Къпане на бебе в "чужбината"

  • 6 228
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 559
По повод тази тема...http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=324625.0
Как е там където живeeте?Колко пъти в седмицата е нормално да се къпят бебетата? newsm78
за тук не са ме съветвали Sick...та аз си ги къпя всеки ден Joy

# 1
  • Мнения: 5 183
Тук кой знае какви указания по темата не дават, но са на мнение, че не е добре бебето да се къпе ежедневно с миещ препарат. ОК е да се мие с чиста вода, но не се препоръчва къпане в истинския смисъл на думата - с бебешки шампоан или сапун, повече от 2-3 пъти седмично.
Не се препоръчва и мазане с каквото и да било, освен в случаите на подсечено дупе.
Въобще - колкото може по-малко допир на бебешката кожа с каквато и да е козметика и миещи препарати.

Последна редакция: пн, 29 сеп 2008, 11:53 от МАЙКА

# 2
  • Мнения: 3 880
Тук съветват, че от хигиенна гледна точка е достатъчно и веднъж седмично, защото бебето дефакто не се цапа. Останалото къпане е според детето- ако му харесва и му действа успокояващо може и през ден, но с възможно най-малко добавки във водата (сапуни, шампоани), за да не се изсушава кожата. Ако обаче го е страх от водата и реве на всяко къпане е най-добре да се ограничи до веднъж седмично, за да не се стресира детето. Аз къпех през ден или през два и не мажех с нищо след това.
Ежедневното къпане започва чак във възрастта, когато децата започнат да се ровят из пясъчници, търкалят по земята и беснеят в несвяст Laughing (в БГ по това време повечето приключват с ежедневното и минават на по-рядко къпане Wink)

С ужас си спомням обаче къпане на бебе от 80те години в БГ, на познати бебета, където съм присъствала само като зрител. Всяка Божа вечер детето се сапунисва със сапун "Бебе", след изплакването се намазва обилно със свинска мас, ама така че да не можеш да го пипнеш от мазнотия ooooh! и накрая се напудря порядъчно Crazy. Как е дишала бебешката кожа идея си нямам. На следващата вечер всичко това се измива пак обилно със сапун и хайде пак наново мазнотия. Зорлем си цапаха децата и после бяха принудени да ги къпят ежедневно, естествено Laughing

# 3
  • Мнения: 707
Не повече от 2 - 3 пъти в седмицата.
За да не се изсушава кожата на бебето ако миеш по-често, можеш във водата да капнеш малко бебешо олио. След измиването не се маже с нищо.

# 4
  • Мнения: 1 550
Жената от Крамзорха ме беше посъветвала да къпя малкия само с вода или с добавка на бебешко олио за да не му се изсуши кожата. Във всички книги, които изчетох по това време също не съветваха ежедневното къпане, именно заради деликатната бебешка кожа. Моят син доста го мъчеха коликите и от топлата вода се успокояваше. Така, че по скоро съм го къпала заради терапевтичният ефект, а не поради хигиенни съображения Grinning.

# 5
  • Мнения: 1 959
Къпя си ги 3-4 пъти в седмицата като след това си ги намазвам с преварен зехтин.Иначе и тук не ти обръщат специално внимание за къпането/колкото толкова/

# 6
  • загубено
  • Мнения: 6 480
Никой не ми е казвал колко да го къпя и кога,
В началото го къпех всяка вечер после разредих.
Но синът ми много обича от бебе банята Peace
А лятото го къпя и по няколко пъти на ден,но само с вода.
Тук е много горещо(стига до 40 градуса и +).Банята е желателна .

# 7
  • Мнения: 5 183
Но синът ми много обича от бебе банята Peace
А лятото го къпя и по няколко пъти на ден,но само с вода.

И моят направо си умираше от кеф да го плацикам, та е имало дни, в които по няколко пъти сме го "къпали" амо във водичка, по-скоро за успокояване, ако е бил много крив и раздразнителен, а не по хигиенни причини.

