, че статията е подходяща за личен блог, там със сигурност ще намери съмишленици, определено не е за вестник.
Това е мое мнение, но незначи, че е меродавно.

# 43
  • Мнения: 2 818
Аз го почувствах по съвсем различен от вас начин. Според мен авторът го е заболяло за това, че те са най-излишните малки цветя - че са непожелани, че не можеш да оправиш това счупено нещо, че каквото и да направиш за да имат прекрасни условия на живот, няма да им дадеш това, което е нужно, за да могат да са пълноценни в смисъла, в който ние го разбираме.
Звучи ми като човек, който е искрено потресен и реагира точно като всеки, който не е имал дотогава досег с такива деца. Честно казано, предпочитам тази статия пред сълзливи и трагични репортажи - звучи много човешки и нормално и не вменява нито вина, нито непременно подтик за някакво действие. В този смисъл е просто рефлексия на видяното и изживяното, много лично усещане - без да се опитва да му придава общочовешко значение и да внушава как точно трябва да се отнасяме към проблема.
Че не е сериозна журналистика (която винаги цели някакъв поучителен ефект върху аудиторията), не е - обаче е честна журналистика.


И аз така го прочетох.  newsm78

# 44
  • Мнения: 317
Тези деца за съжаление не могат да се борят с подобни изказани становища. Не могат да го направят и жените, които самоотвержено всеки ден се грижат за тях, просто защото 1. нямат време да се обърнат от работа и от проблеми 2. им е омръзнало да повтарят и обясняват едно и също.
Аз обаче смятам, че въпросният журналист ТРЯБВА ДА СЕ ИЗВИНИ!

# 45
  • Мнения: 961
Не мисля, че авторът е искал да обиди децата, нито да засегне родителите на дечица с увреждания. Усещането ми е, че е потресен от това, което се случва! И най-тъжната истина е, че дори и да ги сложат тези нещастни мили същества в "райската градина", проблемът, който остава, е, че те отново ще останат без това, от което се нуждаят - мама, която да ги обича! Защото в крайна сметка истината е, че са запратени там, където са незаконните сметища на селото, защото и дори сградата да е в райската градина, лежат по цял ден на едно одеяло вътре в стаята!
Аз лично усетих така този материал. Прочетох два пъти статията и мисля, че по-скоро епитетите, които е използвал авторът, са отражение на нагласите на обществото ни към тези дечица, а не неговото отхвърляне, пренебрежение и неразбиране.

Мое мнение, мой прочит на нещата, мое усещане! Не ангажирам никого с това и не отхвърлям вашите усещания!

# 46
  • Мнения: 1 168
Мисля, че почваме да ставаме твърде крайни и резки. Ако някой не одобрява журналиста и поведението му, моля, да не слиза на същото ниво!  bouquet
Да го галим с перце ли, или може би да търся логика в думите му и да си извлека поука.
Ще ти кажа кое е крайно, това някой да печели дивиденти от нечие страдание.
Господина имал много награди, пише трогателни есета, да де ама това тук са деца, с 5, 8 или без пръсти са човешки същества, не , не са "хуманоиди", по-голямата част от тях изпитват болка, мъка ...
Знаеш ли, че познавам момче , което вече няма пръсти и лицето му не изглежда добре, но има прекрасна душа, той също е в дом и да си представим сега, че той чете това.
Не му стига физическото страдание, трябва някой да се постарае да му причини и душевна болка, като му напомни, че от него полза няма.
Всеки има своите възприятия 
Това е истината.
irina_vas , сигурно не бих слязла на нивото му ако не ми се случваше често хора да подминават детето ми като си дърпат ушите и се чукат по главата.
Някой беше писал, че статията е подходяща за личен блог, там със сигурност ще намери съмишленици, определено не е за вестник.
Това е мое мнение, но незначи, че е меродавно.
Съгласна съм с теб в много отношения!
Причината, поради която казах, че ставаме много резки е, че прехвърляме негодуванието си към масовото обществено мнение върху един човек, който, продължавам да смятам е бил потресен от гледката и както каза asiasia е използвал тези думи за да покаже реалното обществено мнение, което не означава задължително, че и той мисли така!
Аз лично не приветствам и другия тип репортажи, пълни с клиширани изрази, които почват да губят значението си!
Хората които си дърпат ушите и се почукват по главите за мен са прости хора - те не се замислят реално за ситуацията и действат първосигнално. Не разбирам тези хора, но още повече не приемам тези които почват да се вайат и тръшкат, защото по този начин биха комплексирали децата. /За уточнение, ако аз бях на мястото на журналиста щях да се държа сигурно още по-неадекватно - признаван си го. Понеже съм много ревлива, сигурно щях да рева като магаре, което не виждам кому и с какво е полезно/
Аз лично смятам /може и да не съм права, не знам/, че отношението към едно дете с увреждане, трябва да е такова каквото към другите деца, за да се почувстват те нормални деца и част от едно цяло!
Още по ми е гадно от хора, които смятат, че като са пратили 1 или няколко ес-ем-еса за "благородна кауза" /пак клише/ са си изчистили съвестта и изпълнили "обществения си дълг" и бълват сълзливи клишета, които да доизчистят съвестта им!
 Даже на мога да си представя какво е да се грижиш за дете с увреждане, не се и опитвам - човек, който не е преживял едно нещо, не може да го усети по същия начин, каквото и да казва!
Просто се опитах да бъда обективна, защото смятам ,че колкото и груба да е статията, тя е жегнала хората с "изчистена" съвест!
Стана доста объркано, май, но не мога да си изложа ясно всички мисли! Съжалявам!

# 47
  • Мнения: 1 037
irina_vas , уважавам мнението ти, то си е твое, неможем всички да мислим еднакво.
Това, което неразбирам е, защо въпросния журналист на пресконференцията казва, че родителите на деца с увреждания искат да му навредят , защото са политически поставени лица.
Снощи пък разбирам, че  се е извинил публично.
Аз лично смятам /може и да не съм права, не знам/, че отношението към едно дете с увреждане, трябва да е такова каквото към другите деца, за да се почувстват те нормални деца и част от едно цяло!
Това искам и аз, но определено неможе да се постигне ако по вестниците децата ни са сравнявани с "хуманоиди".
Знаете ли, за вас тази статия след седмица няма да значи нищо, ще забравите за нея, но ние ще продължим да живеем и да се борим с хора, които наричат децата ни "хуманоиди", "клонинги" и с ред други  епитети.

# 48
  • Мнения: 4 393
Аз го почувствах по съвсем различен от вас начин. Според мен авторът го е заболяло за това, че те са най-излишните малки цветя - че са непожелани, че не можеш да оправиш това счупено нещо, че каквото и да направиш за да имат прекрасни условия на живот, няма да им дадеш това, което е нужно, за да могат да са пълноценни в смисъла, в който ние го разбираме.
Звучи ми като човек, който е искрено потресен и реагира точно като всеки, който не е имал дотогава досег с такива деца. Честно казано, предпочитам тази статия пред сълзливи и трагични репортажи - звучи много човешки и нормално и не вменява нито вина, нито непременно подтик за някакво действие. В този смисъл е просто рефлексия на видяното и изживяното, много лично усещане - без да се опитва да му придава общочовешко значение и да внушава как точно трябва да се отнасяме към проблема.
Че не е сериозна журналистика (която винаги цели някакъв поучителен ефект върху аудиторията), не е - обаче е честна журналистика.


Абсолютно съм съгласна!При първа среща може би и на мен това ще ми мине през главата първосигнално Peace

# 49
  • Мнения: 4 513
аз също се развълнувах от това , на което са обречени тези деца , но ме отврати напетото , нарцистично отношение на човека от дошъл от града , който с помощта "на местната краварка" е стигнал до този дом
А ти колко често посещаваш такива домове? Аз лично - никога не съм. Този човек си е направил труда да посети едно място, където има деца, от чието нещастие може да ти спре сърцето. Направил го е публично достояние и явно е сбъркал. Явно у нас трябва да се излъчват само репортажи, направени от чужди журналисти, от които освен всичко друго, лъха и жестоко обвинение към държавата, че има домове, в които се отглеждат такива деца. Аз не бих могла да осиновя такова дете, признавам го с ръка на сърцето. Бас хващам, че повечето пишещи тук не биха могли. Да не звучи като обида към никого, но се иска много голямо сърце и огромна любов, за да се грижиш за такова дете. Аз ги нямам. Но ако има повече кампании за такива домове, бих помогнала. И благодаря на автора, че е разказал за още един такъв дом. Не виждам за какво има да се извинява.

# 50
  • Мнения: 3 835
Абсолютно съм съгласна!При първа среща може би и на мен това ще ми мине през главата първосигнално Peace

Повярвай ми, и ти и всички останали, които сте съгласни, няма да ви мине това през главата! Ако отидете няколко пъти при тези деца, поседите при тях, само веднъж дори да ги погледнете в очите, тихичко да ги прегърнете, както своето дете, ще се почувствате все едно сте били в църква, смирени. И през ум няма да ви мине да напишете нещо първосигнално. Последното нещо, което ще си спомняте са физическите им недостатъци. Има толкова, толкова повече от това...Наистина, ако искате да сте обективни, първо отидете при тях, не пишете просто така. Ще се радвам, ако някоя от вас го направи и после се върне тук, в тази тема и напише „обективното” си мнение.

# 51
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
този е доста далеч от Карбовски.
Материалът просто е повърхностен и показва, че младежът е прекарал в Дома около час.

Именно. Струва ми се, че на човека това му е била целта - да се прави на Карбовски, а се  е получило просто оригиналничене на гърба на децата.

