Питанки за захранването

  • 2 108
  • 59
  •   1
Отговори
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
оххх...Съвсем се забатачих в това захранване...колкото повече чета, толкова по-мътно ми става Crazy

От миналата седмица давам оризова каша следобед, приема я добре, но от вчера пробвах да я правя вместо с кърма с вода...е, малко и се мръщи, но пак я изяде. Давам и по 20-30 грама.

Не съм сигурна обаче кога и каква да бъде следващата храна Thinking и дали да я давам като втора твъра храна за деня и да запазя яденето с кашата или да редувам примерно единия ден каша, а другия - плодово или зеленчуково пюре newsm78

# 1
  • Мнения: 7 837
Ние се захранваме от един месец и нека споделя как е при мен. Схемата я направих заедно със сегашния ни педиатър.
10 дни давах само каша на обяд, като я правих с кърма.
Спрях кашата и след това запо4нах да давам зелен4уци на обедното хранене - сладък картоф, тиква, морков, тикви4ки, от тази седмица и грах.
Отскоро пак давам каша 3 пъти седми4но след обяд, а през останалите дни - пюре от сливи (засега само с този плод съм захранила).
Успех в захранването  Simple Smile
Мислех, 4е ще ми е трудно, но беб4о сам води  Simple Smile

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Аз за себе си реших да карам съвсем сходно на бг-схемата,що се отнася до броя хранения.Т.е. - първия месец от захранването предлагам само веднъж дневно твърда храна в количество,каквото тя си реши.За поредността на храните очевидно няма правило - единственото правило е да има поне 4 дена разстояние между включването на новите вкусове и да се включват самостоятелно,а не смесени (смеските - след като вече е пробвала всяко поотделно).Така че просто гледам какво ми е достъпно от храните,които са разрешени в периода между 6 и 9 месеца и давам да опитва.При нас второто след кашата беше картофено пюре,после морков (на Хип,пресните са ми съмнителни - него го лапа с голям кеф),след това ябълка,тиква и комбинациите между тях,вчера и череши пробвахме - много им се израдва.Опитвали сме и грах,но не го тачи много в чист вид.От кашите втория вид беше елда (силно неодобрена Sad),после царевична(ам-ам-ам - голям кеф) и днес ще дам просо.
И понеже днес ставаме на 7 месеца,май вървим към включване и на второ предлагане на твърда храна - мисля сутрин да давам плод (между кърменията),а на обяд - каша или зеленчук.

# 3
  • Мнения: 404
Погледни тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20919.msg401144#msg401144. Sladka hapka е дала една примерна схема за захранване, която ми беше много полезна.

# 4
  • Мнения: 7 106
Ще ти кажа как беше при мен. Аз започнах със зеленчуково пюре и като въведох 3-4 зеленчука от които правех различни комбинации (това някъде около 20-22 ден) успоредно с тях след обяд след кърменето включих пл. пюре. След около седмица с пюрето смесвах и малко оризова каша и от тук нататък включвах (през около 3-4 дни) само нови зеленчуци на обяд или плодове след обяд (или плод давах между две кърмения сутрин). Като втора каша - Ябълкова на Хумана, после елда, царевица и т.н.

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
Ние карахме 15-20 дни само на едно хранене - зеленчуково, плодово, каша - въвеждах ги поред.После започна да хапва по два пъти дневно - на обед и следобед.Закуска въведох много късно, защото той сутрин искаше само да суче,на практика кашата мина сутрин чак към десетия месеца.За поредността на храните - след една скорошна статия просто не знам какво да те посъветвам newsm78

# 6
  • Мнения: 488
Аз започнах с оризова каша - 1 седмица, после царевична - 1 седмица, после включих ябълка към кашата, съвсем малко, защото не искаше да ги яде чисти.
След това започнах със зеленчуците - картоф - 1 седмица, тиква, морков, като впоследствие разбрах, че не е нужно да го тъпча цяла седмица с едно и също, 2-3 дни поред е достатъчно и после давам нова храна.
Плодовете въведох накрая, то и нямаше много зимата - ябълка, банан, круша, обикновено ги давах смесени с кашата или самостоятелно пасирани.
За броя хранения... нещо не мога да си спомня точно как процедирахме, но доста време караше само на 1 хранене, може би месец, месец и половина, значи като беше на 8 месеца вече май имаше 2 твърди хранения. Часове никакви не съм спазвала, защото той тогава спеше когато си иска и го хранех когато успея да се вмъкна  Laughing
Сега може би от месец вече яде по 3 пъти твърди храни.

# 7
  • Мнения: 2 274
Това , което разбирам е,че 1-2 седмици след въвеждането на кашата или зеленчуковото пюре се предлага и следващата храна (респ. зел. пюре или каша). Аз пък си мислех, че разстоянието между двете  (пюре  и каша) трябва да е 1 месец.  Thinking

# 8
  • Мнения: 488
Ами то в началото се получава около месец, аз нали това писах, може би не съм го обяснила добре, значи първия месец ядеше само каши - 1 седмица оризова, почивка 1-2 дни, после пак така царевичната, после елдата и то се събра към месец.
Даже се бях притеснила да не би много бавно да ги въвеждам храните, но съвсем си беше добре, после вече съкратих периодите, щото с тия темпове, до 2 години не може да опита всички храни  Joy

# 9
  • Мнения: 2 274
Да де, ама само Ти описваш това захранване с 1 месец разлика между храните!
Къде е Бу да се произнесе по въпроса?
Бууууууу!!!!!

# 10
  • Мнения: 7 106
Да де, ама само Ти описваш това захранване с 1 месец разлика между храните!

При нас не беше точно месец, но повече от 20 дни ядеше само зеленчуково пюре, преди да включа плод. По-горе съм го описала, но явно не съвсем ясно ooooh!

# 11
  • Мнения: 2 274
Ааа, ясно е!
Аз не съм го видяла..Всъщност съм имала предвид твоята схема!!!  Laughing  ooooh!

# 12
  • Мнения: 4 915
Аз захраних така:
1 седмица сутрин - оризова каша с кърма
5 дни сутрин - каша елда + кърма
5 дни сутрин - каша просо + кърма

При въвеждането на елдата я прибавях към оризовата каша, (която пък намалях пропорционално) - първо 1 лъжичка, после 2-3, после наполовина, и накрая цялото количество само елда. Преди няколко дни имаше една статия публикувана тук, че елдата е алерген.
По същия начин процедирах и с просото - първоначално добавям към въведената вече каша.
Кашите накрая ги редувах трите вида - всеки ден, по около 50 грама, със или без кърма - взависимост от гъстотата им.


После започнах да въвеждам зеленчук и плод през около 4-5 дни. Давах новата храна по обяд, а кашата изместих следобед. Гледах да въведа първо по-разхлабващи храни преди запичащите - в случай на запек, да се отреагира навреме.
Също така въведох по-рано месото и зеленчуци, богати на вит. С, заради по-ниския  хемоглобин на Мариела.

Не съм се водила по идеята първо зеленчуци, после плодове или обратното, защото не ми бе удобно, а и точно първите зеленчуци - картофи и моркови, са запичащи, в комбинация с оризова каша щеше да ни дойде в повече, затова редувах.

Въведох в следния ред: тиква, сини сливи, заек, червени чушки, морков, авокадо, картоф, круша, ябълка, киселец и т.н.


Когато въведох повечко неща, почнах в следния ред да храня - към 7-7,5 месец:

Сутрин: плод
Обед зеленчуково/месно-зеленчуково пюре
Привечер: Каша с плод

В един ден комбинирам запичащи с разхлабващи храни.

Запичащи са:
Картофи, моркови, банани, ябълки, оризова каша

Разхлабващи:
Сини сливи, череши, круши, сини сливи, евентуално тиквички и зелен фасул.

# 13
  • Мнения: 7 106
Ааа, ясно е!
Аз не съм го видяла..Всъщност съм имала предвид твоята схема!!!  Laughing  ooooh!


 smile3534

# 14
  • Мнения: 249
Здрасти, Jade!
То и ние  сме на вашия хал, но ще ти кажа какво мисля да правя аз...
Значи на 29.06. и аз захраних Мимето с домашна оризова каша. Давах я 5 дни като постепенно стигнахме до около 30-40 гр. После два дни почивка. Днес й дадох  домашна царевична каша. Ще й я давам 3 дни. След това ще почиваме 1 ден. После ще дам елда-3 дни, и пак почивка 1 ден. След това ще започна да я пробвам с плодове - смесени с кашата. Въвеждам плод - изчаквам 1 ден, и пак въвеждам друг плод. И така след около месец след захранването ще започна да въвеждам зеленчуците - пак на този принцип.
Да отбележа, че кашата ( както и всяка нова храна!) давам между 10 и 12 часа.
Като започна въвеждането на зеленчуците и месото - ще изместя кашата след обяд-привечер, а около 12-14 ч ще давам зеленчуците.
Да уточня, че до годинката не смятам да давам повече от 50-60 гр на прием - каквото и да било, и да замествам кърмене.

...Поне засега така смятам да направя, пък то детето ще покаже! Пък може и под  друго дамление да променя начина!? Thinking

Общи условия

Активация на акаунт