# 8
  • Мнения: 1 559
Жената от Крамзорха ме беше посъветвала да къпя малкия само с вода или с добавка на бебешко олио за да не му се изсуши кожата. Във всички книги, които изчетох по това време също не съветваха ежедневното къпане, именно заради деликатната бебешка кожа. Моят син доста го мъчеха коликите и от топлата вода се успокояваше. Така, че по скоро съм го къпала заради терапевтичният ефект, а не поради хигиенни съображения Grinning.

Сега като се замисля,наистина крамзорга ми беше казала,докато стане на месец бебето само във вода..после вече може някаква добавка..и след къпане един хубав маsаж с бебешко олио. Flutter
Абе те бебетата не се цапат,ама като ти повърне няколко пъти днес Sick(особено наща кака,както повръщаше постоянно ooooh!),и то си миреше Sick.Пробвала съм само с мокра кърпичка(с малко пяна за баня),да е позабърша..,ама после пак си ми блъска на повръщано Thinking.Освен една хубава замаскировка с някакъв крем  Joy hahaha Joy

П.С.сега се сетих ,че на Звитсал има едни мокри кърпи(добро утро) за минаване на тялото (май на тялто беше newsm78)с тях

# 9
  • Мнения: 2 567
Двамата немски педиатри, които сме имали са ме съветвали 1-2 пъти седмично. Акушерката след 2рото ми раждане казваше, че има деца, които се успокояват от водата и се създава хубав ритуал, та тя подкрепяше това.
Доволна съм, че не съм ги къпала всеки ден като невръстни бебета, прекалена хамалогия ми се вижда, а полза никаква. Grinning Нито се потят, нито се калят. Наакано дупе мия всеки път на чешмата с вода обаче.

# 10
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Сега отблизо наблюдавам едно бебешорче. Всяка вечер го къпят, защото той си умира от кеф. Най-интересното е, че беше на няколко дни, когато започнаха под душа с майката и във ваната ( тя също обожава да си взима вана), така че много рядко използваха ваничка.
Детето се оказа, че не се влияе добре от разни шампоани и им бяха предписали едно доста мазно нещо, което слагаха във водата (голямо плъзгане пада)

# 11
  • Мнения: 3 521
1-2 пъти седмично беше съвета на моята акушерка.
Дребната изпадаше в криза, при всяко преобличане, така че бяхме в режим 7:1.
След като започна да седи стабилно откри колко и е приятно във ваната и минахме към вариант ежедневно плацикане.

# 12
  • Мнения: 191
Аз също мисля, че прекаленото миене особено със сапуни и шампоани е вредно, води  до изсушаване на особено нежната и суха бебешка кожа.
Но пък тук в здравния картон пишат, 4е бебетата трябва да се къпят задължително всеки ден, дори един от редовните въпроси на педиатрите при консултациите е именно за къпането. До 8 месечна възраст не пропусках нито ден, поради тези съображения, а след това продължавам да си я къпя пак всеки ден, но тъй като много се цапа.

# 13
  • Мнения: 3 880
Но пък тук в здравния картон пишат, 4е бебетата трябва да се къпят задължително всеки ден
Shocked
Чак пък задължително...

# 14
  • Мнения: 2 093
Аз сьм сьгласна с тези които писаха за 1 до 3 пьти в седмицата; и аз това правих. Няма от какво да се цапят толкова че да се налага ежедневно кьпане ( не включвам измиване)и сьщо бебета не се потят. Да не говорим че всички тези бебешки козметики-шампоани и др не са толкова полезни. Погледнете сьставките на шампоанените бутилки и ще намерите сьщите сьставки като в тези за големи хора.
Според мен ежедневно кьпане трябва да започне, когато бебата започнат да се движат, тьркалят по пода..... Синьт ми е почти на 3 години и го кьпя всяка вечер.

# 15
  • Мнения: 868
При нас къпят бебетата всеки ден още като се родят и са в болницата. Само че им дават sponge bath. Ние давахме на нашето такава баня върху специален слинг във ваничка докато падне пъпчето. След това се къпахме пак върху слинг и във ваничката с бебешки шампоани докато може да си закрепи главата, когато махнахме слинга. Подариха ми дори специален комплект течни масла за ваната, специално за бебета, с лайка и лавандула (използват се с капкомер). 

С други думи, къпали сме се всеки ден от бебе до сега. Не виждам вреда от къпането. Дори на най-малките бебета има части от тялото, които трябва да се чистят ежедневно.  В органичните магазини за храни има много шампоани и лосиони за бебета, ако ви е страх от химически съставки.

# 16
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
Разписах се в другата тема, защото все пак за Англия става дума Wink Но и тук да си кажа, къпеш когато и както поискаш, няма нищо задължително  Laughing Съветват в началото да се къпе само с водичка и не е необходимо да е всеки ден. Вече какво правят хората в къщите си е лично тяхна работа  Peace

# 17
  • Мнения: 934
Ами аз като бях в Англия си спомням, че казваха, че наистина не е необходимо да се къпе всеки ден - вместо това може да се почиства с памук, натопен в топла вода - topping and tailing му викат, тоест почистване и отгоре и отдолу. Всеки ден. Изобщо не става дума да не се почиства с дни  ooooh! Какво ли не си измислят хората!
Лично на мен къпането ми се виждаше по-лесно и по-приятно за бебето, така че си го къпех всяка вечер, без препарати разбира се - най-много веднъж седмично. После, ако му е суха кожата - зехтин.

Виж, малката, като я захраних, я къпех по няколко пъти на ден - след хранене Laughing

# 18
  • Мнения: 2 617
Не съм се замисляла за това, че има разлика между "чужбина" и България за къпане на едно бебе, нито съм питала изрично компетентни лица за това, колко пъти в седмицата да я къпем. Единственият ми въпрос е бил за това, доколко да се внимава с още непадналото пъпче. Така че съм се водела от моите "интуиция" и мнение.

# 19
  • Мнения: 7 914
аз си къпя сина всеки ден Peace

# 20
  • Мнения: 1 526
Тук кой знае какви указания по темата не дават, но са на мнение, че не е добре бебето да се къпе ежедневно с миещ препарат. ОК е да се мие с чиста вода, но не се препоръчва къпане в истинския смисъл на думата - с бебешки шампоан или сапун, повече от 2-3 пъти седмично.
Не се препоръчва и мазане с каквото и да било, освен в случаите на подсечено дупе.
Въобще - колкото може по-малко допир на бебешката кожа с каквато и да е козметика и миещи препарати.

Същата е ситуацията и по нашите земи. Аз всяка вечер ги къпех само с чиста вода, защото им харесваше и беше част от ритуала им за заспиване. Шампоан- веднъж седмично.

# 21
  • Мнения: 6 713
Тука педито ми каза 1 път седмично! Rolling Eyes Абе много ми се вижда, та я къпем през 1-2 дена за ужас на бабите Mr. Green
Не мога да кажа, че след къпане спи по-добре, и обратно Naughty

# 22
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
един- два пьти седмично само с рафинирано бадемово олио.....така беше и Шокито до около 1 годинка.....

# 23
  • Мнения: 1 761
Не го къпя всеки божи ден , но го мия всеки път с вода и сапун,преди да го сложа в креватчето.Къпи се под душа с един от нас,другия го взема да го облече.Още го е страх сам във ваната, а с душ сам не може да се изкъпе,та се комбинираме с мъжа ми-веднъж той,веднъж аз.
За сметка на това откакто има зъби ( от 4 месечен) всеки ден му мием зъбите с паста и четка(бебешка).

# 24
  • Мнения: 1 910
Жената от Крамзорха ме беше посъветвала да къпя малкия само с вода или с добавка на бебешко олио за да не му се изсуши кожата. Във всички книги, които изчетох по това време също не съветваха ежедневното къпане, именно заради деликатната бебешка кожа. Моят син доста го мъчеха коликите и от топлата вода се успокояваше. Така, че по скоро съм го къпала заради терапевтичният ефект, а не поради хигиенни съображения Grinning.
И ние така.

# 25
  • Мнения: 1 242
Аз пък отглеждам една малка Клеопатра и един голям Цезар -  до първата година с майчино мляко във водата. ОК? Grinning
Без майтап.

След това, дето казва Биба, като Луи XIV - стържа кирта и после обилно с парфюм. Mr. Green

# 26
Моят педиатър ми беше казал,че бебетата трябва да се къпят всеки ден,за да може да диша кожата.И аз така правех.Не сме имали никакви проблеми.

# 27
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
И на мен ми казаха да къпя малката всеки ден,но не с миещ препарат

# 28
  • Мнения: 3 425
Тук къпят кой как му падне - аз познавам майки къпещи децата всеки ден и такива по 1-2 пъти в седмицата  Peace

Дечко е роден септември и 20дни трябваше да минат,за да падне пъпчето  Peace но съм го къпала през ден,а в студовете и през два,но като започна да движи и да слиза от количката всеки ден се започна къпането   Crazy


# 29
  • Мнения: 23
Къпех си децата сутрин и вечер до 7 месеца Shocked После само вечер. Ами... откачена работа. Да ме пита някой защо Thinking Сякаш работят на полето и се цапат  smile3555
В чужбина и аз съм чувала че ги къпят рядко  Thinking

# 30
  • Мнения: 1 559
Къпех си децата сутрин и вечер до 7 месеца Shocked После само вечер. Ами... откачена работа. Да ме пита някой защо Thinking Сякаш работят на полето и се цапат  smile3555


Ехeee,ама ти наистина си се престарала Joy Joy Joy

# 31
  • Мнения: 233
... до първата година с майчино мляко във водата. ОК? Grinning
Без майтап.
И тук така ме посъветваха, но само за първия месец.  Laughing Или с течна сметана за кафе  Joy Но, аз нищо не слагах, щото не се цедях, а сметана нямах Wink
Като стана на 1м. почнах да ползвам натурални продукти. Къпя когато ми падне, общо взето хаотично. Ако вчера съм я къпала, а днес се е оакала до ушите, къпя пак. Иначе сме откарвали май понякога само 1 път в седмицата. Много ларж сме, а и докато не се въргаляме по земята и пясъчниците, е безсмислено ежедневното къпане.  Peace

# 32
  • Мнения: 3 804
аз моите ги къпех всяка ве4ер,но тук които когато реши
след баня ги мажех с бебешко олио-кожата им е суха,но тук пък обилно ги ръсят с пудра

# 33
  • Мнения: 1 545
С първия не съм ходила на педиатър до 2 год. възраст, та не знам какво би ме посъветвал. Ходех на курсовете след раждане към местната консултация (здравна каса) и там ме учеха да го къпя всеки ден, само преди да падне пъпчето то да не се мокри, демек къпеш го под мивката на части  Laughing. След което ако прояви нещо като алергия - само с вода, но всеки ден. Съветваха и след това да не го мажа с нищо, а ако кожата е суха - със зехтин. Аз си го къпех всеки ден с някакво сапунче, каквото ми попадне, и детето си се кефеше страхотно. После го мажех с олио на Джонсън - не е имал никакви кожни реакции. Като попорасна, тоест като стъпи на крака - с нас на душа или ваната, с нашите къпални препарати. Зимата - по рядко, и студено, и не се поти толкова. И не се е въргалял в мръсотия.
С второто педиатъра ме съветва също да го къпя всеки ден, не ми е казвал със сапун или не. Аз си процедирам като с брат му, и нямам проблеми. Детето си се плацика на воля и му е много приятно. И после мирише приятно на Джонсън  Laughing.

# 34
  • Мнения: 2 907
1-2 седмично, което не значи, че не и мия лицето сутрин и вечер, крайниците постоянно почти тъй като са редовно порядъчно мръсни  Grinning

# 35
Ще ви разкажа аз една случка от ранните бебешки години на сестра ми. Майка ми омъжена за аржентинец, та с датата на тази случка живеят в Аржентина. Разбира се, майка ми къпе сестра ми всеки ден. Обаче сестрата на брат му (на мъжа й, не знам каква точно й се води) един ден й казва 'Ама М., как може така да я къпеш всеки ден? Сега е зима, студено е, ще настине! Пък и ще свикне така, да се къпе всеки ден'. В отговор на което майка ми й казала 'Ами то в България тогава бебетата изобщо не трябва да ги къпем, там е доста по-студено! И целта е именно да свикне'. Но пък продължи да си я къпе както си знае. Те аржентинците имам чувството, че ако може и изобщо да не се къпят просто ще им е перфектно...

# 36
  • Мнения: 4 717
в Чехия водата е много твърда и педиатрите препоръчват къпане 2-3 пъти седмично(говорим за малко бебе, което не излиза да лази на площадката, защото тук ги пускат в пясъка от 6тия месец)

При нас лично - баня всяка вечер, със шампоан и сапун само 2-3 пъти седмично, мазане с олио или кремче - след всяка баня

# 37
  • Мнения: 1 572
аз къпя малкия всяка вечер , отначалото беше с цел да се сети че идва време за сън и наистина не го ли изкъпем не заспива
а сега го къпя защото се цапа , всяка вечер има кир по вратлето си  Embarassed

# 38
  • Мнения: X
Къпах си бебето 2 пъти в седмицата, с неутрален шампоан/сапун, без парфюм и цветни добавки и т.н. Сега вече го къпя през ден.

# 39
  • Мнения: 703
Сина ми е на 4,6 г.и ходи на детска градина,откъдето го забирам черен и кален до уши.При нас почти постоянно е мрачно и вали /особено сега/така,че и да не искаме,трябва да се мием,даа.... LaughingСина ми обича водата.2 седмично сауна,басейн + душ през ден.Но задължително личицето,ръчичките,крачетата,дупето и пишлето се мият всяка вечер преди лягане./Сапун само за ръцете и краката.
Тъй като сина ми е с атопия на кожата/,но не се е проявявала от бебе,аз всеки ден задължително мажа цялото му телце с DECUBAL CLINIQUEили AQUALANот по мазните варианти.Само от аптеката,само препоръчани от личния ни педиатър,който е много добър..

# 40
  • Мнения: 4 717
Bee - разрешена ли е сауната за толкова малко детенце? просто ми стана чудно
 Blush

# 41
  • Мнения: 1 049
2-3 пъти в седмицата я къпя. Ежедневното къпане според мен не е хубаво, освен ако наистина не се налага.  Wink

# 42
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
няма майтап, ама тук наистина педитата препоръчват от първия ден всекидневно къпане.
на всяка консултация ме питаше дали къпя бебето всеки ден и на утвърдителния ми отговор 'отговаряше' с разяснения  колко било ок за детето да се къпе така.
накрая вече взех да приемам лично изтъркания въпрос.

# 43
  • Мнения: 2 093
Като видя това заглавие и ми става смешно, вьпреки че и аз писах по темата. Да се чуди човек как е вьзможно да се изпишат 3 страници за кьпане на бебета. До сега не сьм попадала на миризливо бебе Laughing

Да сьпоставя педиатрите в Канада с другите по света. Много от вас писаха че така са ви препорьчвали за кьпането, което предполагам е споменато от лекаря ви. Тукашните лекари не се задьлбочават толкова много в неща като хигиена, хранене и дръгите вьпроси свьрзано с отгеждането. Много пьти бьлгарки, особено тези които са от скоро в Канада, се оплакват че лекаря не им е обьрнал достаьчно внимание или обяснил подробно. Донякьде е така, но аз открих че всичката тази информация може да се намери от книгите. Има толкова много книги, особено за 1-та година, така че след като се прочетатат 2-3 книги, човек става експерт. Според мен лекарите тук са доста заети и те предпочитат да се фокусират само на здравословното сьстояние на бебто. Едно нещо, което поне моя лекар намира за много важно и всеки пьт ме пита като водя детето на преглед е как се развива в социална насока-в смисал дали говори и др. Тук непрекьснато се говори за аутизьм и следят бебета дали проявяват подобни симптоми. Казват че около 18 месеца, а дори и по рано може да се разпознае дали детето е аутистик.
 