# 52
  • Мнения: 804

Аз го почувствах по съвсем различен от вас начин. Според мен авторът го е заболяло за това, че те са най-излишните малки цветя - че са непожелани, че не можеш да оправиш това счупено нещо, че каквото и да направиш за да имат прекрасни условия на живот, няма да им дадеш това, което е нужно, за да могат да са пълноценни в смисъла, в който ние го разбираме.
Звучи ми като човек, който е искрено потресен и реагира точно като всеки, който не е имал дотогава досег с такива деца. Честно казано, предпочитам тази статия пред сълзливи и трагични репортажи - звучи много човешки и нормално и не вменява нито вина, нито непременно подтик за някакво действие. В този смисъл е просто рефлексия на видяното и изживяното, много лично усещане - без да се опитва да му придава общочовешко значение и да внушава как точно трябва да се отнасяме към проблема.
Че не е сериозна журналистика (която винаги цели някакъв поучителен ефект върху аудиторията), не е - обаче е честна журналистика.


И аз така мисля ...

# 53
  • Мнения: 4 393
Абсолютно съм съгласна!При първа среща може би и на мен това ще ми мине през главата първосигнално Peace

Повярвай ми, и ти и всички останали, които сте съгласни, няма да ви мине това през главата! Ако отидете няколко пъти при тези деца, поседите при тях, само веднъж дори да ги погледнете в очите, тихичко да ги прегърнете, както своето дете, ще се почувствате все едно сте били в църква, смирени. И през ум няма да ви мине да напишете нещо първосигнално. Последното нещо, което ще си спомняте са физическите им недостатъци. Има толкова, толкова повече от това...Наистина, ако искате да сте обективни, първо отидете при тях, не пишете просто така. Ще се радвам, ако някоя от вас го направи и после се върне тук, в тази тема и напише „обективното” си мнение.

Не разбрах сега, защо трябва да ми се дават напътствия?Аз така мисля и съм го казала, не казвам на никой как да прочете материала или как да го почувства...Целта тук е да лицемерничим ли?Или какво? Thinking

# 54
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539

........ Този човек си е направил труда да посети едно място, където има деца, от чието нещастие може да ти спре сърцето. Направил го е публично достояние и явно е сбъркал. .........И благодаря на автора, че е разказал за още един такъв дом. Не виждам за какво има да се извинява.

Автора си е направил труда да блесне с лошо скалъпен разказ, имитирайки някого, изобщо не е отишъл в дома с безкористни намерения. Ако беше отишъл в клиника за инвитро и разказал за...например ялови и вманиачени жени, или пък ....в клиника за отслабване да ни разкаже за мъката на разплути дебелани, отгоре на това безволеви същества ? Дали щеше да усетите тогава съчувствието му? Той щеше да е използвал същия похват - НОВ!!! Но това ви е по близко, коментариите щяха да са коренно различни. Но когато става дума за хуманоиди, които едва ли не не трябва да живеят....тогава нещата са наред.

# 55
  • Мнения: 4 393
Божееееееееее, оставам безмълвна от някои постове тук.
Къде прочете, че "едва ли не не трябва да живеят"...Ако ме видиш и ти мине през главата, че съм пълна-ми извинявай, ама никой няма да го оспори-пълна съм си!!!!!!!!

# 56
  • Мнения: 4 513
Значи ако беше Карбовски - може и в този вид?!  Thinking
Любознателна - човешки трагедии много по този свят. Аз ако ти разкажа моята история, ще паднеш. Щеше да ме заболи и за "яловите", както ти ги наричаш, жени, и за "разплутите" дебелани, ако проблемът им не е волеви, а здравословен. Аз съм човек, който се трогва от болката, без значение как е представена. Ако се беше подиграл на тези деца, щях да го заплюя, да. Обаче не мисля, че е така. Възможно е да искал да става известен, но пак не мисля, че е така. Не съм му гледала пресконференцията, за която прочетох нещичко по-горе, така че може и вие да сте прави. Просто в момента отказвам да плюя по човек, направил известен даден проблем, само защото го е казал малко по-хард. За мен по-важното е ще има ли конкретна полза за децата след цялата истерия - ще има ли дарения, ще им се построят ли къщички и т.н. Другото не ме интересува - който иска, да си вика и да си кряка. Аз искам да знам как да помогна.  Peace
Между другото, извинявам се за отклонението, но бихте ли ме информирали докъде стигнаха нещата с децата от Могилино? Преместиха ли ги вече?

# 57
  • Мнения: 1 037
Aнту, ето тук можеш да прочетеш за децата от Могилино:
http://mogilino.wordpress.com/
За мен по-важното е ще има ли конкретна полза за децата след цялата истерия - ще има ли дарения, ще им се построят ли къщички и т.н.
За мен също това е важно, но ми се губи смисъла, разбираш ли?
Казва, че домът е хубав , сравнява го с райска градина и накрая казва"..но увредените деца и в райска градина да ги уредиш, полза няма да има..."
От тук за мен следва, че тези деца и в защитени жилища и в ДМСГД и в семейство са безпереспективни за него, може и да греша.
Спирам да го анализирим, всеки различно тълкува нещата.
Май няма какво повече да кажа.

# 58
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Значи ако беше Карбовски - може и в този вид?!  Thinking

Въпросът не е кой го е написал, а как и какъв е смисъла от написаното; каква е целта му.
 Не съм фанатичен фен на Карбовски, но дума за сравнение не може да става между двамата . Карбовски преследва определена цел и използва определени изразни средства, вярно цинични, но когато е необходимо и в никакъв случай ненужно груби.
Както и да е няма да анализирам творчеството му.
Не ме дразни толкова оригиналниченето на коментирания автор, а това че това оригиналничене е безсмислено. Аз също не виждам смисъл от написаното. Да информира? Нима някой не знае, че има домове за изоставени деца с увреждания, нима някой не е виждал деца с увреждания. Да се подобрят битовите условия и грижите в дома /както беше в Могилино/? Явно не, доколкото разбрах от материала домът е в добро състояние и децата се обгрижват. Правят се и дарения. Да стимулира осиновяванията или да ограничи изоставянията? Не мисля, че с тази си статия ще успее. Тогава остава, да си мисля че е искал да "блесне" с "актуален" материал /домовете винаги са на дневен ред/ в "нестандартен" стил.
Е, за мен не е успял! Писанията му са на човек, който е видял не деца с увреждания в дом, а някакви плашилища показани в клетки на  селски панаир!

Последна редакция: пн, 08 сеп 2008, 12:32 от ivap

# 59
  • Мнения: 340
Според мен целта, ако е имало такава осъзната (несъзнателно със сигурност) е хората да почнат да се замислят, оставяйки децата си с увреждания в такива домове и/или да се замислят тези, които могат да помогнат да се промени отношението спрямо такива душички в домовете, които имаТ нужда от любов и нежност от самото раждане. Доказано е, че с много любов и близък контакт, децата се развиват по-добре, отколкото ако само се задоволяват базисните им нужди от храна и материални удобства. Дори в някои случаи може да им се помогне до оздравяване. На Запад този манталитет е променен по-рано и хората като цяло си се грижат за увредените дечица. Да не говорим, че от споделено смея да твърдя, че самите родители така живеят в душевен комфорт, който като че ли е за предпочитане. Поне за мен.

# 60
  • Мнения: 617
“защото от Социалното министерство им искат да отчитат намаляване на броя на децата в институциите и просто правят там някакви си проекти и се отчитат по разни показатели…”


Според мен ето този цитат е много, ама много по-възмутителен от изразните средства, използвани от автора на статията!
А!!!Е тва така ми се наби в очите, че....прозвуча ми като филма "Дяволски сметки".И защо министерството не си размърда закърнелите мозъци и не направи програма за ограмотяване на неграмонтите( по отношение бременност и раждане) безплатна амниоцинтеза за рисковите майки и т.н. ит.н....?!
И какво аджеба правят 20 живи и здрави циганчета в дом за увредени деца?

# 61
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Анту, не си разбрала Любознателна.
Да наречеш детето с увреждане "хуманоид" е равнозначно на "ялова" "дебелана" и тн. обидни квалификации.
Не вярвам да има конкретна полза от репортажа, защото никъде не се посочват конкретни нужди, нито се призовават доброволци. Написано е да се се запълни празно място във вестника.

Познавам млади хора, които отделят време да посещават дом за деца, които търсят спонсори, които отделят от времето си, за да учат децата на много прости неща - от това да си отворят кофичка мляко до подреждане на шкафчето. Всеки помага с каквото може - един събира дрешки, друг дава пари, а трети и четвърти ходят в дома, и просто общуват с децата- пишат домашни, играят. Защото това, което липсва най-много, е човещината, общуването, добиването на практически опит.

Освен това познавам майки, осиновили дете с вродени дефекти, и положили грижи да го излекуват. Дечица, за които някой некадърник е казал, че не си струва да бъдат лекувани, но които сега са нормално изглеждащи и весели деца.

А познавам и хора, които гледат дечицата си с още по-тежки диагнози... Ако можеше самодоволния автор да изживее един техен ден...
Има 'лекари", които казват "оставете го" - сякаш с това детето с проблем изчезва.
Може да е безнадежно болно... обаче то е човек. То мисли, чувства и усеща.
И най-често гледа с неприсъща за крехката му възраст мъдрост, защото много е изстрадало.


# 62
  • Мнения: 3 835
Автора си е направил труда да блесне с лошо скалъпен разказ, имитирайки някого, изобщо не е отишъл в дома с безкористни намерения. Ако беше отишъл в клиника за инвитро и разказал за...например ялови и вманиачени жени, или пък ....в клиника за отслабване да ни разкаже за мъката на разплути дебелани, отгоре на това безволеви същества ? Дали щеше да усетите тогава съчувствието му? Той щеше да е използвал същия похват - НОВ!!! Но това ви е по близко, коментариите щяха да са коренно различни. Но когато става дума за хуманоиди, които едва ли не не трябва да живеят....тогава нещата са наред.

Именно! Той сам си го е казал, че целта му е да стигне много по-далеч, каква по-добра възможност от тази толкова модна тема, изоставените деца с увреждания. Казал си е, ще се поразходя, ще разгледам и ще се напъна да напиша нещо, по-така....Ако вместо да се напъва толкова, беше седнал и написал откровено и честно, това което е видял, без да се мъчи да измисли нещо „гръмко”, без да се напъва задължително да е интересен, със сигурност щеше да напише нещо истинско и стойностно. Е, надали щеше да предизвика това внимание. Резултатът от напъните му е помия, но пък е забелязан. Цената според него си струва, едни хора там, които са посветили живота си на едни деца...., "фабрично увредени", които не може да разбере, комуникацията е еднопосочна, той сам е усетил празнината си и невъзможността си да бъде искрен, лицемерничи за пред персонала. После сяда, първосигнално пред белия лист и лицемерничи пред себе си, защото има цел, а и истината го плаши. Тя наистина е много по-страшна. По-лесно е да се плъзнеш по повърхността, да следваш първоначалния си план и да използваш първосигналното и примитивното, за да шокираш и привлечеш внимание.

# 63
  • Мнения: 3 835
За мен по-важното е ще има ли конкретна полза за децата след цялата истерия - ще има ли дарения, ще им се построят ли къщички и т.н.

Ама защо да се прави всичко това?!? Според хард авторът няма смисъл, те са излишни! Тук  малко се е разчувствал, та е турил едно "цветя", вместо "деца"за пред хората. Каква полза от тях?!

"В една иначе райска градина, засадена с най-излишните малки цветя на планетата."
"Но увредените деца и в райска градина да ги уредиш, пак няма да има полза…"

Цялото писание внушава това, тяхното безмислено съществуване и безмислието на всичко, което се прави за да им се помогне. Всяка поточна линия дава дефекти от време на време, фабрични, това е една мелодраматична статия за децата, които са "брак". Какви разчувстващи природни описания само е направил, а жената в розово, нейният цвят на кожата, колко трогателно! Какво прави и защо е там, два, три реда, в резюме, без чувства и задълбаване в същината.

# 64
  • Мнения: 317
Анту, децата нямат нужда от толкова материални облаги, колкото от човешка грижа и разбиране. А това не се постига с такава статия. Кой българин, който не се е сблъсквал с деца с увреждания, ще отиде в дома, след като прочете, че става дума за "хуманоиди"???
puh golqm, по принцип становището ти, че децата имат нужда от грижи и внимание е правилно, само че аз никъде в статията не намерих загатнато такова нещо (дори и между редовете)...
И къде е това публично извинение? Някой може ли да пусне линк, ако наистина има такова?

# 65
  • Мнения: 5 940
Колко от вас са посещавали подобен дом? Какво изпитахте, как бихте го описали?

# 66
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Любознателна - човешки трагедии много по този свят. Аз ако ти разкажа моята история, ще паднеш. Щеше да ме заболи и за "яловите", както ти ги наричаш, жени, и за "разплутите" дебелани, ако проблемът им не е волеви, а здравословен.
Никого не наричам, ами ако някой ги нарече така, боли, а? И няма да прилича на нова журналистика. И не ми разказвай истории, болезнено чувствителна съм за всякакви истории. Имам си своята, с едно "фабрично увредено дете". Не ми стигат силите да повторя останалите епитети.

# 67
  • Мнения: 1 733
Да наречеш детето с увреждане "хуманоид" е равнозначно на "ялова" "дебелана" и тн. обидни квалификации.
Не вярвам да има конкретна полза от репортажа, защото никъде не се посочват конкретни нужди, нито се призовават доброволци. Написано е да се се запълни празно място във вестника.

Точно така! Може би авторът е разчитал на това статията му да предизивка вълна от съжаление и тълпи от доброволци, готови да помогнат с каквото могат. Но публицистичният му стил изцяло е изместил вниманието на аудиторията от евентуалния му първоначален замисъл.
Това е абсолютно ненужен репортаж, с потресаващ език. Всички знаем каква е действителността в подобни домове. Така че, ако един човек не знае какво да направи за бедните дечица, поне да не пълни страниците на вестника с безумия по техен адрес.
Що се отнася до професионализма на автора и качествата му на журналист, няма да коментирам.
Светльо, за пореден път доказа що за стока си!

# 68
  • Мнения: 1 733
И още нещо - бих искала да попитам тези, които твърдят, че разбират автора - бихте ли реагирали по същия начин ако видите пред вас на улицата дете с увреждане да бъде наречено "хуманоид" от непознат?

# 69
  • София
  • Мнения: 9 857
И още нещо - бих искала да попитам тези, които твърдят, че разбират автора - бихте ли реагирали по същия начин ако видите пред вас на улицата дете с увреждане да бъде наречено "хуманоид" от непознат?
А,много ще ми е интересно да прочета отговори на този въпрос.Защото моето увредено дете ако бъде наречено хуманоид,меко казано ще се почувствам обидена аз заради него,защото то засега надали би разбрало тази дума.
Е,хващаме се за думите,да.Аз като родител на дете с увреждане се хващам много за епитети,с които то бива наричано.Защото щом един журналист си позволява да използва подобни изрази в пресата,защо да не ги употреби госпожата в градината по повод моето дете?!А след нея и другите деца,после и съучениците и?!Може и да ви се струва крайно,но е факт.
И ми е много ...как да кажа,странно и обидно може би,че някои хора възприемат за нормално да наричат нашите деца хуманоиди и едва ли не-съществуването им е безсмисленно.Ми да,що ли ги гледаме?В една тема една съфорумка писа,че въобще не се приттеснява да заяви,че не иска в класа на детето  и да има деца с увреждане.Може би защото е хуманоид?
Аз лично смятам да предложа на майките от форума за деца с увреждания да напишем писмо до автора,в което да настояваме за публично извинение във вестника,черно на бяло.

# 70
  • Мнения: 340
Анту, децата нямат нужда от толкова материални облаги, колкото от човешка грижа и разбиране. А това не се постига с такава статия. Кой българин, който не се е сблъсквал с деца с увреждания, ще отиде в дома, след като прочете, че става дума за "хуманоиди"???
puh golqm, по принцип становището ти, че децата имат нужда от грижи и внимание е правилно, само че аз никъде в статията не намерих загатнато такова нещо (дори и между редовете)...
И къде е това публично извинение? Някой може ли да пусне линк, ако наистина има такова?

Надето, аз си имам мнение по темата и го написах след едно диагонално четене. Захванах се също и за някои отговори и реплики. По-скоро искам да кажа, че с писане на статии по проблема, това трябва да е целта. Стила може би не е най-подходящия, основно защото авторът явно не може да се постави на мястото на родители с увредени дечица и да усети, че някои думички нараняват, колкото и идеята му да я разбирам - в крайна сметка отстрани погледнато изглежда точно така.  Sad А има и литературен стил, който използва леко подобен похват (но това разбира се е далеч от целта) - обзервация + описание - емоция. Там ефект се постига, ама пак не за всички. Но за журналистическа статия трябва май повече усет. И съответно няма да е за широка аудитория. Зашироката е необходимо колкото се може по-неутрално, т.е. да не наранява тези, които не трябва, но от друга страна да замисля, дори да засрамва останалите. Като примерно повечето, писали в тази тема и обидили се (незнайно защо те) от стила на автора. Не това е тъжното.

Валенце, авторът иска да каже, че съществуването на дечицата по домовете е безсмислено. Това е тъжното, че техния живот не осмисля ничий друг. Бегло осмисля дори собствения им. Не става дума за твоето детенце, което има родители и е обичано и обгрижвано.

Но да трябва да се тълкува какво е искал да каже автора, мани. Изобщо, както е имал хубава идея, така е направил нещо много грозно от нея.  Sad

Последна редакция: пн, 08 сеп 2008, 14:25 от puh golqm

# 71
  • София
  • Мнения: 9 857
Ами може,аз обаче ето това
...една иначе райска градина, засадена с най-излишните малки цветя на планетата.
го разбирам именно така-че децата с увреждания са излишни където и да се намират.
Факт е,че не мога да съм обективна при прочита на статията .Факт е и обаче,че постоянно се сблъсквам именно с такова отношение към децата с увреждания,от хора уж интелигентни и образовани...ама прости,ще ме извините.Лошото е,че те са толкова много,имам предвид хората с подобно отношение,че няма как да не ги срещаме.

# 72
  • Мнения: 961
"В една иначе райска градина, засадена с най-излишните малки цветя на планетата."
Аз пък го "чувам" по друг начин! Че децата ще са излишни дотогава, докато са изолирани, пък ако ще и това да е в райската градина! В момента, в който тези деца бъдат гледани в домовете си, в момента, в който спрат да извръщат глави от тях, в момента, в който видят хората, че това са ДЕЦА ИМАЩИ НУЖДА ОТ ОБИЧ, ДОМ И СЕМЕЙСТВО, дотогава посланието, което изпращаме, държейки ги в "ДОМ", ще е, че те наистина са излишни!

# 73
  • София
  • Мнения: 9 857
 asiasia ,странно защо нито един родител на дете с увреждане не го чува така Confused.
Както и да е,мнението ми е такова.Вече написах няколко писма до определени институции,макар и да съм сигурна,че внимание няма да ми обърнат.Много се надявам обаче да успеем родителите на деца с увреждания да се организираме и да изпратим общо писмо.
asiasia ,а това "хуманоид" как го чуваш?! Rolling Eyes
Щото и аз съм ходила в такъв дом.и за миг не съм приемала децата като хуманоиди.Не защото моето е същото.

# 74
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Статията е грозна.
Също както мозъкът на този, който я е написал.

Това са деца.
Не са извънземни експерименти и честно казано дори не искам да чета темата, за да разбера на кого това сравнение му се е сторило подходящо.

Изродщина....

# 75
  • Мнения: 961
Валенцето, както казвах няколко пъти досега, според мен тези епитети отразяват обществените нагласи към дечицата с увреждания! И мисля, че именно заради това съществуват такива институции, закътани нейде далеч от очите ни! Посланието е им като цяло, е, че трябва да се скрият, като, че не иде реч за деца, а за хуманоиди!
Мнението ми е, че тези дечица, трябва да бъдат отглеждани в семействата си, защото се нуждаят повече от всеки друг от обич и нежност!
Ако мнението ми те е засегнало, много съжалявам! Всички имаме различен начин на възприемане на света! Аз само споделих, как аз го усещам, като не исках по този начин да кажа, че вашите усещания са неправилни или по-малко правилни!

# 76
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
"В една иначе райска градина, засадена с най-излишните малки цветя на планетата."
Аз пък го "чувам" по друг начин! Че децата ще са излишни дотогава, докато са изолирани, пък ако ще и това да е в райската градина!

Aко ти го чуваш така, това означава, че "великият" журналист, носител на куп награди и устремен към заветното място на главен редактор, не е в състояние да изрази с думи мисли, чувства и настроения. Не знае какво означава "клониране", а и не само. И къде е тръгнал тогава да пише?

Едно послание трябва да е формулирано ясно и разбираемо.

Да, не е лесно за децата с увреждане. Ама никак даже.
В древна Спарта са ги убивали. У нас много "хуманно" ги убиват бавно и постепенно.
Един ще ги нарече "хуманоиди"
Друг ще им забрани мястото в детската градина.
Трети ще си пази детето да не ги види, че "какво ще му обясни после".
Четвърти ще им предпише лекарство, което ще им влоши положението.
Пети ще им се подиграва в училище.

Виновно ли е едно детенце, че се е родило с 2 или 6 пръста?
Защо трябва да е захвърлено в институция, на милостта на чужденки-доброволки?
Поставете се на тяхно място - помислете си, че вътре в себе си човек е личност, независимо дали има 2, 5 или 6 пръста...
Това не го прави по-малко човек.
Но липсата на човещина определено прави някои журналисти по-малко хора.

Последна редакция: пн, 08 сеп 2008, 15:47 от firebird

# 77
  • Мнения: 340
Ами може,аз обаче ето това
...една иначе райска градина, засадена с най-излишните малки цветя на планетата.
го разбирам именно така-че децата с увреждания са излишни където и да се намират.
Факт е,че не мога да съм обективна при прочита на статията .Факт е и обаче,че постоянно се сблъсквам именно с такова отношение към децата с увреждания,от хора уж интелигентни и образовани...ама прости,ще ме извините.Лошото е,че те са толкова много,имам предвид хората с подобно отношение,че няма как да не ги срещаме.

Валенце, наясно съм с това  Sad

Мисля си, че то се дължи точно все още на бълг. манталитет и многото предразсъдъци на хората. Затова статиите трябва да целят разчупването им.

И аз съм забелязала, че образованието и интелекта не водят задължително до промяна. Наблюденията ми са върху доста по-елементарни неща. Тъй като живея в чужбина, тук повечето българи, които съм срещала, си карат с бълг. разбирания за всичко, дори по въпроси, които могат да ги вкарат в сериозни неприятности, като расизъм, някои аспекти във възпитанието на собствените им деца... а какво остава в България, където като цяло дори рядко имат откъде да черпят пример за корекция...

# 78
  • София
  • Мнения: 9 857
Мнението ми е, че тези дечица, трябва да бъдат отглеждани в семействата си, защото се нуждаят повече от всеки друг от обич и нежност!
Е да,ама някой път просто това е невъзможно.Има много болни деца,много,чието отглеждане вкъщи е опасно за живота им.И затова са нужни домове.Не че възхвалявам подобни учреждения,но понякога без тях не може.

# 79
  • Мнения: 3 835
Валенце, авторът иска да каже, че съществуването на дечицата по домовете е безсмислено. Това е тъжното, че техния живот не осмисля ничий друг. Бегло осмисля дори собствения им. Не става дума за твоето детенце, което има родители и е обичано и обгрижвано.

Като е искал да каже това, защо не го е казал на пресконференцията свикана специално заради неговата статия. Защо не обясни просто и ясно на хората, които е засегнал, дълбокия си душевен мир и сложен изказ, защо не им обясни какво точно е имал предвид. Вместо това прави декларация „Не се чувствам виновен” (това е извинението, някой питаше), като на всичкото отгоре има наглостта да ги обвинява, че зад възмущението им седяли дълбоко законспирирани политически интереси. Видиш ли, абсурд е някой просто да обича тези деца и да го боли за тях. Щеше ли да се защитава и да обвинява, ако беше искал да каже друго. Не, щеше просто да обясни. Пък те, макар и да не са чак толкова сложни личности като него, току виж го разбрали.
Между другото, направихте ли си труда за прочетете кои са засегнатите?

Майки, служители на дома в Бузовград и членове на сдружението. Майки, голяма част от тях вероятно имат деца с увреждания, служителите на дома и други хора, които многократно сигурно са били в дома и познават децата.

# 80
  • Мнения: 340
Ами аз специално за журналистиката (и в частност в Б-я) имам много крайно мнение. А безочието в родината на всички нива е факт. Хубавите неща май ги правят само доброволци и непрофесионалисти.

# 81
  • Мнения: 961
Мнението ми е, че тези дечица, трябва да бъдат отглеждани в семействата си, защото се нуждаят повече от всеки друг от обич и нежност!
Е да,ама някой път просто това е невъзможно.Има много болни деца,много,чието отглеждане вкъщи е опасно за живота им.И затова са нужни домове.Не че възхвалявам подобни учреждения,но понякога без тях не може.

Съгласна съм с теб, но съм сигурна, че това трябва да бъде последната стъпка, а ма наистина последната, което за жалост не е българската действителност! Сигурна съм, че има начини за подкрепа на родители на деца с увреждания, които биха спомогнали изоставянето им. И пак не съм сигурна, че "Домове" от този тип са удачният вариант!
Другото, което исках да кажа и не знам дали бях разбрана, е, че за съжаление нагласите в обществото ни като цяло са изключително дискриминиращи спрямо тези деца, и това е една от основните причини да има излишно много "Домове", в които се изолират тези дечица. Да не говорим, че здрави дечица биват инвалидизирани до степен, че не могат да станат от леглата си и не успяват да развият елементарни умения, да не говорим, че има такива, които регресират и загубват вече придобити умения!

Може би не съм права за тази статия и имам объркани усещания и светоглед. Съжалявам за болката, която ви е причинила, но това, което ме кара да съхраня надеждата, е, че е предизвикването на толкова и различни емоции може би ще доведе до промяна в нагласите и подобряване на живота на тези дечица!

# 82
  • Мнения: 3 835
Ами аз специално за журналистиката (и в частност в Б-я) имам много крайно мнение. А безочието в родината на всички нива е факт. Хубавите неща май ги правят само доброволци и непрофесионалисти.

Aбсолютно си права!


“Това са фабрично увредени човешки същества, неподлежащи на ремонт, или поредните излишни членове на обществото.”

Елементарна манипулация със заучени фрази от фентъзи романчета, умело използвани в точния момент, за да те стреснат и да си помислиш, ах каква откровеност и честност, колко смело! Естествено, щом не е сълзливо, значи не е лицемерно, а честно и откровено.
Тези „излишни членове на обществото” подлежат на „ремонт” и лекарството е едно, грижа и любов, същото като за всяко друго дете. Защо са изоставени? По „блестящ” начин авторът дава отговор на този въпрос, също и на въпросът, защо лекарите толкова настойчиво съветват, почти принуждават майките да изоставят новородените си деца с увреждания. Защо ги гледат, като че са побъркани, ако въпреки всичко решат да си вземат детето и да си го гледат.

„По принцип, житейска визия за увредените деца Държавата няма.”

Напротив, пак „блестящо” описва именно тази държавна визия за тези деца. Спомнете си Масларова, чиято първа реакция след филма за Могилино беше: „Ами те толкова си могат, ние там сме създали прекрасни условия.” Тя и всички останали около нея разсъждават точно като автора, сложили сме там разни шарени дрънкулки и някакви хора, какво повече да направим, те не подлежат на „ремонт” и развитие, каква полза от тези „членове на обществото”, нали имат покрив над главата и някаква база там, като за пред хората!
Този дом е от най-добрите, Масларова води там и чужденците да се хвали, въпреки, че не благодарение, а въпреки нея в този дом се полагат добри грижи за децата. Директорката и персонала явно се грижат с любов за тях, дават всичко от себе си, извеждат ги на слънце да „кълват солетки”. ooooh! Директораката явно е направила чудеса от храброст за да постигне всичко това, много хора помагат, преодоляла е дори куп бюрократични „социални” малоумщини и е допуснала чужди специалисти. (Как ли се е справила с ДАЗД да им даде лиценз за работа с деца в БГ?!) Пише проекти, намира пари, ремонтира, пуска външни хора да прегръщат децата, да контактуват с тях, намира време за всичко и всеки. И идва някакъв, който нарича децата й извънземни хуманоиди, „фабрично увредени”, от които полза никаква.
Животът на тази жена е посветен на това, тези деца да се усмихват, почти както ако бяха вкъщи при родителите си, този някой си е видял усмивките и чул веселия глъч, но как да му обясниш какво седи зад това, с какво трябва да се бориш и какво ти е коствало в тази държава, с тази визия за тези деца.
Защо не си позволи смелостта да отиде на гости на семействата, отглеждащи децата си с увреждания и да си послужи с подобни евтини фентъзи епитетчета? Много просто, защото ще го осъдят! Тука е по-лесно, ДАЗД, АСП, МТСП и другите институции да се раздвижат, чакай ти, още повече, че и те са „обективно потресени” като него. Особено Масларова, знаете й многострадалната физиономия, това е защото е потресена, и тя е била за час там.
Какво толкова, че написал нещо си, че словоблудствал, че се е изгаврил с толкова хора и децата им, за които се грижат, че ги е използвал. Нали има свобода на словото, а и на толкова журналистически мизерии и угодничество сме се нагледали, че току виж писаниците му минат за смели, честни и новаторски.

