При влизане в нов апартамент?

  • 42 697
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 114
Здравейте мамите извинявам се ако има друга такава подобна тема  Embarassed
Днес в 17,00h  ще ми връчат ключа от новия ми апартамент. Толкова съм щастлива и бих искала да направа нещо , но не знам какво. Ако някой знае какво се прави като традиция и изобщо има ли такава нека сподели  Hug Благодаря ви предварително

# 1
  • София
  • Мнения: 1 341

Радвам се много  за теб Мери!
ЧЕСТИТО Hug
Да бъдете щастливи там!


Аз знам,че се хвърлят монети ,
за да се оглася апартамента от звънки детски гласчета -
така както звънят  монетите.
Това го казваш когато хвърляш монетите на пода!

# 2
  • Мнения: 114
Благодаря ти миличка
Аз трябва да ги метна нали.
леле толкова съм щастлива че направо ще се побъркам Grinning Grinning Grinning
най накрая мечтата ми  е осъществена
БЛАГОДАРЯ ТИ Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 1 341



Знам колко си щастлива!!!
Ти или съпругът ти ги хвърлете и си пожелайте.....

# 4
  • Мнения: 2 556
Честито!  Simple Smile

Благородно ти завиждам за вълнението. И аз си мислех, че е хубаво да имаш апартамент, а откакто имам, нищо не ми трепва, ама грам. Да не говорим пък за ритуали да мисля около него... ама аз никога не съм си и мечтала много за апартаменти, сигурно затова съм толкова безчувствена на имотните теми.

# 5
  • София
  • Мнения: 456
На мен скоро ми казаха, че при първото влизане - като ти дадат ключа, трябва да занесеш там метла, хляб и вода.
За да ви е винаги чисто, и да не оставате гладни и жадни Simple Smile

Имам чувството, че имаше и 4то нещо, но сега не си спомням какво беше:(

Успех в новото жилище   bouquet

# 6
  • Мнения: 1 195
Честито!   bouquet
Копирам от една друга тема Peace


Български традиции
Влизането в новия дом също е съпроводено с обреди и обичаи, които узаконяват новата къща и регулират взаимоотношенията между семейството, рода и съселяните.

За да има благоденствие и щастие в къщата, настаняването в нея трябва да стане на хубав, “лек ден”, обикновено понеделник или сряда, или “когато месечината се пълни”.

По традиция първият, който прекрачва прага, обикновено е най-възрастният от семейството (баба, дядо, прабаба, прадядо), но може да бъде и бременна жена или млади хора и добронамерени приятели. Основно изискване е те да са от “пълна къща”- в която хората са живи и здрави. Да хвърлят дребни стотинки  и парички из къщата, за да се "въдят" парите в семейството на новодомците.

Съществен момент при влизането в новото жилище е запалването на огъня. На него се отдава много голямо значение поради важната роля, която има огнището като функционален и символичен център на семейния живот в дома. Според народното вярване, като се запали първият огън, къщата получава своя стопанин - невидим дух. В различните български краища огнището запалват свекърът и свекървата, майсторът, който е строил къщата, стопанката на дома, а някъде - младата булка.

Обичаите и обредите при влизането в новата къща отразяват превръщането на сградата в жилище. Със запалването на огнището, внасянето на хляб, вода, сол, икона и най-необходимите предмети от покъщнината се слага началото на “усвояването” на дома. За дълъг и щастлив живот на обитателите му отново се коли курбан - задължително от мъжко животно, и се прави освещаване - водосвет или маслосвет. По-заможните стопани колят теле, овен или агне, а сиромасите - пиле. Обикновено курбана коли стопанинът и това става над огнището, до източната стена на къщата, на прага й или под плодно дръвче в двора. После на богата трапеза се канят роднини и съседи, които носят дарове за новия дом – котли, сахани, тави, черги и хранителни продукти - брашно, фасул. За този важен момент се избира голям празник като св. Богородица, Димитровден. Традиционните български обичаи и обреди около построяването и настаняването в нов дом се правят с надежда и пожелание за благоденствие, дълъг и щастлив живот. И до днес те се изпълняват в селата.

# 7
  • Мнения: 114
Благодаря ви мили дами.
Снощи си взех ключовете, Simple Smile дадох монетки на дъщеря ми която е на 5 години и заедно ги метнахме. С нас беше и майка ми и една моя приятелка. Аз бях в еуфория ,бях на десетото небе. По разчистихме малко . Днес същото ме чака чистене ... Hug да ви кажа честно от доста време не съм била така щастлива. благодаря ви за отговорите
Пожелавам Ви хубав ден от мен

# 8
  • Мнения: 250
Мери Би, честито! Пожелавам ти комфорт и щастие в новия дом! Искрено ти завиждам, защото и аз чакам с нетърпение до 1 месец да вляза в нова къща! Ако искаш погледни тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=304292.msg7782174#msg7782174

# 9
  • Мнения: 8 999
Честито и от мен!
Аз лично, като взех ключовете, влязох вътре и нададох дивашки викове на щастие, съпроводени с буен танц на радостта. Рипах в продъжение на поне 10 минути /все още нямаше никакви мебели и пространство за салта имаше бол/, докато осъзная, че в кооперацията има и други хора и не е ясно как възприемат моя необуздан примитивен възторг.

# 10
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Направо ме просълзи с описанието какво си направила като си влязла в новия апартамент HugМного вълнуващо Hug
Желая ти много ,много щастие да преживееш в него със семейството  си:bouquet:
И аз очаквам с нетърпение влизане в нов дам,но дай боже след 1-2 години ще стане и това Laughing

# 11
  • Мнения: 1 006
Понеже и на нас ни предстои ми е интересно да споделите дали сте правили освет със свещеник и прочее и  какво точно се прави....

п.с. имаше една тема преди време, но май доста назад е отишла Thinking

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 647
аз пък съм чувала, че когато влизаш в нов дом (необзаведен обаче), се пуска една котка вътре и на местото, на което котката легне, трябва да се сложи леглото. Предполага се, че там е най-енергийното място в дома и там най-добре ще се отпочива.

Иначе за обзаведен дом се прави освет и се внася икона, а после се пали камината.

Честито и само хубави моменти да вижда апартаментчето   bouquet

# 13
  • Мнения: 1 006
 Пак аз - вече по всичко личи, че ще влезем в апартамента наполовина готови, т.е. в кухнята намя да има нищо, цял месец ще се храним на ресторант Mr. Green, половината неща ще са по кашони......

та в тая обстановка, не виждам как ще викна свещеник, нито пък гости, /както съм присъствала/...и въобще, доколко е важно освета да се състои точно в първия ден, в който ще останем да спим там? ooooh! newsm78

# 14
  • Мнения: 4 970
Спокойно- ние живеем вече почти година в ситуация, подобна на твоята Crazy.Е- кухня вече имам, но и кашони са останали Joy Та- с 2 думи има още за довършване.Много ни се искаше и ние "като хората" да влезем само по пантофи и всичко да е ок, ама - не стана.Не смятам че  има някаква негативна енергия или нещо от сотра като сме влезли без освещаване, но се надявам скоро да направим истинско освещаване- ей така- за здраве Peace
Не се притеснявай- направете го така че да ви е един хубав празник и спомен  самото събитие, а дали е в пърия ден- не е толкова важно.

Общи условия

Активация на акаунт