Погачата, кога, как и какво?

  • 3 664
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 226
Чувам противоречиви мнения, а ми се иска да го направя както трябва. Само жени ли се викат? Те нещо, като орисници ли са наистина? С какво да почерпя? Само със сладки неща и питка, или със всичко? Кога се прави?

# 1
  • BG
  • Мнения: 1 900
Не съм правила такова нещо.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 522
http://spisania.rozali.com/ot-moeto-dete/p4397.html

Обобщено- прави се на 40-я ден, преди това на майката и се чете "чиста молитва" в църквата. Канят се само жени /някъде се смята, че не трябва да са в цикъл/. Замесва се погача, черпи се предимно със сладки неща, за да е сладък живота на бебето. "Орисването" става обикновено като всяка жена каже пожеланията си за бебето. Свекървата и майката чупят питката над главата на младата майка, която държи бебето. Оставят се стотинки и парче питка в една кърпа, която се връзва не много стегнато, за да не е скъперник детето, но не и много хлабаво за да не е разсипник, вдига се нависоко за да стане високо детето. В различните краища на страната обичаят варира, така че като цяло щом си решила да го правиш просто избери това, което ти харесва от него.

Аз лично го правих на 20-тия ден, тогава така ми казаха, че може. На църква не съм ходила, питка не съм чупила, имаше омесена, почерпихме се с приятелки, пийнахме уиски, хапнахме торта и сладки. Поговорихме, а това беше и повод всички, които още не бяха виждали малката да я видят и да и подарят подаръци. Беше приятно.

Последна редакция: нд, 05 окт 2008, 11:59 от sharli

# 3
# 4
  • Мнения: 195
От мама зная, че се прави в неделния ден който следва след навършване на 40 дена на бебето. На самия 40 ти ден се ходи на църква, майката и бебето, за да се прочете молитва на майката, да бъде пречистена тя и да представи своето бебе пред Бога. След църквата се ходи на гости в три къщи.

Това зная от моята майка и това направих и аз и с двете си деца.

На самата погача, се канят само жени, яде се сладко, чупи се погача над главата на бебето и майката от две жени с живи родители. Нищо което се внесе от вън не се изнася и майката не изпраща никой от гостите. Това са по-старите традиции за този празник. Всичко друго е по твое желание.

# 5
  • Мнения: 4 433
По принцип на 40я ден се прави.Само жени се събират и се слага само сладко Peace
Но аз я направих на 6 месеца,събрах и мъже и жени със всичко за хапване.
Така,че не мисля че е задължително на 40я ден

# 6
  • Мнения: 11 003
Не съм правила погача и не съм спазвала тези смешни ритуали Grinning Една вечер се събрахме с много приятели вкъщи и се почерпихме по случай раждането на дъщеря ни - това беше.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Правих погача и на двамата на 40-я ден.Бяхме само жени.
При нас имаше само сладки неща Peace

# 8
  • Мнения: 304
не съм правила ,не трябва ли детето да е проходило

# 9
  • Мнения: 11 003
не съм правила ,не трябва ли детето да е проходило

Погача се прави за новородено. За проходило дете пак се меси питка, но се търкаля и там ритуалите са други. Няма изискване да са само жени, да не са в цикъл, да се яде само сладко и др. щуротии. Wink

# 10
  • Мнения: 4 433
не съм правила ,не трябва ли детето да е проходило
За вече проходило се казва Прощапулник

# 11
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
Аз не съм правила

# 12
  • Мнения: 5 026
На 40 ден, само жени Simple Smile

# 13
  • Мнения: 514


На самата погача, се канят само жени, яде се сладко, чупи се погача над главата на бебето и майката от две жени с живи родители. Нищо което се внесе от вън не се изнася и майката не изпраща никой от гостите. Това са по-старите традиции за този празник. Всичко друго е по твое желание.
И аз така знам --така я направихме! Peace Peace

# 14
  • Мнения: 2 658
Стелка  Hug
Аz zнам преди 40 дни, по въzможност в неделя. Само жени, сладки неща( ама може и мръвка и салатка и алкохол, ако ви се иска  Wink ) и тъй, останалото е импровиzация по желание. Аz пък тоzи обичай много си го обичам, правя и всички около мен също. Правих и сега, малката беше на 2 седмици, само тогава можех да събера всички, в неделя, с приятелки българки. Иzненадах се, че никоя от тях не zнаеше какво е погача ( никоя не е от София, освен мен), всички zнаеха само Прощъпулник какво е . Явно се прави само в софийско...
Приятна погача, Ния да слуша много  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт