Какво трябва да може бебе на 10 м.???

  • 4 549
  • 41
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 796
Майчета, споделете, моля!!  PraynigВашите бебета на 10 м. можеха ли да "дават целувка", да посочват лампата, ако ги питаш къде е, да правят звуци на животни като им ги посочиш и т.н....?? Rolling Eyes
Кумата ми все ме критикува, че не съм учела Дария на куп неща (изброените например), които би трябвало вече да може детето, ако някой я учел! doh Аз сама си гледам детето и доста пея, играя с нея, показвам книжки, приказвам за какво ли не..., но може би нещо греша? Rolling Eyes Незнам. Знам, че децата са различни, но все пак някакъв ориентир да ми дадете? newsm78

# 1
  • Мнения: 3 268
Има много хубави книги за това.Защо не си вземеш,много са полезни и така следиш правилното развитие на детето си.

# 2
  • София
  • Мнения: 796
Има много хубави книги за това.Защо не си вземеш,много са полезни и така следиш правилното развитие на детето си.
Би ли препоръчала някоя конкретно?

# 3
  • Мнения: 502
това което питаш все едно моята педиатърка ти е изброила да прави детето през този период. истината е че аз книги не съм чела, общо взето си се гледахме двечките по цял ден и си изкарвахме чудесно. не съм се замисляла какво точно трябва да прави. единственото по-важно е че направи първите 5 крачки в края на 10 месец и постоянно повтаряше бау бау. другите ми спомени бледнеят вече.

# 4
  • Мнения: 4 433
Майчета, споделете, моля!!  PraynigВашите бебета на 10 м. можеха ли да "дават целувка", да посочват лампата, ако ги питаш къде е, да правят звуци на животни като им ги посочиш и т.н....?? Rolling Eyes
ами да Алекс ги правеше тия неща на 10 мес.Тогава и проходи
Ще започне и твоето спокойно Hug

# 5
# 6
  • Мнения: 4 555
Малко е рано да прави изброените от теб неща. Може би единствено посочването на лампата се прави по това време, но най-важното е на детето да му е интересно. То реагира на нещата, които му привличат вниманието. На едни лампата им е много интересна и я сочат, на други им е безразлична.
За сега можеш да пробваш да видиш какво разбира от нещата, които и говориш. Например скрий играчка под одеалото и и кажи да я намери (след като види къде си я скрила).

Имам един педиатърски документ, в който пише какво трябва да може бебето на тази възраст. Преписвам:
- Задържа се на крака самостоятелно за момент (между 9 и 13 месеца)
- Удря с ръце две кубчета едно в друго (между 7 и 12 месеца)
- Пинсетен захват с върховете на палеца и показалеца (между 9 и 15 месеца)
- Казва 'мама' или 'тати' като обръщение (между 9 и 13 месеца)
- Имитира звуци от речта
- Играе на "торта" с кофичка и пясък
- Търкаля топка обратно към подаващия
- Казва "чао-чао" и маха с ръка
- Разбира значението на думата 'не', но не винаги се подчинява
- Пляска с ръце
- Реагира на кратки команди ("Подай ми това")
- Пие от чашка
- Разгръща самостоятелно книжка

Това са само насоки какво е във възможностите на едно 10 месечно бебе, но не е задължително всяко дете да проявява интерес към тези дейности.
Ако и четеш книжки и и показваш кое животно как прави, рано или късно ще започне да имитира. Моята дъщеря на 10 месеца знаеше само бау-бау и чак наскоро увеличи репертоара.

Важното е детето да се забавлява. На тази възраст не е необходим кой знае колко целенасочен обучителен процес, защото децата си имат вродено любопитство и всичко, което научават, е продиктувано от него. Просто гледай към какво проявява интерес и с това се занимавайте.

