Защо сключихте църковен брак

  • 7 647
  • 104
  •   1
Отговори

Анкета

Защо сключихте църковен брак след като той не е задължителен?

Опции:

  • Мнения: 212
Защо сключихте освен граждански и църковен брак след като църковния брак не е задължителен. А може би някои от вас са сключили само църковен брак.
Защото сте дълбоко вярващи християни или просто защото така е модно сега. Или пък за да спазите традицията ...

# 1
  • София
  • Мнения: 1 508
Не сме, и няма да сключим.

Тази тема става ли и за такива като нас?

# 2
  • Мнения: 212
Не сме, и няма да сключим.

Тази тема става ли и за такива като нас?

Става естествено. Сега ще добавя опция Simple Smile

# 3
  • Мнения: 330
Сключихме само гражданкски брак през 2005. Мога да обяснявам защо НЕ сключихме църковен.

# 4
  • Мнения: 212
Сключихме само гражданкски брак през 2005. Мога да обяснявам защо НЕ сключихме църковен.

Защо? Кажи, ще бъде интересно да чуем.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 508
Благодаря, Борисе  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 654
не сме подписвали граждански брак , но искахме църковен. той няма юридическа стойност.
за съжаление се оказа доста трудно преди 10 години , а сега не бих го направила.
просто църквата не е това което трябва да бъде./ако темата се измести бих разказала защо/.
сега дори граждански ритуал може да бъде извършен на избрано място стига да си платиш.
ние сме си избрали една местност край сливен-халката.някой ден.

# 7
  • Мнения: 1 763
Не сме сключили никакъв брак. Църковен не смятам да сключвам, защото не ми харесва ритуалът или по-точно неговата комерсиалност. Плаща се голяма такса, свещеникът в повечето случаи претупва ритуала, защото бърза за следващия. Често свещеникът вече е опитал подаръците от предишната сватба или кръщене и е леко пийнал, което би ми било обидно. Нека ако има свещеници във форума не ми се обиждат, сигурна съм че между тях има много достойни хора, но като цяло организацията на българската църква е само да взима и да не е ясно къде отиват средствата. Със сигурност не и за благотворителност, което според мен трябва да е една от основните задачи на църквата. По тази причина не искам и да правим кръщене на детето, но мъжът ми настоява.

# 8
  • Мнения: 1 896
Не сме сключили църковен брак. Имаме само граждански. Причините за това решение са много и комплексни.

Последна редакция: чт, 18 сеп 2008, 16:44 от Ulia

# 9
  • Мнения: 4 668
Честно казано - защото мъжът ми така желаеше  Laughing Така съм и гласувала .
Аз лично много се отегчих в църквата , признавам си .

# 10
  • Мнения: 340
Имам граждански брак и харесвам брака като институция, но нямам никакво намерение да склю4вам църковен брак.  Не съм вярваща и не ме интересува какво мисли църквата за моя брак.  По принцип спазвам някои църковни ритуали, само ей тъй заради традицията (например, боядисвам яйца на Великден, готвя постно на Бъдни Ве4ер), но църковен брак не бих склю4ила заради традицията.  Най-ве4е защото болшинството попове са отег4ени и неуважителни към енориашите си, а и защото ме дразни съдържанието на молитвите, които 4етат по време на склю4ване на брак.  Не смятам да се "покорявам" на съпруга си, нито да съм "послушна рабиня" и "овца" на когото и да било.

Мисля, 4е темата ще е по-интересна ако гласуват само тези, които имат граждански брак-- т.е. вярват в брака по принцип, но не искат църковен.  Ина4е се смесват два разли4ни въпроса...

# 11
  • Мнения: 330
Сключихме само гражданкски брак през 2005. Мога да обяснявам защо НЕ сключихме църковен.

Защо? Кажи, ще бъде интересно да чуем.

Защото не ми харесва отношението на църквата към брака и съпрузите. Смятам за дълбоко обидно да съветваш жената да почита мъжа си и да го слуша за всичко, а него, да не я бие МНОГО. Съпрузите са равнопоставени, трябва да се слушат взаимно и никой никого не трябва да бие. Изощо!!!
Църквата продължава да държи и натяква подчинената роля на жената в брака, което е далеч от убежденията ми.
Напътствието "Множете се" ще оставя без коментар. Е .... изкушавам се да кажа, че е подходящо за стадо зайци...

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 576
Мъжът ми е вярващ и държеше на това. Направих компромис със себе си. Нито са ми приятни българските свещеници, нито съм дълбоко вярваща.

# 13
  • Мнения: 340

Защото не ми харесва отношението на църквата към брака и съпрузите. Смятам за дълбоко обидно да съветваш жената да почита мъжа си и да го слуша за всичко, а него, да не я бие МНОГО. Съпрузите са равнопоставени, трябва да се слушат взаимно и никой никого не трябва да бие. Изощо!!!
Църквата продължава да държи и натяква подчинената роля на жената в брака, което е далеч от убежденията ми.
Напътствието "Множете се" ще оставя без коментар. Е .... изкушавам се да кажа, че е подходящо за стадо зайци...


Аха, добре си описала и моята позиция.  Присъствала съм на няколко църковни бракосъ4етания на приятели и всеки път се 4удя как не им е унизително и неприятно да слушат абсурдните "съвети" на попа...

# 14
  • Мнения: 2 388
Не сме сключили и няма да го правим. И граждански нямаме.
Церемонията в църквата не ми харесва. Винаги изчаквам отвън.

Общи условия

Активация на акаунт