# 83
  • София
  • Мнения: 9 857
asiasia ,знаеш ли какво е всеки ден в продължение на два месеца,първите два месеца от живота на детето ти,лекари един през друг да те убеждават ,че детето ти няма бъдеще при теб,че е обречено да умре,да го оставиш в дома,да го забравиш.и не говоря просто за някой стар ,пенсиониран доктор нейде из Родопите,говоря за столицата ни,за един от най-добрите ни родилни домове,за неговата шефка.Два месеца!и то не само за моето дете,за хиляди такива.Ми що този журналист не започна оттам-че няма никаква програма за психическа помощ на подобни семейства,за психолог,присъстващ при съобщаването на тежката истина,а не в коридора доктора да ти каже-ми то умира,няма да стане от него човек?!И аз щях да си оставя детето,да,и се чудя как ли въобще не го направих.и в домовете е плно с такива деца,които все пак са имали шанс за развитие,какъвто има и моето дете.
Много грозно,нагло,нахално и още мога да изброявам,ми се струва това-няма за какво да се извиня ,което казва този човек.
asiasia,нищо лично към теб,всеки може да чувства нещата както си иска.Ама именно защото чувствата се превръщат в действия и думи,ей затова се стига до това "хуманоиди" и прочие.

# 84
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
За мен друго стана интересно. Разбирам как се чувстват майките на дечица с проблеми - мнението им е много ясно заявено. Разбирам и това, че те се тревожат силно как ще се приемат от обществото, което никак не е в дълбочина запознато с проблема, думите и картинката, описана в статията. Е, много майки казахме как сме възприели текста - само че ни се обяснява, че не, не е трябвало така да го възприемем, а всъщност зад него седяло нещо друго.
Хора, всеки си има свой начин да възприема и видяно, и чуто. Аз никъде в текста не видях пропаганда на това, че децата са излишни - чух болка от това, че са изолирани и изглеждат излишни и очевидно съвсем не само аз съм го приела така. А някой сега ми обяснява какво е трябвало да чуя, като в училище ни се вменява `какво е искал да каже автора` - дразнещо е, имам си уши и глава на раменете и знам отлично какви емоции събужда у мен текста и те не са такива, за каквито се опасявате.
Хуманоид на мен лично ми създава много ясна картинка, думата е много въздействащо описателна и е част от речника на младежта, по който журналистите често се подхлъзват - сигурна съм, че ако покажа снимка на второкласниците ми и ги помоля да опишат какво виждат, реакциите и описанията им ще са подобни и то не защото искат да обидят, а защото гледат такива филмчета. И оттук идва вече стъпка две - че аз мога да им разкажа какво е това дете, да създам у тях настройка и отношение и представата им да се промени. Това - настройката, поуката, настройването на общественото мнение в някаква посока - определено липсва липсва в текста на въпросния журналист и оттам тръгва явно проблемът с картинката, която е създал.
Не коментирам останалите неща около автора - звучат много грозно, за това съм съгласна. Но самият текст е толкова лековат и повърхностен, че едва ли ще бъде прочетен от много хора и едва ли си заслужава парата, която се раздуха около него.
С всичко това правите пиар на човек, който не го заслужава - нещата се раздухват около името и амбициите му, а не около децата с проблеми и отношението към тях - помислете за това и не наливайте вода в мелница, от която печели някой друг, но не и децата.

# 85
# 86
  • Мнения: 3 914
Чудя се защо изобщо обсъждате нещо такова
Аз също съм майка на едно много "дефектно " дете и честно да ви кажа,точно сега бих обсъдила с вас нещо такова:
http://www.bulforum.com/index.php?showtopic=62238&st=0&g … d=1495111897&
http://www.youtube.com/watch?v=CNho9hblvAs
Това определено си струва да се говори за него,а не онзи човек чийто мозък изобщо няма да  разбере този баща Peace

# 87
  • Мнения: 247
Колкото изказали се- толкова и мнения... Толкова ли е важно какво е написал някой си в някакъв си провинциален вестник и неговите преживявания?! На кого му пука? Не е ли по-важно как се помога на тези деца, защото може да са "излишни", може да ни стряскат с не-нормалния си вид, но те същестуват. Аз, да си призная, освен да пускам ес-ем-ес-и и да превеждам по дарителски сметки, нищо друго не съм направила, за да помагам на такива деца. И това винаги много ми е тежало - че така и не намерих за себе си начина по който да отдавам. Е, скоро идва Коледа и пак ще успокоим гузните си съвести...

# 88
  • Мнения: 5 940
Ходила съм  често на посещения в такива домове. Болката и страданието от гледна точка на човек, който не се сблъсква толкова често с толкова концентрирано на едно място според възприятията му страдание, наистина са ужасяващи. Наблюденията ми са, че дори и да не си го позволяваш, изпитваш съжаление към децата и е трудно да ги възприемеш като равностойни на останалите. Просто ти се иска всичко, което виждаш да го няма. И е трудно и да говориш, и да пишеш за това. И никога не излиза достатъчно истинско и въздействащо, както би ти се искало.
Почти винаги съм посещавала заедно с други хора подобни домове. Това, което виждам е, че всички ги е страх от болката, не я разбират, молят се да не ги настигне никога.
И ако някой тук ми каже обратното, няма да му повярвам.

Последна редакция: пн, 08 сеп 2008, 18:13 от valerie

# 89
  • Мнения: 317
Да, Daniella, важно е какво е написал някой си в някакъв си провинциален вестник, защото не си е дал сметка каква позиция изразява, как по този начин обижда дечицата, лишава ги от достойнство, как се изправя срещу беззащитни душици, които няма как да го съдят. Важно е, защото СА ПУБЛИКУВАЛИ ТАЗИ СТАТИЯ. Важно е, защото е разбираемо, че не всеки може да отдели време за тази кауза: изобщо не мога да обвиня хората, които изпращат само sms-и, естествено е в нашето забързано ежедневие, а и не всеки е длъжен и трябва да чувства необходимостта и не всеки може да намери силите да го направи: трудно е, адски е трудно. И това е нещо, за което не мога да обвиня никого. Както не мога да обвиня нито една майка, която е изоставила детето си: както са казали съфорумките по-напред, месеци наред ни обясняват как децата ни така или иначе ще умрат скоро, ако ли пък не - само ще вегетират. Това е разбираемо, не е разбираемо обаче да обиждаш другите, различните, тези които също чувстват, мислят, могат, но по свой начин. Обикновено се въздържам от крайни коментари, но в този случай не бих могла: няма човек с нормално светоусещане, който да прекара няколко часа с тези деца и да намери сили да ги нарече по този начин (да не говорим, че не става дума за един епитет, а за множество такива във въпросната статия). Дори да намери сили, един средно интелигентен човек, какъвто предполагам авторът вярва, че е, и очевидно има тези претенции, би трябвало да се замисли... Не знам дали е било просто от желание да се направи на интересен, потретям и ще го направя още 1000 пъти ако е нужно: ако на човек не му достига сивото вещество да обмисли нещата и да прецени как звучат и какво би било тяхното влияние върху хората, за които се отнасят, то поне трябваше да има кой да спре тази статия от печат!

# 90
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Защо не си позволи смелостта да отиде на гости на семействата, отглеждащи децата си с увреждания и да си послужи с подобни евтини фентъзи епитетчета? Много просто, защото ще го осъдят!

Защото, когато децата са по семействата си, тогава хептен никой не ги мисли.
"имат си родители, да се оправят" е положението.

Преди време, когато с някакви уникални връзки успях да стана личен асистент на детето си, с единствената цел, поне трудов стаж за пенсия да ми тече, ми прочетоха трудовият договор на глас пред всички в стаята на социалната служба.
Любезната служителка, специално натърти "Работният Ви ден е ПЛЪТНО осем часа. Разбрахте ли ме добре?"

На въпросът ми дали плащат премии за извънреден труд, защото моят работен ден е 24 часа стана малък скандал.

На унижението "личен асистент" аз успях да издържа четири месеца, след което напуснах.
Единственото, с което все още не мога да се примиря е, че има семейства, които са принудени да го търпят поради липса на алтернатива.

Отплеснах се в лични драми, простете.
Само исках да кажа, че този журналист успя да ни развълнува за ден-два и после ще го забравим.
Но тихият, безмилостен геноцид продължава.
От правителството.

# 91
  • Мнения: 317
Точно така е, Rezа! Твърде малко хора знаят за какво става дума, твърде малко хора с увреждания се виждат по улиците: по-лесно е да са далече от обществото, да не ги виждаме, и да си живеем в стъклените черупки.... Обидите по чужд адрес се приемат лесно: голяма работа как са ги нарекли. Те така си изглеждали. #Cussing out

# 92
  • Мнения: 9 814
Тъпото е, че този човек наистина не е намерил начин да се изрази така че, да бъде разбран от всички /не че това е възможно/.
И наистина хората, които за първи път посещават такива институции остават често пъти безмълвни. Просто толкова болка и страдание на едно място трудно могат да се срещнат.
И някой реагират по начина, по който е реагирал този мъж. Лично аз не мога да го нарека колега- журналист. Защото, така не се прави журналистика.

Но, едно нещо не трябва да се забравя от никой- във всяка демократична страна има свобода на словото и всеки има право се изразява по начин, който смята за разумен. Както и всеки има право да се обижда от нечии думи.

Лично засегнатите от думите на този мъж /т.нар журналист/ може да сезират комисията по етика и Съюза на българските журналисти.

# 93
  • Мнения: 158
Ох, не можах да се въздържа да не се включа в темата, но просто като чуя думите "дете с увреждане" ми светва червена лампа. Понеже са отпечатани много дълбоко и в моето сърце, като на една майка на такова дете...  Sad
Статията може да бъде написана по този начин само от човек, който никога не се е сблъсквал с проблема ЛИЧНО, затова и си позволява такъв сърказъм, ирония и т.н... Иначе щеше да знае каква деликатна и болезнена тема е това, колко болка стои зад нея...
И все пак има и нещо положително от статията - вижда се, че има хора, които имат сърце искрено да се погрижат за такива деца.

# 94
  • Мнения: 247
Да, Daniella, важно е какво е написал някой си в някакъв си провинциален вестник, защото не си е дал сметка каква позиция изразява, как по този начин обижда дечицата, лишава ги от достойнство, как се изправя срещу беззащитни душици, които няма как да го съдят. Важно е, защото СА ПУБЛИКУВАЛИ ТАЗИ СТАТИЯ. Важно е, защото е разбираемо, че не всеки може да отдели време за тази кауза: изобщо не мога да обвиня хората, които изпращат само sms-и, естествено е в нашето забързано ежедневие, а и не всеки е длъжен и трябва да чувства необходимостта и не всеки може да намери силите да го направи: трудно е, адски е трудно. И това е нещо, за което не мога да обвиня никого. Както не мога да обвиня нито една майка, която е изоставила детето си: както са казали съфорумките по-напред, месеци наред ни обясняват как децата ни така или иначе ще умрат скоро, ако ли пък не - само ще вегетират. Това е разбираемо, не е разбираемо обаче да обиждаш другите, различните, тези които също чувстват, мислят, могат, но по свой начин. Обикновено се въздържам от крайни коментари, но в този случай не бих могла: няма човек с нормално светоусещане, който да прекара няколко часа с тези деца и да намери сили да ги нарече по този начин (да не говорим, че не става дума за един епитет, а за множество такива във въпросната статия). Дори да намери сили, един средно интелигентен човек, какъвто предполагам авторът вярва, че е, и очевидно има тези претенции, би трябвало да се замисли... Не знам дали е било просто от желание да се направи на интересен, потретям и ще го направя още 1000 пъти ако е нужно: ако на човек не му достига сивото вещество да обмисли нещата и да прецени как звучат и какво би било тяхното влияние върху хората, за които се отнасят, то поне трябваше да има кой да спре тази статия от печат!

Е, и защо мислиш, че с публикуването на такава статия е станало нещо страшно?! Това е частното мнение на някого, който според мен не е дори средно добър журналист, а очевидно е че не е получил и необходимите уроци в живота си. Мислиш ли, че в резултат на тази статия някой ще започне да мисли  и чувства като него. Аз не мисля така. Мислиш ли, че някой, който сам няма  морални качества, може да отнеме достойноството на тези деца и да ги обиди?  Видя се ефекта- гневно възмущение от доста циничната му позиция по този проблем и състрадание към всички тези деца. И това се вижда от написаното в тази тема. Много ми се иска да се получават такива обширни обсъждания по въпроса как конкретно може да се помага на тези деца, а не как някой си нещо си казал.

 valerie , мога да се подпиша под твоето изказване!

# 95
  • Мнения: 317
Вече обясних: защото тази статия е публикувана, така че явно хората от редакцията също са я приели са нормална! Става дума за това, че се създава негативна нагласа, че децата се дамгосват.
Съгласна съм с valerie, но не виждам как човек, който се е сблъскал с това страдание има силите да дава такива квалификации на децата. Като не може да напише нещо свястно, нека поне остане безмълвен пред толкова болка.
Спирам да пиша по темата, защото вече се разводнява, а и влизаме в безмислени спорове. Съжалявам, че все още не съм видяла извинение от автора, така че може би ще трябва да предприемем други стъпки. А относно конкретната помощ за децата с увреждания: ние всекидневно се борим с този проблем, и нощем не можем да спим спокойно заради същия този проблем. Така че подобни словесни "излияния" на измислени журналисти, ни изкарват от равновесие, мен поне.

# 96
  • Мнения: 1 168
Мнението ми е, че тези дечица, трябва да бъдат отглеждани в семействата си, защото се нуждаят повече от всеки друг от обич и нежност!
Е да,ама някой път просто това е невъзможно.Има много болни деца,много,чието отглеждане вкъщи е опасно за живота им.И затова са нужни домове.Не че възхвалявам подобни учреждения,но понякога без тях не може.

Чудя се, обаче, колко от децата с увреждане, които са в Домове, са реално тези, чието отглеждане в домашни условия би застрашило живота им newsm78? Или по скоро присъствието им там се дължи на факта, че родителите им не са имали психическата готовност да поемат отговорността за тяхното отглеждане? Също се чудя, колко от децата с увреждания, намиращи се в домове, поради факта, че отглеждането им в домашни условия би застрашило живота им са посещавани редовно и постоянно от родителите си, за да получат от тях обич и топлина?????

# 97
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Или по скоро присъствието им там се дължи на факта, че родителите им не са имали психическата готовност да поемат отговорността за тяхното отглеждане?

Ами, много е възможно да са нямали тази готовност.
Особено, след като няколко доктора са има казали "О, по-добре си направете друго, ще си съсипете живота с това. То скоро ще умре, оставете го в някой дом.".

Но това е друга тема, която е доста болезнена и тудно разбираема, ако човек не е бил изправен пред точно този избор.
Аз лично не бих коментирала.

# 98
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
По докторските сериали гледаме как неприятната вест се съобщава тактично, а родителите на дете с хронична болест или увреждане биват консултирани от психолози и социални работници... По нашите филми такива неща не дават, защото не е за показване.

Какво става у нас, когато се роди дете с проблем?
Първо, често не го показват на майката и не я уведомяват какво е станало.
Или има ненормална реакция от сорта "Аууу, що не сте го махнали това дете БЕ?"

После някой със сърдит вид й съобщава, че детето е "на лечение" и не дава подробности. Другите майки гушкат бебоци и ги кърмят, тя гледа празното креватче и плаче. Нейното бебе е отделно, цялото в тръбички, с обриви от лейкопласта и няколко спукани вени от системите.
На роднините се говорят ужасии от сорта "ще му израстат глигански зъби" или "до няколко месеца ще умре, защо ви е това дете"
Има и опит за "любезност": "Още сте млади, родете си друго"

След някое време някой ей така изтърсва на визитация "Ми то, тва дете, ще има мозъчно увреждане"

Накрая, ако въпреки всичко това родителите си приберат детето и тръгнат по лекари, следва подобен сценарий:
"Това направление не е по тази пътека, трябва да си платите прегледа" - а накрая на прегледа:
"Детето си е Ваше, проблема си е Ваш!"
С други думи, препращат те от лекар на лекар, никой няма идея точно какво му е, но всеки прибира пари за преглед.
Грозно е, защото хем разбива поредната надежда за оздравяване, хем ... с тия 30 (или 50) лв. можех да му купя нещо ПОЛЕЗНО.

Минаването по комисии ТЕЛК е бюрократично усложнено и унизително, а и най-често никой не обяснява на родителите какви са правата на децата им. Следват опашките по социални помощи.
Детските градини са препълнени и никой не иска по-специално дете, защо да си взема грижа на главата.
И така още, и още, мога да напиша цяла книга по въпроса.

Поне от рано ми казаха, че проблема си е мой.
"Проблемът" расте. "Проблемът" е очарователен, мил, усмихва се, играе си, радва се като всяко друго детенце. Обича да ходи на разходка, гледа детски филми и се смее на Том и Джери и Ну, погоди, бута камионче по пода, целува патето-играчка.
След поредица лекарски грешки, нещо се е объркало у него и не иска да говори.
Може да играе на компютъра, познава пътя до къщи, завива се старателно, преди да заспи, но не казва нито дума.
Може да е различен, но той умее да обича. Значи е човек. И ние си го обичаме.

# 99
  • София
  • Мнения: 9 857
Чудя се, обаче, колко от децата с увреждане, които са в Домове, са реално тези, чието отглеждане в домашни условия би застрашило живота им newsm78? Или по скоро присъствието им там се дължи на факта, че родителите им не са имали психическата готовност да поемат отговорността за тяхното отглеждане? Също се чудя, колко от децата с увреждания, намиращи се в домове, поради факта, че отглеждането им в домашни условия би застрашило живота им са посещавани редовно и постоянно от родителите си, за да получат от тях обич и топлина?????
ShockedТи сериозно ли?!
Дори не мога да коментирам,просто защото вероятно всичко ,което бих написала,ще ме върне седем години назад във време,което не искам да си спомням.
Всъщност firebird  го е обяснила чудесно! Hug

# 100
  • Мнения: 1 037
 firebird  Hug.
irina vas, само малко ще допълня понеже петте ти въпросителни малко ме подразниха.
Моята дъщеря е с тежки диагнози, не само неговори, а не прави нищо, аз съм нейните ръце, нейните крака, аз съм и всичко.
Ако утре ме няма, Бог да и е на помощ.
Може би преди да сложиш 5 въпросителни, трябваше да си зададеш 5 въпроса:
Мога ли аз да се справя ако детето ми е тежко увредено...ако нямам подкрепата на семейството си...на държавата...ако лекарите отказват да лекуват детето ми, защото всъщност нямат какво да направят...ако нямаш финансовата възможност да отгледаш едно "специално дете", вярвай ми понякога дори силната любов не е достатъчна.
Моето дете е при мен, защото имам прекрасно семейство и много любов, която е за нея, друго нямам, но ми стига, но ако нямах и това дали бих се справила...
Нещата никога не са черно-бели, аз не бих оставила детето си, но аз знам какво е да я имам.
Няма повече да се хабя, ще отделя това време за детето си.
На теб от сърце пожелавам да не се налага да вземаш решение , да отгледаш детето си или да го оставиш.

# 101
  • Мнения: 1 168
Извинявам се, не съм искала да засегна нито една от вас, вие не сте си оставили децата! Пределно ми е ясно, че ситуацията е много тежка, но всички знаем прекрасно, че има и майки, които си изоставят децата дори и без да ги кара някой! Аз не съм обобщавала, че всички майки в България са такива, но и вие не обобщавайте, че всички до една са жертви на обстоятелствата, защото има майки, които са такива чудовища, че изобщо не заслужават да са майки и ако имах смелостта бих ги удушила с голи ръце, повярвайте!
И аз се надявам да не ми се случва, но преди да родя съм мислила по въпроса, бях чувала какви са практиките на лекарите и предварително бях решила, че каквото и да стане, който и каквото да ми говори, си вземам детенцето!
Още веднъж се извинявам, не съм искала да засегна лично никоя от вас! Дълбоко ви уважавам за решението което сте взели!
 Hug  bouquet

# 102
  • Мнения: 3 914
irina_vas ,аз пък те подкрепям с две ръце за казаното от теб Hug,дори съм майка на дете с множество увреждания и знам какво значи избора,но никога няма да приема някой да остави детето си,защото му било трудно или нямал бил сили....айде глупости,а то детето ще има ли сили там в ъгъла само..................

бих ги удушила с голи ръце, повярвайте!
Аз също Peace

# 103
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
irina vas, не се притеснявай, не си ме засегнала. Обяснявам само как стоят нещата.

Иска ми се хората да не мислят, че различното дете е чак "хуманоид от друга галактика"
Не е.
То си е също толкова дете, колкото другите.
Доверчиво подава ръчица и се усмихва, и очаква да му отговорят със същото.

# 104
  • Мнения: 2 479
Самата статия ме разстрои до сълзи. Въпреки, че моите деца са се родили здрави, въпреки че дори нямам познати с такива деца. Искам да отида в такъв дом и да ги прегръщам тези дечица, да им дам цялата си топлина....и си мисля, че ако го направя, би ми се разбило сърцето. Защото колкото и време да отделя, ще си тръгна. Ще се прибера при моите деца, ще ме грабне ежедневието, пълно с моите проблеми. Няма да мога да ходя често...и ще знам, че тези деца са там - без майка и баща. Всеки път, когато прегърна сина си или дъщеря си, ще си спомням техните лица...Едва ли "дефектите" им ще предизвикат в мен друго, освен сълзи от състрадание. Аз не съм се родила такава, но по някаква случайност на съдбата е можело и да се родя....както и всяка от пишещите тук, както и всяко от нашите деца.
Питам ви, ако се поставите само за малко на мястото на тези дечица, бихте ли разбрали и оправдали думи като "хуманоид" или "експеримент" за себе си, каквото и да е искал да внуши с тях? Не мога да приема този стил и изрази, пък може и в мен да е грешката. Rolling Eyes

# 105
  • Мнения: 3 835
..................................................
Може да е различен, но той умее да обича. Значи е човек. И ние си го обичаме.

Firebird, ще ми разрешиш ли да копирам мнението ти и да го пусна в блога (в подписа ми). Там имаме рубрика "Лесно ли е да си родител на дете с увреждане в България?". Ако искаш можеш да ми пратиш името си на ЛС, за да е подписано, ако искаш и така мога да го публикувам. Hug
 

Но, едно нещо не трябва да се забравя от никой- във всяка демократична страна има свобода на словото и всеки има право се изразява по начин, който смята за разумен. Както и всеки има право да се обижда от нечии думи.

Лично засегнатите от думите на този мъж /т.нар журналист/ може да сезират комисията по етика и Съюза на българските журналисти.

Мнението ти е спокойно и обективно, доколкото разбирам си журналист. Като такъв искам да те попитам, какво значение имат за вашата професия понятията журналистически морал и отговорност. Предполагам ще се съгласиш с мен, че словото е много силно оръжие и поради тази причина всеки журналист, ако не морал, трябва да има поне чувство за отговорност. Без това, не говорим за свобода, а за слободия на словото.
Благодаря ти и за съвета към кой могат да се обърнат засегнатите.

# 106
  • Мнения: 537
Колко от вас са посещавали подобен дом? Какво изпитахте, как бихте го описали?

Майка ми работи в социален дом, в който има патологично отделение. Ходех преди време често, като ученичка, сега живея в друг град и просто времето не достига. Чувството, с което си тръгвах всеки път е, че съм има дала по малко внимание и обич, защото всички те и болничките и другите, здравите, искаха да ги взема, да го  нося, да ги прегръщам. На всички викат "мамо", поне тези, които могат да говорят. Тъжно ми беше също така, защото те са деца като всички, а никой не ги иска, защото са невинни и искрени...и просто е тъжно, не знам как да ви го опиша.  Cry
А по повод темата, мисля че автора наистина се е подиграл с тези деца, имам и няколко познати, на които децата са болни, но не бих казала, че са излишни. Аман от квалифициращи "хора".  #Cussing out

# 107
  • Мнения: 83
Самата статия ме разстрои до сълзи. Въпреки, че моите деца са се родили здрави, въпреки че дори нямам познати с такива деца. Искам да отида в такъв дом и да ги прегръщам тези дечица, да им дам цялата си топлина....и си мисля, че ако го направя, би ми се разбило сърцето. Защото колкото и време да отделя, ще си тръгна. Ще се прибера при моите деца, ще ме грабне ежедневието, пълно с моите проблеми. Няма да мога да ходя често...и ще знам, че тези деца са там - без майка и баща. Всеки път, когато прегърна сина си или дъщеря си, ще си спомням техните лица...Едва ли "дефектите" им ще предизвикат в мен друго, освен сълзи от състрадание. Аз не съм се родила такава, но по някаква случайност на съдбата е можело и да се родя....както и всяка от пишещите тук, както и всяко от нашите деца.
Питам ви, ако се поставите само за малко на мястото на тези дечица, бихте ли разбрали и оправдали думи като "хуманоид" или "експеримент" за себе си, каквото и да е искал да внуши с тях? Не мога да приема този стил и изрази, пък може и в мен да е грешката. Rolling Eyes
Боже,ЛИБ,предварила си ме с поста си,браво   bouquetТоЧно това е и моята лиЧна позиция Peace

# 108
  • София
  • Мнения: 17 592
Аз го почувствах по съвсем различен от вас начин. Според мен авторът го е заболяло за това, че те са най-излишните малки цветя - че са непожелани, че не можеш да оправиш това счупено нещо, че каквото и да направиш за да имат прекрасни условия на живот, няма да им дадеш това, което е нужно, за да могат да са пълноценни в смисъла, в който ние го разбираме.
Звучи ми като човек, който е искрено потресен и реагира точно като всеки, който не е имал дотогава досег с такива деца. Честно казано, предпочитам тази статия пред сълзливи и трагични репортажи - звучи много човешки и нормално и не вменява нито вина, нито непременно подтик за някакво действие. В този смисъл е просто рефлексия на видяното и изживяното, много лично усещане - без да се опитва да му придава общочовешко значение и да внушава как точно трябва да се отнасяме към проблема.
Че не е сериозна журналистика (която винаги цели някакъв поучителен ефект върху аудиторията), не е - обаче е честна журналистика.

Хм, надявам се, че това не е предвещаване на скорошния Свършек на Света - понеже като никога съм напълно съгласна с hedra.

И ако на някого хрумне да обвини МЕН в недобро отношение към хората с увреждания, може да се чувства поканен за ... хм, по... - "близко" уреждане на спора - 1:1.

# 109
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Хм, надявам се, че това не е предвещаване на скорошния Свършек на Света - понеже като никога съм напълно съгласна с hedra.
А, натам върви Laughing Наскоро в някаква тема пак за нещо имахме единодушие и аз бях не по-малко изненадана от теб Mr. Green
Сори за офф-а, ама малко разведряване не е излишно 
 bouquet за всички и за всички различни позиции Hug

# 110
  • Мнения: 9 814
........................
Мнението ти е спокойно и обективно, доколкото разбирам си журналист. Като такъв искам да те попитам, какво значение имат за вашата професия понятията журналистически морал и отговорност. Предполагам ще се съгласиш с мен, че словото е много силно оръжие и поради тази причина всеки журналист, ако не морал, трябва да има поне чувство за отговорност. Без това, не говорим за свобода, а за слободия на словото.
Благодаря ти и за съвета към кой могат да се обърнат засегнатите.


За мен понятията журналистически морал и отговорност значат много.
Но, има твърде много мой колеги, които за съжаление са готови с цената на всичко да успеят и да изпъкнат.
Не говоря само за конкретния случай, а по принцип.
За мое съжаление тази професия прави хората, занимаващите се с нея твърде цинични.
За мен е важното човек да има автоцензура. Да знае къде да постави границата между истинската журналистика и позьорщината.
Защото успехът и това да те забележат не трябва да става на всяка цена.

# 111
  • Мнения: 2 563
Основно аз се занимавам с блога за Могилино. Чак днес успях да прочета задълбочено статията и да изложа кое в нея е наистина обидно. Кликнете в подписа ми, ако желаете.

Авторът първо не е чел достатъчно, за да говори по темата, следователно е натворил глупости. Второ, сравненията с Пришълеца са най-малко неуместни. Пришълецът е някакво гнусно чудовище, което убива хора. Трето, от материала му излиза, че мястото е "райска градина", защото има перални и "плосък телевизор".  #Crazy Четвърто, цялото заключение на статията му е, че тези деца нямат и не могат да имат място на този свят. Което е, меко казано, скандално.

И оправданията му по време на пресконференцията - ако не бил писал за пришълеца, никой нямало да го прочете.  ooooh!

# 112
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 749
Самата статия ме разстрои до сълзи. Въпреки, че моите деца са се родили здрави, въпреки че дори нямам познати с такива деца. Искам да отида в такъв дом и да ги прегръщам тези дечица, да им дам цялата си топлина....и си мисля, че ако го направя, би ми се разбило сърцето. Защото колкото и време да отделя, ще си тръгна. Ще се прибера при моите деца, ще ме грабне ежедневието, пълно с моите проблеми. Няма да мога да ходя често...и ще знам, че тези деца са там - без майка и баща. Всеки път, когато прегърна сина си или дъщеря си, ще си спомням техните лица...Едва ли "дефектите" им ще предизвикат в мен друго, освен сълзи от състрадание. Аз не съм се родила такава, но по някаква случайност на съдбата е можело и да се родя....както и всяка от пишещите тук, както и всяко от нашите деца.
Питам ви, ако се поставите само за малко на мястото на тези дечица, бихте ли разбрали и оправдали думи като "хуманоид" или "експеримент" за себе си, каквото и да е искал да внуши с тях? Не мога да приема този стил и изрази, пък може и в мен да е грешката. Rolling Eyes
Боже,ЛИБ,предварила си ме с поста си,браво   bouquetТоЧно това е и моята лиЧна позиция Peace
Така е.И на мен ми стана много болно за тези дечица.

# 113
  • Мнения: 9 814
Lib след всяко посещение в подобна институция лично аз се чувствам празна.
Повече пъти съм ходила в домове за сираци, не за болни дечица.
Думите на едно 5-годишно момиченце ме преследват и до днес: "Мамо, ти дойде".
Последвано от едно вкопчване в крака ми и много сълзи, когато трябваше да си тръгна.
Тези деца се бият /буквално/ за това кое по напред ще помилваш и  вдигнеш на ръце.
Тези деца искат просто ВНИМАНИЕ, ЛЮБОВ и НЕЖНОСТ. Нищо друго.
При едно мое посещение в дом за деца с увреждания някои от дечицата протягаха ръчички към мен, а думите на директорката бяха:"Всеки има нужда от малко нежност в тоя скапан живот".

Това е!
Тези деца не се нуждаят от метафори и "журналисти", които да говорят за тях като неодушевени предмети!

# 114
  • Мнения: 3 835
Абсолютно си права Франческа! Разликата е само, че аз не се чувствам празна след посещенията си там, точно обратното, никога не съм се чувствала по-богата, наистина. Не знам какво точно успявам да им дам аз, правя го винаги от сърце и без да мисля предварително, но те са много, а времето винаги малко. Малко топлина, малко нежност, малко индивидуално внимание, опитваме се да подпомогнем и с по нещо в обучението им. Но както и да е, всъщност исках да кажа, че това, което те ми дават, надминава стотици пъти, това което аз им давам. Не искам да изпадам в лирически отклонения и да ставам сантиментална, но това е самата истина, те са богатство, техните усмивки, очи, радост, щуротии, старание, прегръдки......бели. Децата с увреждане не се различават душевно, стремят се и правят същото, просто средствата им за изразяване са по-различни. Трябва да се пренастроиш малко, за да ги разбереш, но това са дребни детайли, важното, същественото е същото. Аз не се чувствам празна и тъжна, точно обратното, толкова богата никога не съм била.

Предишният ти пост, ако се прочете внимателно, изчерпва темата по същество, благодаря ти.

# 115
  • София
  • Мнения: 12 554
........................
Мнението ти е спокойно и обективно, доколкото разбирам си журналист. Като такъв искам да те попитам, какво значение имат за вашата професия понятията журналистически морал и отговорност. Предполагам ще се съгласиш с мен, че словото е много силно оръжие и поради тази причина всеки журналист, ако не морал, трябва да има поне чувство за отговорност. Без това, не говорим за свобода, а за слободия на словото.
Благодаря ти и за съвета към кой могат да се обърнат засегнатите.


За мен понятията журналистически морал и отговорност значат много.
Но, има твърде много мой колеги, които за съжаление са готови с цената на всичко да успеят и да изпъкнат.
Не говоря само за конкретния случай, а по принцип.
За мое съжаление тази професия прави хората, занимаващите се с нея твърде цинични.
За мен е важното човек да има автоцензура. Да знае къде да постави границата между истинската журналистика и позьорщината.
Защото успехът и това да те забележат не трябва да става на всяка цена.


Наде, проблемът, както знаеш е, че всичко това за което говориш е въпрос на възпитание през първите седем години. Журналистиката не е просто професия, тя е съдба и начин на живот. Тя не е начин да си изкараш хляба, нито задоволяване на "естественото" желание да помахаш на майка си от екрана.
Журналистиката е начин да изразиш себе си.  Когато си кух и умственият ти багаж не съответства на представата ти за себе си - тогава се получават и такива недоразумения в професията. Но такива хора има навсякъде. Всъщност цялото ни общество е такова. Не е дорасло и не е възпитавано да приема различното като нормално и естествено. Тези деца са крити 40 години в затънтени села в Родопите и Северна България и никой не е говорил за тях. Те са били срам, позор и петно за нормалното социалистическо общество. Хората се страхуват от такива деца, защото са невежи. Защото тези деца са различни, а различното и непознатото винаги плаши. Ами хора, като знаете всичко това нима очаквате неща, които са втълпявани и набивани в главите 45 години да бъдат променени само за 18? Не става. Та ние и след 120 години след Освобождението не можем да изкореним от себе си чувството на омраза към мюсюлманското население в България.

# 116
  • Мнения: 158
А дали някой има информация дали въпросната статия и авторът й вече се обсъждат и по други медии, като телевизия, радио и т.н.? Или за сега е просто по Интернет форумите и разни сайтове?

Понеже имам съмнение, че ако наистина все повече гласност се дава на скандалната статия, то може би именно това е била целта й. Дори мисля, че може тя да е поръчков материал. По някакъв начин да се обидят публично увредените хора. Някак си ясно да бъдат обявени за друга категория хора. Някак си в статията грам призив за толерантност и съчувствие не виждам...

Просто предположение ... Thinking

# 117
  • София
  • Мнения: 17 592
Хм, надявам се, че това не е предвещаване на скорошния Свършек на Света - понеже като никога съм напълно съгласна с hedra.
А, натам върви Laughing Наскоро в някаква тема пак за нещо имахме единодушие и аз бях не по-малко изненадана от теб Mr. Green
Сори за офф-а, ама малко разведряване не е излишно 
 bouquet за всички и за всички различни позиции Hug

Ами давай да се подготвяме - то не стига, че сме на едно мнение, ами май и никой друг не го споделя (за конкретната тема говоря) не чувства по същия начин нещата - това си е направо страшничко и плашещо...  Laughing

# 118
  • Мнения: 3 835
Тази тема започва да ме плаши повече, отколкото писаниците на някой си, минаващ за "здрав и нормален". Той определено не е сам.

# 119
  • Мнения: 5 940
Обществото ни има крещяща нужда от нормално изговаряне на проблемите на децата с увреждания. На истинските им драми-техните , на родителите им, на хората, които се грижат за тях в социалните институции. Докато не се посочат адекватно липсите, те няма да се запълнят. Няма нужда от разговор между привидно дашни и между жестоко обидени. Такъв разговор освен да остане в собствената си патетика, не виждам до какво друго ще доведе. След подобни разговори обидените отиват в собствената си групичка и се скриват-някои за дълго и завинаги, други до следващите ги предизвикали.
Чисто човешката съпричастност никога не е изгубена, лесно се извиква. С няколко красиви думи, с трогателни кадри, с честен разказ. Какво от това, обаче?
Родителите на такива деца трябва ясно и последователно да бъдат там, където след многократно крещене може и да ги чуят. И не само веднъж, и не само единици. Защото съм присъствала на парламентарни комиси, дето само един Минчо Коралски говори, а той пък няма как да изговори всичко, защото е и от другата страна по стечение на обстоятелствата.

# 120
  • Мнения: 2 479
Lib след всяко посещение в подобна институция лично аз се чувствам празна.
.........
Тези деца искат просто ВНИМАНИЕ, ЛЮБОВ и НЕЖНОСТ. Нищо друго.
.........
Предполагам, че усещаме нещата по сходен начин.
А в крайна сметка това са просто деца. Външно може и да изглеждат по - различни от нас, но вътре в душите си са същите. Те дори са много по - добри от повечето от нас, тези малки, изстрадали душички, а са много - по ощетени във всяко отношение.
Трябва да се направи нещо, и то не едно, а много неща, за да може всички дечица да живеят в семейна среда и да получават ежедневно обич и топлина, независимо дали са болни или здрави, сираци или не. Гледала съм по филмите как в други държави на родители с деца, които изискват постоянни медицински грижи осигуряват жилища на мястото, където трябва да живее детето им. Трябва да стане и тук, защото не знам как тези хора, от които зависи съдбата на тези малки душички спят спокойно...просто не мога да си представя...

Общи условия

Активация на акаунт