"На учителя ... с любов..."

  • 11 595
  • 203
  •   1
Отговори
  • Мнения: 673
http://www.vbox7.com/play:bcadab5c
  Какво е вашето мнение за показаното снощи по btv? Кой смятате ,че е отговорен за обстановката в българското училище? Какви идеи и предложения имате този хаус  да бъде предотвратен?

# 1
Това е нормално в повечето училища. Децата ни разказват какво се случва в техните училища и ние оставаме леко изненадани, но и сме подготвени. Ето какво ни разказва най-големият, сега деветокласник: "Всяко междучасие групичка момчета и момичета ходят да пушат в градинката до училище (Ники ги придружава, макар че самият той не пуши, но не иска да се цепи от компанията). След училище или по лагерите се напиват до безсъзнание". От осмокласничката чухме "Половината клас бягат всеки ден, ако не за целия ден, то поне за 2-3 часа или за контролните. Тези, които не бягат с групата са заклеймени като 'зубъри'. После сами си пишем извинителните бележки, а класната не проверява, защото е готина". Симо (в 6 клас) все още ми разказва основно най-хитрите начини за препиване по контролни и какви невероятни системи са си измислили децата. Ето какво чух от него миналата седмица: "...и ние измислихме тайна азбука, с която пишем по чиновете с молив, а учителите нищо не разбират, защото буквите са разни слънца, сърца, плюсове и минуси и други такива знаци". ОК, да видим какво става в 4 клас: "Ако някой си е научил урока за деня, всички го смятат за пълен тъпак и не говорят с него или му казват, че е зубър. Ако не изкараш най-ниските възможни оценки, ти се подиграват, а ако си двойкаджия те приемат за приятел". Втори клас, близнаците: "Всички се псуват на майка" (а децата ми донесоха няколко бисера вкъщи преди да им обясня, че тези думи няма да се използват в дома ни).
Децата са доста зрели и правят умерено глупостите, с които съучениците им прекаляват. За щастие от малки са свикнали да споделят всичко с нас и затова сме наясно какво става, а и никога не са излъгали доверието ни. Компанията на Ники са пушачи и пияници на по 15, а той самият е пробвал да пуши, пил е също, но никога не се е прибирал пиян. Не обича да пуши, защото миризмата не му харесвала, а и спестява пари за лап-топ. Компанията на Дая бяга от училище най-редовно, като нашата красавица понякога ги придружава, но не достатъчно често, за да я забележат преподавателите. Обикновено вкъщи вечер докато правим вечерята, Дая си приказва с нас за неща като как утре всички решили да бягат от някой си час и се чуди дали да идва с тях. Най-често е за някое контролно, затова ние просто я питаме дали си е научила, тя винаги казва "да" и я съветваме сама да реши. Често тя остава и навива още 4-5 приятелки да останат. Компанията на Симо са малчовци, а това с преписването изобщо не ни притеснява, защото освен че е нормално, не е и сериозен проблем. Същото и с Ния и клеймото "зубър". Тя си учи, но тъй като е забавно момиче, приятелките някак трудно биха я отлъчили, макар да е имало опити. Близнаците обаче знаят много добре, че независимо какви простотии говорят съучениците им, вкъщи няма да се псува, нито да се говорят каквито и да било цинизми. Наскоро Васко ни разказа как успял да "затапи" едно момче, което псувало. След това момчето май спряло да псува.
Изобщо, общувайте с децата си, това ще помогне много и на тях, и а вас.

# 2
  • София
  • Мнения: 816
Виновни сме всички.Родитли забързани .Учители отегчени.Директори-безхаберни.Общество лицемерно.Медии комерсиални.Правителство корумпирано.Вие какви искате да са децата с такъв пример?

# 3
  • Мнения: 25 572
Не са само забързани родителите, но и силно неуважителни.
 Почва се от яслите и градините, а плодовете се берат в училище.

# 4
  • Мнения: 1 069
Наистина не съм си представяла, че може да съществува подобно безобразие. Такова поведение е направо недопустимо, но предполагам, че е така защото в това училище са останали само тези, които нямат амбиции или не са били пиети в по- елитни училища.
Съмнявам си картинката в елитните гимназии да има нещо общо с това.

# 5
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Гледах вчера по ТВ-то и бях потресена !!!
Нямам думи, силно се надявам родителите на тези деца да си разпознаят. Особенно онази хубавица от 5-ти клас, псуваща като хамалин  Sick
Чудя се при тези условия и заплати, как все още има желаещи да работят като учители...

# 6
  • Мнения: 673
Наистина не съм си представяла, че може да съществува подобно безобразие. Такова поведение е направо недопустимо, но предполагам, че е така защото в това училище са останали само тези, които нямат амбиции или не са били пиети в по- елитни училища.
Съмнявам си картинката в елитните гимназии да има нещо общо с това.
  Кои училища са елитни? По какво се разграничават елитните от неелитните училища?

# 7
  • Мнения: 2 024
Това предаване довечера ще има продължение по bTV oт 19 ч. Направо съм изумена от тези ученици. Когато аз бях ученичка, такива ученици оставаха да повтарят класа докато се научат. Само дето не съм от София и не знам това училище какво е?
Да не е нещо трудово-възпитателно?

# 8
  • София
  • Мнения: 62 595
В елитните гимназии гледат да се крият. Чувала съм, че и там има сериозни конфликти, бой, наркотици, напиване и т.н., но не е така очевадно.

Много по-лесно е да покажеш едно от лошите училища и то в Перник, но това не означава че принципно същата атмосфера не е и в други училища.

# 9
  • Мнения: 1 030
С най-голямо уважение,към професията на  авторката на темата! Hug
За съжаление това е положението в днешните училища.
И за съм се крила в тоалетните да пуша.
Но това не ме прави,невъзпитана,агресивна,вулгарна и т.н.
Мое мнение,но за мен е важна средата в която се намира едно дете.
Говоря за тинейджърите,защото моята голяма дъщеря е на 9 години.
И все още има респект от учители,роднини,родители.
Това се гради в зародиш,после средата ги оформя като хора.

# 10
  • Мнения: 3 197
Наистина не съм си представяла, че може да съществува подобно безобразие. Такова поведение е направо недопустимо, но предполагам, че е така защото в това училище са останали само тези, които нямат амбиции или не са били пиети в по- елитни училища.
Съмнявам си картинката в елитните гимназии да има нещо общо с това.
  Кои училища са елитни? По какво се разграничават елитните от неелитните училища?

Нали си учителка? Би трябвало да си наясно.

# 11
  • Мнения: 22 787
Надявам се родителите,чиито деца бяха показани ,да ги познаят.Надявам се и други родители да разпознаят децата ,ако имат такова поведение.Надявам се най-сетне да прогледнем,че тези деца утре ще са основата на обществото.За мен виновни са родителите.Няма сила,която да ме убеди,че не е така.Нямам думи,просто.

# 12
  • София
  • Мнения: 62 595
Тц. Няма да се разпознаят, защото не искат. Дори и пред очите им да става пак ще кажат, "това не е моето дете", защото ако видят проблема ще трябва да направят нещо. По-лесно е да забият глава в пясъка и да кажат, че трябва да изхранват семейството си. По-лесно е да се купи нов телефон за отрочето, отколкото да се обяснят 2 задачи по математика - за едното шефът дава пари и потупване по работо, а второто не носи нищо.

# 13
  • Мнения: 5
В потрес съм от репортажа по бтв! Просто, гледах го и не мога да повярвам!
Дано този ужасен "пример" да е изключение, което не се отнася за повечето училища!

# 14
  • Мнения: 22 787
Тц. Няма да се разпознаят, защото не искат. Дори и пред очите им да става пак ще кажат, "това не е моето дете", защото ако видят проблема ще трябва да направят нещо. По-лесно е да забият глава в пясъка и да кажат, че трябва да изхранват семейството си. По-лесно е да се купи нов телефон за отрочето, отколкото да се обяснят 2 задачи по математика - за едното шефът дава пари и потупване по работо, а второто не носи нищо.
Права си,адски си права и бесовете ми беснеят в мен,че сме толкова елементарни ,като хора.Самочувствието ни идва от комплески и все друг ние  виновен.ХОРА,ВГЛЕДАЙТЕ СЕ В ДЕЦАТА СИ,АКО ИСКАТЕ УТРЕ ДА ГИ Е ГРИЖА ЗА ВАС.защото вие,ние сме България,държавата,а те ще са отговорни дали ще я бъде или не.С този интелект и поведение,...дупе да ни е яко...

# 15
  • София
  • Мнения: 17 261
Съгласна съм с Радостина.
Искам само да допълня, че не може детето да слуша от родителите си по повод учителите "Мани го тоя" и тям подобни и после да не занесе това отношение в училището.
Аз съм самотен родител и нямам избор да работя или не - работя - но се старая да отделям максимално внимание на Иво, да го водя на курсове, да учим вечер по разказвателни предмети, да помагам за домашни. Изненадана съм колко много домашни имат второкласниците, не мисля, че биха се справили с всичко без доза окуражаване и побутване у дома.

Впрочем, репортажа го гледахме заедно. Иво беше много изненадан от това, което вижда, каза, че "при нас не е така, защото ако се държим така ще затворят училището и няма да има къде да учим". Предполагам, че това е защото е малък още, не знам.

# 16
  • Мнения: 673
Наистина не съм си представяла, че може да съществува подобно безобразие. Такова поведение е направо недопустимо, но предполагам, че е така защото в това училище са останали само тези, които нямат амбиции или не са били пиети в по- елитни училища.
Съмнявам си картинката в елитните гимназии да има нещо общо с това.
  Кои училища са елитни? По какво се разграничават елитните от неелитните училища?

Нали си учителка? Би трябвало да си наясно.


   Именно ,защото съм горе-долу наясно,  ви питам вас дали вие сте наясно.
   Няма изградена класификация на училищата, според която да ги групираме в най-елитни, по-елитни, елитни и неелитни. Wink
  Съществува негласно определяне в обществото, но не съм убедена в  основанията за такова групиране. Rolling Eyes

# 17
  • Мнения: 25 572
ХОРА,ВГЛЕДАЙТЕ СЕ В ДЕЦАТА СИ,АКО ИСКАТЕ УТРЕ ДА ГИ Е ГРИЖА ЗА ВАС.защото вие,ние сме България,държавата,а те ще са отговорни дали ще я бъде или не.С този интелект и поведение,...дупе да ни е яко...

По-скоро бих казала: "Хора, вгледайте се в себе си, какъв пример давате на децата си!", преди всичко друго. Не ми се рови сега, да копирам някои постове на изказали се по въпроса загрижени майки, че ще стане мазало...
Каквито си ги възпитаваме, такива ще си ги гледаме по телевизията.

# 18
  • Oslo
  • Мнения: 659
В елитните гимназии гледат да се крият. Чувала съм, че и там има сериозни конфликти, бой, наркотици, напиване и т.н., но не е така очевадно.


В елитните е даже още по-зле, защото там са децата на новобогаташи и  сноби с болни амбиции, смятащи себе си за богопомазани...съответно и децата им са възпитавани в същия дух.
Естествено, изключения има, но моите наблюдения в моя град са такива.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 7 700
Елитни училища ли-друг път  #2gunfire #2gunfire #2gunfire Май елитни им останаха само имената.Елитно училище,хитова паралелка,за която държаха изпити и сега ела гледай шоу:Учат по принцип,успехът им е отличен,но всички учители реват,че дисциплината е кошмар. На две родителски срещи съм била с тяхно присъствие и повярвайте ми не се сдържах  #Cussing out #Cussing out #Cussing out Половин час класната се опитва да ги накара да млъкнат-загубена кауза,тъкмо се поуспокоиха и се започна едни телефони,едни чудесии,смях,кикот,кошмар.Накрая началническия манталитет в мен не издържа и с четири приказки настъпи гробна тишина,та горката жена успя да си каже каквото щеше да казва.На следващата родителска бяха питали предварително Маги и Вики майка им ще идва ли  Grinning Grinning Grinning Grinning. Незнам за какъв хайлайф става въпрос,но при нас поне има страхотни лиги дето не са деца на богоизбрани и дъщерята на голям Варненски стороителен предприемач,която е прекрасно младо момиче.Тъй,че и това не е критерий според мен. За бягането от час ще си призная,че съм позволила когато бяга по-голямата част от класа да бягат и те-няма как,защото от страх пред дзверо в къщи се е случвало само двете да си стоят в някой час и после да им се цупят по една седмица всички. Класната извинява отсъствия на поразия-не ме питайте как.Имат две момичета,които почти не стъпват в училище и като питам Маги казва,че класната им извинява отсъствията.
  Много се бях замислила дали да не пробваме с частно училище,особено в моменти в които им гледам отчаяните физиономии над учебник по математика.......Ама ме разубедиха защото и там нямало особена разлика,а и други проблеми имало от сорта на наркотици,сводници,дилъри и т.н.

# 20
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Такова е положението навсякъде и по-зле ще става. Сега заради делегираните бюджети има борба за бройка, не изключват, не пишат отсъствия, тъпчат ги по много в паралелка за да пестят от заплати. Ниските заплати пък прогониха кадърните учители.
Самият репортер каза, че не е филолог и педагог не е дори, но са го взели с една езикова гимназия, защото няма кой друг да стои там.

# 21
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Филмчето ме потресе, макар да знаех, че това се случва...
Нямам думи. Не знам как нашата държава го допусна това на дневен ред... Корените на подобно поведение са дълбоко назад в годините и наистина: "децата не са виновни", както завърши репортажът.
А и нали споменаваха 2-ра англ. гимназия... там не е ли елитно? Пък и от там учителките имаха лоши отзиви и ... страхове...
Порочна система, порочни "правила", липса на точни закони и нормативи... Жалко, че наистина най-кадърните учители (ще) напускат... Жалко за децата ни, жалко за малцината, които искат да учат.
След малко в 8:30ч. по bTV, в "Тази сутрин" ще се дебатира отново по повод този репортаж...
Само се чудя, дали министърът го е гледал филма и какво може и иска НИ да каже?

# 22
След малко в 8:30ч. по bTV, в "Тази сутрин" ще се дебатира отново по повод този репортаж...
Само се чудя, дали министърът го е гледал филма и какво може и иска НИ да каже?
Управляващите съвсем красноречиво се изказаха за образованието по време на Голямата учителска стачка - за него, образованието,  пари няма. И съвсем безпардонно за два месеца след това похарчиха има-няма 3млрд. лева от бюджетния излишък. Родителството пропусна момента да подкрепи образованието в лицето на учителите / по времето на същата тази стачка/ - сега освен да се правим на много изненадани едва ли има какво повече да направим.

# 23
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Родителството пропусна момента да подкрепи образованието в лицето на учителите / по времето на същата тази стачка/ - сега освен да се правим на много изненадани едва ли има какво повече да направим.

аз лично НЕ бях от супер подкрепящите ги...
Те стачкуваха 1-во и основно за увеличение на заплащането... Не толкоз за промяна в системата, в правомощията им и в подобни. Според мен, това им беше грешката.

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Заекът мина баира и със стачката, и с образованието. Едно такова филмче трябваше да излезе миналата година, та хубаво целокупното родителство да види какво става в класната стая.

Сега пред мен започва да стои дилемата къде и как ще записвам децата си след време в гимназия.

А саге! Не било това, което е било! Той не бил педагог, а децата не били такива. Най-лошите били!

# 25
  • Мнения: 20
Не знам откъде да започна. Чудесна е идеята на младия "колега". Да, това е ситуацията в българското у-ще. Видяна отвътре, ненапудрена, истинска. И ще става по-зле. Системата все още се крепи на ентусиазма и идеализма на възрастните учители. Но те си отиват, а млади учители не идват. Разбира се, има и други у-ща. Наричат ги елитни. И те са такива. Не толкова заради преподавателите, колкото заради самите деца. Заради тези деца, умни, талантливи, амбициозни, държавата най-сетне трябва се стресне. Те са нашето бъдеще. Стига да останат тук. За това сме отговорни всички: общество, родители, учители.

# 26
  • Мнения: 2 803
Потресена съм, въпреки че подозирах накъде вървят нещата, за огромно съжаление все по-надолу. Така не може повече.

# 27
  • Мнения: 339
......, държавата най-сетне трябва се стресне. Те са нашето бъдеще. Стига да останат тук. За това сме отговорни всички: общество, родители, учители.

Да се стресне - съгласна съм. Но ако сте гледали по БТВ  сутринта колко изплашена беше директорката на училището... - "Ама това са само лошите ученици...." Явно някъде са я попритиснали. И зам. министъра някак си арогантен ми изглеждаше. 
Спомням си като излъчиха един клип, с който самите ученици се бяха похвалили в интернет , как едва не набиха учителката си, а после същата тази учителка ( явно "посъветвана" от някой)  отричаше, че "нищо лошо не са й направили децата". 
И друг подобен случай, когато един родител беше наел адвокат да защитава сина му за подобна проява, вместо да го повъзпита малко вкъщи.

Медиите непрекъснато сигнализират, и всички ние знаем за този проблем не от вчера, но продължаваме да си завираме главите в пясъка.

# 28
  • Мнения: 673
 Ето и втората част на репортажа:
http://www.vbox7.com/play:c0ad898d

 Откакто съм учител се опитвам да си обясня , защо се стига все по-често да такива ситуации?

   1.Учениците не намират за необходимо да се образоват. Аз не мисля ,че днешното поколение е по -умно от вчерашното. Потенциалът се използва за всичко друго ,но не и за събиране на знания. Може би не е модерно, защото виждат кой просперира в държавата ни, виждат кой кара най-лъскавите коли и това със сигурност не е шефа на БАН.Чалга -културата ги е обсебила отвсякъде .Медиите ни промиват мозъците с разни високостойностни предавания, които обаче се гледат от подрастващите и поведението ,което се демонстрира там става мода. С други думи обществото ни дава тези послания на младежите .

   2.Питам се каква е главната цел на средното образование в България? Към какво да се стремя като учител в работния процес? Да ограмотява - май само това се опитваме да правим; да квалифицира - едва ли; да подготвя кандидат-студенти - не;... Тези въпроси навярно си задават и децата и техните родители. Според мен няма ясна визия какъв е смисълът на средното образование у нас.

   3. Едно време имаше една крилата фраза:" Учи ,мама, да не работиш!". Поколението израснало с тази житейска истина днес е в ролята на родител и установило ,че тази формула не работи :" Абее... аз като съм учил та к`во. Карай там да върви някак ,пък мама ще ти купи диплома. " С други думи казано голяма част от родителите неглижират образованието на децата си.

   4.Учителя не разполага с инструментариум ,за да се справи с подобна ситуация, както стана ясно и във филма. Наказанията предвидени в ППЗНП не са ефективни. Ще ви кажа какво е казал директор на столично училище /елитно/ на подчинените си на ПС:" Да не съм чул за преместване на ученици! Ученикът е приход , учителя е разход. Правете си сметката."!

    5. Учебното съдържание в учебниците може да отврати и най-ученолюбивия ученик от ученето.То е поднесено по възможно най-сложния и скучен начин. Автори на учебниците са академични величия, които нямат представа от възрастови възможности на учениците.Работата на учителя се свежда до това да превежда на лесно достъпен език учебното съдържание и за други дейности не остава време.

   6.Образователната ни система е твърде консервативна. Ние учителите сме сграбчили някакви стереотипи и е много трудно те да се разчупят.Вследствие на това се стига в крайна сметка до "изпяване на урока" и толкова. Но и условията в повечето училища не позволяват въвеждането на иновации или това става много тромаво. Иновативните практики се свеждат до отделни опити, които в не малко случай се оказват неуспешни ,поради специфични условия. Затова и преподаването е скучно на учениците. Тук трябва да включа и недостатъците на системата за оценяване , която възпитава нашите деца твърде погрешно. У нас се държи повече на това каква оценка е получил даден ученик, а не какви и колко знания. Това опорочава целия процес на обучение.

   Тъжно е...

Последна редакция: пн, 06 окт 2008, 13:07 от radivdani

# 29
  • Мнения: 901
потресаващ репортаж беше , но не виждам защо се пише за заплатите, учители и училища...

Напълно съм съгласна и подкрепям 
ХОРА,ВГЛЕДАЙТЕ СЕ В ДЕЦАТА СИ,АКО ИСКАТЕ УТРЕ ДА ГИ Е ГРИЖА ЗА ВАС.защото вие,ние сме България,държавата,а те ще са отговорни дали ще я бъде или не.С този интелект и поведение,...дупе да ни е яко...

По-скоро бих казала: "Хора, вгледайте се в себе си, какъв пример давате на децата си!", преди всичко друго. Не ми се рови сега, да копирам някои постове на изказали се по въпроса загрижени майки, че ще стане мазало...
Каквито си ги възпитаваме, такива ще си ги гледаме по телевизията.

не може да искаме да строим 1 етаж на къща,  без да имаме основите... не може по-младите от нас да викат срещу по възрастни и това да го гледат децата ни... колко подобни примери може да изборим

# 30
В потрес съм! Но това са НАШИТЕ деца! Примирам като си помисля, че след 5-6 г. тези днешни гамени ще ни управляват!/не казвам нищо за днешните..!/. Но такава аругантност......просто ИЗУМЯВАМ! Виновни сме ВСИЧКИ! Просто това не е от вчера, тази деградация е отдавна, но всички сме забързани да правим пари и не виждаме! Не вярваме и когато учителката в детската градина плаха сподели, че детето ни е много палаво, ние я "изяждаме", но се сещаме за думите й години по-късно когато "белите" станат по-големи. Виновни сме и защото позволихме да унижат малкото останали учители."Давали частни уроци"! Е, вече не дават, но не за друго, а защото са или на сергията или зад щанд. Това е положението!
Предлагам ви всеки да сподели ЛИЧЕН ОПИТ: + И -, но с конкретни имена.
Синът ми преди 2-3 г. учеше в НПМГ-София. Там имаше един учител по Математика- Точев. Държиши изкъсо децата!!!Директорката също е строга. Дисциплината е сравнително дебра: ПРЕПОРЪЧВАМ.
147-МО У-ЩЕ - арогантни, деца от малцинствата, останаха малко добри учители.
А към коя гимназия да се ориентирате ли- Ами  хубаво е да се "обнародва " статистика от кандидат-студентската кампания - Децата с най-високи оценки къде са учили, децата с първи места в олимпиадите от кои училища са..- ето ви критерии.

# 31
  • Мнения: 11 607
Само в неделя гледах филма на репортера Стоян Георгиев......Първата част не успях, но по интернет ще гледам записа......

И все смятам,че за това положение на децата ни сме си виновни ние.....родителите......Смятам,че ги презадоволяваме..........

Имат ли бъдеще нашите деца?

Последна редакция: пн, 06 окт 2008, 17:06 от Мама Цоцоланка

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Потресена съм!Знам, че не единственият случай,че такива неща се случват ежедневно ,но...нямам думи.
 Подкрепям с 2 ръце всички,които смятат, че вината е в родителите! Да,има хора ,които нямат време за децата си .Има хора,които възпитават децата си от малки,че парите са най-важното нещо в живота.Че когато човек има пари ,не му трябва да учи ,нито ще се налага да работи.
 Имам щастието да имам дете,което всичко споделя с мен.И ако ви кажа какви разговори и спорове са се водили между 9-10 годишни деца, цяла тема няма да ми стигне. От самото начало детето ми беше отлъчено от класа ,защото...не тичаше в междучасията.Имахме много проблеми ,които ,стигнали до родителите ,ги оставяха без думи.Те дори идея си нямаха ,какви ги вършат "добричките" им деца в училище. Просто не са имали време да ги изслушат.
 Колкото до учителите - шапка свалям на преподавателите на сина ми. В обикновено квартално училище ,но наистина работят със желание. Повечето са преподавали дори на мен, преди доста години, и продължават да се трудят с несекващо желание.
 А българското образование - кучета го яли! Просто има добри учители - и такива,които го работят от немай къде. Има деца ,които искат да учат - и такива,за които учението е нещо ненужно. Има родители ,които искат да имат образовани и възпитани деца -и такива - на които стига децата им да са материално задоволени.
 Това е действителноста!Да се молим, нещата да се променят към по-добро.

# 33
    
                Хареса ми мнението, че има евростандарти за кочините на прасетата, а за училището

 където учат нашите деца,бъдещето на нацията, няма никакви стандарти, които да се изискват.

Учителят разполага само с една черна дъска и един два тебешира - трудно е да се ангажира вниманието на съвременното преситено от лъскавия екран дете с тези древни средства за обучение. Колкото и голям актьор да е учителят, все пак не е завършил ВИТИЗ ....
                Имам наблюдения, че положението в началния курс 1-4 клас също не е розово....децата от 2, 3, 4 клас се бият толкова жестоко, че ти настръхва косата. Учителите не могат да стоят непрекъснато с тях и през междучасията... те се ритат и скубят при най-малкия повод!

# 34
  • София/Горна Оряховица
  • Мнения: 274
На тея индивиди от репортажа очеизвадно им липсват първите седем. Положението определено не е така навсякъде. По дяволите, та аз съм в забутаната провинция и си мислех, че уча в немай-къде си разхайтено училище. Сравнени с онези индивиди все едно сме в детската градина и сме наказани да седим с ръцете зад гърба.
Важно е да се отбележи, че репортера няма педагогическо образование. Но няма и нещо вътрешно - няма подхода. Като дете с баба и майка учителки съм научила, че един учител, за да задържи вниманието на 20-те говеда в класа трябва да го носи в себе си. Нагледен пример - учителя ми по физика и химия незнайно как успява да накара 26 кипящи от енергия и жадни за дивотии 15-16 годишни да седят достатъчно мирно и да слушат ... органична химия. И дори да я разбират донякъде. А в ... биология да речем - жена, прехвърлила 50-те, живееща явно още в годините на социализма, смята че има учителски авторитет. И се оповава на него и мисли че внася ред с изтърканата фраза "Ученици, моля ви, по местата." С молене не става.
Децата, родени и расли през прехода сме изключително пренаситени. Видяли сме всичко, някой си имат лични лаптопи, посетили сме повече места из Европа, отколкото из България. Като бяхме на 5 имахме тамагочита. Станахме на 7 и ни сложиха собствени телевизори в стаите. На 10 си получихме и GSM-ите. Едно по едно идваха и плейстейшъна, и компютъра, после и интернета... Бавно, малко по малко. Книгите на рафта постепено бяха изместени от "Windows XP", "C++ за начинаещи" и т.н. И всъщност ние сме отглеждани като споменатите по-горе тамагочита - лесна работа е, да е нахранено детето, да има достатъчно дрехи и пари, да му угаждаме на всяка прищявка, че поне да ни е спокойно. А и не е ли по-лесно да гледаш филма "Граф Монте Кристо", отколкото да прочетеш 1500 страници двутомна книга. И влизайки в училище ние се озоваваме в обстановката на неремонтирана от поне 20 години сграда, мизерни тоалетни, падаща дограма, разпадащи се чинове и забиващи компютри. Набиваме се в учители, които не искат да работят това, ние пък не искаме да учим това, дето те ни го преподават. И ето я картинка. И какъв ти стимул да се учи - у дома мама ще каже само едно "Браво!" и ще отиде да разбърка боба. Пък с тая стипендия, дето някой си я имат като дневни, е направо смешно.
Учителите и те какъв ти стимул за работа, освен пък като се види с какви идоти работят понякога е трагично  Tired .

Нямам си и на идея как може да се реши проблема. Само ще цитирам баща си: "Може пък да направят образованието поизборно. Който не иска - няма да учи. Ще има 2 изключително тъпи поколения. И после ще се усетя." Надявам се само да не е наистина това решението.

# 35
  • На тавана. С Карлсон и Дребосъчетата.
  • Мнения: 434
2-3 дни преди репортажа слушах по Z-rock интервю с репортера, направил филма. Там много ми направи впечатление негов въпрос, отправен към всички нас: "Ако някой ви попита какво предпочитате - голям джип или образование, първосигнално какво бихте си поискате? В отговора на този въпрос се корени целият проблем."
Съгласна съм и с коментара му, че при положение, че българският учител е социално слаб в "общество" (не мога да не сложа в кавички тази дума в случая), в което за да си "някой", трябва да притежаваш "нещо", то българският учител, чието месечно възнаграждение е около 300лв, се явява "никой" и учениците го възприемат именно като такъв - като НИКОЙ. В това отношение мисля, че за да извадим думата "общество" от кавичките, е редно всички да подкрепим стачкуващите учители, които се борят да заменят помощите, които получават, със заплати, отговарящи поне донякъде на стандарта на живот в страната.

Не бях шокирана от репортажа. Сигурна съм, че в което и да е квартално училище да се беше внедрил репортерът, щяхме да видим подобни сцени на екрана. Затова мисля, че не е важно родителите на децата от филма да разпознаят чедата си, а всеки родител да си зададе въпроса "а ако бяха заснели моето дете, какво ли щях да видя?"

# 36
  • Мнения: 222
ами то май така ще си дойдат нещата по местата - камера във всяка  класна стая....

Като по кръстовищата. И после акт. И за учениците,  и за учителите..

Но е технически невъзможно.

А -  образование по избор -  по-може.
До 4 клас задължително.
До осми препоръчително.
 Нагоре само със супер високи изисквания.

Ама какво ще стане с целокупното учителско войнство?
 Ще го сведем до 1/4 от сегашното.

То и сега само толкоз работят съвестно.

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
Какво целокупно учителско войнство като в много училища има незаети учителски места! Миналата година при едното от децата ми класната се смени точно 3 пъти, също така е и с учителите по английски. Повечето учители бяха кадърни, но престанаха да работят като учители, защото си намериха по-добре платена работа.

# 38
  • Мнения: 222
Радостина, казвам освен другото, което надявам се си прочела, че тези деца не е трябвало да завършват 3,4, 5 , 6 и 7 клас, /ако приемем че са 8-ми/,
защото не са покрили необходимия минимум за тези класове.

За вината на родителите може да се каже още повече. Някои от тях пък е трябвало да са лишени от права /или поне от детски/.

Но пък за тяхно оправдание си мисля ,как майката на момиче с 6 по английски да се притеснява че детето й не учи? ако да речем работи в сладкарница и чете  най-популярната английска дума като "лове"...

# 39
  • Мнения: 4 877
Момичета, благодаря за линковете към репортажите! Още съм в потрес!!!

# 40
  • София
  • Мнения: 62 595
Не отричам останалото, което си написала. Исках да уточня, че няма нито целакупно, нито войство от учители.

Хубаво е това, че всяко дете има право на образование, но това не може да се тълкува като задължение за образование. Според мен е достатъчно да е задължително училището до осми клас. Точно затова в осми клас се завършва основно образование.

# 41
  • Мнения: 673
  От следващата учебна година ,доколкото съм наясно, основно образование ще се завършва след 7 клас.
   Средното образование не е задължително и днес. Длъжни да посещават училище ученици до16 годишна възраст, които се водят като подлежащи. От там нататък всичко е по желание, ние се спускаме по инерционната плоскост и си караме докрай, защото така е прието.Знае не знае -завършва.
   След всяка завършена степен трябва да се провежда изпитен тест изготвен на базата на ДОИ/Държавни образователни изисквания/ по ВСИЧКИ предмети, не само БЕЛ. Така според мен и родители  , и учители , и ученици ще се вземат в ръце.
   Аз не веднъж съм повдигала въпроса за родителските срещи. Знаете ли ,че родителите не се явяват. Идват двама-трима , на които децата им са изрядни, а останалите...къде са? Защо не се интересуват от това какво става в училище с детето им?

# 42
  • София
  • Мнения: 62 595
И при нас е така на родителските срещи - гледаме се все едни и същи, а точно родителите на децата с проблеми ги няма. Вече се чудя дали изобщо да ходя, защото се прелива от пусто в празно - нито проблемите се решават, нито научаваме нещо ново.

# 43
  • Мнения: 339
Цялата ни ценностна система е сбъркана. Това е основният проблем. Не само в образованието, а в цялата ни държава.

# 44
  • Мнения: 3 663
честно да си призная адски се натоварих от филма и от всички предавания за училището, децата и учителите последните дни
и така ме хваща яд на моменти, че чак ми се плаче
и се чудя защо толкова много хора бягат от истината...
а тя е, че някои родители нямат идея какво правят децата им в училище...
тя е, че на някои родители не им пука какво правят децата им в училище...
тя е, че ня някои родители не им пука какво правят децата им въобще...
тя е, че на родителите на някои родители не им е пукало за децата им...
тя е, че някои родители не си дават сметка, че децата никога не слушат какво им говориш, но винаги виждат какво и как го правиш...
тя е, че някои родители не се замислят какви родители ще станат техните деца..
и много още мога да пиша за НЯКОИ родители, но ще спра и ще си го спестя...
хаУс ( Crazy Crazy Crazy) в училището няма, има го на едно друго място

# 45
  • Мнения: 1 400
Чудя се....ако сложим скрити камери в раниците на милите си и послушни деца....какво ли ще е.... Confused

Тъжно е. Наистина е тъжно.
И жалко.

Няма ценности, няма общество, няма култура....какво ли има въобще в тая наша родина?!?!

# 46
  • Мнения: 7 263
За жалост съм категорична, че вината за видяното се корени в къщи.
Категорична съм също така, че училището е изключително важен фактор за изграждането на характера и за цялостното оформяне на личността на едно дете. Без добро училище, без добра среда това е трудно постижимо. Но напълно споделям казаното от учителите - липсва ли контрола, контакта и заинтересоваността в къщи - няма такова училище, което да направи хора от този потенциал  ooooh!
Потресена съм.....
Трябва да се налеят много пари в образованието и то не само в заплати.
Трябва да се смени цялостната концепция за образованието.
На мястото на г-н Вълчев бих си подала оставката след този репортаж!
Поздравявам автора на филма - ако имаше наш еквивалент на Оскар - той го заслужава Shocked

# 47
  • Мнения: 25 572
На мястото на г-н Вълчев бих си подала оставката след този репортаж!


Мечтай си.  Mr. Green
Най-много да уволнят директорката и да измият ръце от проблема.
Естествено, министърът няма нищо общо с доразрушаването на училището като институция и сриването на авторитета на учителя.  Whistling

# 48
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако започнат да уволняват директори сигурно ще трябва да опразнят поне половината училища. Във всяко училище сигурно има поне една паралелка, в която нещата са страшни.

# 49
  • Мнения: 673
 Аз знам какво ще стане сега. Министъра ще се направи на "ни лук ял ,ни лук мирисал" и ще пусне мобилните групи по проверки, за да всее страх сред учителството. И какво? Пак същото. И ще е така докато спрем да симулираме дейност. На масата трябва да се сложат истинските проблеми и да започне един широк обществен дебат относно тяхното решаване.  Образователната ни система спешно се нуждае от сериозна финансова инжекция и то не за заплати, а за инвестиране в образованието.

# 50
  • Мнения: 7 263
Аз знам какво ще стане сега. Министъра ще се направи на "ни лук ял ,ни лук мирисал" и ще пусне мобилните групи по проверки, за да всее страх сред учителството. И какво? Пак същото. И ще е така докато спрем да симулираме дейност. На масата трябва да се сложат истинските проблеми и да започне един широк обществен дебат относно тяхното решаване.  Образователната ни система спешно се нуждае от сериозна финансова инжекция и то не за заплати, а за инвестиране в образованието.

Това първото със сигурност!
Иначе относно дебатите и безбройните проблеми - това е нещото, за което трябва да се борят всички и родители и учители според мен!
Проблемите в образованието вече са толкова страшни и ескалиращи и този филм далеч не е първото им оповестяване - просто извади главата на щрауса насилствено над пясъка!
Инвестициите трябва да започнат най-вече с привличането на специалисти не знам по какъв начин обаче може да стане това- ако аз съм принудена и един ден да изтърпя, това което видях намя заплата дори и с 4 нули отзад, която да ме върне зад катедрата newsm78

# 51
  • Мнения: 25 572
Във всяко училище сигурно има поне една паралелка, в която нещата са страшни.

И децата в нея по какъв критерий са подбрани?
Няма "поне една" паралелка, всички са такива. Ако в началното училище дисциплината все пак зависи донякъде до умението на учителката им да овладее положението и да всее респект, то в прогимназията вече демоните са отвързани. Точно това видяхме и на филма, де.

Образователната ни система спешно се нуждае от сериозна финансова инжекция и то не за заплати, а за инвестиране в образованието.

Стига де, толкова усилия се положиха да се съсипе системата, ти сега ще ги караш да инвестират в нея.  Mr. Green
Фактът си е факт - целта е да има една неграмотна маса българи, съставена предимно от бивши етнически малцинства и шепа богоизбрани, които да ги управляват. Още по-богоизбраните изобщо няма да живеят тук.
Това е положението, Минке...  Tired

# 52
  • Мнения: 4 877
Гледах репортажа от линковете в първия пост късно през нощта. Спах кошмарно!!! Не знам как е в действителност, но изглежда страшно. Едно обаче се чудя какво може да се направи дори само за тези деца от репортажа, за да влязат в "правия път". Не общо за систмата - там е наложително, а в частност - след този репортаж. Интересно е родителите на тези деца какво ще предприемат, за да им помогнат. Confused

# 53
  • Мнения: 7 263
Във всяко училище сигурно има поне една паралелка, в която нещата са страшни.

И децата в нея по какъв критерий са подбрани?
Няма "поне една" паралелка, всички са такива. Ако в началното училище дисциплината все пак зависи донякъде до умението на учителката им да овладее положението и да всее респект, то в прогимназията вече демоните са отвързани. Точно това видяхме и на филма, де.


Мога да кажа по принцип как става обратното - винаги има поне една паралелка с деца на колеги, на познати, на докторката, на кумата и т.н. За тази паралелка обичайно се избира най-добрата колежка и и се поверяват скъпоценните отрочета - другите се редят по някакъв незнаен принцип, като по правило крайните букви от азбуката са обичайно най-трудните паралелки.
Големият ми син е 5-ти клас, направо недоумявам чудесията особено пък с участието на момичетата .....

# 54
  • Мнения: 11 607
Интересно е родителите на тези деца какво ще предприемат, за да им помогнат. Confused

Четох материала за филма във в-к 24 часа....И там попитаха ученичката, която предложи тройка на репортера как се е чувствала като се е гледала. И тя каза - Така стана,че го гледах с родителите си и когато дадоха това, първо никой не реагира, но после и тримата започнахме да се смеем........(цитирам по памет, но мисълта е същата)

Как ще реагират родителите - със смях....то тях това не ги засяга........

Питам се... - какво ли стана с петокласничето, което всички са я пребивали, ей така, защото била циганка....Стана ми жал за нея......

чудесията особено пък с участието на момичетата .....

То нали и във филма го казаха - модерен е момичешкия бой в училищата......Писала съм го 100 пъти......На училищна екскурзия, хотелска врата бе изкъртена точно от момичетата......

# 55
  • Мнения: 7 263
Интересно е родителите на тези деца какво ще предприемат, за да им помогнат. Confused
Четох материала за филма във в-к 24 часа....И там попитаха ученичката, която предложи тройка на репортера как се е чувствала като се е гледала. И тя каза - Така стана,че го гледах с родителите си и когато дадоха това, първо никой не реагира, но после и тримата започнахме да се смеем........(цитирам по памет, но мисълта е същата)

Мама Цоцоланка ако не беше такава зловеща темата бих си помислила, че се шегуваш Shocked Shocked Shocked
Защо ли се учудваме после, че това момиченце предлага тройки Twisted Evil
Нищо чудно това в тяхното семейство да е нещо, което се смята за нормално нещо като детска лудория #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Как така ще реагираш със смях на подобно нещо  Sick #Cussing out

За другото дете, аз не разбрах в репортажа защо го пребиват постоянно, но няма такава причина, която да оправдава подобно поведение ....

# 56
  • Мнения: 673
  Да... въпреки малкия си стаж като учител все пак и аз съм се убедила , че с момичета в пуберитет положението става трагично. При момчетата някак си са по-контролируеми нещата / не че ще съм свекърва Mr. Green/. Бях класна на осми клас преди години и мои ученички започнаха да малтретират момиче от нашия клас , защото и завиждаха ,че си има гадже от по-горните класове и тя почти живееше с него. Естествено с родителите на въпросното момиче не можах да осъществя контакт, но очевидно , че не се интересуваха особено от дъщеря си. Костваше ми много усилия и време ,за да ги разубедя ,че не бива да се посяга на друго човешко същество, особено пък за такова нещо. Sad

# 57
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Виновни сме всички.Родитли забързани .Учители отегчени.Директори-безхаберни.Общество лицемерно.Медии комерсиални.Правителство корумпирано.Вие какви искате да са децата с такъв пример?
Това мисля и аз!

# 58
  • Мнения: 1 470
Майчета,дайте да направим нещо по въпроса...НЕ ИСКАМ МОИТЕ ДЕЦА ДА УЧАТ В ПОДОБНИ УЧИЛИЩА!НЕ ИСКАМ ДА ТРЯБВА ДА ИЗБИРАТ МЕЖДУ ТОВА ДА БЪДАТ АУТСАЙДЕРИ,ИЛИ ГАМЕНИ...

Моето мнение е че наистина начина на живот и ценностите у всички българи,докараха децата ни до това положение...И това е започнало още по наше време,просто сега берем урожая...

# 59
  • Мнения: 482
Вторник,7.10.2008
Влизам в 11 клас. Малко са.Едни са се сгаджосали и кротуват.Други си слушат музика.Почвам да говоря. Аз този материал го знам.И ми става тъпо.На кого говоря? Кой ме слуша?Музиката от джиесема продължава.Аз се моля: " Нямам право да те гоня от час, но кажи ми за какво седиш,като нищо не правиш?Ако не ти се стои....Тук няма да слушаш музика!"
Обещанието, че ще проверя тетрадки и ще пиша 6, кара някои да почнат да пишат.Пишат те, но си пазят мозъците девствени.Сакън, да не влезе някое знание там, на чистичкото и празното.
На оня (той не е един, но този е най-нагъл), му става скучно.Пуска през телефона следния запис:"Ресторант "Златен хуй"(да, те го пускат по време на час, че аз ли да се срамувам)....Менюто...."путка с едикакво си "
Развиквам се, но той го пуска още веднъж.Викам го да го изпитам като дисциплинарна мярка.За щастие, часът свършва.
 Паралелката е на минимален брой. Отсега знам, че всички ще минат.И тоя, и други, дето съвсем не идват...А, да - ако ние ги изгоним, други ще ги приемат.

# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Нашия господин идва на работа с "Москвич". Такааа....децата коментират, някои поне. Това всъщност не е интересно. Важно е да се организира детето така, че да има респект към учителя, без значение материалното му състояние. И моето дете видя зор докато се научи да поздравява с "Добро утро", вместо " Привет" или "Здравейте", но се научи. Връщах го пред учителите без никакво притеснение, докато разбере какво се иска от него. 
Няма да споменавам пък днес като го прибирах от площадката как каруцарски псуваше едно от децата.  #Crazy Аз се засрамих, че съм износена чанта.
Вече му измислиха прякор, защото се старае да е дисциплиниран, а така не се харесва на паплачта. Контролирам го на този етап, но със сигурност след години няма да мога.

# 61
  • Мнения: 25 572
Пишат те, но си пазят мозъците девствени.Сакън, да не влезе някое знание там, на чистичкото и празното.

Мда. Поколението на добре епилираните тела и... мозъци.

# 62
  • Мнения: 222
Вторник,7.10.2008
Влизам в 11 клас. Малко са.Едни са се с..........

Праскова, направо ми щръкнаха космите Sad

Кажи с две думи има ли изход според теб?
В смисъл - ако се въведат строги мерки за изключване или отстраняване от училище на такива деца това решение ли ще бъде? Аз лично съм "За". Отстраняване от училище и поправителен труд в "полза на обществото" - (извинявам се за глупавия израз.)

 Не искаш да ходиш на училище - ОК!- една седмица метеш улиците или почистваш двора.  И така определен брой пъти. След което губиш правото да си възстановиш ученическите права.

Хем ще блесне мръсна София.

# 63
  • Мнения: 3 271
Хем ще блесне мръсна София.

Много хубава идея  Peace Но няма да стане!

Май, и аз го гледах снощи късно и не спах после до никое време  Confused

# 64
И това е вариянт. Това което писа Прасковка е жестоката истина. Хайде после пак да ги плюем учителите! Като не сме си възпитали децата, не са ни виновни учителите. За 400лв.да ни вършат работата. ПОКЛОН ПРЕД ПОСЛЕДНИТЕ ОСТАНАЛИ УЧИТЕЛИ.! То тях трябва вече в "червената книга да ги впишем. Разбира се че трябва да имаме изисквания към качеството на труда им, но първо нека си видим чадата.Колко от нас редовно контактуват с класната?! Аз, лично- 2,3 пъти годишно!
Никога не съм твърдяла, че моите отрочета са по-по-най. Но имам "претенции" че съм ги възпитала. Един малко страничен пример:синът ми беше в Іви клас когато се нанесохме в новия блок. По едно време се оказа, че някой редовно пишка в асансьора. Набедихме едни близнаци, които бяха много диви.Даже майката редовно миеше !Аз коментирах пред синковеца колко е лошо това и той кимаше възмутен!Преди 1,2 месеца стана въпрос нещо за този случай.Синът ми много усмихнато заяви:ти пък ако мислиш, че и аз не съм пишкал, просто се лъжеш!/признание след 15 години!/!

# 65
  • Мнения: 7 263
НЕ ИСКАМ МОИТЕ ДЕЦА ДА УЧАТ В ПОДОБНИ УЧИЛИЩА!НЕ ИСКАМ ДА ТРЯБВА ДА ИЗБИРАТ МЕЖДУ ТОВА ДА БЪДАТ АУТСАЙДЕРИ,ИЛИ ГАМЕНИ...

Моето мнение е че наистина начина на живот и ценностите у всички българи,докараха децата ни до това положение...И това е започнало още по наше време,просто сега берем урожая...

Мотото ми хареса и наистина нещо трябва да се направи - не зная какво обаче Sad, не зная кого и как да сигнализираме. Според мен самия филм е като камбана биеща на чума или пожар в средновековието!!!
Не се сещам за по-звучен шамар нанасян публично на родното ни образование от този!
И какво?!
Някой да се трогна?!
Някой да си направи труда да обясни какво се случва, защо се случва?!
Само последните мохикани на професията, като учителя по математика от английската гимназия се изправиха да защитят загиващата си професия!

# 66
  • Мнения: 1 400
Лени, направи се Tired
Днес в "Тази сутрин" имаше ответен репортаж - репортерка влезе в час по бълграски при един седми клас.
Всички деца бяха смутени, после възмутено коментираха как не трябвало така да се прави> коментираха излъченото филмче. При тях нямало такива неща и т.н.
Мдаааа.... Всяко дете би реагирало така при вида на камерите Tired
Обаче факта, че всички тези неща от филма се случват - случват се.
ДЪщеря ми , примерно, ми сподели как нейн съученик (5 клас) в час замярал с хартиени топчета всички, включае и госпожата. Е, изгонили го от часа, но какво от това?
Не знам....
Какво може да се направи?
Идея нямам, честно.
Броят се на пръсти родителите, които изцяло и напълно са поели ролята на родител и приятел на децата си. Малко са. Повечето родители страдат от липсата на време , което да отделят на отрочетата си. Факт. А те, особенно подрастващите такива , точно прогимназисти и гимназисти имат неистова нужда от родител/приятел.
Да не забравяме, че учителите също са родители WinkИли поне повечето. Това ги прави наравно виновни с нас Whistling

# 67
  • Мнения: 7 263
Вейдър

В класа на големия също имало такъв герой дето мятал хартиени топчета и си слагал слушалки в часа за да си слуша музика!
Силно се надявам вече да са му свили сърмите, защото при нас не търпят подобни неща и мерки се взимат веднага!
Не го гонят от час - викат родителите при директора и се взимат мерки, нямаш избор да се правиш на ни чул, ни видял!
Съгласна съм че има и училища, в които поне част от тези неща не се случват или поне част от тях се коментират само сред децата насаме и един вид на майтап /като това да направят тройка с господина да речем  ooooh!/

По другата част
Броят се на пръсти родителите, които изцяло и напълно са поели ролята на родител и приятел на децата си. Малко са. Повечето родители страдат от липсата на време , което да отделят на отрочетата си. Факт. А те, особенно подрастващите такива , точно прогимназисти и гимназисти имат неистова нужда от родител/приятел.
Да не забравяме, че учителите също са родители WinkИли поне повечето. Това ги прави наравно виновни с нас Whistling

Никой не може да е толкова зает, че да не може да отдели на ден по един час поне за детето си! Щом аз мога - значи всеки може!
Друга тема е за тези, които не искат и на които не им пука - защото децата от репортажа според мен са точно такива!
Колкото до учителите с риск да разбуня духовете ще кажа, че мнозина от тях изобщо не са на ниво и именно заради това се урони престижа на тази така уважавана от мен професия до тези нечувани низини.
В последните 5 години срещнах неколцина представители на тази професия и повярвайте ми - голяма част от тях са достойни за уважение и за адмирации, но за жалост срещнах и такива дребни и долни душици, които просто ми е под достойнството и да коментирам! Въпреки това винаги съм изисквала от синовете си да спазват добрия тон и да демонстрират уважение и зачитане, а когато смятат че преподавателя не е справедлив да се обърнат към нас и ако ние преценим ще се намесим, за да ги защитим.

# 68
  • Мнения: 1 400
Друга тема е за тези, които не искат и на които не им пука - защото децата от репортажа според мен са точно такива!
 
Е, аз точно това имах предвид Wink
Леко завоалирано от моя страна ,но същото по същество Peace

# 69
  • Мнения: 3 479
НЕ ИСКАМ МОИТЕ ДЕЦА ДА УЧАТ В ПОДОБНИ УЧИЛИЩА!НЕ ИСКАМ ДА ТРЯБВА ДА ИЗБИРАТ МЕЖДУ ТОВА ДА БЪДАТ АУТСАЙДЕРИ,ИЛИ ГАМЕНИ...

Моето мнение е че наистина начина на живот и ценностите у всички българи,докараха децата ни до това положение...И това е започнало още по наше време,просто сега берем урожая...

Мотото ми хареса и наистина нещо трябва да се направи - не зная какво обаче Sad, не зная кого и как да сигнализираме. Според мен самия филм е като камбана биеща на чума или пожар в средновековието!!!
Не се сещам за по-звучен шамар нанасян публично на родното ни образование от този!
И какво?!
Някой да се трогна?!
Някой да си направи труда да обясни какво се случва, защо се случва?!
Само последните мохикани на професията, като учителя по математика от английската гимназия се изправиха да защитят загиващата си професия!

Г-н Министъра обаче по-скоро ще си обърне и другата буза за шамар, отколкото да направи нещо ooooh! До сега ни дума, ни вопъл, ни стон от министерството  Close

# 70
  • Мнения: 7 263
Е, аз точно това имах предвид Wink
Леко завоалирано от моя страна ,но същото по същество Peace

Няма завоалирано!
Щом е нещо свързано с децата - си трябва право куме в очи и това е!
Не децата са виновни - според мен родителите на всички тези деца от репортажа трябва да се издирят и да им бъдат наложени санкции, да бъдат принудително записани на курсове за това "Как да стана родител и т.н"!!!
Защото ако сега не се извади главата на щрауса след две три години той вече ще е умрял от задушаване, криейки се от собствената си сянка!
Според мен във всяко училище трябва да се изисква присъствие на родител дори при намек за подобни прояви от страна на децата.  

# 71
  • Мнения: 222
Темата може да продължи в посока "Кой е виновен?" или да тръгне към "Какво да се направи?"

Най вероятно обаче ще си остане на "Боже колко е ужасно!".

По "Кой е виновен?"  май всички сме единодушни за вината ни като родители.
 Но нека наистина да не забравяме, че тези деца са завършвали безпроблемно класовете един след друг, както се разбра с доста високи оценки - и така учителите са загубили битката още в 1 клас.
С дела са показали на учениците , че учиш- не учиш, коректен си или си простак - все тая.
Със смехотворните си оценки са заблудили родителите че детето им полага някакви усилия. (Говоря за тези на които им пука). Да не говорим че именно учителите обезсмислят напъните на родители,  които искат децата им да са перфектни.
Как ще бутам аз моя тинейджър всеки ден да учи и да си изпълнява задълженията в училище без да ми съдействат учителите му?! Като е дошъл без домашно - къде му е двойката или забележката? Учителят трябва да натиска в училище , а ние в къщи. По отделно нищо не правим.

Липсата на външен контрол в училищата пък е вина на системата на образованието.
Странното схващане, че от всяко дърво става свирка - също.
Наистина не е задължително всички да завършват средно образование.
Санкции за родители и ученици. Контрол над учителите и санкции и за тях.

Уредените държави затова са уредени защото има контрол- това със самосъзнанието е процес на поколения, които докато са го създавали са били жестоко притискани. Не е национална черта , която да се предава чрез гените ни.

Последна редакция: ср, 08 окт 2008, 12:37 от s+chris

# 72
  • Мнения: 7 263
Темата може да продължи в посока "Кой е виновен?" или да тръгне към "Какво да се направи?"
Най вероятно обаче ще си остане на "Боже колко е ужасно!".

Дано тръгне в посока - Какво да се направи!
Според мен винага на родителската институция е безпорна! Колкото и някои от нас тайно или явно да си казват, че това не ги засяга, че тяхното дете не е такова и че това не може да се случи в училището на детето им и с него, толкова вариянта да се окажат изневиделица неприятно изненадани някой ден е по-голям.
Именно защото съм сигурна, че лошия пример е по-заразителен и по-лесен за следване винаги съм нащрек, винаги слушам и разпитвам децата си за събитията през деня им.
Непрекъснато говорим кое е редно и кое не.
И въпреки това не се имам за "имунизирана от проблема".
Първата и основна инициатива трябва да бъде подета именно от родителите.
Дано учителите се включат с адекватни реакции и дано съберат и малкото останало им достойнство, за да се направи всичко възможно - показанота да се минимизира и изкорени!

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 74
Аз пък се учудвам....защо не показаха лицата на тези деца. Да скрита е била камерата, да противоконституционно е да показват заснетите кадри с лицата на децата без тяхно съгласие,но БТВ може да си позволи да плати глобите при положение, че има и такова нещо като контрол на обществото. Може би 50% от тези деца извън класните стаи са почти, но не напълно нормални....
Нека да им видим лицата и всички техни познати да си изградят ново мнение за тях съответстващо на поведението им.
Имам колега - бивш учител, който е напуснал само след 6 м. работа по специалността си и той споделя, че не е могъл да въведе никаква дисциплина, тъй като деца снимали с телефоните си и изпращали снимки на медиите- та той може да се съобразява с общественото мнение когато всеки му види лицето в статия със сензационно, но...... доколко отговарящо на действителността съдържание...... Нещо куца в цяла система и аз не знам какво да се промени...Но нали затова си избираме управници- цветът на нацията Grinning, който знае какво е добро за нас.. Crossing Arms

# 74
  • София
  • Мнения: 62 595
Пределно ясно е какво трябва да се направи и много хора го написаха. Както се изрази някой, трябва от едната страна да са родителите, а от другата да е училището. Хората в другите държави са го измислили - родителите, които не искат да са родители или допускат децата им да не ходят на училище или да не контролират поведението на децата си биват санкционирани по някакви начини. За училището е ясно също както трябва да се направи.

# 75
  • Мнения: 7 263
Не смятам, че са важни лицата. Проблема не е само в това училище, както се опитват да се прокрадват мнения тук - там! Проблема е повсеместен и засяга всички.
Никой не е застрахован, че утре герой на подобен филм може да се окаже неговото дете /пу пу пу/.
Защото децата копират лошото поведение едно от друго, увличат се, на тази възраст им се вижда геройство да се подиграват с хората и институциите, уж отговарящи за тях.
Проблема е само и единствено в липсващия контрол и санкции в училищата, в отсъствието на адекватни наказателни мерки спрямо подобни изяви. Предложението подобни ученици да полагат общоствено полезен труд ми се вижда много уместно - нека пометат мръсните улици на София и прекопаят някой парк или пребоядисат пейките пък да видим дали следващия път дали ще им стиска да надигат бира в часа или да предлагат тройка на учителя си!
Надали!
Децата много добре разбират къде има и къде няма контрол, дали и как той може да се прескочи, заобиколи и омаловажи. От нас зависи да изискаме строги и адекватни мерки и да настояваме за спазването им!
Няма кой друг да ни реши проблема - ние трябва да си го решим!

# 76
  • Мнения: 222
Аз пък се учудвам....защо не показаха лицата на тези деца. ........................................................ Може би 50% от тези деца извън класните стаи са почти, но не напълно нормални....
Нека да им видим лицата и всички техни познати да си изградят ново мнение за тях съответстващо на поведението им........

Есме, не знам как ще ти прозвучи, но след прървата ми реакция на погнуса от такова поведение на мен ми стана  жал за тези деца, а и може би и  за някои от родителите.  Ти разбираш ли, че ако водиш битката сам със собственото си дете и не те подкрепя средата му, институциите и най-важното правилата    -
нищо чудно да си видиш детето в някаква такава вулгарна ситуация. Колкото и да си загрижен .

То е нещо като детската проституция или порнография -  ние  възрастните сме виновни - не децата.

# 77
  • София
  • Мнения: 1 783
На мен ми щръкнаха космИте от мнението на Jordanна първа страница. То показва, че родителите са толерантни към нещата, случващи се в училище и не само. В случая тя е доволна, че знае какво се случва, но не прочетох да реагира някак си. 15 год. дете не се прибирало пияно, само пиело, щото компанията му била такава....позволява на дъщеря си да бяга от контролно, ако тя прецени, при това не веднъж.
Не обвинявам госпожата, така ги вижда нещата, така възпитава, но за мен  е притеснително.

# 78
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Със смехотворните си оценки са заблудили родителите че детето им полага някакви усилия. (Говоря за тези на които им пука). Да не говорим че именно учителите обезсмислят напъните на родители,  които искат децата им да са перфектни.
 
Ето къде се крие проблема! Родителят вижда 6-тиците в бележника, доволен погалва детето по главата и се захваща със собствени занимания. Отдавна съм обяснила на сина си,че за мен оценките не са най-важното.Той сам е виждал, как се пишат незаслужени оценки/на любимците/ ,и че 6-тицата може да ни означава нищо. Затова , какво знае - проверявам аз! Веднъж седмично , по 1 предмет, от тук-от там, за мен е достатъчно.
 Колкото до учителите - винаги има и ще има и добри и лоши. Когато родителя иска детето да е "перфектно"- начини има!
 Та в заключение - пак всичко опира до родителите.

# 79
  • Мнения: 3 197
Не съм съгласна всички тийнейджъри да се слагат под общ знаменател.
Не всички са такива, но репортаж за "прилично поведение" няма да предизвика интереса на зрителя.

За вината на родителите...
Определено ТАМ е вината. Не можеш да проявяваш чувство за хумор, когато дъщеря ти прави предложение за "тройка".
Чудя се... родителите на сегашните тийнейджъри в повечето случаи са хора, родени между 1960 и 1970 г. (+/-) - т.е. възпитавани са в "онези" времена, с ценностите, авторитета и страха от наказания, отритване и т.н.
Щом тези хора не могат да възпитат ценности у децата си, какви деца ще възпитат тези, чието поведение се бистри в тази тема?  newsm78

За вината на училището...
Според мен е въпрос на директор.
Имам поглед върху ситуацията в три софийски училища - в едно от тях, където директорът беше нестабилен, имаше проблеми, макар и не чак такива.
Смениха го, смени се и строгостта на учителите, нещата се оправиха.
В сегашното ни училище само мисълта да се срещнеш с директорката убива и най-малкото желание за простотии.


За вината на обществото и системата...
Ами ние си ги избираме, ние си ги търпим... само с оплаквания и оплювания не става.

# 80
  • Мнения: 222

 
 Та в заключение - пак всичко опира до родителите.
Ali_sun ,
 цитираш избирателно и тълкуваш некоректно.

А за заключенията ти за едноличната отговорност ще спомена само, че родителят плаща данъци, гласува, избира управляващи и контролиращи /вкл. и него самия/ , обучаващи и обслужващи  и още много други и следователно очаква нещата да си бъдат на мястото.
Като види, че нещо не си е на мястото   има съответно права да потърси отговорност от обществото , на което е член. И задължението да понесе отговорността за собствените си пропуски.
Така е в обществата, които са средно цивилизовани - останалото е идеалистична утопия в която всички вършим всичко. А впрочем не очаквай да ти омеся хубав хляб или да ти направя удобни обувки, нито да пилотирам безопасно при командировката ти до Лондон.

Последна редакция: ср, 08 окт 2008, 12:46 от s+chris

# 81
  • Мнения: 7 263
Така е в обществата, които са средно цивилизовани - останалото е идеалистична утопия в която всички вършим всичко. А впрочем не очаквай да ти омеся хубав хляб или да ти направя удобни обувки, нито да пилотирам безопасно при командировката ти до Лондон.


Има основание в твоето мнение, но в цитираните от теб общества /макар и да не се налага/ има изключително строги правила и там всички ги спазват!

# 82
  • Мнения: 222
Lennyh, за правилата съм съгласна. Аз самата писах в тази тема няколко пъти за това.
Подразни ме реакцията,
/ която не ме засяга лично, защото съм бих казала даже вманиачено загрижена за задълженията на децата си спрямо училището и  учителите/
тъй като подобно опростенческо разглеждане ще доведе до там че ще морализаторствуват известно врем над безхаберното родителство и нищо няма да се промени.

# 83
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Само последните мохикани на професията, като учителя по математика от английската гимназия се изправиха да защитят загиващата си професия!

Абе я се осъзнайте бе хора, какви са тези помпозни думи - "загиваща професия"..... и тем подобни. Мислите ли, че действително не можем ние родителите да се справим с проблема в училищата или на някои отново не им се занимава. Все пак става въпрос за същите, нашите деца. Според мен има начин да се вкарат в релси разразхайтените лудетини. Наказанията трябва да са свързани с труд, защото той е най-добрия учител. Голяма грешка е детето да се пази от труда...напротив работата и задълженията нито ще го изкривят физически, нито ще го разболеят, нито ще му навредят, а ще му помогнат да си запълва времето и да не мисли за глупости и в скуката си да върши глупости и да се изражда.

# 84
  • Мнения: 7 263
Mishel_ не схващам защо се мъдри моя цитат пред постинга ти, тъй като всичко за което говориш и предлагаш съм го написала в постингите си след този, който си цитирала Thinking
И за санкциите и за труда и за нашата роля на родители....

# 85
  • Мнения: 25 572
А за заключенията ти за едноличната отговорност ще спомена само, че родителят плаща данъци, гласува, избира управляващи и контролиращи /вкл. и него самия/ , обучаващи и обслужващи  и още много други и следователно очаква нещата да си бъдат на мястото.


Преди да плаща данъци, задължение на родителя е да възпитава собствените си деца. Работата на учителя е да обучава.
Когато единият не си свърши работата (във възпитанието), проваля работа на другия (в обучението).
Малко е късничко за деца над 10 години да бъдат тепърва възпитавани в елементарните правила на поведение, не мислиш ли?
Претенциите ми към учителите са относно обучението на сина ми - има достатъчно гърбици за изправяне в тази област, за да им прехвърлям и моите задължения. Всеки провал във възпитанието е мой личен провал, независимо колко съм се старала да бъда отговорен родител.
Другите ми претенции са към управляващите и обществото като цяло, защото насърчават криминогенната обстановка, в която сме принудени да отглеждаме децата си.
Не искам никой да ми помага във възпитанието, макар че може много да се направи в това отношение, достатъчно е да не ми пречат.  Но за жалост, и това се оказва твърде невъзможно искане в нашата държава.

# 86
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Mishel_ не схващам защо се мъдри моя цитат пред постинга ти, тъй като всичко за което говориш и предлагаш съм го написала в постингите си след този, който си цитирала Thinking
И за санкциите и за труда и за нашата роля на родители....

Постингът го написах още в 10,30, но поради ангажираност го пуснах доста по-късно и системата ми изписа, че през това време са публикувани 13 мнения.

# 87
  • Мнения: 76
Имаше един коментар от сорта, че при стачкуващи учители и родители живеещи в  безбрачие, чалга от всеки ъгъл, това се получава, според мен процеса е необратим.

# 88
  • София
  • Мнения: 1 783
Имаше един коментар от сорта, че при стачкуващи учители и родители живеещи в  безбрачие, чалга от всеки ъгъл, това се получава, според мен процеса е необратим.
А връзката с брака е....? Много жалки картинки се виждат и при законно съвокупляващи се двойки. А вкусът към чалгата също е въпрос на възпитание и е несериозно непрекъснато да оправдаваме родителската си безпомощност и непукизъм с нечии цици.
Надявам се авторът на горния пост да не забие в религиозна тематика, щото не за това иде реч.

# 89
  • София
  • Мнения: 816
На повечето от родителите им трябва един убав бой по комунистически,че да им излязат синки по демократично,та да разберат капиталистическия строй в който се намираме.

# 90
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Вторник,7.10.2008
Влизам в 11 клас. Малко са.Едни са се с..........

Праскова, направо ми щръкнаха космите Sad

Кажи с две думи има ли изход според теб?
В смисъл - ако се въведат строги мерки за изключване или отстраняване от училище на такива деца това решение ли ще бъде? Аз лично съм "За". Отстраняване от училище и поправителен труд в "полза на обществото" - (извинявам се за глупавия израз.)

 Не искаш да ходиш на училище - ОК!- една седмица метеш улиците или почистваш двора.  И така определен брой пъти. След което губиш правото да си възстановиш ученическите права.

Хем ще блесне мръсна София.
То и сега има санкции, може и да се гони от училище за лошо поведение. Но управляващите го направиха така, че директорите да не са съгласни да гонят. Има ученик - има пари, няма ученик - няма пари. И така, задължават учителите да ги търпят, забраняват да се предлагат за изгонване ученици, и дума да не става за отсъствия над допустимото. Ако ли пък все някой смел учител успее да предложи за наказание, тогава трябва да се сблъска с родителя, който е убеден, че детето му е по-тихо от водата и не е възможно да е сторило каквото и да било и ако не си оттегли предложението е възможна саморазправа.

# 91
  • Мнения: 288
Да се включа и аз. Сутрин като излизам с малкия в Борисовата градина - гледката е ужасяваща. Из целия парк са се настанили "ученици" с 2-литрови пластмасови бутилки бира, пушат и псуват. Събират пейките една срещу друга, стъпват с кални кубинки отгоре, за прическите и дрехите - просто като от филм на ужасите - пиирсинги, татуировки ... Може би много от "загрижените" родители, които не са си разпознали децата по ТВ, биха могли да отидат и да им се "полюбуват" - там на чист въздух...

# 92
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Живея на има-няма 50 метра от училище (на около 100 има и друго), естествено падам се откъм задната му страна. Сутрин още в 7.10 ч. огромни тълпи ученици на по 12-13 години пафкат до припадък до оградата с чаша кафе в ръка, разголени талийки и зъзнещи от студ. Повечето са момичета, да не кажа на 90 %  #Crazy #2gunfire(чудно ми е къде са момчетата newsm78) Такаааа...водя си сина на училище и с някой родител решим да пием по кафе в бързината, но в близките заведения няма свободни места. Заети от ученици. На тази възраст и кафе пият и пушат. Това е рано призори, какво остава за вечерите. А как им се води присъствие в часовете!?  newsm78

Аз съм от тези родители, които биха били по-спокойни ако децата им учат в училище където се пишат заслужено двойки, без притеснение от страна на учителя, защото в случая ще е принципен (Евала на такива) и закъсненията или отсъствията се отбелязват в бележника или където и да е. Това именно трябва да се проумее от учителите и на база естествен подбор на училищата разхайтените ще осиротеят. В края на краищата аз мога да преценя детето ми колко знае и не ща излишни лаврови венци, а стимул.

# 93
  • Мнения: 25 572
А аз бих била най-спокойна, ако училищата не бяха разградени дворове и щом кракът на детето веднъж стъпи в района на училището, да няма право да го напуска до края на учебната смяна, независимо дали и колко свободни часа има. Една лавка или стол със здравословни храни и никакво право да напускат училище и да обикалят магазините и кръчмите около него. Ако примират от глад, да си носят от вкъщи.
Децата ни ходят на училище не за знания, а за да си купуват лакомства всяко междучасие (за малките) и да обикалят кафенетата (за по-големите). И да си сравнят gsm-ите, кой е по-як. Такива са ми личните наблюдения.
Докато не се промени системата с делегираните бюджети, няма да се пишат закъсненията и отсъствията, а ако се пишат, ще се извиняват с лека ръка. Никой учител не е толкова луд, че да си подритва хляба. Уж давайки повече свобода на училищата, така здраво вързаха ръцете на учителите, че повече от това няма накъде...

# 94
  • София
  • Мнения: 958
Как' Сийка - съгласна съм с теб. Онзи ден чух по БТВ, че учителите не могли да изгонят ученик, защото са отговорни за живота му, а моят син преди два дни се гонили преди занималня извън училището, та чак стигнали до един стадион, който е на около 10 минути път..... Rolling Eyes

Не обвинявам никого, синът ми си е виновен, знае правилата, нарушил ги е, но явно няма никакъв контрол относно излизането и напускането на двора............Затова за мен тези изказвания за отговорността са си известно лицемерие................

# 95
  • Мнения: 673
А аз бих била най-спокойна, ако училищата не бяха разградени дворове и щом кракът на детето веднъж стъпи в района на училището, да няма право да го напуска до края на учебната смяна, независимо дали и колко свободни часа има. Една лавка или стол със здравословни храни и никакво право да напускат училище и да обикалят магазините и кръчмите около него. Ако примират от глад, да си носят от вкъщи.
Децата ни ходят на училище не за знания, а за да си купуват лакомства всяко междучасие (за малките) и да обикалят кафенетата (за по-големите). И да си сравнят gsm-ите, кой е по-як. Такива са ми личните наблюдения.
Докато не се промени системата с делегираните бюджети, няма да се пишат закъсненията и отсъствията, а ако се пишат, ще се извиняват с лека ръка. Никой учител не е толкова луд, че да си подритва хляба. Уж давайки повече свобода на училищата, така здраво вързаха ръцете на учителите, че повече от това няма накъде...
  Абсолютно съм съгласна с теб!
   Отсъствия се пишат редовно и смея да твърдя ,че не всички се извиняват. И какво от това? Ученикът събира примерно 200-300 неизвинени, класният му ръководител пише докладна до директора на училището, и принципно това е наказанието , защото дори и да стигне до решение на педагогическия съвет тази докладна, то наказанието е най-много "Предупреждение за преместване в друго училище". Wink
   Що се касае за двойките. Масово учениците особено по-големите изобщо не отварят да прочетат нещо. Учебници нямат / и това е един мой въпрос към родителите - Защо децата ви нямат учебници?/! Идват с една тетрадка по всичкология и е истинско геройство да ни накараш да си водят тетрадка по конкретен предмет. А пък писането на много двойки се тълкува  от ръководството на училището и РИО като несправяне на учителя със задълженията. Wink
   Според мен справянето с проблема изисква преди всичко адекватни промени в Закона за народната просвета и Правилника за прилагането му, много сериозно финансиране но образователната ни система /защото само с тебешир и черна дъска трудно се онагледява и привлича внимание/ и широка подкрепа от обществото. Питали ли сте се за какво служи училищното настоятелство? Аз много пъти и да ви кажа освен да избираме настоятели , абсолютно нищо друго не се прави.

# 96
  • Мнения: 25 572
Прочетете нтервюто с репортера, заснел филма, във в. "Стандарт" - интересно е:

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2008-10-09&article=251009

# 97
  • Мнения: 7 263
radivdani - обръщам се към теб, защото ти си представител на тази професия в темата.
Защо след като вие от кухнята сте съвсем на ясно, кое спъва работата ви и какво трябва да се промени не надигнете глас, не направите подписки и стачки /но не само за заплати/ - искайте!!!
Искайте достойни условия за труд /включително и финансови/, искайте възможност да упражнявате контрол, искайте да имате права да се справите със подобни персони - като видяните във филма.
Виж такива искания мисля, че всички родители ще подкрепим + разбира се всяка от изброените от Как"Сийка точки, под които се подписвам веднага  Peace

# 98
  • Мнения: 222
А за заключенията ти за едноличната отговорност ще спомена само, че родителят плаща данъци, гласува, избира управляващи и контролиращи /вкл. и него самия/ , обучаващи и обслужващи  и още много други и следователно очаква нещата да си бъдат на мястото.


Преди да плаща данъци, задължение на родителя е да възпитава собствените си деца. Работата на учителя е да обучава.
Когато единият не си свърши работата (във възпитанието), проваля работа на другия (в обучението).
Малко е късничко за деца над 10 години да бъдат тепърва възпитавани в елементарните правила на поведение, не мислиш ли?

Како Сийке,
мисля, че всеки родител е отговорен за възпитанието на детето си.

 Мисля и други неща, свързани с отговорностите на останалите , имах и ясни, макар и спонтанни и недообмислени предложения, някои от които много конкретни.  Написала съм ги ясно и всеки непредубеден може да разбере позицията ми. Ако си ги пропуснала и искаш да ги видиш- темата не е дълга...

Не познавам порядките в този форум и не знам  дали е обичай да се вади реплика от контекста и да се упражнява красноречие.

Ако форумът може да формулира предложения и път, а не констатации и празнословие то ще е от полза за децата ни. 
Затова и следя темата. 
Иначе си имам определена среда  , в която понякога се събирам на празни приказки.
 
Още се надявам тук да се роди нещо конструктивно.
Ти имаш ли предложение?

# 99
  • Мнения: 222
radivdani - обръщам се към теб, защото ти си представител на тази професия в темата.
Защо след като вие от кухнята сте съвсем на ясно, кое спъва работата ви и какво трябва да се промени не надигнете глас, не направите подписки и стачки /но не само за заплати/ - искайте!!!
Искайте достойни условия за труд /включително и финансови/, искайте възможност да упражнявате контрол, искайте да имате права да се справите със подобни персони - като видяните във филма.
Виж такива искания мисля, че всички родители ще подкрепим ......

Именно.

Даже ако искате формулирайте го тук и да го подкрепим и да го предложим.

# 100
  • Мнения: 222
Питали ли сте се за какво служи училищното настоятелство? Аз много пъти и да ви кажа освен да избираме настоятели , абсолютно нищо друго не се прави.

radivdani, така се случи, че  имахме родителска среща точно след филма. Още под въздействието му на нея поисках да вляза в училищното настоятелство. Още не съм направила нищо и незнам мога ли да направя всъщност?
Имат ли родителите там някакви права- напр. да поискат промени в правилника на у-щето? Или той се спуска отгоре? И изобщо има ли нещо, с което те могат да допринесат 2 Не съм наясно. Къде мога да прочета повече?

# 101
  • Мнения: 288
А аз бих била най-спокойна, ако училищата не бяха разградени дворове и щом кракът на детето веднъж стъпи в района на училището, да няма право да го напуска до края на учебната смяна, независимо дали и колко свободни часа има. Една лавка или стол със здравословни храни и никакво право да напускат училище и да обикалят магазините и кръчмите около него. Ако примират от глад, да си носят от вкъщи.
Децата ни ходят на училище не за знания, а за да си купуват лакомства всяко междучасие (за малките) и да обикалят кафенетата (за по-големите). И да си сравнят gsm-ите, кой е по-як. Такива са ми личните наблюдения.
Докато не се промени системата с делегираните бюджети, няма да се пишат закъсненията и отсъствията, а ако се пишат, ще се извиняват с лека ръка. Никой учител не е толкова луд, че да си подритва хляба. Уж давайки повече свобода на училищата, така здраво вързаха ръцете на учителите, че повече от това няма накъде...

БРАВО   БРАВО    БРАВО    БРАВО    БРАВО     !!!!!!

От все сърце подкрепям и се моля за подобно нещо !!! Подкрепям точно такава позиция с твърди методи - само страхът от наказание, води до дисциплина - първоначално всеки се опитва да хитрува, но не бива да се поддава системата и да е задължителна за всички /независимо от това, колко ти е лъскава колата/. Надявам се, никой да не мисли, че "на запад" хората са едни съвестни, изпълнителни, коректни към данъчните, битовите разходи, движение по пътищата... От опит знам, че и за най-малко нарушение - глоба - парична - огромна.
Та за училище - учила съм в Париж до 6-ти клас в основно училище. Там, след като си стъпил на негова територия, няма мърдане до края на часовете, без значение дали има свободен час. Там се яде в стол на обяд, няма "лафка" - който иска да яде - си носи. След края на учебния ден - можеш да напуснеш у-щето сам само ако родителите ти са ти подписали бележка, че са съгласни/разрешават на детето да се прибере само. Който няма такава бележка си стои там, докато не го вземат. А сега тука треперя докато не видя детето в двора да чака живо и здраво.

# 102
  • Мнения: 7 263
Имат ли родителите там някакви права- напр. да поискат промени в правилника на у-щето? Или той се спуска отгоре? И изобщо има ли нещо, с което те могат да допринесат 2 Не съм наясно. Къде мога да прочета повече?

Макар и формално да не съм член на училищното настоятелство все си мисля, че като родител мога да давам предложения за подобряване на учебния процес.

radivdani подай няколко сламки, около които да мислим. От твоята чисто професионална позиция, кое би ти помогнало да се справяш по-лесно с дисциплината в час, с присъствието, със налагане на строги /истински и действащи / санкции за отсъствия, закъснения и неприемливо държание в час.
Давайте конкретни идеи - на който каквото му хрумне ще се опитам да ги обобщя.
Аз се сещам за следното:
Учениците нямат право да напускат територията на училището /двора/ до края на учебните си часове за деня.
При наличие на свободен час да има помещение в училището, в което децата да могат да прекарват времето си при неподходящи условия.
За повече от 10 закъснения да се налага административно наказание / да речем перверзния ми мозък роди - да се мете двора!/
За повече от 10 неизвинени отсъствия мярката да е двойна на тази за закъсненията.
За повече от 20 неизвинени - намаляване на оценката за поведение.
За повече от 30 неизвинени - преместване в друго училище с изпритателен срок и при нови отсътвия повтаряне на класа.
При внасяне на територията на училището на алкохол, цигари или упойващи вещества - незабавно преместване в друго училище /или пък друга някаква тежка санкция/.
Предложенията са съвсем схематични и примерни - давайте и вие идеи! Защото иначе верно само си чешем езиците.

Последна редакция: чт, 09 окт 2008, 13:27 от Lennyh

# 103
  • Мнения: 967
Нямам много време.... да цитирам правилно, но ето част от вътрешния правилник на нашето училище, който всеки родител подписва:

Източник: http://www.vhugo.org/bg/activities/primary_school/statute_ps.html

"Чрез придобиването на знания, изграждането на способност за критически съждения, обогатяването на мисълта, изучаването на живота в общество и уважението към себеподобния се стреми да постигне успех в учебния процес и качествено образование за всеки.

Ето защо в учебното заведение трябва да царят вежливостта и другарският дух. Отношенията между възрастни и ученици трябва винаги да бъдат вежливи; физическите или словесни нападки са строго забранени. Учениците трябва да се държат подчертано добре с целия персонал.

.....................


Всеки член на персонала има правото и задължението да се намесва активно във всеки един момент, когато забележи, че учениците не спазват правилника и, в частност, по време на извънкласните мероприятия и междучасията с цел предотвратяване на безпорядък.
Основен принцип също така е зачитането на различията във всичките им аспекти: език, националност, цвят на кожата или евентуални недъзи. Различията изграждат богатството на дадена училищна общност.

Забранено е носенето на отличителни знаци или облекло, чрез които учениците явно демонстрират религиозна принадлежност. В случай на затруднения директорът провежда разговор с ученика и семейството му.

Приучаването към живота в общество минава и през спазване на пространствата: зелените площи, които допринасят за средата, колективните пространства и тяхното специално оборудване, класните стаи, тоалетните, библиотеката, двора за междучасия и т.н. На всяко от тези места учениците трябва да спазват добро поведение и да не рушат нито средата, нито оборудването.
..............................."


Нищо, че е частно училище, хората са си го написали, а родителите се съгласяват с подписа и след това могат да понесат наказания от неспазването им.

# 104
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Аз пък се питам, защо, когато молих учителката да ми позволи да присъствам на някой от учебните часове от 1 - 4 клас като родител, като зрител, не ми беше позволено. Какво толкова щях да попреча на учебния процес?

Като изгониха родителите от училищата мисля, че учителите си вкараха автогол. Зад закритите врати наистина не знаем какво става.

# 105
  • Мнения: 7 263
Lilibon според мен присъствието на родител би разсейвало и/или притеснило някои деца. Техния живот и така и така бива коренно променен в 1 клас. Те имат да привикнат с нови порядки, с нов ред, с нови правила. Според мен една майка присъствайки там по-скоро би попречила на адаптацията на детето си / това са си сам мои съждения, не претендирам, че важи за всички деца/.
Нашата госпожа винаги ни уведомява как протичат нещата в час, в междучасия, кое дете с какво има проблем и т.н.
Изхождам от опита си при работа с децата в спортна група и там често имаше молби родителите да присъстват - разрешавала съм само на първа тренировка и веднага обяснявам защо - В присъствието на какъвто и да е външен човек някои деца изпитват притеснение, други се превъзбуждат и искат да демонстрират и умения, които все още не са усвоили добре, трети пък искат и тяхната мама да дойде и настава хаос, които треньора е трудно да овладее. Освен това родителя така и няма да види точно тази картинка, която би се разиграла в негово отсъствие. Ако поне част от родителите на децата от клипа бяха в стаята те нямаше да се държат така, но това не ги променя в същността им нали?

# 106
  • Sofia
  • Мнения: 2 869

 
 Та в заключение - пак всичко опира до родителите.
Ali_sun ,
 цитираш избирателно и тълкуваш некоректно.

....и следователно очаква нещата да си бъдат на мястото.
Като види, че нещо не си е на мястото   има съответно права да потърси отговорност от обществото , на което е член.

Ако не съм си възпитала детето ,преди да навърши 10 год./както някой по-горе бе споменал/, не мога да търся отговорност от никой!
Да допуснем, че има правилници,че се спазват и т.н. ,едно дете без възпитание и ценности няма да бъде променено.Ще бъде изгонено от няколко училища ,ще остане без образование, и в края на крайщата - пак ще бъде на улицата сред нашите деца!
 Не тълкувам некоректно ,просто споделям собственото си мнение!
 Lilibon , на нашата родителска,всички родители бяхме поканени да присъстваме в някой час ,когато пожелаем.

# 107
  • Мнения: 25 572
Ти имаш ли предложение?


Имам. Някои вече ги изложих.

Написала съм ги ясно и всеки непредубеден може да разбере позицията ми. Ако си ги пропуснала и искаш да ги видиш- темата не е дълга...


 Whistling

ПП Иначе много добре се вписваш в духа на форума, поздравления! Личните нападки към човека, който мисли различно от теб тук са любим спорт. Laughing

# 108
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Lennyh, не ставаше въпрос за първи клас и за началото. Просто беше нейде в интервала 1-4 клас. А си мисля, че ако често имат гостенин, който да седи отзад и да гледа и слуша, просто ще свикнат да се държат прилично. Но мисля, че най-притеснени при такова присъствие ще са учителите, не децата.

И не смятам, че "Същността" на децата е такава. Така сме им позволили да се държат. При други обстоятелства не се държат така, значи е въпрос на навик, а не на същност.

Макар да не допускате родители на тренировки, все пак периодично ги пускате да присъстват на състезания и тогава пак виждат нещо от поведението на децата си в обществото.

Ali_sun, надявам се, че ще се възползвате.  Simple Smile Ако лошото поведение е изключение, а не правило, не мисля, че масата ще се натиска да подражава.

Само за пример - прословутата чистота и дисциплина по улиците на Западна Европа е постигната със здрави мерки и солени глоби. Като нации те не са по-дисциплинирани от нас, но са станали. Значи си има начини.

# 109
  • Мнения: 4 877
Аз не разбрах от репортажа защо не могат да се гонят нагли ученици от час. Наистина ли е така? Ами ако е заради сигурността им, викат родителите им да си ги прибират. Аз не мога да си го представя при нас такова нещо. И ако детето ти има провинение (говоря за някаква момчешка беличка, провикване в коридора в междучасие..., иначе за сбиване се гони от у-ще), понасяш си и ти последствията.

# 110
  • Мнения: 7 263
Само за пример - прословутата чистота и дисциплина по улиците на Западна Европа е постигната със здрави мерки и солени глоби. Като нации те не са по-дисциплинирани от нас, но са станали. Значи си има начини.

Виж тук не мога да не се съглася с теб. С очите си видях как караха българите в Гърция да речем / ама там е ясно, че ако превишиш скоростта и те спре полицай няма 6-5/, мрънкаха, крънкаха ама караха с позволеното и толкоз. За чистотата същата работа...
Колкото до другото пак ти казвам опитвам се да видя и другата гледна точка, но може и да си права, че при по-чести проверки и ревизиране и на часовете и на дисциплината в междучасията или пък на поведението им в двора на училището може би би имало ефект newsm78

# 111
  • Мнения: 25 572
Относно наказанията при нарушаване на дисциплината, по-скоро съм склонна да се върнат правилата, които действаха преди 1989 г. Намаляване на поведението при различни нарушения, като ученик без примерно поведение да няма право да кандидатства в елитна гимназия или висше учебно заведение.
Това много бързо би вкарало нещата в релси, ми се струва.  Thinking

# 112
  • Мнения: 7 263
Намаляване на поведението при различни нарушения, като ученик без примерно поведение да няма право да кандидатства в елитна гимназия или висше учебно заведение.
Това много бързо би вкарало нещата в релси, ми се струва.  Thinking

Точно това си помислих - това си беше наистина сериозна заплаха и колкото и да сме бягали от час и да сме вършели глупости винаги сме си имали едно наум докъде може да се стигне.

Аз не мога да си го представя при нас такова нещо. И ако детето ти има провинение (говоря за някаква момчешка беличка, провикване в коридора в междучасие..., иначе за сбиване се гони от у-ще), понасяш си и ти последствията.

Това беше едно от първите неща, за които бяхме осведомени още при записването на децата. Има ли елемент на насилие или непристойно държание към преподавател - прошка няма!

# 113
  • София
  • Мнения: 62 595
В общи линии съм съгласна, но без това за кандидатстването. Лошото е, че такива дисциплинарни наказания много лесно могат да придобият формата отпреди демокрацията и да стане разчистване на сметки.
Според мен не е нужно мерките да са на линията отпреди десети ноември, а да се прилагат твърдо и за всички без изключения. Има го същото и в правото - и най-суровото наказание няма да има ефект, ако се прилага по незнайно какви критерии или не важи за всички граждани.

# 114
  • Мнения: 222
Lennyh, ако наистина си склонна да ги обобщаваш за труда напр. аз бих го казала по-общо за да се решава в зависимост от нуждите. Напр.

За лоша дисциплина и други провинения които преди това са отразени в дневника от учителите /нап без учебник без домашно и др- /
вместо странното наказание , останка от социалистическо време "забележка"?!!!?

 да има наказание "отстраняване от училище за срок от 1 до 3 дни" ,  в зависимост от решението на учителския съвет. През времето за което е отстранен,  ученикът присъства в училище и полага обществено /училищно/ полезен труд по преценка .

За тези дни се пишат отсъствия. При натрупване на повече от 30 % /?/  /да кажат учителите колко/ отстъствия по даден предмет ученикът се явява на изпит по предмета.

# 115
  • Варна
  • Мнения: 2 305
За Гърция нямам наблюдения, но в Холандия е изблизано и глобите са зверски. Училищата им за 1-4 клас са едни бараки, в едни малки дворове, нашите училища са като огромни резиденции спрямо техните. Но проблемът не е в сградите.

Как Сийка е права за поведението - трябва да го има и трябва да касае бъдещето. Нямаше ли да го връщат от тази година?

И все пак смятам, че родителите трябва малко по-често да имат досег с учебния процес. Спомням си, че някога, като ученици, в часовете на класния идваха родители да разказват за професията си и какви знания са им били нужни, за да я практикуват. Какво ще кажете за нещо подобно?

# 116
  • Мнения: 4 877
Lennyh, ако наистина си склонна да ги обобщаваш за труда напр. аз бих го казала по-общо за да се решава в зависимост от нуждите. Напр.

За лоша дисциплина и други провинения които преди това са отразени в дневника от учителите /нап без учебник без домашно и др- /
вместо странното наказание , останка от социалистическо време "забележка"?!!!?

 да има наказание "отстраняване от училище за срок от 1 до 3 дни" ,  в зависимост от решението на учителския съвет. През времето за което е отстранен,  ученикът присъства в училище и полага обществено /училищно/ полезен труд по преценка .

За тези дни се пишат отсъствия. При натрупване на повече от 30 % /?/  /да кажат учителите колко/ отстъствия по даден предмет ученикът се явява на изпит по предмета.



Да, интересно е! Може би е добре да си стои за 3 дни вкъщи с родителите и да ползва "по семейни причини", т.е. родителят да си го превъзпита за тези дни. Ако не става работата, ей тук - не знам.  Не си спомням и едно време къде се пращаха след това. Сещам се само за ТВУ - ама то си беше крайно решение.

# 117
  • Мнения: 7 263
s+chris  Peace да по-добре звучи и е по-смислено!
RadostinaHZ - субективизъм винаги е възможен, но все пак решението за намаление на поведението се взима на педагогически съвет, а там все пак всички преподаватели дават мнение и оценка / тоест по-трудно би се стигнало до лични разчиствания на сметки, не че е изключено де, защото пък гарван - гарвану око не вади/, но все си мисля, че санкциите наистина са крайно необходими.
Lilibon - това последното и аз съм си мислила, че е много ценно и децата се запалват и научават за различни професии и приемат родителите по-близо до себе си и им стават интересни нещата. Но все пак това ще действа при дребните / 1 - 4-ти клас/. Замисли се дали "героите" на филма предизвикал тази полемика ще им пука "кой морук какво блъска, за да могат те да се разкарват с лъскаво телефонче, да смучат бира в 10сутринта, да пушат и ..... незнам още какво да вършат" Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
За тях си трябват крути мерки според мен Thinking Crossing Arms

# 118
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Като станат на 18-20 години много бързо ще им припари под опашката.  Mr. Green Мама и тате не са вечни. Може би малко си възпитаваме децата в самостоятелност? Може би мислят, че родителите цял живот ще са им длъжни? И затова - всички са им длъжни?

# 119
  • Мнения: 222
Аз като родител бих приела правилник в който при сериозно провинение ме извикат в училище /не дай си Боже!/ и ми кажат да си прибирам отрочето.
Харесвам и предложението на Lilibon за присъствие в часовете на един родител по някакъв график или ... При желание и възможност разбира се.
Това ще въдвори ред между децата сигурна съм в това.


***

Како Сийке, не съм тук за да си разменям язвителни бележки. Не си ме разбрала. Предлагам да не разводняваме темата, ако има нещо неясно м-у нас - има лични съобщения.

Последна редакция: чт, 09 окт 2008, 14:25 от s+chris

# 120
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Спомняям си, че някога, като ученици, в часовете на класния идваха родители да разказват за професията си и какви знания са им били нужни, за да я практикуват. Какво ще кажете за нещо подобно?
Ами ние го имахме като предложение на родителската.Нашият клас бяхме избрани да попълваме една анкета за мнението ни по въпроса .Но се обсъжда като вариант СИП, или нещо подобно ,със специален преподавател.Казва се клуб "Кариера"  Laughing
Това за поведението- и аз си го мислех.Но и тогава имаше зрънца,на които не им пукаше.Местеха ги от училище в училище, но нали образованието беше задължително,та всеки си знаеше че ще избута.

# 121
  • Мнения: 222
"За" поведението , но без забраната за кандидатстване.


Това са деца . Те и по закон не са отговорни за постъпките си до 18 год възраст. Не можеш да им отрежещ пътя в живота завинаги. Трябва да имат шанс в случай че решат да си променят живота.
Дори престъпниците от затворите нямат ограничения да кандидатстват във ВУЗ.

А и живота е шарен -  виновно ли е дете на пропаднал пияница и без майка .

# 122
  • Мнения: 4 877
Аз като родител бих приела правилник в който при сериозно провинение ме извикат в училище /не дай си Боже!/ и ми кажат да си прибирам отрочето.


Аз доста се шашнах от репортажа и просто, след призива на Лени, исках да кажа какви методи действат успешно при нас. Не знам някой родител да си е позволил да не отиде на родителска среща - те са индивидуални с всички учители, а камо ли ако бъде привикан за лошо поведение на детето си.
Да ви кажа, аз изпитвам страхопочитание и уважение към тези учители докато ми говорят, а камо ли някое хлапе. А ако ви кажа какъв срам брах, защото синът ми е бил с неподострени моливи (събота и неделя ги подостря, ама говорим през седмицата )  Embarassed Така съм брала срам, когато аз бях в 1 клас и ни проверяваха за такива неща, а той е по-голям в момента.
Така че предполагам, ако се вмени това задължение не само в Правилниците, а в образователните закони или Семейния кодекс, може да има ефект. Ясно, че при сегашните тийнове едва ли ще действа, ама постепенно като се тръгне така от началното у-ще и е имало изцепкие, и родители, и деца ще схванат принципа.

# 123
  • Мнения: 673
   Хора, така като ви чета и се радвам ,че сте съпричастни към проблемите на училището , но те наистина са много дълбоки. Много от нещата , които сте предложили и сега фигурират в правилниците , но други неща им противоречат и затова се стига до бездействие в повечето случай. Например наказания се налагат основно за неизвинени отсъствия , а откакто е вкаран в действие делегирания бюджет практически не се стига до наказания, по простата причина , че съществуването на училището зависи от бройката на учениците и финансирането се извършва на този принцип. Системата трябва да се прекрои из основи законодателно, но преди това някой управляващ трябва да се запознае с всички недостатъци на системата. Учителят е обезоръжен тотално откъм възможности за санкциониране, че ако щете и за сплашване. Когато аз бях ученичка в главата ни се набиваха преди всичко задълженията , които имаме, а днешния ученик знае само правата си. Кажете ми що за наказание е според вас ПРЕМЕСТВАНЕТО в друго училище? Аз ако съм гаменче ще ми пука ли в кое точно училище ще правя учителите да лудват? Едно време си го наричахме ИЗКЛЮЧВАНЕ и последствията от едно изключване наистина бяха страшни. А днес директорите на училища сключват негласни споразумения помежду си за размяна на наказани ученици, защото на ученика се гледа като на 1 200 лв /или колкото е там издръжката му/.
    Някой по -горе пита защо не могат да се гонят ученици. Чл. 129 от ППЗНП не го позволява. Забранено е.
    Относно протестите и стачките. Знаете ли много колеги наистина мизерстват. За мен учителството е като хоби благодарение на съпруга ми, защото в къщи никой не е седнал да разчита на моята заплата. По време на стачката /в която не можах да участвам активно/ искането за заплати според мен беше изнесено на преден план от синдикатите, но останалите искания касаеха точно това и колегите разчитаха обществото да ги подкрепи виждайки в какви катакомби учат децата ни, виждайки допотопното преподаване с тебешир в ръка и т.н. Днес, сега вече ,след разгрома на онази стачка учителите няма да се подложат отново на подобно унижение.Вие родителите сте  на ход, а в това число сме и ние учителите, защото и ние сме родители.

Последна редакция: чт, 09 окт 2008, 15:53 от radivdani

# 124
  • Мнения: 7 263
radivdani въпреки, че не знам нормативната уредба и аз съм сигурна, че част от нея не се променила толкова много от наше време. Но е очевидно до какво води неспазването и!
Това с делегираните бюджети и с превръщането на нашите деца в торбичка със стотинки  #Cussing out е най-голямата подигравка в цялата система.
Излиза, че ръцете на директорите са наистина вързани. Значи това е нещо, което трябва да бъде променено час по скоро. При доказана вина на ученика и изключването му да речем родителя се задължава да възстановява остатъка от сумата до края на годината!
Друга тема е, че това с преместването и на мен ми се вижда преливане от пусто в празно и ти си обяснила по-добре защо.
Родителите сами нищо не могат да направят, защото не познават кухнята. Конкретните предложения трябва да изработят учителите, защото те познават механизма, нормативите и подводните камъни.
Вие знаете кое ви пречи да работите така, както ви се иска и както би трябвало.
Давайте идеи - можем поне да опитаме да направим някакви систематизирани предложения и да се опитаме да ги внесем, знам ли къде  newsm78 освен в МОН, за да не попадне и това в кръглата папка или да бъде заменено с поредното безумие ooooh!

# 125
  • Мнения: 482
Хора,хора....
Аз съм много по-отчаяна от вас.Вие за корупция не сте ли чували?Ще изхвърлят някого, той ще бутне на когото трябва и ще има диплома.Или ще си вземе изпитите...Те колко хотели се построиха, на Силистар нивата пред плажа се реституира удобно на един депутат, гори,магистрали и т.н. Колко скъп ще да е документа за образование.
То там е проблема. Ние престъпниците не можем прибра и наказа.А оня, дето имал дребни провинения в у-ще. Ми знаете ли, че циганите са силно подбутвани да се образоват. Пак ли ще има дискриминация спрямо българите- за тях санкции, глоби, а братята роми се записват заради детските.
Рибата се вмирисва откъм главата. Аз си въобразявах, че при социализма се замазва дереджето и се отчитат фиктивни показатели, ма сега е мнооого по-зле.Отгоре искат да се вземат матурите. Хоп, вземат се. Отгоре искат да завършат всички, дето са почнали. Готово.Зер, евростандарти трябва да покрием.
Аз лично съм го ударила само на морал. Хич и не вярвам, че скоро ще има действащи санкции.
А децата са много умни. Щом можеш да убиеш/блъснеш някого и да се разминеш тънко, каква ще да е тая санкция, дето да действа.
А нямаш право да гониш някого от час,защото за това време ти отговаряш за живота му. Кой знае какво може да му се случи навън. Но ученикът има права, или поне няма санкции за забранените неща.
Знаете ли, че има ученици-пласьори, специално изпратени в конкретните училища, да разработват определената им пазарна ниша.С топ не можеш ги мръдна. Знаят си правата (то затова е организирана престъпност- да има отговорници и специалисти, може и адвокати да са) и...си работят.

# 126
  • Мнения: 482
Так, като си мисля , единствената заплаха, която може да подейства и да идва от страна на заинтересованите родители, е те да си преместят децата, ако не се изпълнят определени норми. Пред избора дали да остави 2 лоши или 10 добри деца, може би все пак системата ще предпочете добрите.
Аз подозирам, че във връзка с тия бюджети, понеже парите са в един кюп, ще се пести от ток, от парно и т.н.
Дано не съм права. Но ако разберете за такъв случай, не си мислете, че е изключение. Сезирайте ХЕИ.Въобще, не прощавайте икономиите за сметка на децата.

# 127
  • Мнения: 7 263
праскова недей така бе човек!
С много от нещата написани от теб съм съгласна, известно време работех в един ВУЗ и съм свидетел на купуване на дипломи  Close. И другите неща, които описваш също ги знам, не падаме от луната.
И все пак!
Трябва да се опита поне нещо да се промени. Далеч не всички престъпници остават ненаказани - за жалост само най-мащабните!
Тази година бях свидетел какви усилия положи една дерикторка да задържи детето ми / с добри чувства все пак/ след като реших да го преместя.
Ако всеки родител си грабне детето от подобно училище и се опита да го премести в друго ще настане пълен хаос, но може и това да помогне. Тогава ще останат само 50 училища от 100 да речем, но къде ще отидат децата на чиито родители не им пука...
Изобщо не може да няма решение!
Решение има и  сигурно не е едно - ако всички мислим в тази насока ще открием, но ако си заравяме главата в пясъка и казваме "няма оправия" - то няма и да има.

# 128
  • Мнения: 4 877
Ами след Праскова - то всичко толкова гадно и страшно звучи, че по-добре да се хлопнат кепенците и да се мине на домашно и дистанционно обучение. Кой му се учи, да учи. А иначе за гоненето - ами то затова се вика родителя, за да си поеме детето. А, че има нещо в закона, не значи, че е вечно.
Боже, никак не ви завиждам за професията. Аз съм живея още с някакви идеали и ги внушвам на детето си - това е Авторитетът. И си е така! Не знам наистина къде е изходът. Много заплетена ситуация се оказва. Sad

# 129
  • Мнения: 7 263
Аз живея още с някакви идеали и ги внушвам на детето си - това е Авторитетът. И си е така! Не знам наистина къде е изходът.

И аз така - ден не минава да напомням, че трябва да се уважават учителите, да се слушат. Да се държат нормално с другарчетата си.
Е те са момчета и далеч не всеки ден са хрисими и мирни, но няма случай учител да ме е известил за неприемлива проява /според него, защото имахме и разни неприятни случки/ на детето ми и аз де не взема отношение, да не говоря с него и да не се опитам да му внуша, че правилата са за всички и трябва да се спазват.
Нещо вече и аз взех да се замислям след 4-ти - 5-ти клас, къде е решението newsm78
Защото от това, което видях ми се изправиха косите, а от това което чета тук от представители на тази професия  #Crazy #Crazy #Crazy направо ... думи не ми останаха. Щом самите учители и директори се смятат за безпомощни  Tired .... къде отиваме .....

# 130
  • Мнения: 25 572
Лошото е, че такива дисциплинарни наказания много лесно могат да придобият формата отпреди демокрацията и да стане разчистване на сметки.

Шансът това да стане е минимален, ако се въведат строги и ясни правила. Учителят трябва да може да гони от час за лошо поведение и да пише отсъствия, а точно определен брой отсъствия да води до конкретни наказания - намаляване на поведението с една оценка (или повече). Тези неща се решават на педагогически съвет, но за всеки случай може да се позволи на родителите да присъстват на него, за по-голяма обективност.
Това са технически подробности, има кой да мисли за тях. Важното е обществото да вземе ясно и категорично решение - искаме ли да си вкараме децата в пътя или не?
Навремето направихме голяма грешка, когато им дадохме свобода, за която те не са готови. Съвсем естествено я превърнаха в слободия. Връщането на духа в бутилката ще е много труден процес, но не и невъзможен.
Проблемът е, че това няма как да стане с козметичните промени само и единствено в сферата на образованието, нужно е затягане на дисциплината в цялото общество. Например, пияните и надрусани ученици не може да тежат на съвестта единствено на родителите и учителите, къде са наказаните хора, които са им продали алкохола или дрогата? Пият на една маса с тези, които би трябвало да ги хващат и съдят...
Не знам, колкото повече мисля по въпроса, толкова повече се отчайвам, че нещо съществено може да се промени относно нашите деца, предвид кочината, в която сме принудени да ги отглеждаме и възпитаваме...

# 131
  • София
  • Мнения: 62 595
Едно време възрастните също не бяха готови за свободата, която им беше дадена   Laughing(всъщност това е точното - беше им дадена, а не отстоявана).
За техническите подробности си права.

# 132
  • Мнения: 1 470
Миналата година правихме ремонт в "Институт на преквалификация на учители",та там попаднах на една много интересна книжка от средата на 80години...Ставаше въпрос за някакви решения,на някакъв конгрес,не мога да цитирам точно,но вътре в нея имаше изготвен проекто план,как да се възпитава младежта извънкласно,какво ги вълнува подрастващите,и как да организират излишната им енергия в нещо градивно...Тогава държавата се е грижела за възпитанието на децата,като цяло...Не е разчитала на родителите само...Защото аз лично НЕ познавам семейство,което да не е впрегнало сетни сили да възпита и образова детето си,но уви...Излизат на улицата,и или стават аутсайдери,или гамени...Много малко са тези които успяват да оцелеят като достойни за обществото индивиди,и същевременно да бъдат харесвани от съучениците си...Когато си на 12,и се налага да направиш този избор,по кой път би поел ти?!Не ме разбирайте погрешно,не обвинявам само държавата,но и тя трябва да поеме накрая своята отговорност към нашето бъдеще!!!И то не само пълнейки им главите с ужасно много материал,и измисляйки поредният безумен изпит...



Нека се запитаме от какво се нуждаят нашите деца?!Ние самите?!От внимание,от възможност за изява,за себедоказване,за развитие,от самочувствие,вяра в собственните си сили,да се чувстваш на място,да можеш да бъдеш изслушан,да можеш да мислиш на глас,да можеш да променяш живота си,да бъдеш нужен няко му,да можеш да дадеш собственният си принос за нещо...Те нямат нужда от знания,знания,знания,и то поднесени просто от някой,и чути или нечути от друг...Както и ние,големите...Другите неща са само на повърхността,и затова само те се виждат-джиесеми,хубави дрешки...Проблема е в нещата които ние НЕ виждаме,но за това пък наркопласьори,сектанти и всякаква друга измет,използва перфектно за свое облагодетелстване...


Аз смятам,че за да се спре това,не са нужни само санкции,трябват много извънкласни мероприятия,кръжоци,сбирки,каузи,вестници-или интернетстранички,спорт,празници-но не фиктивни...Дали съм луда,или си представям една Коледа в училищният салон,организирана от големите батковци и каки,но с участието и на мъничетата,в която кой с каквото може да има възможност да се изяви-така децата се сплотяват,социализират,и се отпускат...Защо примерно трябва половин час преди биенето на последният звънец,учителката да подкани децата да си раздадът подаръците в класната стая,и после първа да излезе през вратата да се прибере?!Това празник ли е?!В първи клас на средният ми син,наговата учителка за края на учебната година се беше приготвила да се измъкне така,но ние майките се развикахме,та разгеле дръпна една реч,хвърли на децата свидетелствата и ЧАК тогава си тръгна... #Cussing outЗа какво се е трепало това децте цяла година да учи?!За да му хвърлят свидетелството в лицето ли?!И после какво уважение да има то към учителското съсловие?!Скапаха го от домашни,и дори и потупване по рамото нямаше... Sad Sad SadЕто за това говоря...А после си прехвърляме топката-учителите казват държавата,държавата казва родителите,а те отново учителите...А децата растът,и...

# 133
  • Мнения: 4 877
Червената Шапчица, страхотен пост.

# 134
  • Мнения: 7 263
Червената Шапчица, страхотен пост.
  Peace Peace Peace

Не виждам смисъл да цитирам, защото на практика искам да копирам целия постинг на Червената Шапчица Peace
Децата ни наистина имат нужда от изяви, от запалване на доброто в тях, от доказването му.
Ако да речем всяка есен /или пък пролет/ имат час, в който те лично да насадят в училищния двор дърво или цвете, дали после биха отишли да го изтръгнат или скършат. Надали!
Всеки цени труда си, всеки би пазил своето!
Да не говорим, че после няма да се налага да ги учим изкуствено да обичат природата, това ще стане по съвсем естествен начин.
Едно дете играещо в училищния отбор по **** /нещо си каквото и да е то/ е свикнало да работи в колектив, то не би тръгнало против съотборниците си, защото после ще са рамо до рамо и ще разчитат един на друг в мачовете....
Едно дете защитаващо името на училището си на олимпиада по **** /нещо си не е важно по какво/ и спечелило призово място и наградено от учителя си и похвалено от директора, няма да отиде после и да счупи прозорец в същото това училище с бирена бутилка.
Децата са ЛИЧНОСТИ!!!
Те искат да им се засвидетелства уважение, признание!
Те искат някой да забелязва и възнаграждава усилията им - и ако този някой не са учителите, не са родителите те търсят одобрението на връстниците си.
Там вече нещата са различни във възрастта над 12 до към 18 децата са в трудна възраст- бунтари, нестандартни - за да те харесат, за да заговорят за теб трябва да направиш нещо откачено, нещо различно нещо нестандартно.
Ако беше спечелил призово място на олимпиадата и цялото училище знаеше името ти няма да ти се наложи да запалиш първата си цигара за да те забележат съучениците ти!
Ако учителят те похвали, че си посадил дръвче или че си почистил и си помогнал за нещо, ти няма да отидеш да изпиеш бутилка бира за да докажеш че значи нещо пред някого.
Никак не е сложно!
Но наистина държавата е длъжник на доста деца, поне на моите е длъжник, защото аз съм от родителите имащи позиция, изискващи, държащи на възпитанието, но и моите деца вече търсят и чуждото одобрение!!!
Докога?!

# 135
  • Мнения: 222
Червена Шапчица, не искам да съм мелодраматична, но ми избиха сълзи докато четях , каквото си написала.
Подписвам се под всяка дума.

Не знам защо забихме само в наказанията.
Може би за да се защитим, че не сме безхаберни родители?

Но аз го казах още в началото- не са виновни децата. Те са резултат, а не причина. И като изключим някои наистина много изпуснати деца , за които близките им и обществото нямат ресурс да се преборят, повечето просто трябва да бъдат подкрепени. Включително със строги ограничения. Но и с всички тези неща, за които ти говориш.

Колебаех се дали да го пиша тук, но преди известен брой години поработвах като външен лектор , докато детето ми беше малко. Именно английски предавах. Продължи 3-4 години. И докато гледах филмчето /втората част/ си спомних и за моите "диваци", които в началото те приемат много зле,  но после като се разберете кой води бащина дружина по-голямата част си показват истинското детско личице. Помните ли онова момче , което искрено се напъваше да се сети за 4 английски думи ? Това като лирическо отклонение. Извинете.

# 136
  • Мнения: 222
Аз съм живея още с някакви идеали и ги внушвам на детето си - това е Авторитетът. И си е така!
Май, говори и дано да продължат да те слушат и после.
Както ще да ви звучи - но смятам, че имам страхотен син  Embarassed във всяко едно отношение.

Но откакто го тресе пубертета се караме страхотно  и непрекъснато - и то само заради училището.
 Аз ли вдигам стандарта или училището го сваля? Според мен е второто. А учи в едно от уж добрите училища в София. И си говорим с майки от нашия клас - същите проблеми същата безнадеждност.

Затова искам да напривм нещо. Въпреки че дори нещо да се промени той ще завърши докато се усети.

Нямаш представа как си губиш възможността да въздействаш като минат 14 години.
Там вече средата работи здраво. Всичките му съученици стоят по цяла нощ пред компютрите - пък аз не давам .
Играем си на котка и мишка с пароли, кабели и какво ли не и само дето си обтегнахме отношенията. Нищо не става.
  Повечето момчета минават през това. И затова трябва родителя да бъде подкрепен. Със строги правила в училище .
Поне децата в нашето училище са амбициозни, можещи . Ако разберат че както са го подкарали няма за завършат или ще зъвршат с дипломи с 4-ки -ще има промяна. А иначе - бори се сам като Дон Кихот..

# 137
  • Мнения: 7 263
Не знам защо забихме само в наказанията.
Може би за да се защитим, че не сме безхаберни родители?

Но аз го казах още в началото- не са виновни децата. Те са резултат, а не причина. И като изключим някои наистина много изпуснати деца , за които близките им и обществото нямат ресурс да се преборят, повечето просто трябва да бъдат подкрепени. Включително със строги ограничения. Но и с всички тези неща, за които ти говориш.
s+chris самия факт че мислим по темата, че умуваме дали има и  какво е решението е достатътчно показателен, че не сме безхаберни.
Но това че ние не сме, не означава че всички са такива - виж колко души сме в тази тема, а колко още влизат само в този подраздел....
И после само с наказания и заплахи нищо не се получава, също както и с безхаберие и непукизъм.
Много изпуснати деца / но единици/ е имало винаги, но за тях имаше санкции - намаляване на поведението-преместване-изключване-пращане в ТВУ. Но това са единици, а ние говорим за другите деца, за повечето ... между които са и нашите. А лошото е заразително, привличащо, по-лесно, правещо те по-интересен!!!

твоите спомени ме подсетиха и за едни мои - навремето моята кума като студентка работи 2 години като преподавател в училище /също по английски между другото/. През втория час и бяха казали -" Госпожо много хубаво дупе имате"  Shocked Shocked Shocked - говоря за 94-та година.... За да стигнем през 2008 до предложение за 3-ка...., какво ли следва след година - две...
Проблемите са около нас - трябва да си отворим очите и да ги видим, и да им потърсим решение преди да погълнат и смелят и малкото останало добро около нас!

# 138
  • София
  • Мнения: 62 595
А на мен вече ми е писнало и искам наказания. Жал ми е за децата, които се държат лошо, но ми е жал и за моите.
И съм още по-ядосана от родителската среща. Сляха класовете и сега се започнаха проблемите с няклко зрънца от другия клас. "Нашият" бивш клас беше добре с дисциплината, вярно че имаше няколко деца с проблеми, но родителите излязоха много разбрани хора и още в началото на втори клас всичко се оправи. А вече станаха четвърти клас. Но в "другия" клас явно нещата са били адски зле. И сега, след сливането на класовете работата лъсна още повече. Уж родителите на децата с проблеми си знаят за какво става въпрос, но това не попречи на някои от тях да обвиняват учителите, че не можели да се справят с техните деца. Обаче, ние, "новите" родители хич не си мълчахме, защото и нашите деца страдат и не е вината на учителката, защото тя е нова за "нашите" деца и няма проблеми.
Казва жената родителите да си вземат мерки, защото много добре си знаят стоката, онези пак рипат, че не било така, трябвало учителят да се справя да им го направел интересно. И то си личи по резултатите - точно тези пет деца са с най-лошите входни нива. И някои техни родители рипаха до небесата.

 Е, кажете ми как може на 25 деца да работят и да спазват дисциплината, а само на  5 все нещо да не им е по сгодата?! Затова вече искам основно наказания. Като няма дисциплина нито учителката може да си предаде материала, нито останалите деца могат да работят спокойно.

# 139
  • Мнения: 7 263
RadostinaHZ за последното съм с особено мнение. Наистина много зависи от конкретния преподавател и средата.
Малкия ми син го преместихме от предучилищната, където имахме идея да продължи по принцип първи клас - именно защото там го нарочиха като "зрънце". Не внимава, шуми, пречи и т.н..... Дълга е историята пък и съм я описвала.
Та като ни писна да слушаме неоснователни упреци с мъжа ми си прибрахме черното овненце и го записахме в първи клас в друго училище. Първата седмица ден не минаваше да не се видя лично с госпожата му и да се интересувам как вървят нещата /защото и аз бях притеснена/, миналата седмица имахме родителска.... и какво мислиш.
Никакъв проблем няма госпожата с моето дете - мълчи, внимава, слуша, изпълнява в час. Госпожата е доволна и спокойна, детето е спокойно и ходи с желание на училище.
Да кажеш че толкова се променил за няколко месеца - в никой случай не е така!
Просто новата му госпожа си разбира от работата, върши си я с огромно желание и сърце и си личи.
Така че винаги в тези случаи съм с особено мнение докато не придобия лично впечатление от дечицата за които става дума.

Големият ми син също не беше любимец на старата си класна до 4-ти клас /защото тича в междучасията, защото .... хиляди неща/ при приема в новото му училище една от възрастните госпожи / която е страхотно име в дисциплината си и легенда за професията си/ му беше казала след изпита, че е много възпитан младеж и че за нея ще е удоволствие да му преподава, ако влезе там....

Изобщо относно доброто и лошото у децата съм много, ама много внимателна в определенията и преценките си!
Според мен няма лоши деца - просто към някои трябва различен подход.

# 140
  • Мнения: 1 400
Лени, ей това е точно - тук, в тази тема умуват единици. Извън нея - също. Там е проблемацията. И какво, аджеба, могат едни единички в масата? Могат ли въобще нещо да променят?
Хайде, ти, аз, Май и още няколко единички ще възпитаваме разни ценности у децата си, ще вдигаме летвата, ще изискваме....Ама тези деца , нашите, като видят, че са различни от масата, че на повечето им съученици и аверчета не са им поставили такива....рамки да го наречем.... какво ще стане? Ще възроптаят, ще се опълчат. Ще искат да са като масата. Върви му обяснявай, че не е редно - нали ще вижда, че другите са си добре и без да се държат прилично, без да показват уважение и т.н.? И какво ще стане в крайна сметка - ще станем ние лошите майки и татковци...не дай боже и по-лоши работи да предизвика това.... Не казвам, че задължително така ще се получи - все пак имаме мислещи хора срещу себе си в тяхно лице, но и не го изключвам като вариант... Confused
Виж, ако всички са така ще е друго. А пък ако имаме някаква подкрепа и в у/ще - ще е още по-друго. Навремето ядяхме конски в директорската стая, мъмрения и за много по-малки провинения от тези, които се правят в момента в родното школо....
Не знам, хора...просто.....не знам.... Confused

Така си е! Ама мен ако питате - трябват наказания и за родителите. Помня, че по татово време всеки го заплашваше несгодата да го изключат от партията( Crazy) ако детето му е с намалено поведение или някакво друго провинение такова. Или бъркам? Но имаше май нещо такова. Сега какви санкции има за непукизъм у родителя? Ми никакви. А, май спират детските след определен брой неизвинени отсъствия, ама то и това лесно се решава от ...тези родители.
Аз лично бях приятно изненадана от една реакция на преподавател на щерката - изгонили я от час и й написали неизвинено отсъствие защото се изхилила в час по физическо. Тя си отнесе моето мъмрене , но и госпожата не й цепила басма и й шатнала неизвинено. Сега вече не си позволява такива волности Wink
Друго, което поставят като "наказание" - три пъти без домашна работа - двойка в бележника и дневника. Това колко ще работи - ще си проличи с времето.

А такива родители (които Радостина описва)и аз засякох.... Tired

Според мен няма лоши деца - просто към някои трябва различен подход.
Или просто някакъв подход.....

# 141
  • София
  • Мнения: 62 595
Лени,

Разбрах, че в този клас със същите тези деца е имало проблеми и през миналите години. Точно на този клас им сменяха учителката всяка година и сегашната им е третата. И как пък 3 учителки (това са класните им) са се сменили и на тези деца (и родители) никоя не е успяла да им угоди?! И за да ти стане още по-ясно, децата имат още от първи клас различни учители по някои предмети - рисуване, пеене, околен свят, по английски се смениха 3 учителки, а сега и по двата човешки предмета.
 Хайде, кажи ми каква е вероятността от толкова много учители (може би 6-7 човека) никой да не е успял да се разбере точно с тези деца и точно с техните родители?! И на родителската среща лъснаха още работи, които ние не сме знаели - всеки учител, който влезе да сподели впечатления от класа, все за тези деца казваше едно и също и молеше родителите да направят нещо. Доколкото разбрах е имало и опит от училищния психолог да помогне, но някои родители категорично са отказали, защото всичко им било наред на децата и все другите били виновни. Като за капак някои от тези деца (особено има 2 изявени в областта) са и агресивни и почти всеки ден имат конфликти с някое дете.
 То, бива, бива да се казва, че учителят трябва да намери пътя към детето, но и от отсрещната страна, основно от родителите трябва да има някакво желание за стъпване на този път. А част от родителите на тези деца се държаха като луди! Миналата година от другия клас са напуснали деца точно заради проблемите с дисциплината. Явно родителите на децата с проблеми се чувстват комфортно, дори са твърдяли, че никой по никакъв начин не може да ги мръдне от този клас. И затова са започнали деца на други родители да мръднат в други училища. Какво, и аз ли да преместя моите заради 5 деца, които си не подлежат на контрол?

Последна редакция: пт, 10 окт 2008, 13:24 от RadostinaHZ

# 142
  • Мнения: 7 263
RadostinaHZ при така изнесените факти - може би наистина тези деца са проблемни. И според мен част от решението е да ги разпръснат в различни класове, а не да ги съсредоточат в един клас.
Иначе да ти кажа, ако установя от тук нататък, че има някаква пречка / и видя, че никой не си прави труда да я отстрани/ моите деца да учат спокойно - Да ще ги преместя!
Като се засилят още 5 майки на свестни деца да ги преместят заради проблемните и може да се намери решение, знам ли  newsm78

# 143
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, аз го допълних в предишния си пост. Родителите са твърди, че никой не може да ги мръдне от този клас и затова други деца са мръднали в други училища.
Направо мисе уплаши окото и ухото. МИслех, че за няколко дни ще ми мине яда, но явно не е и затова описах случките сега. Днес пак е имало плоблеми. Едно от момиченцата плачеше.
Съмнявам се дали ще има ефект, защото точно тези си знаят правата и подозирам, че една от причините за сливането е точно това изтичане на деца от другия клас. Като се разбра, че класът ще надвиши 30 деца, част от децата се преместиха и така останаха 30. И на всичко отгоре втората класна на нашите напуснала. Явно не са намерили заместник и така са решили проблема.

# 144
Аз пък искам да знам коя беше онази симпатична учителка,която твърдеше,че е преподавала във 2АЕГ  и са я замеряли с не-знам-си-какво-си.... Според нейните сметки е била учител на моя випуск /съответно и клас/,пък всички сега разбрахме,че сме я имали за преподавател. Whistling



# 145
  • Мнения: 50
Има надежда за бъдещето ни, щом всички тук си дават сметка, че нещата тръгват от семейството! И никой не бива да се отказва да работи в името на доброто. Всяко общество е имало своите грешки, но ако искаме, ще ги преодоляваме - заедно! Вярвайте на българския учител! Не казвам, че всички са на достатъчно високо ниво, но не е ли така във всяка една сфера. В момента имам щастието да работя само в добри класове, и там има дни на спадове и разочарования, но не се отказвам и продължавам ... Влизала съм и в клас, за който други твърдят, че не си струва да правиш усилия, но не съм се отказвала и съм се борила за всяка душа, да , с цената на много нерви и усилия, но си струва, защото накрая точно тези деца са ти най-благодарни...
Някои твърдят, че качествените учители напускали. Не мога да се съглася на 100%. Имах предложение т.г. - примамливо-престижно. Отказах. Може и да не ми повярвате - но обичам учениците си и живея с техните болки и радости. Тази година ще изпратя 12 клас. От сега ми се плаче за тях. Не знам те дали го осъзнават, може би един ден...
Дано не досадих... Blush

# 146
  • Мнения: 482
Аз също мисля, че Червената шапчица е много права.Като се взираме в лошото и наблягаме на него, сами го увеличаваме. Но ето един конкретен случай - синът ми миналата година спортуваше в у-ще.Но не мина и месец, и взе да не му харесва.Знаете ли какъв беше проблема? Едно момче, което го тормозеше, по това реме беше в  съблекалните- физическо ли имаше , незнам. И моят син, който има здравословни индикации за спортуване, престана. Сега момчето го няма в у-ще, надявам се да спортуваме там или другаде.
Мисля си тия дни по въпроса, какво може да се направи.Може би е добра идея да се стимулират учениците с по-високи оценки. Не със смешни стипендии от 20-25 лева,а да имат право с намаление или безплатно да посещават курсове по езици, спорт и т.н. в системата на образованието. Защото учителите все сме длъжни да работим с изоставащите. Имат право да се явяват ен пъти на поправки - могат и да не се явят, ако решат.
 Но все пак са нужни и работещи санкции.
Друго, което си мислих тия дни- миналата година, във връзка със стачката, имаше родители, които излезнаха с идиотското предложение при стачка учителите да не обучават децата, а само да ги стопанисват. Ама нали това е най-трудното, -да опазиш детето, да гарантираш живота и здравето му. И това, ей така, между другото.Мисълта ми дойде от другаде -ние искаме да затворим различните от нас в някакви гета и да ги лишим от правата им.
Децата по училища и градини - ох, децата играят, вдигат ми шум, аз съм изморена. Колко такива теми има тук само за месец. Да се изолират!Ми то има повече обсъждания за паркинги, а не за детски градини. Пенсионерите- те нахалстват, возят се в транспорта и се блъскат!
 Това е дискриминация. И докато преди наистина е имало план за обхващане на младежта, сега няма. А, няма! То това, което не прави държавата, го поема друг - чужди секти, религии, банди ит.н. Принадлежност ще има, но към какво?

# 147
  • Мнения: 3 271
Червена шапчице,  smile3501 newsm10
Подписвам се под всяка дума! Точно така ги виждам и аз нещата и знам, че работят!
Не само знания, домашни, изпити! Начини детето да се научи на работа в екип, състрадание, помощ на другарчето! Възможност за изява и да бъдеш специален като в определен ден всеки месец ТИ помагаш на учителя, правиш кратко представяне или разказ за нащо важно и специално за теб. Акцентиране на това, което СИ, не това, което имаш... Общочовешки ценности, морал, това са големите и най-важните основи, знанията ще си дойдат постепенно.

# 148
  • Мнения: 288
Следя темата с интерес.
Дано поне ни помогне да запазим силата и волята в борбата с "вятърните мелници" и за "приемливи" условия в училище и ни направи по-уверени да отстояваме /представа нямам къде и пред кого/ исканията си за приложими и действащи наказания - такива, че да не си и помисли човек да ги нарушава. Явно само страхът от наказание може да въдвори някакъв първичен ред - няма съвест, няма самоконтрол. 
Ние още не сме ученици - предстои. Със сигурност бих потърсила подкрепа и съдействие от родителите на съученици за "единен фронт" . Може да ми се смеете, но дори и сега в ДГ, децата ни негласно "изолират" "невъзпитаните" деца - когато се кани на РДен в клубче - се чува реплика "него/нея не го каня, защото е лош" - Децата виждат най-добре, преди да са повлияни  и "мутирали". От нас зависи да запазим душичките им чисти, колкото може по-дълго.....
Успех ви желая и благодаря за препоръките /човек се учи и от доброто и от лошото/

# 149
  • София
  • Мнения: 62 595
Така е, като малки изолират този, който се държи лошо. Но... само, ако нарушителят бива санкциониран. Децата много добре разбират, че ако за лошо поведение няма санкции няма смисъл да полагат усилия да се държат добре. Един вид не им се иска да са в ролята на будалите с доброто поведение и лесно започват да копират лошото.

# 150
  • Мнения: 288
RadostinaHZ,   права си, че като малки действат по инстикт. И от нас зависи да направляваме този инстинкт, така че да не "мутира". Моите деца мноооого добре знаят, че за нарушение, което за момента е "непослушание", слава богу нямаме други  сериозни "грижи" санкция има - смешни, но има, пр. без лека нощ деца, или прибиране на играчка, за която се карат.

Сетих си за една поговорка: "Потупвай малко дупе, да не биеш голям гъз" ....

# 151
  • София
  • Мнения: 1 272
Интересна тема и дваж по-интересни коментари  Grinning
Учителите бихме могли да подберем, или сменим, но родителите са статукво и ако не са си свършили "работата" навреме - почти няма никакви шансове за детето. Много родители не правят нужното, за да имат децата им по-добри шансове в бъдеще (намам предвид материална и финансова обезпеченост). После да прехвърлят "вината" на учителите, обществото и глобалното затопляне  - няма как....
Учителката по история на сина ми в СМГ на родителските срещи винаги започваше с: "Благодаря ви за прекрасните деца!".
Понеже се правят конкретни предложения....нека се стимулират родителите на деца с отлични оценки и поведение.

# 152
  • Мнения: 145
И аз да взема отношение по въпоса, че ми е болна тема.  Мисля, че тук не става въпрос само за конкретното училище, даден конкретен учител, родител, дете и така на татък. Мисля, че тук става въпрос за глобалното отношение за да се достигне то тази ситуация: родители -семейство-възпитание на детето-соц. среда-училище-мотивация-стремеж на личноста-дейности-действия на децата в училище - изблик на емоционално състояние - отношение към образованието , училището и учителя.За корто се връщаме от изходната гледна точка. СЕМЕЙСТВОТО. Ето тази малка единица /но много важна/, която дава насоката на нашите деца. Ако в случай, че ние като родители и възрастни, дадем пример, че училището е нищо/т.е - не се безпокой милчко, мама и тати имат пари/ то така и нашите деца ще израстнат.Страхотно агресивно съм настроена с това което става в училищата. Имам дете първи клас, и да ви кажа честно всеки ден я мисля.Старая се да възпитам детето си в правилната насока/ в случая да съзнае, че училището е първият транплин който ще и даде шанса  да прогресира, чрез своите знания/, но в случай че когато детето отиде на училище или на занималня среща друго отношение на децата в клас или в занималнята/.Т.е това което искам да кажа, че ако не се държим родители и учители ръка за ръка, то именно ще продължава това да се случва в нашите училища. Недопустимо е да не уважаваш човека който ти дава знания, недопустимо е да има такава макар и покрита дискриминация на децата в училищата, която идва именно от соц. класи, т.е бедни и богати, АЗ ИМАМ И С ТОВА ЧЕ ИМАМ МОГА ВСИЧКО, ТИ НЯМАШ И С ТОВА ЧЕ НЯМАШ СИ НИЩО.

# 153
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 343
Чак сега виждам темата  ooooh!

Гледах репортажа, гледам и всеки ден действителността.....А тя много ме плаши. Излизат в м/учасие и още на входа на у-щето палят цигарите, вчера 2-3 момичета 8-9 клас учеха момче 4-5 клас да се целува.....В училището.... ooooh!....Едно време пак се пушеше, но поне се криеха. Сега нямат никакъв респект от никого. Учителите май са с вързани ръце и нямат права, а би трябвало да имат. Прави ми впечатление, че момичетата са по-вулгарни, какви "бисери" се сипят от устата им, какво чудо. Миналата седмица подочух двама калпазани да коментират "Ти, като станеш на 14г, ще си купиш ли газов пистолет?""Не, като стана на 16г, ще си купя истински"  Shocked
Едно време спорта беше безплатен, имаше доста безплатни извънкласни неща, а сега.... ooooh! Преди повече се спортуваше и като че ли нямахме време да мислим за простотии. Най-много да си говорим кое момче как те е погледнало, какво ти е казало, хихикане и тем подобни нормални тийнейджърски нещица. Сега направо се отпочват със секса, за да са по-напред  ooooh! И това не е само в "неелитните" училища.

# 154
  • Мнения: 145
Извинявам се, но ми дадоха съобщение, че поштата тие препълнена. За тов ще ти отговоря тук - Това което очаквам ли? Да направим хората по-добри, да направим живота си по=лесен и ценосъобразен, да върнем ценностите които вече са забравени и заровени, да дадем на децата любовта която те заслужават, да се обедениме и да кажем СТОП. Нашето човечество залужава по-добър и рационален начин на живот, спрете стреса, спреде разводите дето са станали хей-така, че на някой му е скимнала, спрете хората който създават негативни отношения в отношенията на своите близки познати приятели.... Спрете това...и обърнете внимание на нешто ценно - ДЕЦАТА, нашето поколение което наследява от нас това което му покажем. Могат ли те да растат добри изрели хора, с което да достигат максимума в своетъо развитие, или не- да ги тъпчем мачкаме, да не ги правим личности, да подтискаме всичко което е в нас, и да си го изкарваме на другите............. Да, децата. А не трябвали в крайна сметка да започнем от себе си??????????????

# 155
  • София
  • Мнения: 62 595
Малко преувеличаваш. Още малко ще изкараш човечеството недостойно да е на тази земя. Никой не се е развел, защото така му е скимнало, нито си умира от кеф да се кара с близки или чужди хора. Не можеш да очакваш хората като цяло да са рационални, защото това не е в природата им. Като вид сме нерационални, защото сме плод на еволюция, а не на логичен дизайн.

# 156
  • Мнения: 4 555
Учителят трябва да може да гони от час за лошо поведение и да пише отсъствия, а точно определен брой отсъствия да води до конкретни наказания - намаляване на поведението с една оценка (или повече).
Гоненето от час има много конкретен проблем и той е какво става с детето, след като излезе от класната стая. Не ми го побира ума, кой идиот е измислил тази недоумица с гоненето от час.
Много по-практично е, когато детето бъде изгонено, за да не нарушава дисциплината в час, освен да получи отсъствие, да бъде наказано с изпълнение на някаква дейност по време на часа, от който е изгонено. Тук могат да се измислят много неща. Дали ще е някаква практическа работа, свързана с хигиената на училището, дали ще го пратят в библиотеката, да си научи урокай, който се преподава, докато той е изгонен от час и после да бъде изпитан върху него, дали ще го пратят във физкултурния салон да прави обиколки на терена за бягане или нещо друго, варианти има много. Най-важното е ученикът да не се забие в близкото кафе да играе белот с други изгонени или избягали от час или да се шляе по улиците. Следващото по важност е това време да му бъде запълнено, а не загубено и най-вече той да го почувства като наказание, а не като награда. Какво по-готино от това да те пратят да си пафкаш в кафето, вместо да седиш на тъпия урок?
С тази половинчата мярка "гонене от час", която дори не може да бъде изпълнена на практика заради недомислеността си, никога няма да се постигне дисциплина.

# 157
  • Мнения: 25 572
Гоненето от час има много конкретен проблем и той е какво става с детето, след като излезе от класната стая. Не ми го побира ума, кой идиот е измислил тази недоумица с гоненето от час.

Защо приемаш буквално гоненето от час? Някой натирва горкото детенце на улицата, където лошите чичковци само това и чакат?
Ето, сама даваш достатъчно добри предложения какво да правят децата, изгонени от час. Ако не е възможно в рамките на часа да свършат полезната дейност, може спокойно да поседят пред или в директорския кабинет, например, а чистенето, четенето и каквито и там да са наказателните дейности, да се извършват след часовете. Тъкмо така наказанието ще е по-болезнено - другите си тръгват, а ти оставаш да преписваш от учебника или да метеш двора... 
Да изгониш някого от час означава да го лишиш от възможността да пречи на останалите, а не да напусне територията на училището.

# 158
  • Мнения: 4 555
Нещо не си ме разбрала много за какво говоря, но явно тук е нормално всяка реплика да се приема като нападение и да вадим пушката в самозащита  newsm78

# 159
  • Мнения: 25 572
Всяка реплика? Не, само от този род:

Не ми го побира ума, кой идиот е измислил тази недоумица с гоненето от час.

(Написано под мой цитат би могло да се приеме лично, но за разлика от теб не съм толкова тънкообидна.  Mr. Green)
Ако си прекалено млада и ти е трудно да си го представиш, някои от нас са го виждали как действа на живо. И тогава училищата бяха с разградени дворове, но на никого не му и хрумваше, когато го изгонят от час, да хукне по кръчмите. Напротив, дремеха в коридора пред стаята, от която бяха изгонени. Без никой да ги пази при това.
Пак повтарям, че "гоненето от час" не е равносилно на гонене на улицата. Пък ти пак можеш да го приемеш като вадене на пушка.  Laughing

# 160
  • Мнения: 145
Определено гоненето от час не го приемам, но според мен би трябвало да се възвърнат следните неща
1 УНИФОРМИ
2.Не исзвинени оцъствия
3.Мярка за предупреждение за изключване
4 Изключване./но по официални причини като,не посещаемост за определен брой часове, обида на учител/т.е служебно лице/, аругатно държание кум съочиници и учители, побой, наркотоци, алкохол, цигари и други.Какти и да се възвърнат педагогическите стаи и наказания на малолетни и непълнолетни.Всичко това би трябвало да стане със зако и неговото изпълнение.Та тая агресивост край-няма, никой от нас колкото и да възпитава или се стреми към това, не знае как и по какъв начин ще се върне детето му от училище. За това именно казах - учители и родители би трябвало да се държат ръка за ръка/ което не значи че за всичко е необходимо да се обвинява родителя, учителя или детето/, но е необходимо да се пицезира обстановката в дадената сиуация и да се вземе адекватно решение.И тук закона би трябвало да определи това.Не мога да приема нещата който стават. Когато детето ми беше в градината минавх покарй училището и очите ми се плашеха - мерцедеси,БМВ-та, в 8 сутринта седнали и си пият бирата с цигара на оградата, другия панталоните му изсухлени до половината на дупето му, третата се разголила като от тея дето са по магистралите, и си задавах въпроса като се молех, Господи дано това да не е бъдещето на детето ми, дай ми сили за да не последва пътя им.Случка с моя приятелка: детето и е в в 3-ти клас. Друго дете му се подигравало че било бедно и техните не му купили скъпа играчка за рож. ден.Същото дете настроили други деца срещу детето на моята приятелка.Моята приятелка многократно говорила с майката на въпросното дете, но резултат никакаъв. Учители и директор също не вземали отношение по въпроса, защото въпросното дете имало родители със стабилни връзки, моята приятелка взема законови мерки като пише до просветата и обяснява ситуацията. В последствие, колата и е разбита, детето заплашвано, реакция от страна на зако никаква.

Последна редакция: сб, 18 окт 2008, 19:25 от tobeornottobe

# 161
  • Мнения: 25 572
Я пак?  newsm78

# 162
  • Мнения: 145
И аз това се питам, ама това е реалността.

# 163
  • Мнения: 4 555
Как' Сийка, коментирах практиката гонене от час. Недомислена и неефективна е. Щом не си я измислила и въвела ти в българското образование, значи очевидно цитираната реплика не се отнася за теб.
Учителят не гони детето на улицата, а само извън класната стая, само че улицата се намира извън въпросната класна стая и учителят не може да възпрепятства излизането на детето на улицата.
За да има смисъл от някаква наказателна мярка, тя най-напред трябва да е ефективна. Тази очевидно не е, но дори и по-лошо - в сегашния си вид, тя е дори неприложима.

Явно си решила, че ти опонирам с нещо и затова скочи. Аз просто коментирах мярката, спомената от теб, без да отричам мнението, изразено в постинга ти.

П.П. ЛОЛО, ако обичаш недей да спамиш. Има си тема и тя не е кой излъчва негативизъм и кой благородство.

# 164
  • Мнения: 2 172
Определено гоненето от час не го приемам, но според мен би трябвало да се възвърнат следните неща
1 УНИФОРМИ
2.Не исзвинени оцъствия
3.Мярка за предупреждение за изключване
4 Изключване./но по официални причини като,не посещаемост за определен брой часове, обида на учител/т.е служебно лице/, аругатно държание кум съочиници и учители, побой, наркотоци, алкохол, цигари и други.Какти и да се възвърнат педагогическите стаи и наказания на малолетни и непълнолетни.

Хм, униформи и сега частично има и кво?
Неизвенените отсъствия водят до поетапни наказания и преместване и сега(изключване до 16г. нямат право-самостоятелни, вечерни и др. форми не могат да се приложат).А неизвенените се замазват , че им трябват парите, които се отпускат на училището ако детето учи в него, т. е., ако не са сигурни , че на негово място ще приемат друго дете, зор ще го изключат.
Пък що си мислим, че ние можем  с акъли да решим проблемите в училище, на знам.

# 165
  • Мнения: 2 172
Как' Сийка, коментирах практиката гонене от час. Недомислена и неефективна е. Щом не си я измислила и въвела ти в българското образование, значи очевидно цитираната реплика не се отнася за теб.
Учителят не гони детето на улицата, а само извън класната стая, само че улицата се намира извън въпросната класна стая и учителят не може да възпрепятства излизането на детето на улицата.
За да има смисъл от някаква наказателна мярка, тя най-напред трябва да е ефективна. Тази очевидно не е, но дори и по-лошо - в сегашния си вид, тя е дори неприложима.

Аз ли не съм в час или учителят няма право да гони от клас към настоящия момент newsm78. Все си мисля, че е второто.

# 166
  • Мнения: 4 555
Аз ли не съм в час или учителят няма право да гони от клас към настоящия момент newsm78. Все си мисля, че е второто.
Прочети пак последната дума в мнението, което си цитирала.

# 167
  • София
  • Мнения: 62 595
В училищата останаха ли библиотеки с книги? Може би единствената функция на книгите ще е да им се бърше прах, защото едва ли много ученици се засилват да четат издания от моите ученически години за партизани.  И със салоните е същата работа.

# 168
  • Мнения: 145
Определено гоненето от час не го приемам, но според мен би трябвало да се възвърнат следните неща
1 УНИФОРМИ
2.Не исзвинени оцъствия
3.Мярка за предупреждение за изключване
4 Изключване./но по официални причини като,не посещаемост за определен брой часове, обида на учител/т.е служебно лице/, аругатно държание кум съочиници и учители, побой, наркотоци, алкохол, цигари и други.Какти и да се възвърнат педагогическите стаи и наказания на малолетни и непълнолетни.

Хм, униформи и сега частично има и кво?
Неизвенените отсъствия водят до поетапни наказания и преместване и сега(изключване до 16г. нямат право-самостоятелни, вечерни и др. форми не могат да се приложат).А неизвенените се замазват , че им трябват парите, които се отпускат на училището ако детето учи в него, т. е., ако не са сигурни , че на негово място ще приемат друго дете, зор ще го изключат.
Пък що си мислим, че ние можем  с акъли да решим проблемите в училище, на знам.

Цитат
Цитат
Хм, униформи и сега частично има и кво?
- не частични , ЗАДЪЛЖИТЕЛНО/без да крещя/ просто подчератавам.
2.
Цитат
Неизвенените отсъствия водят до поетапни наказания и преместване и сега(изключване до 16г. нямат право-самостоятелни, вечерни и др. форми не могат да се приложат).
- защо да нямат право, незнам кой набор си, ама по наше време, директора и учителите бяха тези който определяха кой да се изключи и кой не. Че това че нямат прабо да прилагат вечрни форми и други такива си е наш проблем. Защото ние допуснахме това да се случи.Това именно казвам, че е необходимо да се възвърнат повечето от формите на обучение, соц. адаптация, възпитателни мерки и други такива. Какво стана в случая, демокрация, а ма то на детинштина се обърна, без ред, без законодателство, без контрол, без едно нищо. Че как тогава ще искаме от децата си те да бъдат /нещо/, което реално ние самите не допускаме да ги направим такива.Богат, беден, съкат, недъг, сляп, глух, всички те и ние сме хора, изградени от плът и кръв, и училището е едно за всички- то дава знания, образование, переспективи, изграждане на личноста. т. е.семейството като първа инстанция - да, но училището е второто семейство на децата ни.

# 169
  • Мнения: 25 572
Учителят не гони детето на улицата, а само извън класната стая, само че улицата се намира извън въпросната класна стая и учителят не може да възпрепятства излизането на детето на улицата.

Той не, но все пак в училището има и охрана, има и друг персонал. При добро желание, ще се намери и начин. Ако се прибави умножаване на наказанията и неблагоприятните последици за ученика, щом си позволи такава волност, това би решило проблема в повечето случаи, нали?
От друга страна, ако ученикът избяга от час, учителят също е безсилен и няма как да отговаря за безопасността му. Не може да вържем децата в училище, но можем да направим така, че да не си помислят да го напускат без разрешение. Всичко е въпрос на технически подробности, важното е родителите да решат искат ли в действителност такива крути мерки или ще сработи криворазбраната майчина любов. А и на учителите ще се отвори повече работа, там също може да има съпротива под формата на загриженост и жал към дечицата. Същите тези, от които сега реват.
Затова някъде напред казах, че съм много скептична относно някакви ефективни промени - всичко ще е много шум за нищо, защото е много по-лесно да се спускаме по инерция, отколкото да се опитваме да катерим нагоре.

# 170
  • София
  • Мнения: 62 595
За написаното с червените букви не мога да се съглася. Семейството си е семейство, училището си е училище. Човек има едно семейство (или повече, ако родителите се задомят повторно). Училището никога не може и не трябва да е второ семейство, защото то е една административна структура. Същата глупост като с репликата "трудовият колектив е нашето второ семейство".

# 171
  • Мнения: 4 555
От друга страна, ако ученикът избяга от час, учителят също е безсилен и няма как да отговаря за безопасността му. Не може да вържем децата в училище, но можем да направим така, че да не си помислят да го напускат без разрешение.
Както казах, аз не ти опонирам. Обясних просто къде са слабите места на тази мярка и виждам, че и ти си ги посочила.
Според мен в основата на ефикасността на такива мерки, целящи да наложат дисциплина, трябва да стои увереността на учениците, че като се провинят, ще бъдат задължително наказани. Всяко скатаване демотивира учениците да са дисциплинирани и съотвентно всяко наложено наказание ги мотивира. Така че задължително трябва да има някой, който да следи за напускане на училището и въобще дали ученикът изтрпява наложеното наказание (в случай, че се въведе такова), иначе всичко се обезсмисля.
Сега не знам дали охраната проверява кой ученик илиза и защо илиза, но подозирам, че не си дават толкова зор.

Относно ефективните промени, които министърът бил предвидил, такива просто няма да има. Това е очевидно за всеки, който се е докосвал до българското образование в последните години. Просто са си направили проучване с кои гръмки фрази най-ефективно ще симулират дейност и са ги използвали.

# 172
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 343
Не знам по другите училища как е охраната, но новата в нашето не струва. Като ходих да подам молбата през януари, ми искаха ЛК, за да влезна(бяха от Егида), сега е като хан училището(друга е фирмата)-никой не те пита кой си и къде отиваш  ooooh!

# 173
  • Мнения: 25 572
Сега не знам дали охраната проверява кой ученик илиза и защо илиза, но подозирам, че не си дават толкова зор.


Не само не си дават зор, но и гонят учениците, които имат свободен час навън, за да не пречат на останалите. Ама че навън валяло, трещяло и т.н. - на кой му пука...
И къде да се подслонят децата - в най-близкото кафене, разбира се, оттам поне никой не ги гони.

И ето един куриоз - учителят не може да гони от час, защото не може да гарантира безопасността на ученика, а цели класове бродят безнадзорни по време на свободните си часове.

# 174
  • Мнения: 288
Още нямам опит с у-ще, а и не знам как ще е като станем първолаци, но внимателно чета темата, за да видя какви са "евентуалностите"....
Не падам от луната, но не съм учила в Бг /с малки изключения/ и имам въпроси, базирани на това, което ни "прилагаха" в чужбина:
1. изгонени от час имаше - но те стояха в коридора, пред вратата на стаята, беше си срамно - който учител мине или директора - гледа те стърчиш там ...
2. когато има свободен час - седим в стаята и пишем домашни или бъра-бъра, но почти винаги имаше възпитател с нас
3. охраната, не пускаше никой да излиза от у-ще до края на часовете /направо е безотговорно да се гонят навън ученици - както е казала Как' Сийка

Вярно е, че сега, повечето деца, срам нямат от нищо - говорят ужасно, за поведение и външен вид няма да коментирам - ама нали, би трявало, ние да ги възпитаваме, на нас да подражават, ние да им определяме "вечерен час" и да ги контролираме - явно е много трудно и нееднозначно .... Давайте, пишете още, та дано се науча и аз на нещо хубаво от цялата тази лошотия ...
 Hug

# 175
  • Мнения: 25 572
То, като гледам, ти трябва повече да пишеш, а ние да четем, нали се докарахме дотам, че да преоткриваме топлата вода...

# 176
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
Много интересна тема. Как съм я пропуснала?...

Учителят действително няма право да гони от час, но ако го направи то е защото обикновено ученикът пречи на работата на целия клас.

А относно изключването - при положение, че училищата са на делегирани бюджети наистина ли мислите, че някой ще се лиши толкова лесно от средствата, които носи този ученик?

Последна редакция: вт, 21 окт 2008, 16:24 от Вела

# 177
  • Мнения: 3 740
Включвам се в темата по няколко причини.
Първата е, че виждам в нея болката на няколко съфорумки, чиито мнения много уважавам, макар и не винаги да съм съгласна с тях. Виждам болката, която е и моя болка.
Втората причина да се включа е, че точно по времето, когато се е снимал репортажът, влизахме в часове точно в същите класове, в които са заснети скандалните сцени. Картинката която виждахме, беше коренно различна - същите тези деца бяха открити, дружелюбни, готови за диалог - защото точно диалог им предлагахме, защото не заставахме пред тях като хора, които се опитват да ги смазват с авторитета си ("Ти какъв си, бе? Нямаш ли уважение към учителя?"), а като хора, които са готови да ги чуят. Имали сме прекрасни часове с тези деца - защото поначало бяхме настроени да ги слушаме, да ги чуваме... И те самите бяха изненадани от това, колко много имат да казват и как могат да го кажат, без да нараняват някого. Това е проблемът, според мен - училището не дава на децата форми на положителна изява - часовете са досадни, еднообразни, учениците там не са субекти, а обекти на обучението; извънкласни форми има малко, а за тези, които не са в състояние да си платят - и никак; никой не учи децата как да се справят с чувствата си - защото да изпитваш гняв е нормално, да счупиш нечия глава поради тази причина - не е; никой не учи децата и как да работят в екип, как да приемат различните, как да се справят с конфликти... За какви оценки за поведение говорим? Как оценяваме нещо, което не сме преподали? Откъде очакваме да го знаят? Не всяко дете има шанса да се роди в проспериращо семейство, не всяко има късмета родителите му да знаят какво искат и как да го постигнат... Всички са потресени от поведението на някои деца във филма, но никой не си дава сметка, че някои от тези деца са ежедневно бити от родителите си и са озлобени и отчаяни... И чест прави на учителите им, че не се опитват да ги прехвърлят в друго училище, на чужда отговорност, а правят всичко възможно да ги задържат в някакви рамки, да им дадат шанс да получат поне някакво образование... И чест прави на директорката, че познава всичките си деца по име, че знае кое има тежка съдба и има нужда от повече подкрепа... Да, учителите са далеч от съвършенство - но са ХОРА и влагат много душа в това, което правят. И това си проличава в поведението на самите деца - защото те не са точно това, което показа филмът. Нещо повече - те са доста различни от това. Никъде във филма не се видя, но същите тези "гамени" собственоръчно са сковали по-висок стол за недораслия си съученик, за да не се чувства непълноценен, когато седи сред тях; същите тези "изроди", както ги квалифицира някой, тичат всяка сутрин да посрещнат това момче на входа на училището и го разнасят на гръб по стълбищата, защото той има проблеми с придвижването... Да, можем да се потрисаме от отделни прояви. Но всъщност това са едни деца, които просто имат нужда някой да им признае, че са личности. И като не намират начин да го направят "правилно", го правят както могат, както го виждат ежедневно по улиците, по телевизията, по интернет...
Съжалявам, че се отплеснах, но наистина ме боли за тях.

# 178
  • Мнения: 3 271
Кабо Алма, много интересно мнение и гледна точка. Съгласна съм с всичко това, още повече, че е информация от първа ръка. Нали затова повечето от нас се съгласяват, че децата не са виновни за нищо.

# 179
  • Мнения: 3 740
Снощи ме бяха обзели емоциите, всъщност исках да напиша за предложенията на Асоциация "Родители" за новия Закон за училищното образование. Иска ми се да ги обсъдим, защото колкото повече глави, толкова по-добре.
Ние предлагаме

- въвеждане на овладяването на социални умения като част от държавните образователни изисквания

За това писах и в предишното си мнение - училището е мястото, където децата трябва да се научат преди всичко да живеят в общество, да отстояват правата си, без да накърняват правата на околните, да се научат да работят в екип. Високите академични резултати идват като следствие - ако ценят общността, към която принадлежат, ако искат да се представят добре.

- включване на овладяването на социални умения в програмата на центровете за работа с деца, в извънкласните и извънучилищните форми


- две години задължително предучилищно образование

Това е времето на началната социализация, а за някои деца - и времето, когато ще научат български език, за да не отбадат от училище още в началните класове.

- тестване на пригодността на учебниците като помагала за самостоятелна работа на учениците

Сега се взема мнението на учителите, но всъщност важното е доколко учебникът може да бъде използван от учениците самостоятелно, а не да чакат превод от родителите. Учебникът не трябва да повтаря казаното от учителя (или обратното  Mr. Green), а ясно и достъпно да обяснява материала - така че, ако детето е било болно, например, да може да се подготви самостоятелно.

- премахване на двусменното обучение и използване на възможностите на целодневното обучение за личностното и общностно развитие на децата

Да спрем да се отнасяме към децата, като към бройлери и да се опитваме да ги натъпчем колкото може повече бройки на колкото може по-малко място. Дори елементарните сметки показват, че в училищата с едносменно обучение часовете са по 45 мин., а в тези с двусменно - по 40 мин., т.е. годишно децата в училищата от втория вид губят около 128 учебни часа само от тази разлика. За какви извънкласни форми може да става дума, за каква работа за личностно развитие, за каква положителна изява... Че то и мишките, като ги напъчеш на малко пространство, стават агресивни.

- забрана за напускане на територията на училището по време на учебни занятия

Да, струва пари и усилия, но коренно променя нещата.

- забрана да се оставят учениците без надзор по време на свободните часове

Свободните часове са форма на насилие върху децата - те са си направили труда да се появят на работното си място, но отсреща получават посланието: "Ти не си важен, твоето време не е важно, можем да си позволим да го пилеем". Каква трудова дисциплина да искаме от тях, като училището се позволява да демонстрира пренебрежение към ангажиментите на всички участници в учебния процес.

- ясни процедури за комуникация с родителите

Не да се чака ученикът да направи сто хиляди отсъствия или да подпали чин, че да се викат родителите, а още същия ден, когато се е случило нещо извънредно (например, не е бил на училище), да се търси контакт с родителите. И да има форми за подкрепа на тези, които не се справят. Защото често пъти стандартната реакция на родителя е да набие провинилото се отроче и да смята, че си е изпълнил дълга. Или да се чувства виновен и провален като родител, но да продължава да не знае какво да прави. Затова са толкова важни квалифицираните училищни психолози и педагогически съветници. За съжаление, с това недофинансирано образование, те първи изхвърчат при системата на делегираните бюджети.

- пренаписване на ролята на класния ръководител

Според нас той е ключова фигура в образованието - той отговаря за връзката между семейството и училището, той следи личностното развитие на отделното дете и общностното развитие на класа като група. Това изисква нова рамка на компетентностите, допълнителна квалификация и съответно заплащане.

Горе-долу за това се сещам в момента. Много ми се иска да чуя мнението ви.

# 180
  • Мнения: 3 271
Браво  smile3501

Радвам се да видя няколко неща, това за социализацията на първо място! От няколко месеца съм в Канада, не знам стигна ли до теб това, та тук ми направи веднага точно това впечатление. Засега не мога да се изказвам за самата образователна система, но това, че социализацията, уменията да се живее в общество, да се спазват порядки, да се работи в екип, да се създават приятелства и т.н. е МНОГО силно застъпено тук! И помага, страшно помага на децата!

Класния - много важна фигура, особено в началното образование! Определено тази му роля трябва да е осъзната!

Да не се пъхат децата в стандарти, класовете да са с нормална бройка, тук е прието максимума да е 20-21 деца., а стаите са определено по-големи.

Браво още веднъж, много добри точки!

# 181
  • София
  • Мнения: 62 595
Всичко това добре звучи, но за съжаление не мисля, че нещо ще се изпълни. Това са предложения за някое друго време и за някое друго място и за други хора.

# 182
  • Мнения: 673
  Аз подкрепям всичко написано. Никак не е сложно да се осъществи, но са необходими много усилия и най-вече воля. Държавата ни няма ясна политика по отношение на децата и младежта. Този сектор ,като че ли беше по- добре застъпен по времето на социализма. Днес развитието на децата ни се движи по някаква инерционна плоскост, която никак не е ясна. Новите нормативни документи касаещи образованието на децата , трябва да изразяват държавната политика, която за момента не е добре очертана /според мен/.

# 183
  • Мнения: 673
  Вижте и другата страна на монетата...
http://www.dnes.bg/article.php?id=59325
 smile3505 newsm11

# 184
  • Мнения: 4 555
Не мисля, че това е "другата" страна. Все същата страна си е.

# 185
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
Учителката има дългогодишен педагогически стаж и предполагам и е трудно да свикне с новата атмосфера в българските училища. Нещата сега са много по - различни от времето, когато ние сме били ученици, но на повечето хора им е трудно да го проумеят или разберат. Мисля си , че трябва в момента работиш в училище, за да осъзнаеш реално ситуацията там.

# 186
  • Мнения: 11 607
За конкретния репортаж за учителката искам да ви попитам за мнението.......

1. Правилно ли не са наложили санкция от училището на учителката? Оправдание - оставал и 1 месец до пенсия.....Това означава ли,че кандидат-пенсионерите, които са учители имат право да бият децата ни? При това безнаказано......

2. Не започва ли историята много преди този бой? Децата споделят,че учителката и друг път ги е биела. Дете на наше приятелско семейство учи във въпросното училище и тя казва,че въпросната учителка била строга и не е била от добрите. Означава ли това,че училището дълго време е прикривата учителката и е знаела за изпълнениета и, но никой не е смеел да се оплаче, защото след това става страшно.....

3. Детето било проблемно.....Защо никой не му е обърнал внимание? Знам,че училището е имало психолог...Къде е бил той? Защо е нямало санкции до сега?

Не оправдавам нито детето, нито учителката. Дълбоко съм възмутена от факта,че биеше детето по главата. За мен това ми идва повече........Моето мнение - и детето, и учителката трябва да бъдат изключени и да им бъде наложена санкция. Дори и само заради примера, който се дава. Иначе - ще си крадем и ще обиждаме и няма да бъдем наказани, ще бием децата и пак няма да бъдем наказвани........А и родителите - от какъв зор ще подписват насила декларация, че нямат претенции към госпожата?????

Според мен - докато няма санкции в училищата - това ще ни е положението! Но ще имат ли дързостта от министерството да направят нещо по въпроса?

# 187
  • Мнения: 3 271
Радостина, ей сега се борим да прокараме петицията в подписа ми. Нямаш идея колко пъти чух, че това нямало начин да стане... Но същото беше и с кърменето преди няколко години като се роди синът ми и беше ерест да се кърми изключително, а сега повечето мами имат едно на ум, опитват, съветват се, консултират се. По онова време отнесох много, ама много подигравки, че се престаравам с диетата на алергичното ми дете, днес вече много мами се замислят за здравословно хранене и намаляване на боклуцавата храна. Нещата не стават за 1 ден, никой и не го очаква. Но с призиви тип "това няма да стане" съвсем няма шанс да се получи. Нали идеята на всички тези петиции и груба казано вдигане на шум, които предприемаме са именно тези, да обърнем внимание, че проблем ИМА. Така постепенно и с много работа в тази посока нещата ще започнат да се получават. Когато обществото го изисква държавата няма да може да си държи главата в пясъка дълго. Но ако обществото спи и казва, че това няма начин да се промени, ами никой няма да дойде и да го промени.

# 188
  • София
  • Мнения: 62 595
Не може да се сравнява кърменето с промяната на училищната система. Защото това не е като да правиш кампании сред бременните и родилките. Хайде, кажи ми кърменето регулира ли се от някоя аднимистративна система? Не, не се регулира, а опира до личния избор на всяка бременна жена и майка дали и колко дълго да кърми.
Образованието е възможно най-инертната адниминстративна система, която съществува. Не помня коя беше другата толкова инертна, май беше бюрокрацията. А това за работата вече не хваща дикиш при мен - видях много добре какво се случи миналата година по време на стачката, какво и как мислеха повечето родители и какво се случи след това. Обществото нищо не изисква, както се видя, защото няма общество, а тълпа. Това, което "обществото" искаше беше стачката да свърши бързо, че родителите да не си мъкнат децата на работа.  Само говореха, че учителите били лакоми, за частните уроци и т.н. и хич не се замислиха какво ще стане после.

 Е, стана  - на едното ми дете само миналата година се смениха трима класни ръководители като по едно време нямаха изобщо класен, а учителите по английски - 5 пъти и някои бяха откровени недоразумения, а повечето имаха знания като второ ниво в езикова школа и бяха с преквалификация на учители. Намирах им дори правописни грешки, а българизмите направо бяха в изобилие. Сега не зная колко топло или студено ще е в класните стаи заради скока на парното и делегирания бюджет и дали няма да се икономисва от топлото, а сутрин в стаите да е клинчар. Класовете на децата ми станаха от по 30 човека, а миналата година бяха по 20 и малко. И покрай всичко това качеството на обучението падна, защото учителката не може да огрее и да предаде материала. И  за да не си оставя децата по течението им давам допълнителни знания по предметите, защото ги виждам, че имат желание да учат. Но с това се стигна до случката, в която една учителка обвинила детето, че си учи урока предварително. И то защо? Защото е казало нещо, което било в следваия урок , а детето знае, защото има майка и баща да му обясняват разни неща по математика и физика или история допълнително, вместо да гледат сапунки или поредното реалити.

 Имам очи и уши да гледам и да слушам и глава на раменете си да мисля. Затова казах, че в друго време, с други хора и на друго място може би щеше да има смисъл.

Последна редакция: вт, 21 окт 2008, 21:07 от RadostinaHZ

# 189
  • Мнения: 3 271
Радостина, затова казах за петицията в подписа ми. Там вече е същото като с образованието. Много по-трудно е спрямо кърменето, няма спор. Но понеже и покрай тази петиция чувам много мнения, че нищо нямало да можем да променим... И двете са директно конфронтиране с цяла система, която е като бетонна стена. Но от разбирането, подкрепата и желанието на обществото да промени нещо, от това се тръгва. Няма друг начин.

# 190
  • Мнения: 4 555
Мама Цоцоланка, не може да се разсъждава така еднозначно. Конкретният проблем е, че учителката е набила детето, но като тръгнем да разплитаме историята, ще видим какво стои в основата на проблема и го поражда.
Истината е, че учителите не трябва да бъдат докарвани до ситуация на безизходица и саморазправа. Системата така трябва да е подсигурила работната им обстановка, че да могат да преподават, а не да укротяват зверове с подръчни средства.
Идеята на наказанията е да служат за превенция. А в случая, каквато и санкция да се наложи на учителката (че и на ученика), това няма да доведе до никаква промяна, докато не се изкорени причината, поради която се стига до тези ситуации.
А след няколко години, когато учителите като тази госпожа се пенсионират, може би ще се наложи да внасяме учители от Китай.

Относно нашата роля като общество, аз не съм голям оптимист. Ако причината за липсата на ефикасни мерки е в мързела, то можем да им направим един план и да им го дадем наготово. Но ако е некадърност или още по-лошо - умишлено нежелание да се работи за подобряване на ситуацията, тогава ни остава само да им покажем, че не ни е все едно.

# 191
  • Мнения: 227
Хубава тема. Няма да успея да прочета всичко написано до тук, но кадрите ме потресоха!
Според мен боя не е начин за справяне с даден проблем, камо ли да участва УчИТЕл в него!
Децата наистина понякога прекаляват, но преподавателите са за това да им покажат със собствено поведение в училище - без насилие и агресия как да се държат децата!
разбира се в къщи примера също е важен, но как работещите родители, които оставят децата си да се справят сами през деня не могат да ги контролират непрекъснато, дори да са обяснили кое е правилно или не - децата се подвеждат!
И да питам нещо - редно ли е детето на класната да учи в същия клас, в който майката преподава, това не е ли нарушаване на правата на другите деца? Например никой в класа няма право да ползва коректор, а дъщерята на класната има право! Това е един малък пример за предимствата.  Naughty децата са в 3 клас!? Искам да разбера какво мислите вие.

# 192
  • София
  • Мнения: 62 595
Поне от кумова срама детето трябва да е в съседния клас. Особено ако майката води всички предмети в класа. Ако е само един предмет - преглъща се, а и не са много учителите по история в училището, например. Във всеки случай, ако бях учител не бих преподавала на детето си. На мен щеше да ми е неприятно, а и детето щеше да се тормози.

# 193
  • Мнения: 247
Нещата сега са много по - различни от времето, когато ние сме били ученици, но на повечето хора им е трудно да го проумеят или разберат. Мисля си , че трябва в момента работиш в училище, за да осъзнаеш реално ситуацията там.

Кое му е по- различното?!! А може би ти не си попадала на подобен преподавател? Още си спомням учителката по география, как ни шамароса точно по същия начин, защото сме били без домашно. Не че не сме научили урока!  Домашното беше да изрежем от някъде картинки с пейзажи. Това ли е начина за наказание?!!!
Дадох този пример, за да уточня, че и в "онова" време имаше подобни изцепки. Но за разлика от сега, тогава беше немислимо да се оплачеш на някого.

# 194
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
И да питам нещо - редно ли е детето на класната да учи в същия клас, в който майката преподава, това не е ли нарушаване на правата на другите деца? Например никой в класа няма право да ползва коректор, а дъщерята на класната има право! Това е един малък пример за предимствата.  Naughty децата са в 3 клас!? Искам да разбера какво мислите вие.

Това ,дали детето на класната учи в същия клас -не смятам за голям проблем,то си зависи от самия учител.При нас, до 4 клас, имаше много предимства за някои деца/макар и не собствени/. Научила съм сина си ,че той няма нужда от "специално " отношение. Винаги е бил пренебрегван, обвиняван, неизслушан от г-жата.Но от друга страна ,същата тази г-жа преподаваше на децата перфектно.Вдъхна им желание да учат, и ги научи да бъдат отговорни и изпълнителни. Е, за мен това беше по-важно, от личното и отношенние към моето дете.За мен проблем да се ползва коректор има, дори да е официално разрешен - аз съм против.

# 195
  • София
  • Мнения: 1 272
Няма да накажат учителката, щото видиш ли се пенсионира след месец.....супер безотговорно обяснение на директора!  #2gunfire
Физическото посегателство е наказуемо и трябва да си понесе последствията, за това че си е позволила да удари детето. А родителите, които се отказват да и потърсят отговорност просто не мога да коментирам!
По отношение проблемите в училище продължавам да твърдя, че по-отговорни са родителите. И сега има достатъчно добри правила в училищата.

# 196
  • София
  • Мнения: 62 595
Може и тях да ги е шубе да се занимават, защото кой знае какви неща могат да излязат за детето им. НИкой не знае каква всъщност е ситуацията.

# 197
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
Не оправдавам в никакъв случай поведението на учителката. Но според мен за възпитанието на децата на първо място отговаряме ние - родителите. Струва си да се замислим как възпитаваме децата си, че после се държат по този начин. Учителите нямат право да бият учениците. Напълно съм съгласна с това. Но според Закона за закрила на детето и родителите нямат право да бият децата си. Вие съгласни ли сте с това? Трябва ли на всеки родител, който е ударил детето си  дори и веднъж  да се търси отговорност по съдебен път? Или законите са само за учителите, а не и за родителите? Не може да съдим учителката само защото е ударила детето. По - добре да помислим какво я е накарало да го направи.  Колко от нас могат с чиста съвест да кажат, че нито веднъж не са удряли собствените си деца?

Цитат
Чл.11 (2) Всяко дете има право на закрила срещу нарушаващите неговото достойнство методи на възпитание, физическо, психическо или друго насилие и форми на въздействие, противоречащи на неговите интереси.

В закона никъде не пише от кого е упражнено насилието. Говори се просто за насилие, което биха могли да упражнят всички.

Последна редакция: ср, 22 окт 2008, 10:42 от Вела

# 198
  • София
  • Мнения: 62 595
Хвани единия и удари другия. И родители, и учители все на едно място живеят. Изключения има, но стават рядкост, може би са около 20% максимум. Останалата част е на принципа "бий дупе да не биеш дупище" и с това се изчерпва възпитанието. Училището отдавна не е място за учене, а предимно за гледане на децата докато родителите са на работа. Който успее да отдели пари и/или време да вложи в допънително обучение - успее. Останалите - сори. По едно време си мислех, че хората масово си пращат децата на разни уроци. Да, ама не. Като се размислих установих, че гледам хората около моя социален кръг и съвсем забравям за хората в по-неблагоприятно положение от всяка гледна точка.

# 199
  • София
  • Мнения: 1 272
...... Не може да съдим учителката само защото е ударила детето. По - добре да помислим какво я е накарало да го направи.  Колко от нас могат с чиста съвест да кажат, че нито веднъж не са удряли собствените си деца?
Цитат
Не съм съгласна! Можем да я съдим и ако беше моето дете (не дай си Боже) щях да го направя.
Останалото просто е друга тема - защо го е направила и дали аз съм удряла детето си. Факт е, че цяла България видя как една учителка бие дете в час.

# 200
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
Разбира се всеки има право на собствено мнение. Само изложих моето. Определено повечето хора няма да могат да издържат да работят в училищата. Не говоря за финансовата, а за психическата страна на нещата. Лично аз не бих ударила някого защото ме е нарекъл " к.......а". Само, че ние у дома вдигаме ръце от едно дете, а искаме учителите да се оправят с 20 - 30 при положение, че нямат право да ги бият и да ги гонят от час. Ако децата са добре възпитани у дома - няма проблеми, но ако домашното възпитание липсва или не е на ниво учителите са безпомощни и не могат нищо да направят. Според мен проблемът в училищата тръгва от семейството. Трудно е да си представиш едно добре възпитано дете да се обърне и да каже на учителката " к ......а" .Някога у дома за учителите се говореха положителни неща и децата изпитваха към тях уважение и почит. Сега обществото е настроено доста против учителското съсловие и това неминуемо се отразява в отношението на децата към учителите и към учебно - възпитателния процес. Вярно е, че навсякъде има изключения - и учителите са хора и не са идеални. Сред тях както навсякъде другаде има и такива, които ходят на работа колкото "да отбият номера", но това не са всички и не можем да правим обобщения. В момента масово се говори, че в педагогическите университети кандидатстват тези , които няма да ги приемат другаде. Какви преподаватели можем да очакваме да излязат от тях? Имаше някаква статистика, че повечето учители в българските училища били възрастни и че младите хора не искали да работят като учители. Напълно ги разбирам. За  труда си българският учител много рядко получава признание. На никого от нас няма да му е приятно да вижда, че целият му труд и обучението му отива на вятъра.

Както писах по - горе това е моята гледна точка и ми е ясно, че не всички ще я споделят. Дъщеря ми е още малка и ходи само на градина. Определено няма да ми бъде приятно един ден да създава проблеми в училище, защото това ще означава, че ние с баща и като родители нещо не сме направили както трябва.

# 201
  • Мнения: 1 470
Мами,отново се отплеснахте...Кабо Алма е дала много конкретни предложения,които смятам за напълно приложими,дори необходими...Беше хубаво наистина да ги обсъдим като възможности,а не като поредният просто чат...

Алмичке както винаги си доста точна и изчерпателна  bouquet  bouquet  bouquetКажи с какво можем ние да бъдем полезни!!!Когато вие внесете тези предложения-къде,кога...?!Тук малко хора влизат,но ако стигнем до някакви конкретни действия,ще търсим подкрепата и другаде...


Другата седмица имаме родителска среща...Какво да попитам,към кого да се обърна,и какво да искам не знам...В смисъл че нашето училище е малко,и е на едносменен режим,и въпреки това учителките си тръгват след последният час,изпреварвайки децата...


Моите очаквания,когато децата ми тръгнаха на училище беше,че ще има много инициативи,в които бихме се включвали дори и цялото семейство-както например утре големият ще играе със класът си срещу Италианският лицей,футбал-много добра идея,детето е толкова възбудено че цяла вечер за това говори,и анцуга дори си изглади...Друго-учителките няма да си тръгват веднага-все пак ако някое дете не е разбрало нещо в час,може да се консултира с нея след часовете...Ще имат стен вестник-място където всеки може да се изяви със стих или съчинение,където да покани другарите си някъде,да обяви нещо,да го похвалят,ако е спечелило конкурс или медал и пр.Много подобни...


Та към кого да се обърна,за да започва да се случва нещо и в нашето у-ще?!Благодаря ви!!!

# 202
  • Мнения: 11 607
Да кажа - вече е обявен конкурс за мястото на учителката от благоевградското училище. Докато се пенсионира повече няма да преподава, така научих днес от една кандидатка за мястото и........

# 203
  • Мнения: 3 740
Шапчице, за тези неща, които предлагаш, най-добре е да говорите на самата родителска среща, да се договорите родителите какво искате да се случи в класа и кой с какво може да го подкрепи. Ако успееш да намериш съмишленици, нещата ще се получат. Ако не намериш, пак могат да се получат, но ще трябва ти да го отнесеш. Mr. Green Което е много трудно и малко вероятно да се случи. Вие там си се познавате, ситуацията при вас не е като в повечето софийски училища - нямаш ли подкрепата на други родители? Ако си разпределите задачите и всеки знае какво точно да направи (да осигури хартия за стенвестника, да организира футболен мач с друг клас, да говори с директорката за работното време на учителките и т.н.), шансът да промените нещо е значителен. Ако обаче родителите не искат "да си губят времето", ще видиш зор.

Общи условия

Активация на акаунт