знае ли някой как става?

  • 2 230
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 473
здравейте мили мами. моля някой да сподели как организирахте тръгването на детска ясла или градина на вашето дете с вашето на работа или по-точно питам дали е имало майки които са пуснали децата си например на частна ясла или градина преди да им изтекат 2-те години и да не са уведомили работодателя за това. Имате ли идея как процедират детските ясли или градини - обявяват ли в НОИ кои деца са записани. Идеята ми е дли мога да си пусна детето 2 месеца преди да изтекат 2-те години на ясла и да не уведомявам работодателя, т.е детето ми да свиква с яслат, а аз да съм с нея и след това безболезнено да си тръгна на работа, а то да си продължи без рев, но разбира се искам да не си загубя 220 лв. Как става, ако някой знае да сподели? Мерси предварително.

# 1
  • Мнения: 2 732
Мисля че два месеца не са проблем .Имай предвид ,че първата една или две седмици детето е до обяд и ти трябва да си свободна

# 2
  • София
  • Мнения: 2 708
Ако направят проверка (каквито се правят не знам на какъв принцип) ще те накарат да върнеш парите на държавата за двата месеца. Можеш просто да помолиш в щом е частната градината (в държавните не става) да не се води счетоводно или както е там, може и да се съгласят

Последна редакция: чт, 18 сеп 2008, 16:09 от куки

# 3
  • Мнения: 565
Вчера прочетох  тази много полезна информация от Вече Петя
 след дълго ровене из форума и консултация с позната, която работи в тази сфера, разбрах следното: при постъпване на детето на ясла, майката е длъжна в 7-дневен срок да уведоми работодателя. Прекратява се отпуска по майчинство, а майката трябва от същия ден да се върне на работа, или да ползва друг вид отпуск - платен, неплатен или по болест. За оставащото време до навършване на детето на 2 години, майката получава към заплатата си и 50% от майчинството, т.е. 110 лв.  Peace  Аз, лично, не бих шикалкавила, защото всеки месец яслите изпращат информация до НОИ с ЕГН на децата, които посещават съответното заведение. Ако при съответна проверка се установи, че майката е получавала неправомерно майчинство, то тя дължи парите + лихви, освен това подлежи и на глоба за невярна информация (поради това, че при попълване на декларация, е заявила, че ще уведоми при настъпване на промяна). Давността на тази санкция е 5 години, т.е. може да ви хванат и след година, 2 и т.н.

Ако детето ти е в частна ДГ би могла да опиташ, иначе не си струва при положение, че можеш да ползваш някакъв отпуск през това време.

# 4
  • Мнения: 473
мерси на всички, малко се съмнявай системата да действа  и всяка детска да праща инфо до НОИ.

# 5
  • Мнения: 1 820
Записвам се и аз.САмо дето аз ще си търся нова работа и не съм наясно как точно да го направя.Първо детето да тръгне на ясла,докато се адаптира аз да съм си в къщи и после да си търся работа.Но незнам дали няма да ми спрат майчинството през това време  Thinking

# 6
  • Мнения: 336
Аз се бях интересувала предимно от частните ясли. Специялно питах за този случай и всички които посетих ми казаха, че в държавните ясли задължително се подава уведомление (или там забравих вече какво точно) , че детето вече ходи на градина/ясла и майката вече няма право на майчинство. Но частните не се отчитат пред държавата поименно, така че може да си получаваш майчинството, ако сте в частна ясла. Не гарантирам за всички ЧЯ, но... Можеш да попиташ на място, ако си харесала някоя ясла - за по-сигурно.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 097
малко се съмнявай системата да действа  и всяка детска да праща инфо до НОИ.

Не се съмнявай.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 187
Искам да попитам, при положение че яслите уведомяват НОИ че детето е тръгнало на ясла, трябва ли аз да подам някаква декларация до НОИ или те автоматично ми спират майчинството?

# 9
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Искам да попитам, при положение че яслите уведомяват НОИ че детето е тръгнало на ясла, трябва ли аз да подам някаква декларация до НОИ или те автоматично ми спират майчинството?
ти на работа ли си или не?
ако си на работа, както горе са писали - до 7 дни се връщаш на бачкане и то работата ще уведомят НОИ - щото ще има документи да уреждате
виж не знам ако не се водиш някъде на работа какво трабва да направиш

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 187
Ми аз се водя на работа, но  напускам, в смисъл казах да ми прекратят договора от деня в който детето е тръгнало на ясла (тя тръгна на ясла вчера, а във вторник ще ходя да ми оформят документите за напускане)

# 11
  • Мнения: 226
Първо си използвай годишния отпуска, който ти се полага, ако не си го ползвала или работодателят ще ти го изплати. Мога да те посъветвам само след като си вземеш всички документи от работодателя да се регистрираш в Бюрото по труда и да подадеш в НОИ заявление за получаване на обезщетение за безработица. А ако започнеш отново работа може да се посъветваш и в Бюрото по труда и в Социални грижи какво да направиш, за да ползваш Програма "В подкрепа на майчинството" - т.е. да си избереш детегледачка до навършване на детето на 3 годинки. Детегледачката може и да твоя роднина, съседка, но трябва да е безработна. Предполагам следващата година ще имат право да се включват и пенсионери, но засега не е разрешено.

# 12
  • Добрич
  • Мнения: 5 447
vilian, в кой точно закон го прочете това нещо? Можеш ли да дадеш линк или поне да запишеш закона или наредбата? Когато преди повече от две години аз се интересувах от този проблем ми обясниха, че се прекъсва майчинството само на тези майки, които са безработни и получават пари не за отпуск по майчинство, а един вид майчинството им е нещо като помощ . А тези, които са в отпуск по майчинство от местоработата си нямат проблеми със започването на работа.

# 13
  • София
  • Мнения: 8 275
vilian, в кой точно закон го прочете това нещо? Можеш ли да дадеш линк или поне да запишеш закона или наредбата? Когато преди повече от две години аз се интересувах от този проблем ми обясниха, че се прекъсва майчинството само на тези майки, които са безработни и получават пари не за отпуск по майчинство, а един вид майчинството им е нещо като помощ . А тези, които са в отпуск по майчинство от местоработата си нямат проблеми със започването на работа.

Ето ти 2 мнения:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=327373.msg8498611#msg8498611
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=327373.msg8498766#msg8498766

# 14
  • Добрич
  • Мнения: 5 447
 Desem, благодаря за линковете. Когато съм се интересувала от този въпрос за чл. 54. явно е било в сила 

(3) (Доп. - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) Обезщетението по ал. 1 и 2 не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".

След две години са премахнали "на пълна държавна издръжка" и нещата са се променили.

Общи условия

Активация на акаунт