Донорство на органи след смъртта

  • 4 714
  • 55
  •   1
Отговори
# 15
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 777
Да,бих си ги дарила.За какво са ми след като умра.По добре да спася нечий живот.
Peace

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Нямам отметка... EmbarassedБлагодаря за напомнянето.
Да,искам да даря каквото има останало здраво в мен.

# 17
  • Мнения: 2 755
Не съм го отбелязала никъде, но с мъжа ми сме говорили потози въпрос и сме се уверили един друг, че ако сме годни да помагаме, след като гушнем букета, ще го направим....
Една малка подробност, не след, а преди да сте "гушнали букета". Органите се вадят, преди сърцето да е спряло.
Катастрофа ли е единствения вариант, при който органите биха били годниnewsm78
Не само.

# 18
  • Мнения: 212
Гледали ли сте интервюто на Карбовски с едно момче на хемодиализа?Той разказваше колко ни е туткава системата и как никой не търси годните за трансплантация органи.Как българи отиват в Иран и дават по 20 000 долара за бъбреци..
Иначе съм отбелязала,че съм съгласна.

# 19
  • Мнения: 22 414
В здравната книжка вече се отбелязва отказ от даряване на органите. В противен случай се смята, че всеки гражданин на Република България е съгласен да дари органите си.
Нека всички, които имат някакви претенции за даряване, или не да обърнат внимание на този факт. Да не се окаже в един момент че някой не искал да дари органи и да не е уведомил за това личният лекар и да е отбелязано.

# 20
  • София
  • Мнения: 2 419
аз също съм заявила пред близките си желание ако има нещо годно да се ползва... интересно обаче ви стана каква е реално процедурата newsm78 как точно и при какви ситуации става изваждането? някой дали е наясно?

# 21
  • Мнения: 2 755
...как точно и при какви ситуации става изваждането? ...
1. Доказана мозъчна смърт.
2. Разрешение от близките на донора за експлантация на органите му.
3. Тъканна съвместимост с реципиента и куп други изследвания.
4. Реципиента трябва да е в списъка на чакащите за трансплантация на съответния орган.
Има Агенция по трансплантация, която движи процедурите. За повече яснота http://bgtransplant.bg/ 

# 22
  • Мнения: 1 367
Говорили сме на тази тема със съпруга ми.И двамата сме съгласни,ако има нещо годно за трансплантация,да го вземат.Като се стигне дотам,на мен ще ми е все едно дали ще съм с всичките с органи или не.Пък и нали ще продължа да живея чрез този,чийто живот съм спасила?

# 23
  • Мнения: 304
нямам отметка ,но съм съгласна да даря органи след смърта си - ще се радвам да помогна на някого да живее Peace

# 24
  • Мнения: 3 425
...как точно и при какви ситуации става изваждането? ...
1. Доказана мозъчна смърт.
2. Разрешение от близките на донора за експлантация на органите му.
3. Тъканна съвместимост с реципиента и куп други изследвания.
4. Реципиента трябва да е в списъка на чакащите за трансплантация на съответния орган.
Има Агенция по трансплантация, която движи процедурите. За повече яснота http://bgtransplant.bg/ 
(след малко ще отворя линка)
Не искам да помръчавам темата с контра,но аз вече не знам какво искам...ДОКАЗАНАТА МОЗЪЧНА СМЪРТ е доста относително понятие,т.е. кома...но има и събудили се от кома след ден,слес месец,години?!
Дефакто ти вадят органите в кома и после ти спират поддържащите апаратури,но доколко бихте се доверили на човешка ръка?!Дефакто ви убиват....ох,иска ми се и аз да вярвам,че всичко е честно и ще помогна на някои!
А за съжаление и с човешкия живот се спекулира  и е един огромеееене бизнес!
Пазарът на човешки органи го има въпреки,че затова се говори доста малко  Rolling Eyes

Бях ЗА и все още съм ЗА,но не давам съгласие приживе...има доста хора,които биха платили за моята смърт...толкова са податливи и лекарите,т.е. ако голяма част могат да се нарекат Лекари положили клетва  #Crazy могат да констатират мозъчна смърт - доколко мислите,че ще се усетят роднините дали РЕАЛНО е така  newsm78

Все си мислех,че в Бг го промениха и подписа означава съгласие,иначе е НЕ!

Аз не бих отметнала нищо...нали сте уведомили  Peace

ПП Аз бих искала да бъда кремирана и прахът ми да бъде разпръснат в морето,но не е законно засега  newsm78

# 25
  • Мнения: 2 792
 Решението зависи не от мен, а от роднините ми, ако не дай си боже ми се случи това, каквото и да казва закона тук те са последната инстанция.
  Аз нямам против да се дарят, стига да стават, на мен няма да са ми особено нужни.

# 26
  • Мнения: 3 425
Кифла, а кои определя дали ще са ти нужни?!Това е точно 'проблема'....че един доктор може да каже всичко,може да постанови клинична смърт,но дали наистина е така  newsm78

Има и честни доктори ....не искам да звуча като обезверена,но толкоз комерсиален е станал света  Rolling Eyes ,че нищо няма да ме учуди  Peace

# 27
  • Мнения: 4 892
Прието ли е новото положение, според което ако не си заявил, че не искаш да си донор, автоматично и по "дифолт" се разбира, че си съгласен да дариш органи? И зависи ли наистина в крайна сметка от роднините?

Ако е прието това, ще ида да ми отметнат, че не дарявам! Тази принуда ме дразни много! В противен случай бих размислила или по-скоро помислила по въпроса.

По-правилно е да се заявява изрично желанието за донорство, от колкото обратното.

# 28
  • Мнения: 2 792
Кифла, а кои определя дали ще са ти нужни?!Това е точно 'проблема'....че един доктор може да каже всичко,може да постанови клинична смърт,но дали наистина е така  newsm78
Ще отричаме донорството на органи по принцип ли сега ?  Това, че сърдечната дейност може да се поддържа и след мозъчната смърт, не означава, че лекарите злоупотребяват.
 Органите или функционират или не.

# 29
  • Мнения: 3 425
Кифла, няма да отричаме,а ще ИЗЯСНИМ какво точно се случва при съгласие за дарение на органи  Peace Това е,защото доста хора си мислят,че умрял си и за да не те заровят с органи видиш ли може и да ги дариш  Peace, да помогнеш на някой  Peace кой не би искал да помогне  newsm78  Но за съжаление НЕ Е ТАКА!Може да се спекулира...затова нека всеки си знае с какво се съгласява  Peace

Общи условия

Активация на акаунт