Защо втори БОЙЛЕР вече протича?

  • 40 782
  • 26
  •   2
Отговори
  • Мнения: 158
Да, знам, темата не е за тук, пуснах я и в Нашият Дом, но понеже тука пишат повече мъже, отколкото из другите форуми, моля модератора да я остави поне няколко дена. После ако иска да я заключи, то така или иначе има идентична в другия форум.

Моля ви някой от вас, ако разбира да каже каква може да е вероятната причина за 3 години, 3 пъти вече да имаме проблем с бойлер в апартамента, в който сме (под наем).

Значи, първо бяхме с бойлер на хазяина, не помня марката, но не беше лоша, май някаква турска. Изгоря му реотана, смениха реотана и известно време работеше. Миналата година обаче една нощ протече и направи наводнение и при нас, и долу при съседа. Sad

Тогава се шашнахме, разкарахме го и си купихме много хубав бойлер - АРИСТОН, с цифров дисплей и т.н. Тази нощ, след около година ползване, и този бойлер протече и пак наводнение   Close

Единственото ми предположение е, че непрекъснато се ползва бойлер и топла вода тук. С малки деца сме. Възможно ли е да е заради това? Значи бойлера непрекъснато стои на икономичен режим ( т.е поддържа около 65 градуса).

Има ли и други, които нон стоп ползват бойлера си? Имате ли някакви проблеми?

Другото ми предположение е, че близо до него е пералнята. И аз някой път я пускам вечер късно, и ако съм много изморена може да забравя да я изключа след като тя си свърши програмата и няколко часа да продължи да си стои включена.

Уф, не знам ...

някой татко, ако може да помогне със съвет, ще е супер  Peace

# 1
  • Мнения: 637
netty77, дай да те прегърна Hug
И нашият бойлер изгоря и допреди малко изгребвахме вода ooooh! Нашият е ЕлдомИнвест, вече е 9годишен, почти непрекъснато е стоял включен и то най-вече на max. Решихме утре да го махнем и да сложим нещо по-добро , но щом вашият Аристон е дал капут, не знам Rolling Eyes Иначе нашият си даваше индикации. Беше започнал да му пада бушона доста често. И... тая вечер не издържа горкият. Все пак се радвам, че не стана по-голяма беля. Разминахме се с наводнение. Сега не спя от превъзбуда.

# 2
  • Мнения: 1
Равносметка: 3 бойлера за 1 г  елдоминвест(два са служебни) - и трите дадоха фира

# 3
  • Мнения: 0
Да, знам, темата не е за тук, пуснах я и в Нашият Дом, но понеже тука пишат повече мъже, отколкото из другите форуми, моля модератора да я остави поне няколко дена. После ако иска да я заключи, то така или иначе има идентична в другия форум.

Моля ви някой от вас, ако разбира да каже каква може да е вероятната причина за 3 години, 3 пъти вече да имаме проблем с бойлер в апартамента, в който сме (под наем).

Значи, първо бяхме с бойлер на хазяина, не помня марката, но не беше лоша, май някаква турска. Изгоря му реотана, смениха реотана и известно време работеше. Миналата година обаче една нощ протече и направи наводнение и при нас, и долу при съседа. Sad

Тогава се шашнахме, разкарахме го и си купихме много хубав бойлер - АРИСТОН, с цифров дисплей и т.н. Тази нощ, след около година ползване, и този бойлер протече и пак наводнение   Close

Единственото ми предположение е, че непрекъснато се ползва бойлер и топла вода тук. С малки деца сме. Възможно ли е да е заради това? Значи бойлера непрекъснато стои на икономичен режим ( т.е поддържа около 65 градуса).

Има ли и други, които нон стоп ползват бойлера си? Имате ли някакви проблеми?

Другото ми предположение е, че близо до него е пералнята. И аз някой път я пускам вечер късно, и ако съм много изморена може да забравя да я изключа след като тя си свърши програмата и няколко часа да продължи да си стои включена.

Уф, не знам ...

някой татко, ако може да помогне със съвет, ще е супер  Peace




Ама като почнете така...и сега какво да гледам кристалната топка ли?

Какво значи протече ми бойлера...от къде протече, ръждясал ли е или има някакви други причини???  ... то не става ей така да протече... обясни малко по подробно, може да ти помогнем.

# 4
  • Мнения: 0
Равносметка: 3 бойлера за 1 г  елдоминвест(два са служебни) - и трите дадоха фира

ами така е. Те българските не знаят какво е анодна защита пък остава нещо друго да направят качествено. Но пък наслагали десет лепенки анодна защита.

Учителка по химия в меи ми е разказвала как преди години е имала група задочници и един от тях е бил "специалист" и шеф в голяма българска фирма за бойлери. Когато почнали да изучават електрохимичните методи за защита от корозия и тя обяснила какво е катодна защита тоя се сетил :" ААаааа ама за това ли били тия прътове в казаните на бойлерите бе, ние не знаехме какво е и така и нея свързваме към тока (СЛАВА БОГУ) . "

Никога анодна защита не се е ползвала за битови цели особено пък за бойлери!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 АНОДНАТА ЗАЩИТА Е ОПАСНА И СЕ ИЗПОЛЗВА В СТРОГО КОНКРЕТНИ СЛУЧАЙ И КОРОЗИОННИ СРЕДИ!

За да се защити анодно даден метален обект трябва да е свързан към положителният полюс на източник на ПОСТОЯНЕН ток, какъвто просто няма в бойлер.

 Отрицателният полюс да е свързан към някакъв метал и метала и обекта да са в някаква агресивна среда. Анодната защита на практика прекратява корозията, но при определени условия и постоянно наличие на постоянен ток. Ако токът спре по някаква причина защитата се превръща в катализатор на реакцията и напрактика ускорява корозията. Използва се рядко за пример: Цистерните превозващи сярна киселина се защитават по този начин.

В бойлерите се използва катодна (или по-точно протекторна)  защита ( която грешно е наречена анодна от производителите) .  Представлява най обикновен прът , най често от цинк или магнезий,
като в образувания галваничен елемент, катод се явява казана, а анод се явява пръта и на практика се разтваря пръта, а не казана. За да увеличим живота на бойлера е достатъчно да сменяме през определен период анода ( цинковия прът) и казана ще е защитен от корозия.

# 5
  • Мнения: 158

Ама като почнете така...и сега какво да гледам кристалната топка ли?

Какво значи протече ми бойлера...от къде протече, ръждясал ли е или има някакви други причини???  ... то не става ей така да протече... обясни малко по подробно, може да ти помогнем.


Какво значи протече ми бойлера...от къде протече, ръждясал ли е или има някакви други причини???  ... то не става ей така да протече... обясни малко по подробно, може да ти помогнем.

Ами, много подробности не мога да дам, освен че никъде не е ръждясал, та той външно изглежда като току що купен. Това е нов бойлер Аристон Tl Shape Plus на по-малко от година.
Какво точно е причината не мога да кажа, беше през нощта. Съседа дойде, вика "става наводнение". Гледам около бойлера всичко във вода, капе от всякъде, част от коридора ни във вода. Добре, че не ни трясна тока  Praynig Спряхме веднага тока на целия апартамент и водата към бойлера, и той спря да капе. В интерес на истината от горната му лява част шуртеше повече (той отгоре има нещо като капак, под капака излизаше вода), това със сигурност го видях.

ще го носим в сервиза тези дни, мъжа ми като е по-свободен, и май ще ни дадат нов (така казаха). Обаче аз се шашнах с това наводнение, което стана. Ами ако ни нямаше в къщи? Ами ако и с новия стане така някой ден?

# 6
  • Мнения: 0

Ама като почнете така...и сега какво да гледам кристалната топка ли?

Какво значи протече ми бойлера...от къде протече, ръждясал ли е или има някакви други причини???  ... то не става ей така да протече... обясни малко по подробно, може да ти помогнем.


Какво значи протече ми бойлера...от къде протече, ръждясал ли е или има някакви други причини???  ... то не става ей така да протече... обясни малко по подробно, може да ти помогнем.

Ами, много подробности не мога да дам, освен че никъде не е ръждясал, та той външно изглежда като току що купен. Това е нов бойлер Аристон Tl Shape Plus на по-малко от година.
Какво точно е причината не мога да кажа, беше през нощта. Съседа дойде, вика "става наводнение". Гледам около бойлера всичко във вода, капе от всякъде, част от коридора ни във вода. Добре, че не ни трясна тока  Praynig Спряхме веднага тока на целия апартамент и водата към бойлера, и той спря да капе. В интерес на истината от горната му лява част шуртеше повече (той отгоре има нещо като капак, под капака излизаше вода), това със сигурност го видях.

ще го носим в сервиза тези дни, мъжа ми като е по-свободен, и май ще ни дадат нов (така казаха). Обаче аз се шашнах с това наводнение, което стана. Ами ако ни нямаше в къщи? Ами ако и с новия стане така някой ден?

хм....това ми звучи като шарлатанщина, а уж Аристон...ама в България всичко е възможно....
ако се е спукал срам....ама то от такива тънки ламарини ги правят вече...

Капакът, за който говориш се нарича фланец и е отслабено място на казана. Целта му е ако по някаква причина налягането вътре в съдържателя се вдигне прекалено много , той да се отвори и да изпусне вода и така да падне налягането за да не гръмне бойлера. Ако наистина е отгоре и е почнало да тече от там това си е притеснително. Явно налягането вътре се е вдигнало заради някакъв проблем и фланецът е изпуснал вода. Дано ви го сменят!

Последна редакция: ср, 08 окт 2008, 23:47 от suni311

# 7
  • Мнения: 722
Това, че за толкова кратко време протича втори бойлер, ме навежда само на една мисъл - че района (или сградата), в която живеете, има по някаква причина повишено налягане на водопроводната инсталация. Особено ако и съседите ви имат подобни проблеми! Дали сградата не се намира в ниско място, където налягането в системата е по-високо от номиналните 4 - 6 атмосфери (0,4 - 0,6 MPa) вследствие гравитачния напор на допълнителния воден стълб от околните високи или високо разположени сгради? Щом е протекъл от горната си част покрай този"капак", значи има пробив от заваръчния шев на горното "дъно", т.е. мястото на съединяване на цилиндричната с полусферичната част на казана, а не от фланеца, защото той е отдолу, на долното "дъно" (за сведение на suni311). Точно тези зони на водосъдържателите, откъдето е протекъл последният ви бойлер, са слабите им места и причините за пробива са две: или покритието на вътрешността на казана е нарушено (особено ако е емайл) и мястото се разрушава от корозия, или има дефект в заваръчния шев и когато бойлерът системно работи при свръхналягане много бързо прови пробив от там. Ако действително поддържа температура около 65 градуса, при нормално водопроводно налягане не би трябвало да има проблем вследствие непрекъсатото стоене включен. Работата при по-високи температури обаче значително съкращава живота на бойлерите - натрупва се много котлен камък и по водосъдържателя, и по нагревателя, в резултат нагревателите изгарят значително по-бързо, а енергийната ефективност на уреда спада! И съответно, бойлерът и евентуално гъвкавите връзки, с които е свързан към ВиК инсталацията, са изложени на по-голямо налягане и по-голям риск от спукване. Близостта и работата на пералнята по никакъв начин не влияят на вашия бойлер!!! Проверете налягането във водопровода и ако е по-голямо от 4 - 6 атмосфери, поставете редукционен клапан на входната (студената) тръба на на бойлера, задължително ПРЕДИ предпазния клапан на уреда по посока на движение на водата. Поставянето на кран не решава проблема - кранът намалява ДЕБИТА, а не НАЛЯГАНЕТО на водата! Принципно по същия начин е добре да защитите и другите си домакински уреди, свързани с водопровода - пералня, съдомиялна и др. Т.е. ако бойлерът и пералнята имат захранване от една и съща тръба, поставете редуцирвентила направо на нея и преди отклоненията за уредите.

# 8
  • Мнения: 158
Благодаря за подробния пост   bouquet Ще трябва и мъжът ми да го погледне, понеже той ще слага бойлера. Все още сме без бойлер, понеже той е в командировка.

# 9
  • Мнения: 722
Всъщност, тази консултация не е точно от мама звярка, а от тати звяр, т.е. от мен, съпругът й. Просто се изкуших да отговоря веднага и в РС-то беше запаметен профила на нашата мама. Между другото, какво стана с протеклия бойлер? Смениха ли го или го ремонтираха и ви връщат същия? Каква е констатацията на сервиза? Защото, все пак, моето предположение една от възможните причини (със съответното й решение), но не и единственото. Би било полезно да съобщиш резултата. А може пък да сте случвали все на дефектни бойлери...

# 10
  • Мнения: 158
Аз предположих, че е писал таткото  Laughing
ами все още нищо не е станало, мъжът ми от две седмици е нон стоп в командировки и ангажименти, и още не го е занесъл в сервиза. Тези така процедират - носиш го директно в сервиза, а не идва техник вкъщи.
Добре, че имам миялна машина и пералня. А за къпането - топля вода в лигени, уффф...  Crazy

# 11
  • Mediterraneo
  • Мнения: 37 913
Ами за година и половина и на нас ни протекоха два бойлера. Просто стечение на обстоятелствата. И със златно покритие да е, и 2 милиона да струва, техниката е до късмет- или ще се скапе още в гаранция, или ще те надживее.

# 12
  • Мнения: 722
Интересна практика - ти сам да носиш едрогабаритен уред, какъвто е бойлерът, в сервиза... При нас в Шумен, специално за бойлерите TESY техниците идват в жилището и при подобен проблем директно си отнасят "пациента" и го сменят с нов. Просто си знаят стоката, аз лично не ти препоръчвам тази марка. Че и  тук ги произвеждат. Имахме TESY преди известно време, когато живеехме на квартира. В интерес на истината, нашият не ни е създавал проблеми, явно сполучлива партида водосъдържатели. Единственият му недостатък беше лошата термоизолация - този бойлер топлеше банята в буквалния смисъл. А за марката Аристон днес говорих с един колега, който е параджия и водопроводчик и в свободното си време прави частпром с монтаж и ремонт на бойлери. Скоро имал два-три подобни случая и потвърди, че тези, които се продават у нас, са с много тънка ламарина на съдържателите и дефекти на вътрешния емайл. И всичките са протекли след около 1 година работа... Ние имаме "Елдом" с вградена серпентина, защото правя локално парно и ще го свържа в системата. Но явно покупката на домакински електроуреди в България изисква и голяма доза късмет, независимо от марките и цените... А това с топленето на вода в легени ми напомня за годините, прекарани в Студентски град, където всяко лято и цяло лято имаше "профилактика" на топлата вода. Между другото, кой е сервизът, който поддържа марката и в кой град?

# 13
  • Mediterraneo
  • Мнения: 37 913
Интересна практика - ти сам да носиш едрогабаритен уред, какъвто е бойлерът, в сервиза... При нас в Шумен, специално за бойлерите TESY техниците идват в жилището и при подобен проблем директно си отнасят "пациента" и го сменят с нов...

Просто сте попаднали на някой, който му се идва  Naughty И аз съм от Шумен, но мъжът ми лично свали стария бойлер, закара им го и после си монтира новия, който ни дадоха. Говоря за Теси и аз.

# 14
  • Мнения: 158

Между другото, кой е сервизът, който поддържа марката и в кой град?

Ами ние сме в София, сервиза се води Централен Сервиз София за Merloni Termosanitari (които са всъщност директния вносител на бойлери Аристон)

Общи условия

Активация на акаунт