Ще глобяват който няма столче в колата си

  • 6 545
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 238
От вестник Стандарт:

 20 лв. глоба за дете без стол в колата
20 лева глоба ще плаща всеки родител, който вози детето си без обезопасително столче в колата, съобщиха от КАТ вчера. Вече повече от 10 родители са наказани, защото децата им пътуват в скута на майка си на предната седалка. Точно по този начин преди дни загина и бебе, което не бе сложено в столче, докато пътува в колата с родителите си. Патрулите на КАТ ще започнат масови проверки за детски столчета от днес. Пътните полицаи ще проверяват дали хлапетата са обезопасени, докато пътуват в колите, и дали не се возят на предната седалка. От БЧК пък започват безплатно обучение на децата по първа помощ. Още днес в "Софияленд" хлапетата ще могат да се научат на изкуствено дишане, сърдечен масаж и превързване на рана.
http://www.standartnews.com/archive/2005/07/02/theday/s4483_5.htm

Позволявам си да редактирам линка на новината, защото вече е в архива на вестник Стандарт.

Тинтири-Минтири

Последна редакция: пн, 04 юли 2005, 18:08 от Тинтири-Минтири

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 819
И правилно!

# 2
  • Мнения: 8 505
И аз съм ЗА!

# 3
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Браво.
А слагането на столче вече zадължително ли стана според zакона?

# 4
  • Мнения: 6 323
Не мога да повярвам!!!
Най-сетне!
Браво!
Не 20, поне 100 лева трябва да е глобата, за да се замислят повече. Ама като за начало е добре.

Провокирана от поредното безумие, което видях наскоро - майка, караща доста нова и лъскава кола си возеше 2-3 годишното детенце на предната седалка изправено!!! - преведох и пуснах една статия за сайта. Tintiri-Mintiri я добави в библиотеката на този форум, но ще пусна отново линка и тук.

http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=920

# 5
  • Враца
  • Мнения: 5 201
Дано не е поредното чудо за три дни, нямаме още дете, почти не слизаме от колат аи ми се изправя косата като гледам как дечица почти бебета се возят на предната седалка, или седят в някого или са изправени на задната седалка. Само не разбирам едно- защо? Наистина може да се види скъпо да се дадат 100 лв за столче, но в сравнение с недай си боже голяма беля?

# 6
  • Мнения: 1 172
Чудесно, дано има положителни резултати: повече разумни родители!

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 21 623
Много хубаво наистина , но както с всичко в наш'та държавица да видим ще има ли кой да проверява ! Rolling Eyes
Моите се возят с колани .

# 8
  • София
  • Мнения: 469
Аз съм ЗА. До колкото зная (поне нашето) е до 18кг. Т.е над тези килограми би трябвало да е с колан на задната седалка детето. А някой има ли инфо след каква възраст детето може да се вози на предната седалка.

# 9
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Аз съм ЗА. До колкото зная (поне нашето) е до 18кг. Т.е над тези килограми би трябвало да е с колан на задната седалка детето. А някой има ли инфо след каква възраст детето може да се вози на предната седалка.
ПОгледни линка на Мамма, тя е систематиzирала информацията чудесно. Wink

# 10
  • Мнения: 8 505
На предната седалка-след 10 навършени години.

# 11
  • Мнения: 138
И аз съм ЗА така сие правилно.

# 12
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Абсолютно правилно е и глобата дори е малка!

  Ама кажете какво да правя, като мойта щерка не ще и не ще в столчето  Sad врещи с пълно гърло, като я сложа в него, не спира да плаче изобщо...
  Не мога да я сложа в столчето, освен ако не е заспала.
  Споделете някакъв трик за справяне с проблема!

# 13
  • Мнения: 1 210
  Абсолютно правилно е и глобата дори е малка!

  Ама кажете какво да правя, като мойта щерка не ще и не ще в столчето  Sad врещи с пълно гърло, като я сложа в него, не спира да плаче изобщо...
  Не мога да я сложа в столчето, освен ако не е заспала.
  Споделете някакъв трик за справяне с проблема!

Ако и ти седиш на задната седалка - слагай си и ти колан.
Премести се на предната седалка. Обяснението за всеки си знае мястото.
Гаранция че ако не се поддадеш на "провокацията" всичко ще се нареди след 3-тото возене.

Не и давай да те надвика. Ако трябва с таткото пейте с пълно гърло някоя песничка и така.
Може би това е един от моментите, в който вие трябва да проявите характер.

# 14
  • Мнения: 1 238
  Абсолютно правилно е и глобата дори е малка!

  Ама кажете какво да правя, като мойта щерка не ще и не ще в столчето  Sad врещи с пълно гърло, като я сложа в него, не спира да плаче изобщо...
  Не мога да я сложа в столчето, освен ако не е заспала.
  Споделете някакъв трик за справяне с проблема!

И Оливия от време на време неще да седи в стола и се дърпа яко и пищи и неможеш да я сложиш да седне и двамата с мъжа ми я држим докато сложим колана на столчет. После с 300 зора я затягаме да не може да мърда, даваме бибата Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed и след има няма 5 минути вече и гък не казва. Просто знае, че това е нейното място и това е положението.

# 15
  • Мнения: 1 238
Не мога да повярвам!!!
Най-сетне!
Браво!
Не 20, поне 100 лева трябва да е глобата, за да се замислят повече. Ама като за начало е добре.

Провокирана от поредното безумие, което видях наскоро - майка, караща доста нова и лъскава кола си возеше 2-3 годишното детенце на предната седалка изправено!!! - преведох и пуснах една статия за сайта. Tintiri-Mintiri я добави в библиотеката на този форум, но ще пусна отново линка и тук.

http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=920

И аз мисля, че глобата е прекално малка. Но като за начало е може би добре. За да се види как ще реагира обществото. Но важното е да се държи на това и да го въведат със закон(аз не разбрах от статията дали е въведено???) Пък по-нататък може и да я вдигнат. Тук в Дания си е престъпление да возиш детето си без столче. И още нещо- един познат го глобиха за това, че беше махнал колана си точно на 10 метра от къщата си , тъкмо щял да паркира човека и махнал колана си. И в тоз момент полицая го зърнал и хоп- глобата. Колана се маха чак когато колата е напълно спряла... Shocked Shocked Shocked Shocked

# 16
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Глобата е много малка. Дано да продължат да правят такива проверки.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 686
Ехаааа, крайно време беше!!! Наистина глобата е малка, но все пак съм доволна, че най-накрая нещо ще се прави по въпроса за безопасността на децата! Поздравления!!!

# 18
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  ............  Ама кажете какво да правя, като мойта щерка не ще и не ще в столчето  Sad врещи с пълно гърло, като я сложа в него, не спира да плаче изобщо...

Ако и ти седиш на задната седалка - слагай си и ти колан.
Премести се на предната седалка. Обяснението за всеки си знае мястото.
Гаранция че ако не се поддадеш на "провокацията" всичко ще се нареди след 3-тото возене....................

  Аз след второто такова возене се предадох  Embarassed крясъците бяха неудържими и продължиха повече от час...
  Явно, ще трябва пак да опитаме.
 

# 19
  • Мнения: 1 172
  ............  Ама кажете какво да правя, като мойта щерка не ще и не ще в столчето  Sad врещи с пълно гърло, като я сложа в него, не спира да плаче изобщо...

Ако и ти седиш на задната седалка - слагай си и ти колан.
Премести се на предната седалка. Обяснението за всеки си знае мястото.
Гаранция че ако не се поддадеш на "провокацията" всичко ще се нареди след 3-тото возене....................

  Аз след второто такова возене се предадох  Embarassed крясъците бяха неудържими и продължиха повече от час...
  Явно, ще трябва пак да опитаме.
 
Проверете дали столчето е удобно. Моят син започна по едно време да се инати и да врещи в колата - проблема се оправи като сменихме височината на коланите (нашето столче е с 3 нива за коланите)

# 20
  • sofia
  • Мнения: 1 185
Много добре са го измислили, но глобата е наистина много малка. Скоро пътувах по магистрала "Тракия " и видях в 3-4 коли децата да стоят на предната седалка в скута на майките си. Не стига, че по магистралите се развиват големи скорости, ами са сложили децата без предпазни колани и то на най-опасното място според статистиката- предната седалка до шофьора. Бях много възмутена. Моят син го возя само и единствено в столче и то на задната седалка.

# 21
  • Мнения: 945
Защо си мисля, че само глоба не стига, zа да раzберат хората zащо е необходимо детското столче?

Много хора дори и не подоzират колко е опасно да се воzи детето в майка си или въобще небеzопасено. Мисля си, че ако по телевиzивта вzемат и пуснат примерно 5 crash-test на ADAC хората сами ще се zамислят дали да пътуват беz детска седалка. А така с таzи глоба само ще провокират българския тарикатлък и хората на пук няма да слагат седалки...

# 22
  • София
  • Мнения: 2 686
Да, права си, Гери, но все пак е по-добре, отколкото нищо да не се прави по въпроса, както беше досега.

# 23
# 24
  • София
  • Мнения: 8 280
Глобата не е малка! Трябва да е такава че да е реалистична и да се събира. Акое 100лв. Ще дадат на полицая 10-20 лв и всики ще са доволни. И пак системата ще е прекараан.

Помощ немскоговорящи мами какво е "Mangelhaft"
Взехме столче Remi и го гледам има го в последната таблица ама нещо ме притеснява написаното ... без да знам какво точно е написано там Simple Smile

# 25
  • Мнения: 6 323
sehr gut - много добро
  gut - добро
  befriedigend  - задоволително
  ausreichend - средно, достатъчно
  mangelhaft - недостатъчно, незадоволително

Preis in Euro - цена в евро
Sicherheit - сигурност
Bedienung - обслужване
Komfort - комфорт
Gebrauch - използване, употреба
Testurteil - оценка от теста

# 26
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
Чудесно е това.
Дали обаче ще има ефект  newsm78 То човек ако не се погрижи за безопасността на детето си преди всичко за какво друго да го е грижа newsm78 но знае ли се може пък някой да му пука повече за 20те лева и акта

# 27
  • София
  • Мнения: 8 280
Благодаря Мамма! Simple Smile

# 28
  • София
  • Мнения: 8 280
Може да даваме пример на останалите си познати и гои подсещаме... аз имам един приятел дето го научих като седне да се връзва с колана Simple Smile е поне в мое присъствие ... иначе ще има "а ти защо не се върза?" Simple Smile само дето не гледам лошо на като онзи Сталински лозунг (май беше "а ти записали се в армията?")

# 29
Заради настояването ми за подобна седалка(немска-маркова) и подобни се разведохме.
   Майка й, темерутски заяви, че в такова нещо дете(бебе) не може да седи, впоследствие и ченгетата от 02 РПУ-София решиха, че тя- майката решава как да се вози детето '...Нема проблеме, мое и така, и така.."
 А Ирина Гълева - екс съпругата ми (която настоя в Германия, това да е подаръка й, преди раждането още) ме излъга, че в инструкцията пишело, че е за над 6-месечни деца. Стоя си кошницата 6 месеца и като отворих, за да прочета за връзването й към автоседалка, се изумих: "...from day of bird...", "... du premier jour de l'enfant...".  А уж не е глупава жена - ст.инспектор в ТУ-София , при това в Стопански ф-т. Колежката й - дърта квачки от помашките села на Заара- "..ее, че то- дьетито  ша съ сгвачка бье..."(Уф, това май е друга тема -за Висшето образование и инспекторите му).
   В Агенцията за закрила на детето - отново бабички - "...А то туй за печалба е направено, Цъ.., не е за нас".   
  В агенция Анус или нещо около него " Ее, както си решите, така ще го возите, но можем да Ви препоръчаме адвокати, за да се разведете.."( май Анимус беше).
  Съдията Георги Георгиев (брачна колегия - СРС) "А, какво е това... а за какво служи.... хм".
    Та така за детските седалки и БГ-реалността, ако искате проблеми - вземете си!
Най-малкото, някой униформен рекетьор-уличник ще Ви облекчи портфейла...

# 30
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
=Иво= , ма верно ли зарад' това се разведе?  #Crazy #Crazy #Crazy

# 31
  • Мнения: 593
Добре, и аз съм ЗА пътуването със столче за кола, и когато сме с колата винаги го ползвам. Но в петък ми предстои да пътувам сама с бебето (което е на 4 месеца и половина) около 1 час с автобус. Ще имам нужда от количката, не мога да нося малката в столчето за кола дълго време, защото ми тежи.  А и багажа на бебето... няма как да нося и бебето, и багажа му за 1 ден...  Та искам да ви помоля за съвет - мога ли да тръгна с количката?  Thinking На автогарата ми казаха, че може... но все пак. Не искам с нещо да застраша сигурността на моето ангелче.

# 32
  • София
  • Мнения: 18 679
Крайно време беше!Защо трябва да загине детенце, че да се сетят Cry

# 33
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Аз не разбрах до колко години трябва да се слага дете в стол за кола newsm78

# 34
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 819
Аз не разбрах до колко години трябва да се слага дете в стол за кола newsm78
3г. задължително; по света - до 5-6, желателно 8 - има специално конструирани столове за големи.
За каката - има повдигащи столчета (12-30 лв), които ще я държат на место и ще минава обикновения колан по-лесно, без да й пречи - щом Мая успях да возя в такава седалка, за 4-годишно ще е 100% ок.

# 35
  • Мнения: 843
Ако щете  - се смейте / нека пък:-))), то и аз се смея.
  Откакто познавам съпруга си, скоро ще станат 4 години, ме е ПОМОЛИЛ да се возя на ЗАДНАТА седалка...
 В началото се обидих...   ooooh! // Свързано е с чувството за Номбър уан, т.е.  Жената №1 в живота му/ после осъзнах, че той наистина го прави от предпазливост и любов./ Той е инвалид, но кара прекрасно и внимателно/
 Цитирам го: "Шефовете се возят отзад...,моля.."
Сума ти народ ни гледаше странно, особено в началото, особено колежките... ха - ха - хаааааа.
     И пред ум не ми минава да седна с щерката отпред. Кошчето за кола ни е подарено и ако кумата не си го поиска, ще го подаря веднага / след около 8 месеца/на закъсал човек.
    Една рязка спирачка/удар може да убие мене, -57 - килограмова табуретка...
      Какво ще спаси тази нежна душица...?!
    извинете за офффа -Браво на закона...!!!
  Който няма пари за кошче/ за момента!/.. нека се вози отзад и да придържа здраво вратлето на съкровището си... Сори,  имам приятел травматолог... не ми се говори...
 Да не дава господ!!

# 36
  • Мнения: 843
  и още офф : Всички сме бъдещи и/или настоящи мами и татита.
   Който кара бебе в колата е внимателен... но  ОНЕЗИ / пияни, уморени, болни, недоспали, недоучени , стресирани  /ХОРА, насреща  могат да ни пометат и да съсипят и нашия и техния си живот.
    затова харесвам закона... Предлагам минимум 500лв. глоба., не че ще стане това.

# 37
  • Мнения: 138
А, как се справя държавата с намаляването на другите рискови фактори - карането с превишена скорост и прочие правила за движение по пътищата?Питам, защото не живея в БГ и нямам поглед върху тези неща.

# 38
  • София
  • Мнения: 2 686
А, как се справя държавата с намаляването на другите рискови фактори - карането с превишена скорост и прочие правила за движение по пътищата?Питам, защото не живея в БГ и нямам поглед върху тези неща.

Ами никак не се справя. Един малък ад е по улиците.

# 39
  • Мнения: 145
Момичета, това за столчето е хубаво, но нашата кола няма колани на задната седалка! Какво правим тогава?
Иначе за глобите за седенето отпред на дечица и аз съм съгласна!

# 40
  • София
  • Мнения: 2 686
Момичета, това за столчето е хубаво, но нашата кола няма колани на задната седалка! Какво правим тогава?
Иначе за глобите за седенето отпред на дечица и аз съм съгласна!

Ето тук има информация как се поставят колани на задната седалка: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=26968.0
Стига човек да има желание, няма нищо невъзможно!

# 41
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 819
Момичета, това за столчето е хубаво, но нашата кола няма колани на задната седалка! Какво правим тогава?
Иначе за глобите за седенето отпред на дечица и аз съм съгласна!
Веднага отговарям: колани за багаж. Столчето се връзва за облегалката с тях. Много яки, няма  мърдане. Инфото ми е от първа ръка Simple Smile и ние нямаме колани отзад.

Общи условия

Активация на акаунт