GPtata sa neshto ugasno

  • 5 263
  • 67
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 204
Цитат на: Туфи
Цитат на: Billy

Това пък как го измисли? Аз имам близки, които категорично отказват да плащат на здравната каса и не плащат - не се осигуряват въобще!!! Сега какво - да не би някой да ги вкара в затвора??? До колкото знам, последицата за тях е че няма да имат право на безплатна мед помощ! Но това е всичко! Това да не е данък???!!!

Billy, акотези твои познати са със вободни професии може и да не си плащат осигуровки и да не ползват услугите на личните лекари. Обаче ако си на трудов договор наистина не те питат. Аз отскоро съм работодател, и научих и нещо друго: дори да приема и пенсионери на работа, трябва да им плащам здравни осигуровки!!!Няма тън-мън, така е!Нищо,че държавата веднъж им ги плаща с пенсиите, от мен пак трябва да се цоцка Imp Поне счетито така ми каза и съответно си пускам платежните....


Е тук си права!!! Ако си работодател - източват ти кръвчицата и няма измъкване! Не дай си боже да не платиш  Imp !!!
Макар да съм върл родолюбец - тая недомислена реформа от време на време адски ме дразни - точно заради ей такива неща. На всичкото от горе - не знам каква ти е фирмата, но доста фирми ги задължават освен да плащат здравните осигуровки, и да осигуряват специализирано здравно обслужване на служителите си във връзка с работния риск или нещо такова. В смисъл ако работят по 8 часа на ПиСи, трябва да им осигуриш годишни прегледи при очен спец. и тям подобни. