Болки в ставите - дали е липса на калций?!?

  • 3 834
  • 16
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 2 901
Здравейте, някой имал ли е подобен проблем?

Вече си мисля, че не се храня подходящо. Сутрин като стана, ме болят ставите на краката - там на гънката между глезена и стъпалото. Сякаш ги боли от тежестта на тялото ми, а съм била и повече кила - по време на бременността, така че го изключвам като причина. Страшно боли и все по-дълго, засега към обяд спира, може би като се пораздвижа както трябва (само като съм права де - не знам дали стана ясно). Това е от няколко седмици и сега свързвам това и с болки от време на време в ставите на някой пръст - за по няколко дни.

Възможно ли е да е от кърменето, нещо да не се храня правилно и калций да не ми достига. Не съм сигурна че приемам достатъчно продукти с калций - хапвам по малко кашкавалче, но не всеки ден, а кисело мляко - пред 2-3 дни - по кофичка. Ако можеше прясно мляко да се пие без задръжки, щях да удрям по 2-3 чаши на ден, че най-добре ми идва... Не смея да пия прясно мляко, защото нали е алерген...

Просто много се страхувам да не се счупя някой ден като стана от леглото.  #Crazy

# 1
  • Мнения: 6 243
Валя, не съм имала точно такъв проблем, но се сещам за друго: по време на бременността ставите стават хлабави заради промените в хормоналните нива - нали трябва да се разшири таза и т. н. Това се случва с всички стави в организма. След раждане трябва време, за да се възстановят ставните връзки. В този период ти активно се натоварваш физически (ходене на работа, грижи за бебето) - вероятно това ти се отразява и усещаш болки

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Имаш нужда от повече движение според мен.Пробвала ли си стречинг?С моя гръб направи чудеса!!!

# 3
  • София
  • Мнения: 2 901
Засега само колелото въртя вкъщи... Не съм пробвла стречинг, но се опасявам, че няма да ме заплени и ще ми доскучае...

# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
Не бе, само сутрин по 10 минути, да си раздвижиш кокалите.Защото според мен от липса на калций не може да имаш болки в ставите, от обездвижване е.
А между другото до една чаша прясно мляко дневно не е проблем.

# 5
  • Мнения: 1 586
За калция - сусамът е най-добрият му източник, а студенопресован сусамов тахан с мед е нещо чудно.

Иначе бих те посъветвала да идеш на ортопед все пак и да си направиш кръвни изследвания, за да се изключи някакво възпаление. Изследванията ще покажат и нивото на калция. Изключвам кърменето като причина за болките.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 249
Според мен е напълно възможно да е и от кърменето, но освен неприятното усещане за момента, не е притеснително. По време на лактацията става намаляване на плътиността на костното вещество и по принцип се разместват и нивата на ензимите свързани с костната обмяна, нивата на калций и т.н., НО това не е притеснително, а нещо нормално и дори след спиране на кърменето се наблюдава увеличаване на плътността на костното вещество ( по такъв начин и кърменето помага срещу остеопороза по-късно).
На мен сутрин ужасно ме боли кръстта докато се раздвижа и със сигурност движението не е фактор/липса при мен.
Можеш да отидеш за всеки случай да те прегледа ортопед, но нива на калций и др. подобни, няма смисъл според мен.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 952
Иди и сподели болежките с хирург или ревматолог. Преди това може и личния ти лекар да пусне насочващи изследвания на чернодробни ензими и мисля, че се нарича ревма-фактор.
Обърни си внимание искам да кажа, защото надали страдаш от липса на движение  Wink

# 8
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Тц, тц, тц!
А мен как ми щрака дясното коляно ако чуете!! #Crazy
Пък една позната дофторин, как ме заплашваше, че с това кърмене след годинка, ще си докарам остеопороза страшна и ето на! Crossing Arms
Ама ям сусам, смлян такъв, обаче не му зная дневната доза колко да е, затова моля тук някой ако има инфо да сподели, че и другите да вземат мерки, да се сдобият с калций.
Ревматизмът бил сърдечно заболяване и не щракат кокали от него. А навремето разправях, че съм ревматоидно заболяла и ми хлопат ставите. Много невежество. За жалост отидох на невролог, която ми чу оплакванията и се присмя. Млада съм била. Да внимавате къде отивате на такъв преглед, че има несериозни люде! И така ми щракат ставите и някоъ път тазобедрената тъй наболява, че не смея мръдна. Confused
Но болежките не са се обостряли откак съм кърмач. Е, сирене и кашкавал доволно ям и кисело тоже, не съм се лишавала никак.
И все пак Валентина, надявам се да не е нещо сериозно, но се консултирай с джипито, което се пък надявам да е добросъвестен и отзивчив, сериозен и любезен тип, да ти обърне фнимание.
Профилактиката била най-доброто лечение или нещо такова.

Някоъ ходил ли е на преглед за остеопороза?? newsm78

# 9
  • Мнения: 796
И аз съм така, болят ме всички стави, коленете и около глезените най-много, миналият петък ме заболя много ставата на десния показалец и се наду и мъжът ми спешно ме прати да си направя кръвна картина - калцият ми е в норма, така че не е от кърменето, най-вероятно е вярно обяснението на sladka hapka, същото каза и педиатърът ни.

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 910
Ама ям сусам, смлян такъв, обаче не му зная дневната доза колко да е, затова моля тук някой ако има инфо да сподели, че и другите да вземат мерки, да се сдобият с калций.

2 с.л.

# 11
  • Мнения: 1 586
Ревматизмът бил сърдечно заболяване и не щракат кокали от него.

Не щракат, ама болят...

Някоъ ходил ли е на преглед за остеопороза?? newsm78

К'ва остеопороза, бе, млада си още Simple Smile

# 12
  • София
  • Мнения: 2 952
Някоъ ходил ли е на преглед за остеопороза?? newsm78
Докато кърмиш няма смисъл да си правиш изследвания, ще отразят само състоянието ти в момента. Мисля, че най-малко половин година след прекратяване на кърменето има смъсъл да се изследваш. Дотогава организмът трябва да е възстановил нормалната за него плътност на костите.
Колкото по-грацилна, тоест с с тънки кости  Simple Smile, си толкова по-рано трябва да започнеш да следиш плътността на костите.

# 13
  • Мнения: 6 243
Ето нещо в подкрепа на моята теория за халтавите стави, дължащи се на хормоните от бремеността:
Цитат
An increase in the hormone relaxin results in looser joints during pregnancy. New research has shown that joints may remain looser for up to four months after delivery. New mothers should start their post-pregnancy exercise program slowly, being careful not to overstretch and should stick to activities that don’t require a lot of quick, explosive moves during the first few months after delivery.”
Source: Journal of Orthopaedic and Sports Physical Therapy, July 1997

а ето още нещо по темата:
http://www.arthritis-treatment-and-relief.com/joint-pain-related … -post-partum.html

# 14
  • Сливен
  • Мнения: 382
Ето нещо в подкрепа на моята теория за халтавите стави, дължащи се на хормоните от бремеността:

Това обяснява, защо и аз имах болки 6тия месец след раждането, но пък не обяснява, защо ме болеше почти само дясната тазобедрена става. Rolling Eyes

# 15
  • Мнения: 980
Мен ме боли предимно гърба  Sad Сигурно няма връзка с калция...
Валя, да не си настинала, че в това странно време. А вие май спите на отворен прозорец, да не става течение?

# 16
  • Мнения: 350
TAka описани симптомите могат да имат много причини...
НО ти сама си се замислила - може би наистина трябва да се храниш по-добре, за да не ти се изтощи огранизма от кърменето.
КОйто каквото и да ми казва - според мен кърменето изморявва/изтощава. Аз станах кожа и кости, въпреки, че ям доста.

Затова и аз самата се старая да ям много млечни продукти, да поемам течности и да правя поне малко гимнастика всеки ден.

Общи условия

Активация на акаунт