Запек след захранване

  • 12 152
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 67
Захраних бебо с зеленчуково пюре от 1 седмица като първо и дадох морков а после морков с картоф , но тя се запече и почти не ака.Но и пюретата нещо не и харесват хапва само по 5-6 лъжички. Не знам какво да я правя . Дайте съвет.

# 1
  • Мнения: 2 478
Морковът и картофът са запичащи.
По принцип това че бебенце не ака всеки ден не означава винаги запек.
Запек има при наличието на твърди акита.
Консултирай се с педиатъра,дали да спреш временно зеленчуковите пюрета или да дадеш такива с разхлабващи зеленчуци(тиква,тиквичка,спанак). Peace

# 2
  • Мнения: 90
Освен това 5-6 лъжички за захранване на 1 седмица според мен са си достатъчни... колкото иска, не я насилвай!  Peace

# 3
  • Мнения: 543
Същата случка и при нас беше. И аз дадох морков, после морков с картоф (по 2-3 лъжички!) и стой та гледай! Пробвах разни круши, сини сливи, ама хич не ги хареса. Нещата се нормализираха постепенно, за около седмица-две. Но имаше един период от 4 дни, в който не беше акала и много се притесних. После си почна нормално. Това с тиквата е добра идея, тя разхлабва, а и бебишорите по принцип я харесват. Много постепенно увеличавай дозата, ако не ще - не настоявай.

# 4
  • Мнения: 1 449

Нередовното стомахче е нормално физиологично явление в началото на захранването. Не е запек.

Само преди седмица стомахчето е познавало единствено кърмата като храна – след включването на твърдите храни храносмилателната и отделителната система се сблъскват с напълно нова субстанция и имат нужда от време, за да се адаптират. Стомашните ензими трябва да се приспособят към обработването на напълно непозната храна и т.н.

За справяне с нередовното стомахче:
- по-рядко пюре
- повече течности около времето на хранене (кърма или вода, ако детето пие)
- по-бавно хранене, без бързане
- 1 лъжичка вода 10 мин. преди хранене (може леко затоплена)
- 1 лъжичка от водата, в която са задушени зеленчуците (въпреки че детето може да е накърмено преди хранене)
- гимнастика с крачетата (трудоемка задача, но на тази възраст все още върши работа)
- повече регулиращи/разхлабващи храни в твоето меню (при по-интензивно кърмене)

И още нещо:
Добре е един вид пюре да се предлага поне 7 дни в началото на захранването. Всяка нова храна се дава 3-5 дни, за да се тества алергична реакция. От друга страна, първите пюрета е препоръчително да се предлагат поне 5-6 дни – целта е адаптация на стомахчето, което никога досега не е поемало твърди храни.

Няма смисъл от разхлабващи храни към момента. Няма гаранция, че ще действат именно така на този етап, могат дори да предизвикат запек. Както и ненужен хаос в захранването при скачане от храна на храна. Ако след около 2 седмици и след 2-3 въведени храни положението е същото, тогава могат да пробват различни регулиращи зеленчуци и плодове.

Няколко лъжички са достатъчни за 1 седмица. Ако се въведе прекалено бързо голямо количество храна, това често предизвиква запек, стомашен дискомфорт и т.н. Така че това не е повод за притеснение, точно обратното.

# 5
  • Мнения: 67
 благодаря ви мн. за изчерпателната информация. Забравила съм как се захранва та от тогава минаха 7 години . А и синът ми беше запечен от както се роди и като почнахме пюретата се оправи. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт