ГРАДИНАРСТВО - моето хоби! 4

  • 46 823
  • 348
  •   1
Отговори
# 15
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Съседката ми даде 10 клончета да вкоренявам, сложих ги във вода, всички изсъхнаха по много странен начин - като шума. Sad Искаше ми се поне 3-4 да се хванат, замислила съм да ги насадя под туите край оградата. Ще трябва да купувам, какво да се прави Simple Smile

# 16
  • Мнения: 30
Здравейте, градинарки!  Grinning

Искам да попитам някой отглежда ли японска дюля /хеномелес/ в градината си. Моята е на 1 година и е в окаян вид - връхните листа побеляха, следтова станаха кафяви и опадаха. Може би е хлороза? Дайте някакъв съвет, моля ви.


# 17
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Тук досадих много с моите хлорози, но да си кажа Joy
Засадих си през май растенията, в това число и японската дюля, точно тя ми побеля най-много, сипах й разтвор от желязо (в агроаптеката) и се оправи. Предполагам, че е претърпяла и стрес от засаждането, и заради алкалната почва не е усвоявала желязото, имам и други растения (розовата спирея) които се оправиха от самосебе си , но само на места, другаде са си пак жълто-бели по върховете. Ще трябва и тях да полея с желязото Simple Smile

# 18
  • София
  • Мнения: 3 659
Извадих гладиолите, но нямам бебета луковици Sad. Те къде трябва да се намират?

# 19
  • Мнения: 30
luboznatelna, благодаря за съвета, ще го приложа още утре.
А твоята японска дюля на слънце ли е или на сянка? Защото моята е по-скоро на сянка, само няколко часа я огрява слънцето.

Между другото някой дали си е поръчвал растения от разсадник "Мария Папазова" - намира се между Велико Търново и Елена - и какви са отзивите ви?

# 20
  • Мнения: 555
Доли,
 Аз имам 3 насаждения (не три растения) с японски дюли (Chaenomeles japonica).Това , което мога да ти кажа е , че са изключително устойчиви растения и дори без да се полагат елементарни грижи, и с поливане само каквото "Дядо Боже " даде ти се отплащат с безброй цветове пролетно време и огромно количество невероятно ароматни плодове  през есента (но повечето са бодливички) Peace  Корените и достигат до много голяма дълбочина и тогава не се нуждае от почти нищо, но явно сега още не се е прихванала както трябва твоята - може да страда от сушата, липса на желязо или някой друг елемент .... newsm78

# 21
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Тedy, а при какви условия дават плод? Трябва ли да са в непосредствена близост едно до друго?

# 22
  • Мнения: 4 202
Вместо запис да се оплача, че дребния котак на двора вилнее със страшна сила, последно ми е счупил една хризантема в саксия. Счупеното клонче имаше малко коренчета и го бучнах в градината, дано се хване.

# 23
  • Мнения: 555
От рода Chaenomeles има много видове и някой само цъфтят, други и цъфтят и плододават (но плодовете нямат аромат), а трети и двете- обилно и с ароматни плодове.
Обичат слънчево място, не мога да кажа дали продукцията им зависи от саамооплождането, но е хубаво да са наблизо (разбирай в градините на съседите) или поне в другия край на градината (зависи от това как си подреждаш двора) има бели, розови, оранжеви и червени форми заедно със всичките нюанси между тях. Формата на плодовете също има голямо разнообразие и в близост до храста се разнася характерния им аромат (много прилича на дюля, ама не точно). Hug

# 24
  • Мнения: 30
Здравейте, момичета!
Днес ходих до градинския център и си купих страхотна златиста туя. newsm53 Радостно ми е от новата придобивка, та затуй реших да споделя.
В същия център ми преложиха якуба /или аукуба, не запомних точно/. Бяха страхотни и на изгодна цена, но аз не знаех издържа ли на нашите зимни теператури и не се реших да взема.  newsm12 .
Ако някой има инфо по въпроса, нека пише, моля

# 25
  • София
  • Мнения: 3 659
Моята японска дюля е на 3 години. Тази година направи един завръз, но окапа. Откопах си я издънка от дюлите на съседа, които напират да минат в нашия двор. Но неговите макар, че са доста високи и сигурно на години, не дават плод. Или поне аз въпреки, че надзъртам, не мога да видя. Теди, кога е най-подходящо да се садят тези храстчета? И предлагам ако някой иска от тях, да ми пише на лични адреса си. Когато ги откопавам, издънките, мога да пращам Peace Иначе са красиви, когато цъфтят




# 26
  • Мнения: 168
Момичета знзете ли наименованието на това дърво или някаква информация за него ?

http://picasaweb.google.com/tedaalbum/BbYgmB?authkey=e3vG63O3Le4 … 50328773657182610

# 27
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Аз го знам като Сребърна ела.

# 28
  • Мнения: 1 426
сребриста ела, вирее на слънчево, понася засушаване, студоустойчива
или може да е дугласка (но аз ги различавам по шишарките) - бързо растяща на умерено кисели, пропускливи почви, иглите ухаят на лимон.

# 29
  • Мнения: 168
Благодаря за бързия отговор .
А дали се продава по градинските центрове?

Общи условия

Активация на акаунт