# 7
  • София
  • Мнения: 796
това което питаш все едно моята педиатърка ти е изброила да прави детето през този период. истината е че аз книги не съм чела, общо взето си се гледахме двечките по цял ден и си изкарвахме чудесно. не съм се замисляла какво точно трябва да прави. единственото по-важно е че направи първите 5 крачки в края на 10 месец и постоянно повтаряше бау бау. другите ми спомени бледнеят вече.
Разбирам. И мен да ме питаш за преди няколко месеца, няма да помня точно. Simple Smile Всъщност, може би трябваше да спомена, че и двете с кумата сме учителки и бяхме колежки и може би оттам нейния уклон с преподаването и постиженията! Rolling Eyes
Но аз предимно се забавлявам с Дария - не я "уча", просто си живеем така. Не я карам да прави неща - освен каквото и е приятно. А за "моженето" се замислям все около кумата. Знам колко е вредно да сравняваш все и да търсиш проблеми, но ми писна да споря с нея какво "би трябвало" и затова исках да попитам и другите как са техните бебета на 10 м. Thinking

# 8
  • София
  • Мнения: 796
Малко е рано да прави изброените от теб неща. Може би единствено посочването на лампата се прави по това време, но най-важното е на детето да му е интересно. То реагира на нещата, които му привличат вниманието. На едни лампата им е много интересна и я сочат, на други им е безразлична.
За сега можеш да пробваш да видиш какво разбира от нещата, които и говориш. Например скрий играчка под одеалото и и кажи да я намери (след като види къде си я скрила).

Имам един педиатърски документ, в който пише какво трябва да може бебето на тази възраст. Преписвам:
- Задържа се на крака самостоятелно за момент (между 9 и 13 месеца)
- Удря с ръце две кубчета едно в друго (между 7 и 12 месеца)
- Пинсетен захват с върховете на палеца и показалеца (между 9 и 15 месеца)
- Казва 'мама' или 'тати' като обръщение (между 9 и 13 месеца)
- Имитира звуци от речта
- Играе на "торта" с кофичка и пясък
- Търкаля топка обратно към подаващия
- Казва "чао-чао" и маха с ръка
- Разбира значението на думата 'не', но не винаги се подчинява
- Пляска с ръце
- Реагира на кратки команди ("Подай ми това")
- Пие от чашка
- Разгръща самостоятелно книжка

Това са само насоки какво е във възможностите на едно 10 месечно бебе, но не е задължително всяко дете да проявява интерес към тези дейности.
Ако и четеш книжки и и показваш кое животно как прави, рано или късно ще започне да имитира. Моята дъщеря на 10 месеца знаеше само бау-бау и чак наскоро увеличи репертоара.

Важното е детето да се забавлява. На тази възраст не е необходим кой знае колко целенасочен обучителен процес, защото децата си имат вродено любопитство и всичко, което научават, е продиктувано от него. Просто гледай към какво проявява интерес и с това се занимавайте.
Много благодаря! Simple Smile Доста си преписала! Peace Да, съгласна съм - до интерес е! Любимото и е "та-та-та-та" с много нежно гласче! Grinning Татенцето ни наистина е много любимо! А мн. от нещата ги прави. Но не всичко. Абе, за никъде не бързаме. Не е състезание. Wink

# 9
  • Разград
  • Мнения: 2 102
И моето бебче днес става на 10 месеца. Постепенно го уча на някои неща. Но не може да се сравняват децата - това, че едно дете прави нещо на 10 месеца, а пък друго не.
Всички ще се научат.

# 10
  • София
  • Мнения: 796
Благодаря за линка - прегледах го, но не можах да открия нищо по темата.... - май не се ориентирам? Rolling Eyes Би ли ми казала какво да търся?  newsm78

# 11
  • Мнения: 4 555
Най-вероятно нямаш регистрация и затова статията не ти е излязла. Регистрирай се, влез с името и паролата и чак тогава кликни на линка и ще видиш статията.

# 12
  • София
  • Мнения: 796
И моето бебче днес става на 10 месеца. Постепенно го уча на някои неща. Но не може да се сравняват децата - това, че едно дете прави нещо на 10 месеца, а пък друго не.
Всички ще се научат.

Така е. Ако беше второ дете, сигурно не бих се и замисляла! Laughing Благодаря.

# 13
  • Мнения: 3 268
Аз изпорзвах на Лоранс Парну,но има много други.Иди на Славейков и разгледай.

# 14
  • София
  • Мнения: 796
Аз изпорзвах на Лоранс Парну,но има много други.Иди на Славейков и разгледай.
Благодаря. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт