ГРИС

  • 34 449
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 261
Здравейте,купих грис,но на  опаковката има рецепта за приготвяне на грис халва,а моите не я обичат.Предпочитат грис с мляко,но не си спомням какви бяха точните пропорции мляко-грис,някой може ли да би помогне

# 1
  • София
  • Мнения: 604
700 мл прясно мляко
6 равни с.л. грис
5 равни с.л. захар
1 с.л. масло
1 пак. ванилена захар

Млякото се слага на котлона и след като заври се слага захарта и започва да се ръси гриса като непрекъснато се бърка, за да не се получат бучки. След като се посгъсти, се слагат ванилията и маслото и се бърка до хомогенизиране. Докато е топло се сипва в купички.

Може да се консумира топло или студено.

Ако се гарнира със сладко от вишни или боровинки, става много красив и вкусен десерт 

# 2
  • Мнения: 4 433
Ето рецепта за мляко с грис:

· 800 мл. прясно мляко

· 500 мл. вода

· 1 чаша (300 мл.) пшеничен грис

· 1 k. чаша захар

· 1 флаконче есенция ванилия

Млякото, водата и захарта се загряват до кипване (най-добре в млековарка или на водна баня). Изсипва се на тънка струйка пшеничения грис и с постоянно разбъркване крема се вари  5 - 8 минути. Отстранява се от огъня, добавя се есенцията, разбърква се и се разлива в купички. Оставят се да изстинат в хладилник. Всяка купичка се обръща в чиния и се гарнира по желание.

# 3
  • Мнения: 22 867

По рецептата на МАЙКА става страшно вкусно. Цитирам нейната рецептата, защото не съм копнала адреса.

Цитат
От една приятелка - българка, която живее тук, нау4их следния на4ин за приготвяне на грис и само така го приготвям ве4е. И двамата ми мъже много го харесват по този на4ин. По-вкусен е наистина.
В тенджерка се слага масло да се разтопи, сипва се грис с бъркане до златисто да стане. /за 1 литър мляко 4-5 супени лъжици; аз слагам понякога само лъжица и половина за 1 порция/. Редом с гриса се слага и захарта /на вкус, аз слагам малко по4ти толкова, колкото и грис/ и се бърка да станат златисти - не много тъмно, 4е ще гор4и. През това време в отделен съд се загрява млякото - аз го правя в микровълновата. Сгорещеното мляко се изсипва с бъркане при златистите грис и захар, намалям малко котлона и бъркам ... Става сууууууууууууууууууууупер!!! И после /без дори да съм прибавяла някакви аромати, има вкус на нещо между карамел и препе4ено брашно. Томи с голям кеф си хапва цяла купа от така приготвения грис
.

# 4
  • Мнения: 5 183
Ха, тъкмо смятах да я пиша   chef  Wink
Гарантирам, че става супер вкусно

# 5
  • Мнения: 707
Така и така става въпрос за гриса, я дайте рецепта и за грис-халвата, че ми се ще да я пробвам.
Благодаря.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 341
мога да ви предложа торта от грис!
продукти:
6 яйца;1 ч.ч. захар;1 ч.ч. грис;настърганата кора на 1 лимон.
за сиропа:
1 1/2 ч.ч. захар;2 1/2 ч.ч. вода;1 ч.ч. ром.

приготовление:
   Жълтъците се бият със захарта до получаване на пухкав крем.
Гриста се прибавя на тънка струя,като се бърка непрекъснато.
Добавя се настърганата лим.кора и разбитите на сняг белтъци.
Сместа се изсипва в намазнена и поръсена с брашно форма за торта.
Пече се в умерена фурна.После се оставя да изстине.
   През това време се прави сиропът с всички продукти.
Сиропът не трябва да е много гъст.
Изстиналата торта се набожда с вилица и се залива с топлия сироп,
захлупва се за да може по=-добре да попие сиропа.
Когато изстине обилно се поръсва с пудра захар.

# 7
  • Мнения: 1 283

По рецептата на МАЙКА става страшно вкусно. Цитирам нейната рецептата, защото не съм копнала адреса.

Цитат
От една приятелка - българка, която живее тук, нау4их следния на4ин за приготвяне на грис и само така го приготвям ве4е. И двамата ми мъже много го харесват по този на4ин. По-вкусен е наистина.
В тенджерка се слага масло да се разтопи, сипва се грис с бъркане до златисто да стане. /за 1 литър мляко 4-5 супени лъжици; аз слагам понякога само лъжица и половина за 1 порция/. Редом с гриса се слага и захарта /на вкус, аз слагам малко по4ти толкова, колкото и грис/ и се бърка да станат златисти - не много тъмно, 4е ще гор4и. През това време в отделен съд се загрява млякото - аз го правя в микровълновата. Сгорещеното мляко се изсипва с бъркане при златистите грис и захар, намалям малко котлона и бъркам ... Става сууууууууууууууууууууупер!!! И после /без дори да съм прибавяла някакви аромати, има вкус на нещо между карамел и препе4ено брашно. Томи с голям кеф си хапва цяла купа от така приготвения грис
.

Правила съм тази рецепта, страхотно вкусна! Поздравления  bouquet

# 8
  • Мнения: 1 777
Ето и от мен една лесна и бърза рецепта.
                         Грис в микровълновата



4с.л.грис
1ч.ч.прясно мляко
1-2с.л. захар
щипка сол

В купа подходяща за микровълновата смесваме всичко разбъркваме добре.Включваме на две минути ,но на всеки 30 секунди разбъркваме и гледаме да не кипне.Тази доза е за една порция.Аз слагам и 1с.л. какао.
Аз  го правя за закуска на децата.

# 9
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Тази рецепта съм я взела от форума гответе с мен , но не си спомням името на авторката...  bouquet става много красива на външен вид, поне на снимката която беше публикувана.Не съм я пробвала обаче, защото след последния път когато си правих мляко с грис, ми се отщя изобщо да правя някога нещо с грис.Рецептата на Майка ме заинтригува, зашото редът на последователността на продуктите на обратен на този по който аз пробвах. Ще си я запиша. PeaceМерси   bouquet

Грис - халва

1 и 1/2 ч.ч. грис
1/2 ч.ч. олио
3 ч.ч. прясно мляко
1 и 1/2 ч.ч. захар
2 - 3 супени лъжици разтворимо какао

Гриста се запържва в олиото на слаб огън до светлокафяв цвят, като периодично се разбърква. През това време се загрява млякото със захарта, към гриста внимателно се добавя млякото и се вари до гъста каша, като постоянно се бърка. Половината смес се излива в тава и се заглажда, другата половина се оцветява с какаото и се излива върху първата, заглажда се. Поднася се охладена

# 10
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Ето рецепта за грис-халвата,която аз правя:

1 чч грис
1/2 чч олио
3 чч вода
1 чч захар
Захарта се разбърква със студената вода до пълното й разтваряне,отнема около 5-6 минути.
Гриса се запържва до леко покафеняване в олиото,при непрекъснато бъркане.
Прибавя се полученият студен сироп(на порции)към гриса,докато се поеме всичкия.
Могат да се добавят стафиди или орехови ядки.
Още топъл гриса се изсипва във форма или тава.Изчаква се да се охлади,сервира се нарязан на парчета.

# 11
  • Мнения: 707
Благодаря за рецептите   bouquet! Само ще сменя олиото с масло, че ще ухае по-приятно  Grinning.

# 12
  • Мнения: 5 183
Мммм, грис-халва много обичам, но никога не съм правила.
Ще взема да спретна една скоро по вашите рецепти, и без това съм в едноседмичен отпуск.

# 13
  • Мнения: 22 867
Ето рецепта за грис-халвата,която аз правя:

1 чч грис
1/2 чч олио
3 чч вода
1 чч захар
Захарта се разбърква със студената вода до пълното й разтваряне,отнема около 5-6 минути.
Гриса се запържва до леко покафеняване в олиото,при непрекъснато бъркане.
Прибавя се полученият студен сироп(на порции)към гриса,докато се поеме всичкия.
Могат да се добавят стафиди или орехови ядки.
Още топъл гриса се изсипва във форма или тава.Изчаква се да се охлади,сервира се нарязан на парчета.

max-mama , голямо търсене му ударих, докато открия поста ти. Благодаря ти за подсещането.   bouquet  Аз правя грис халва по същата рецепта, но с повече добавки - доста ванилия, орехи, стафиди, че и сушени плодове, когато имам под ръка. Прияде ми се и снощи я забърках набързо, вкусотийка стана Heart Eyes.


Последна редакция: чт, 02 сеп 2010, 18:06 от labrex

# 14
  • Мнения: 2 160
Дано не много нахално от моя страна, но имате ли изпитана рецепта за баклава с грис?  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт