Отговори
  • Мнения: 7 091
Тази година за пореден път организираме акция за децата от училището за слепи във Варна и въпреки, че досега сме се събрали известно количество хора, ако има още желаещи да помогнат са добре дошли!
Само искам да подчертая няколко неща:
- няма определена сума, всеки дава толкова, колкото може без това да се обявява сумата на всички останали.
- Събираме пари, но закупуваме материали! Не изпращаме финансова помощ, а други неща от които имат нужда и които не се намират ( или са по-скъпи) в БГ.
- Имаме човек във Варна, който следи нещата изкъсо и проверява какво се прави с дарението и т.н.

Ако има желаещи да се включат, пишете ми на лични, за да дам повече информация!
Благодаря на всички!

Последна редакция: вт, 11 ное 2008, 11:42 от Дивиана

# 1
  • Мнения: 3 932
До края на септември ли имаш предвид? Бих се включила, ама няма да смогна ако е така...Интересно ми е и какво точно купувате, не пълен списък естествено.

10х!

# 2
  • Мнения: 7 091
МИнерва, срокът е до края на ОКТОМРВИ, извинявам се, че не съм уточнила.  Embarassed За другото ще ти пиша на лични! Peace

# 3
  • Мнения: 3 367
Minalata година купихме комуникатори,едни бутончета к помагат на децата да общуват,около 100 наши долари всяко,мисля към 15 купихме (поправете ме,не помня баш) след като една от майките ни ходи до у-щето,говори с директор и учителки,установи какво им трябва и пр (мерсим Биз)

# 4
  • Мнения: 1 783
След 1 седмица ще съм отново във Варна и ще се опитам веднага да се свържа с директора и с учителките, за да видим какви са им нуждите сега. Ако не успея веднага, ще стане след 21 Октомври.  Ако не се лъжа, скоро май че им отрязаха бюджета и имаха проблеми и дори май персонал трябваше да съкращават.


Ето част от мейла, който пратих, след като посетих училището за първи път. Извинете, че не е на кирилица. Не съм сигурна, че точно това ще искат сега да се купи, приемете го като пример:

Az, kato edna maika si misleh che shte se razstroia mnogo I naisitna beshe tyjno da vidish decata takiva kakvito sa. No kato cialo beshe edno mnogo polojitelno prejiviavane, zashtoto izglejdat shtastlivi, uchitelite biaha mnogo vnimatelni I s gordost I liubov govoreha za tova, kakvo postigat decata, a decata neprekysnato gi celuvaha I pregryshtaha. Izobshto mi stnana mnogo milo da gi vidia. Obshto vzeto, ne izglejda uchilishteto mnogo bogato, no ne izglejda I mnogo zle. Lichi si che vsichko e postignato s mnogo liubov I jelanie. Imat obshto 30 deca s mnojestveni uvrejdania, koito do predi 10-15 godini sa bili schitani za neobuchaemi I direktoryt na svoia glava e priel pyrvite uchenici. Do togava dyrjavata ne e plashtala za tiah izobshto. V momenta plashtat okolo 4,000 lv na godina za dete, nezavisimo ot stepenta na zaboliavaneto. Iasno e che edno dete samo sys slepota, shte iziskva po-malko griji ot dete sys slepota I detska cerebralna paraliza. Za tiah se iziskva poveche I po-specializiran personal. Decata se priemat ot 6 godishni I ostavat tam do 20. Na cialoto uchilishte biudjeta e 800,000 lv na godina, imat 130 uchenika I 100 dushi personal. Toi mi dade za sravnenie uchilishteto v Boston, kydeto imat $32 mil budget, 180 uchenika, I 500+ personal. No praviat kakvoto mogat, ot Boston im davat grants, ot niakakvo germansko uchilishte, koeto bilo kato svetoven etalon, im davat 65,000 evro, varnenski firmi im davat hrana, gorivo I dr. podobni. Kaza che dokarvali okolo 200,000 dopylnitelno, no predpolagam che to van e vkliuchva ne-parichnite darenia. V momenta imat dori edin prepodavatel na specializacia v Boston za 6 meseca.

Direktoryt me razvede da vidia decata I zanimaniata im – imat psiholozi, logopedi, nai-razlichni terapevti (sorry, ne zapomnih tochno kakvi), decata uchat da chetat, da pishat, imat muzikalni uroci, izkustvo. Poslednite im dve pridobivki biaha oranjeria za sadene na cvetia I staia za zanimane s gryncharstvo. Niakakva grupa ot varnenski hudojnici se e sygasila da izlaga proizvedeniata im po tehnite izlojbi I dori da gi prodavat. Popitah dali imat tekuchestvo s personala I mnogo tvyrdo mi otgovoriha che niamat I che dori sa mnogo seriozni za podbora.

Dadoha mi edin spisyk s neshta, koito mogat da se zakupiat ot USA za da se izpolzvat s decata za mnojestvenia I tova sa osnovno uredi, koito gi niama tuk.  Te obuchavat decata neprekysnato – kak da si otvariat vratite, kak da siadat na stol, kak da se pridvijvat, da pazpoznavat useshtania, socialni umenia. Procesyt e neprekysnat. Idealnata situacia e obuchenie one-on-one, no niamat dostatychno pari za tova. Na 30 deca imat 23 dushi personal. Popitah syshto dali vsichki deca, koito se rajdat s takiva uvrejdania v Bulgaria, poluchavat tezi griji. Otogvoryt mu beshe, vsichki deca, koito sa otkriti gi poluchavat ili pone se predlaga na roditelite, zashtoto nishto ne struva na semeistvoto. Ne znam kakvi sa statistikite I procentyt na tezi uvrejdania, no mi se struva malko malko za 7,5-8 mil naselenie da ima 30 deca sys slepota+ drugi uvrejdania.

Eto neshtata, za koito smiatat che nie mojem da pomognem (te sa preporychani ot uchitelkata na specializacia v Boston):

1.      http://ablenetinc.com/item_detail.aspx?ItemCode=10000201

2.      http://ablenetinc.com/item_detail.aspx?ItemCode=10000106

3.      Golemi rolki Velcro, ne sym sigurna za kakvo I ot kyde, no ne bi triabvalo da e problem

4.      http://enablingdevices.com/catalog/communicators/big-small-talks … -talk-triple-play

5.      http://enablingdevices.com/catalog/communicators/big-small-talks/big-talk

1+2 ili 3+4, ne sym sigurna po kolko iskat ot tiah, kasha po 1 br. Za klas, sega se usetih, che ne sym go utochnila.

Nadiavam se obiasnenieto mi da beshe izcherpatelno. Kato cialo, bih preporychala da darim tam poradi slednite prichini:

-          Nadejdnost na personala

-          Neshtata koito shte darim sys sigurnost she bydat ot polza

-          Mojem da pomognem, chrez dostypa si do "izobilnia amerikanski pazar"

-          Nujda ima

# 5
  • Мнения: 2 093
Biz линковете които си дала не се отварят или поне аз не мога да ги отворя.

Идеята страшно ми харесва и много се развьлнувах като прочетох разказа ти. Звучи ми страшно напредничаво и човешко за Бьлгарско училище. Дано повече подобни инициативи се организират в Бьлгария. Аз сьщо се включвам в набирането на средства,  Tandoori вече ми даде подробности.
 Дано повече хора проявят интерес.

# 6
  • Мнения: 7 091
Искам само да напомня, че събираме пари за училището до края на Октомври, ако някой все още има желание да се включи, заповядайте! Peace

# 7
  • Мнения: 1 147
Последно подбутване на темата  Simple Smile
Моля, ако някой иска да се включи, да ми пише на лични.

# 8
Zdraveite ami az bih jelal da pomogna s kakvoto moga no neznam kam koi to4no moga da se obarna. Student sam v grad Varna i sigorno nqma da moga da dam koi znae kolko no vse pak se nadqvam da e ne6to

# 9
pipo_1st@yahoo.com tova e mail bih se radval da polu4a savet kak moje da pomogna i s kakvo. Ostavqm si po6tata poneje nikak ne si padam po forumite no ako mi pratite pismo s udovolstvie bih se vklu4il s kakvoto moga

# 10
  • Мнения: 1 783
PIPO9, ще ти пиша мейл  Peace.

До сега сме събрали около $700 и в последните ми разговори с една от учителките положението е следното:
Тази година са имали съкращения на учители и асистенти, а броят на децата се е увеличил. Естествено бюджетът им е останал същия. Изключително са благодарни за каквато и да било помощ, която можем да им окажем. Биха искали, ако можем да им купим следните два продукта - http://store.ablenetinc.com/item_detail.aspx?ItemCode=10002800 и http://store.ablenetinc.com/item_detail.aspx?ItemCode=30070200. Колкото можем ще е все добре.
Ако има желаещи да правят преводи на някои материали от английски, които да използват в часовете си, да се обадят, не знам точно, от какви преводи ще имат нужда.
Поради съкращенията, търсят доброволци да помагат в учебните часове.

Ето и мейла, който получих от нея -
Още веднъж, много благодаря за голямата помощ, която ни оказвате. Както вече ви казах при нас тази година дойдоха 8 нови деца и то с доста тежки проблеми. Децата в програмата ни вече са 40. Аз поех клас, в който има 3 зрително затруднени деца с аутизъм и 2 деца с моторни проблеми. От всичките 5 деца в моя клас само1 може да говори. Може да си представите колко необходими са ни такива комуникационни помощни средстава за развитие на общуването. Вече имаме много добри резултати с комуникаторите, които ни осигурихте преди. Децата ги използват, за да изразят нуждите си, а също така ги използваме и в комуникацията със семейството. Изпращаме ги в къщи, за да може детето да разкаже как е преминал учебния му ден. Родителите също са много доволни от този начин на развиване на комуникацията. Те записват как е преминало времето в къщи, за да може детето да го сподели с връстниците си на другия ден. Така се развиват и социалните отношения по време на нашите часове.
Затова ще ви бъдем много благодарни, ако можете да помогнете за развитието на нашата програма.

Ето снимки, които тя ми изпрати - http://bistraz.multiply.com/photos/album/70 (последните 2 в албума), както и някои стари, които аз бях правила при последното ми посещение през пролетта. Както и филмче - http://bistraz.multiply.com/video/item/13/13

Ако искате да се включите с дарение пишете на лични на Зора, тя събира парите.

# 11
  • Мнения: 1 783
По разбираеми причини, линковете ще ги махна скоро.

# 12
  • Мнения: 1 783
Пак да припомня, че събираме пари за дарение за Училището за незрящи деца Варна. Събрали сме около $900 вече и днес научихме, че фирмата, от която смятаме да купим усройствата за комуникация, които учителите предложиха, реши да ни направи дарение, горе-долу на стойност $800. Сега ще говоря отново с училището, за да проверя, какво друго можем да им купим с парите, които събрахме.

Ако някой все още иска да се включи, да пише на Зора на лични за адрес да и прати чек.
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт