nyakoy ot vas rajdal li e v Germania

  • 5 444
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 880
но Щом съпругът не е осигурен, не zнам колко е zаконно тук  Thinking
Да, законно НЕосигурен няма Wink но все пак може да е с българска застраховка или от някоя друга държава, така че малко повече инфо няма да е зле Peace

# 31
  • Мнения: 489
но Щом съпругът не е осигурен, не zнам колко е zаконно тук  Thinking
Да, законно НЕосигурен няма Wink но все пак може да е с българска застраховка или от някоя друга държава, така че малко повече инфо няма да е зле Peace

Има - ако е Freiberufler не е длъжен да се осигурява, длъжен е да плаща данъци обаче. Може той да започне да си плаща доброволна държавна и да я включи и нея. После и детето ще бъде застраховано към баща си!  Peace Ама да сметне едни  350 евро месечно поне ( около 15% от месечната заплата). 
Аз не бих рискувала с БГ-застрахователна карта!
И на двете случаите ви са объркани и не обяснявате точно за какво става въпрос! Малко звучи като " бременна съм и искам да родя в Г-я и да взимам пари". Не казвате дори какво работят мъжете ви и на какво основание са тук и няма как да ви дадем адекватен съвет!

NURITO, щом все още се водиш регистрирана тук, а и мъжът ти работи тук, най-вероятно ще можеш да вземеш минималното майчинство от 300 евро и детски 164 като родиш, но не съм сигурна. Задължително трябва да си здравноосигурена за следенето на бременността и раждането (или да сметнеш 5 бона за това и после и детето ти да не е осигурено)! Вариант съм написала по-горе.
А мъжете ви като са тук не могат ли да се поинтересуват и да направят каквото трябва?!


 

Последна редакция: вт, 04 ное 2008, 00:06 от Mисис T.

# 32
  • Мнения: 106
една мама роди при нас(Австрия) и мисля че раждането и се пое от здравната българска  каса,но не и прегледите по време на бременността. Защо не се обадите в здравната българска каса , а питате по форумите  newsm78

# 33
  • далечно
  • Мнения: 1 029
раждането и се пое от здравната българска  каса

ако е било по спешност - естесвено. Иначе - няма такава песен. Иначе всяка втора бременна ще ходи да ражда в чужбина

# 34
  • Мнения: 106
не е ли всяко раждане спешно? Или за спешно се води само като си с разкритие? Факт е, че не е платила нито лев ,нито цент  Mr. Green

# 35
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Принципно просовутите ЕС здравни карти от НЗОК покриват спешна медицинска помощ. Без да съм веща в дефинициите ползввани от НЗОК, според мен не е всяко раждане за спешен случай. не мога да си обясня как е минала твоята позната между капките  Rolling Eyes

Не е коректно да се очаква, че отупаната НЗОК ще плаща за раждане десетки пъти повече щото на някой разбираш ли му е хрумнало, че в БГ е гадна болничната помощ (което предполагам е случая) и айде, народе, на чужбината. Не мисля, че е добър съвет на базата на един случай да се правят изводи, че бг здравно осигуряване покрива раждане в чужбина  Thinking Ама ако има смелчаци без читави осигуровки, където са (в общия случай нелегални, или пропускам нещо?) - да пробват. Самонаетите да си плащат държ. застраховка и данъци и воала.

Приблизителните цени на бременно-родилните услуги ги пише горе за справка (раждане в Германия, 2006). Безплатен обяд няма (или...пресяда)  Peace

Последна редакция: вт, 04 ное 2008, 15:51 от Loreley

# 36
  • Мнения: 106
Аз и затова казвам да питат здравната каса.
Само едно нещо малко вече не е така , туристите могат до 3 месеца легално да пребивават  в ЕУ, то и затова са тези здравни карти.И студентите могат да са само с бг здравна карта. А и България никой не е я пита колко пари има за здравеопазване и дали може да поема такива разходи , има си правила в ЕU,  харесва ли ни или не. Нали това е смисълът  на ЕУ - всеки да си живее , където му харесва - иначе за какво ни е     Mr. Green

# 37
  • далечно
  • Мнения: 1 029
на добър час  с бг здравни карти за специализирани прегледи Wink Добре е е този фгорум, та да нау4а, 4е някой лекар извън бърза помощ им се е вързал

туристите и временно пребиваващите И неработещи са осигурени само срещу злополука/спешен случай (за работещите и трайно пребиваващи песента е друга). В това е смисълът на здравните карти. По-ясно не мога да го кажа Rolling Eyes затова пример: ако отидеш на урологи4ен преглед 6ото не6о те боли, доки едва ли ще се впе4атли от твоята карта и 6е си за4ака 90-те евро такса (или там колкото е при вас) от НЗОК  Stop

ама естесвено, че студентите никой не ги гони за здравна застраховка - ама повечето от тях не са бременни  Peace  Ама какво общо има това с питането на бременни неосигурени или самоосигуряващи се в Германия  newsm78?

