Абсолютно прозрачен лак за дърво

  • 10 522
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 999
Ако някой знае конкретна марка и магазин, моля да ме насочи!
Случаят е такъв: имам една много стара дървена маса. Свекър ми, за да я "обнови", я боядиса с бяла, да я наречем блажна боя. Така съсипа естествената патина на масата и аз не можах да измисля друго, освен да я поизшкуркам тук там, така че тя придоби онзи лелеян от много хора вид на "състарена" мебел. Дотук добре. Обаче ми се иска да защитя трайно така получения ефект, тъй като това е кухненска маса, на която се храним и при често забърсване забелязах, че бялата боя боята се изхабява допълнително. Вече купувам трети вид безцветен лак, който обаче се оказва с лек жълтеникав оттенък и така кристалното бяло на боята се замазва.
Та, искам да намеря лак, който да е прозрачен като вода и да не съсипе белотата на остатъците от боя, а в същото време и да е водоустойчив, защото не ми се иска да прикривам тази красота с покривки, когато се храним. Ще ми се просто да я забърсвам с влажен парцал и тя да си стои все така.

# 1
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Здравей,

когато аз боядисвах едни стари дървени мебели, ги защитих с един специален лак на спрей.
Много е удобен за ползване, особено, когато има по-неравна повърхност, като при шкурената боя. Нанася се равномерно, съхне бързо, и е абсолютно прозрачен.


Точно не се сещам за името, ще погледна и ще ти пиша. Но го намерих в Бриколаж. Там, при "Боите" има едно местенце, отделено специално за препарати /мисля, че са френски/, които са предназначени за състаряване и реставриране на мебели.
Лакът е в спрей, голяма опаковка.
Там можеш да намериш и нещо друго, може би по-подходящо.

ПП: Ще снимаш ли масата?

# 2
  • Мнения: 8 999
Благодаря ти, Луда! Ама точно в Бриколаж ми продадоха два пъти лак, който не ми върши работа. А изрично ги питах дали е напълно прозрачен и дали няма някакъв оттенък. Е, и двата лака са жълтеникави.
Тия консултанти са пълна мъгла! Явно ще трябва сама да се справям. Ще се разтърся при френските лакове, ама пусто като не мога да видя самия лак на място, пак ще взема да купя неподходящия, да му се не види.
А сигурна ли си, че е водоустойчив?

# 3
  • София
  • Мнения: 135
Купи си безветен акрилен лак. Мога да препоръчам продукт на "Сократес" Ползвам го от доста време. Абсолютно безцветен и е на водна основа, т.е. не мирише. Можеш да лакираш вътре.

# 4
  • Мнения: 680
Скоро дадохме за реставрация на едно ателие наше кресло от преди 100г.
Идеята ни беше да го оставим в естествения му цвят,който е много светъл и да го лакираме с безцветен лак.
Дори не знаехме дали има такъв,защото по всички магазини и ателиета старите мебели са едни такива тежки и в тъмни цветове.Реставраторката ни каза,че не е правила до сега кресло с такава визия и че почти не се намирали безцветни лакове.Със съпруга ми държахме много точно на този ефект и след дълго търсене тя намери такъв лак,който доколкото си спомням беше някакъв гръцки на водна основа.
Креслото стана съвършено.
За съжаление незнам каква марка е и от къде е,защото това беше работа на жената,която го работеше,но със сигурност знам че има такъв.
Успех!  bouquet

# 5
  • Мнения: 8 999
damayanti seconda , това звучи обнадеждаващо! И аз съм сигурна, че някъде съществува такъв лак.
zax , мерси, ще проверя!

# 6
  • MJF
  • Мнения: 8 586
baibibi , снощи прочетох чуденката ти и се  newsm78. днес преди да се прибера минах през мазето да видя да не би аз да греша но не Simple Smile. имам личен опит с лак на водна основа и садолин и сократ. лакирала съм и цвят бреза и цвят бук. newsm78 не виждам да е придал "свой" цвят. плюсовете са както е споделила zax .
 не мога да се въздържа като видя някой оптимист питал някой от персонала в бриколаж /практикер а проби безброй защото често ги посещавам основно за да се самопросветя на спокойствие. smile3560

Последна редакция: пт, 10 окт 2008, 20:05 от 6o6ul40

# 7
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Аз пък се чудя как baibibi цели два пъти е успяла да ги намери въпросните консултанти в Бриколаж, че и да ги запита нещо.  newsm78

Последният път в Бриколаж ми се наложи да придърпам една стълба от съседният щанд и да се кача на нея, за да си взема нещо от горният рафт ... и всичко това под безучастните погледи на двама минаващи "консултанти".
Наистина там е мястото за самопросвещаване на спокойствие, все едно си в библиотека с материали на живо

# 8
  • MJF
  • Мнения: 8 586
 offtopic luda  Hug. значи и други като мен Crazy
но май не е смешен този факт

Последна редакция: пт, 10 окт 2008, 20:05 от 6o6ul40

# 9
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Така, ето го и въпросният лак:

ColorWorks

Varnish/Vernis

Има нарисувани дървени маса и столове.

На етикета отзад пише, че  е абсолютно безцветен, подходящ за нанасяне върху боя, и има някаква UV защита от слънцето. Импрегнира и консервира завинаги. Laughing
Без майтап, така пише.

Общи условия

Активация на акаунт