Таксите за детски заведения

  • 2 769
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Бих искала да попитам майките,които използват форума дали заплащат депозит в размер на една месечна такса,който при напускане се възстановява.Ние сега имаме проблем и бихме искали да разберем как стоят нещата в други общини.

# 1
  • Мнения: 5 622
Платих още при записването на сина ми в ДГ

# 2
  • Мнения: 9 814
За частна ДГ ли става въпрос?
Аз не съм плащала депозит.

# 3
  • Мнения: 1 447
Аз не съм плащала.

# 4
  • Мнения: 1 062
В държавна детска градина ходи моето дете. Не съм плащала допълнителна такса.

# 5
  • Мнения: 4 187
В детската ясла имахме депозит, в градината обаче, нямам спомен да са ни взимали такъв  newsm78!

# 6
  • Мнения: 14 133
При нас се плаща след изтичане на съответния месец. Няма никакво събиране на такси авансово.  newsm78 В държавна градина е синът ми. .

# 7
Не знам какво се има впредвид депозит,но тук в ДГ /държавна/ на дъщеря ми има постоянна месечна такса от 8лв.+1,30 на ден.Вчера платих градината за септември,и касиерката поиска 8лв.за таксата за ноември,за което аз възразих,при положение,че плащам посещаемостта за септември.Август поискаха да платим таксите от 8лв.за септември и октомври.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 616
Ние бяхме в държавна ясла, сега и вдържавна ДГ. И двете ми деца са имали депозит и на двете места. Вчера отидох да платя последната такса на дъщеря ми за яслата и ми върнаха депозита. Съответно когато я записах в понеделник в детската градина оставих депозит от 40 лв. Този депозит се връща при напускане на детето от детското заведение, а през годините които то прекарва в него се използва, ако родителите примерно закъсненят с плащането на таксата - теглят от депозита и след това пак го възтановяват. Мисля , че по закон е задължителен за всички държавни ДЯ и ДГ. Иначе таксите си се плащат след изтекъл месец

# 9
  • Мнения: 1 586
Синът ми ходи на ясла,при записването му платих 40 лв. депозит,който ще ми върнат като приключим с яслата.....

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 040
Във Варна и в яслата и в градината има депозит в размер на 40 лева.

# 11
  • Мнения: 317
Е, ние в "дълбоката провинция" сме късметлии - никакви депозити, само такса по 1,20лв на ден.  Laughing

# 12
  • Мнения: 51
Не съм плащала, не са ми искали, нито за градина, нито за д.ясла. За пръв път чувам, че някъде искат депозит в държавна д.градина.

# 13
  • Мнения: 14 133
Е, ние в "дълбоката провинция" сме късметлии - никакви депозити, само такса по 1,20лв на ден.  Laughing
Laughing И ние. Плащаме по 2лв за присъствен ден. Няма задължителна такса.  Wink

# 14
  • Мнения: 2 090
При нас се плаща след изтичане на съответния месец. Няма никакво събиране на такси авансово.  newsm78 В държавна градина е синът ми. .
Точно така е при нас,с разликата че става въпрос за ясла.

Плащаме по 2лв за присъствен ден. Няма задължителна такса.  Wink

# 15
  • София
  • Мнения: 2 296
В държавна детска градина ходи моето дете. Не съм плащала допълнителна такса.
PeaceЗа първи път чувам за такива депозити. newsm78

# 16
  • Мнения: 2 310
Не са ни искали депозити.
Таксата на месец ни е 30 лв.

# 17
  • София
  • Мнения: 7 097
Не сме плащали депозит, даже от тази тема за пръв път разбирам, че някъде искат такъв  Thinking

# 18
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Синът ми е за втора година на градина и за първи път чувам за такава практика! Ходи в държавна детска градина.

# 19
  • Мнения: 4 841
Четвърта година синът ми посещава ОДЗ - общинско, в София; за първи път чувам за такъв депозит.

# 20
  • Мнения: 1 237
Ние също платихме депозит в размер на 45 лв.,ходи в държавна градина.

# 21
  • Мнения: 929
Платихме 40лв депозит, това беше на първия ден в който започнаха.

# 22
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ние също нямаме депозит
това което виждам е че май депозита поне за Сфоия не съществува...
нито в яслата, нито в ДГ ни искат епозит - плаща се след изтичане на месеца въз основа на присъствията на детето, като при неизвинени отсъствия се плаща половин такса за деня

# 23
  • Мнения: 85
Не съм плащала за баткото депозит - сега е в четвърта група.
Другата седмица пускам и брат му в същото ОДЗ, но никой не ми е казал за предварително плащане.
Плащаме си в началото на следващия месец за предходния.
Ходят в държавно ОДЗ в София.

# 24
Благодаря на всички,които отделиха от времето си за отговор р на въпроса ми.Моята дъщеря ходи в държавна детска градина,те всъщност са общински яслите и градините.Няма закон,който да регламентира  вземането на депозит.Това става с решение на съответния Общински съвет.И понеже довода тук беше и другите така правят затова се обърнах към вас.

# 25
  • Мнения: 247
Няма закон,който да регламентира  вземането на депозит.Това става с решение на съответния Общински съвет.И понеже довода тук беше и другите така правят затова се обърнах към вас.

Май само във Варна е така (съдя по отговорите).


Този депозит се връща при напускане на детето от детското заведение, а през годините които то прекарва в него се използва, ако родителите примерно закъсненят с плащането на таксата - теглят от депозита и след това пак го възтановяват.

Не е точно така, защото ДЯ или ДГ нямат право да теглят депозита. Изрично са ни го казвали многократно. Затова и ни карат да подписваме декларация, че при три закъснения на плащане на таксата, детето го изключват от детското заведение. Единственото, което ДЯ или ДГ печелят е натрупаната лихва за времето през което детето е било в тях. С депозита се плаща последната месечна такса.
А когато градината излезе  в ремонт и ви се наложи детето ви да посещава друга детска градина (дежурната), също ви взимат депозит. Така веднъж имате депозит от 40лв. в едната градина и още веднъж ви искат 40лв. за другата градина.

# 26
Този депозит влиза в общинските каси,мили мами и нали се сещате кога ще ви го върнат.Точно така на 36.14.2183год.Общините си запълват някакви дупки с тях.Така,че ние сме решили да оспорваме това решение,общините да си намерят друг начин да си вземат таксите за детските заведения.Пък и на фона на проблемите с раждаемостта аз смятам,че това е под всякаква критика.Да не го говорим,че тук в нашия град няма почти никакви работещи фирми и предприятия.Тези,които работят плащат сериозните заплати от порядъка на 250-300лв.Аз живея в гр.Левски.

# 27
  • Мнения: 2 448
За пръв път чувам от темата за такива депозити. За кои градове става дума?  Rolling Eyes
Нашата такса е 40 лв месечно / за пълен месец, изчислява се според посещението / и нищо не съм плащала авансово.

# 28
  • Мнения: 247
Този депозит влиза в общинските каси,мили мами и нали се сещате кога ще ви го върнат.Общините си запълват някакви дупки с тях

Не, не влиза в общински каси.  На мен са ми връщали пари и то не веднъж. Peace

# 29
  • Мнения: 2 084
Като ги записах преди 3 години ни искаха по 7 лв на дете, които щели да върнат когато напускаме. Моите са близнаци - плащам 35 за единия и половината от таксата за другия.

# 30
  • Мнения: 288
За пръв път чувам за депозит. Детето е в държавна ЦДГ в София, плащаме мес. такса 40 лв, на база посещение, т.е. приспадат от таксата ако е отсъствало.

# 31
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
И аз за пръв път чувам за такъв депозит, при все че дъщеря ми посещава частна градина.

# 32
  • Мнения: 111
В държавна градина сме.Става въпрос за Варна.Миналата година детето ми посещаваше друга градина. При постъпването във въпросната градина ми поискаха един депозит равен на месечната такса. Преместих го в друга градина следователно депозита ми беше върнат от предната, след като си платих таксата за последния месец който е посещавал ОДЗ-то.Не влизат парите в общинските каси!!! Имах колежка на която детето посещаваше същата градина.В един момент решиха да се преместят да живеят в Шумен. Преместиха се  ...така и не се върнаха повече във Варна  да си платят задълженията към детската градина ,техния депозит за това отиде. За такива екстремни ситуаций се събира този депозит Simple Smile

# 33
  • Разград
  • Мнения: 2 102
За първи път чувам за такъв депозит. Живея в малък град, детските градини са само държавни и там не се заплащат такива такси.

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И аз не съм плащала депозит.

# 35
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
В Добрич депозитът е 20 лв. , а таксата е 35 лв. И в градините и в яслите плащаме депозит още при записването на детето или първите дни, когато започва да посещава детското заведение. Действително, когато се местихме от яслата ми приспаднаха  депозита от сумата, която дължахме до последната дата, на която детето беше посещавало яслата. Мислех, че това е обичайна практика за всички общини - гласува се на заседание на общинския съвет.

Детските градини не са държавни, а са общински и всяка община решава, за градините и яслите, които са на нейната територия.

Последна редакция: сб, 04 окт 2008, 17:40 от Вела

# 36
  • Мнения: 5 393
Иво е в държавна ДГ, не съм плащала депозит.

# 37
  • Мнения: 1 240
Не сме плащали депозит при постъпването в ДГ. Държавна е. Месечната такса е 35 лв.

# 38
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...За пръв път чувам, че някъде искат депозит в държавна д.градина.

И аз сега разбрах  Rolling Eyes и ми е странно, честно казано.
Не са ни искали депозит.

# 39
  • Мнения: 1 014
При нас също няма такъв депозит. Не мисля че това е законно, повдигнете въпроса на родителската среща и искайте среща с директорката, най-вероятно решението е нейно, едва ли е на общината. Това е, защото ако не си внесат таксите до 11 число на месеца им се налага да плащат законната лихва за просрочие. Връзват си гащите, така да се каже.

# 40
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
 В Добрич решението е на общински съвет и можеда се намери и прочете в официалният сайт на общината. Целта е ако някой не си заплати последната такса да му бъде спрян депозита.

Цитат
Чл. 26.
(2) При записване на децата  родителите и настойниците заплащат депозитна такса в размер на 20 лева. Таксата се възстановява на родителите при окончателното напускане на детската ясла.

 Чл. 27.
(2) При записване на децата  родителите и настойниците заплащат депозитна такса в размер на 20 лева. Таксата се възстановява на родителите при окончателното напускане на детската градина.

# 41
  • на път
  • Мнения: 2 804
  #Crazy
Това с депозита много ме озадачи ... а какъв е смисълът на този депозит. Той какво гарантира всъщност  newsm78

# 42
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
Депозита гарантира, че няма да ощетиш бюджета на общината и да не си заплатиш последната такса в детската градина / ясла /, защото в такъв случай губиш депозита. 

Когато живеехме на квартира последният ни хазяин също искаше предварително депозит, за да е сигурен, че няма да се изнесем без да си заплатим последните сметки за текущо потребление. Когато се изнасяхме от квартирата му представихме бележки за платените сметки и той ни върна депозита.

В детските заведения принципът е същият и не съм се замисляла дали е така във всички общини. Дори ми се струва странно, че се учудвате, защото при вас не е така..

# 43
  • на път
  • Мнения: 2 804
Депозита гарантира, че няма да ощетиш бюджета на общината и да не си заплатиш последната такса в детската градина / ясла /, защото в такъв случай губиш депозита. 
......

Благодаря - сега разбрах .... Тук не е практика за депозит при наем разбирам, за хотел - също (на много места е практика).

# 44
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 815
Явно всяка община сама решава дали да въведе такъв депозит или не. За Пловдив размерът на таксата е 25 лева (ако детето не е отсъствало през месеца). Плаща се от 1-во до 10-то число на следващия месец. След този срок се начислява лихва, но тя е само накакви стотинки. по правило би трябвало, ако не се плати навреме таксата (независимо, че има лихва), детето да не се приема на детска градина (според общинската наредба), а при необосновано отсъствие повече от 2 месеца - да се отпише от градината. Но това не се спазва (поне за неплащане навреме на таксата).
Иначе няма такъв депозит. Единствено при изписване на детето от градина, докато не се плати таксата за последните посещения, не се дават документите му.

Общи условия

Активация на акаунт