# 44
  • Мнения: 703
Да Me and baby сауната е разрешена,даже от по..малка възраст,но разбира се не трябва да се прекалява.
Аз не съм от най..запалените по сауната и обикновено ползвам нашата  само веднъж в седмицата,съпругът ми обаче като порядъчен финландец/какъвто всъщност е/ е по..редовен.Тук все още има жени,които раждат в сауната...Сауната е много важна за финландеца,бих казала най..важното.Преди да построи дом,финът строи сауна..Без майтап... smile3521

# 45
Всеки ден-Вики по принцип си играе във ваната. Косите им мия през ден.

# 46
  • Мнения: 1 545
Като видя това заглавие и ми става смешно, вьпреки че и аз писах по темата. Да се чуди човек как е вьзможно да се изпишат 3 страници за кьпане на бебета. До сега не сьм попадала на миризливо бебе Laughing

Едва ли бебе ще се размирише на мръсно даже и веднъж седмично да се къпе  Laughing. Не само за хигиена става въпрос при бебешкото къпане, а и за един вид ритуал, много бебета се успокояват и заспиват по-лесно при къпане вечер, така че защо да не го правим всеки ден? Другото е за не загубят връзката с водата - нали 9 месеца във вода са стоели. Пробвайте да топнете под водата главичката на новородено и ще видите, че няма да тръгне да диша по инстинкт. Хубаво е докато е на няколко месеца да се води и на плуване именно за да се поддържа този инстинкт. После като порастне няма да реве в басейна че го е страх или че не знае какво да прави.

# 47
  • Мнения: 3 425
Пробвайте да топнете под водата главичката на новородено и ще видите, че няма да тръгне да диша по инстинкт.

Аааа, това нямах смелост да го опитам  Laughing

# 48
  • Мнения: 1 242
Пробвайте да топнете под водата главичката на новородено и ще видите, че няма да тръгне да диша по инстинкт.

Аааа, това нямах смелост да го опитам  Laughing

Не губете кураж! Пробвайте в следващия тираж!

# 49
  • Мнения: 3 521
Пробвайте да топнете под водата главичката на новородено и ще видите, че няма да тръгне да диша по инстинкт.

Аааа, това нямах смелост да го опитам  Laughing

Не губете кураж! Пробвайте в следващия тираж!

А ако не стане, пробвайте пак, и пак, и пак. Все някое от келеметата ще се случи достатъчно умно да си затвори устата. Mr. Green

п.п. Сега сериозно - при моята този инстинкт липсваше. Случва се. Не често, но се случва. Иначе се плацикаше с удоволствие на бебешкото плуване.

# 50
  • Мнения: 945
Пробвайте да топнете под водата главичката на новородено и ще видите, че няма да тръгне да диша по инстинкт.

Аааа, това нямах смелост да го опитам  Laughing

А аz го направих. Е, не нарочно, ами са една секунда и иzтървах главичката в Tummy Tub и реzултата беше, че малката се гмурна надолу. На мен очите ми станаха ей такива  Shocked, баща и прибледня, гък не можа да каже а малката след като я иzвадих ни дари с една супер широка усмивка, чак ми се прииска да я пусна втори път да се погмурка  Laughing (това на майтап)

# 51
  • Германия
  • Мнения: 8 097
Аз не знам кога си губят инстинктите, но преди няколко седмици големият бутна малкото в басейна. Хванах го веднага, не ревна, само взе да бърше очи, но аз как се разкрещях на Мартин, че сега ме е срам да отида на плуване Embarassed

# 52
  • Мнения: 3 880
Пепи, този инстинкт се губел към 8.-9. месец. Лошото е, че другият инстинкт, който кара удавника да се бори за спасение и да вика за помощ се появявал чак към края на третата-четвъртата година. Преди това, малко дете паднало във вода, не реве и не прави нищо, с което да привлече вниманието към себе си. Много често съм чувала по ТВто да предупреждават за това....

# 53
  • Мнения: 467
до 1 месец само с вода и през ден два. До 3-4 месец с малко бебешко олио след това с малко бебешко шампуан4е,но  разтворено във водата.

# 54
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Пепи, този инстинкт се губел към 8.-9. месец. Лошото е, че другият инстинкт, който кара удавника да се бори за спасение и да вика за помощ се появявал чак към края на третата-четвъртата година. Преди това, малко дете паднало във вода, не реве и не прави нищо, с което да привлече вниманието към себе си. Много често съм чувала по ТВто да предупреждават за това....

Тук много често пишат за това, че ако от самото раждане, бебето бъде къпано със специални техники, си плува без да се оттучва. Имаше много интересни статии по този въпрос и доста майки го практикуват.

Общи условия

Активация на акаунт