# 38
  • Мнения: 106
Ама ако има смелчаци без читави осигуровки, където са (в общия случай нелегални, или пропускам нещо?) - да пробват. Самонаетите да си плащат държ. застраховка и данъци и воала.
казвам само , че не всички със здравна карта трябва да са задължително нелегални.
Доколкото знам има неотложна и спешна помощ. Спешната се поема от здравната каса. Раждането нали е спешна помощ?

# 39
  • далечно
  • Мнения: 1 029
не мисля, че раждането е спешна помощ, но не знам със сигурност. По дефиниция спешната помощ визира неочаквани здравословни проблеми. Не е логично една жена бременна в 9-тия месец 'неочаквано' да вземе да ражда, или  newsm78. Друг е въпросът, че едва ли ще я оставят на улицата където и да било. Но от белите държави със сигурност ще и дойде после фактурката за плащане - и дали НЗОК ще се навие да я плати не съм сигурна newsm78 но кой знае - в държавите с читави социални системи може да имат някаква родилна помощ за бедни - не дай Боже никому дотам да опира.

Виж, друг е въпросът ако има човек някаква проблем свързан или не с бременността по време на престой в чужбина. Просто разсъждения - не-ползвател съм на въпросната институция  НЗОК Crazy, но съм чувала  какви са условията на унгарския и еквивалент, на когото в някакъв момент бях 'клиент'.

казвам само , че не всички със здравна карта трябва да са задължително нелегални.


май ми се струва, че бременни, които биха се опитали да минат с нея, вероятно са нелегални или поне недобросъвестно плащащи си осигуровки (щот' нали и като самонает се предполага, че се самоусигоряваш в държавата, където си временно или трайно пребиваващ, а не разчиташ на бг осигуровка от няколко лв. месечно).



Последна редакция: вт, 04 ное 2008, 21:00 от Loreley

# 40
  • Мнения: 106
Европейската здравна карта дава право на безплатна спешна и неотложна помощ.
• За лечение на територията на ЕС по време на краткосрочното си пребиваване българинът няма да плати нито цент, ако:
• налага се спешно раждане или да бъде направен аборт и др.
 
http://blsbg.com/?cat=29&id=735

# 41
  • Мнения: 489
Европейската здравна карта дава право на безплатна спешна и неотложна помощ.
• За лечение на територията на ЕС по време на краткосрочното си пребиваване българинът няма да плати нито цент, ако:
• налага се спешно раждане или да бъде направен аборт и др.
 
http://blsbg.com/?cat=29&id=735


Ето в това е разковничето.  Loreley , вече е обяснила. Спешно раждане е, ако, не дай си Боже, си на екскурзия  в чужбина в 7-мия месец, например,  и започне раждането или има някави други усложнения. За следене на бременността и раждане в чужбина не важат картите! Това, че твоята приятелка е минала между капките, не значи, че е общовалидно!  Постоянно пребиваващите  в чужбина са длъжни да се осигурават в съответната страна!
Правете каквото искате, в крайна сметка, само не се оплаквайте като ви дойде някоя сметка или като се окаже, че няма да получите нищо от държавата, в която сте родили.
Извинявам се за грубия тон, ама вече.....  Tired

# 42
  • Мнения: 106
Както и да е ,успокойте се ,мир  Hug
Това ми попадна и го постнах.  Laughing

# 43
Predvaritelno se izviniavam ,che ne pisha na kiriliza.stana mi interesno temata na koia to pishete.I az jiveia tuk i sam bremenna.Pisha samo po povod samo na poslednoto izkazvane za tazi vaprosna Evropeiska zdravna karta.Predi godina i poveche i az biah s takava karta i Vi kazvam ,che naistina e samo za speshni sluchai.I Bulgaria plashta vsichko.Az lichno sam operirana tuk v De i sam si platila samo po 10? na den v bolnicata koeto plashtat i ostanalite pacienti .Operaciata mi beshe okolo 3000? i vsichko plati BG.
Pak kazvam samo speshno (operacia,lineika,shchupvania i t.n.),i BG go plashta po DE ceni,tova sa gluposti che plashtat kolkoto bi struvalo v BG
Pak se izviniavam che vi pisah na latinaca bowuu Peace

Общи условия

Активация на акаунт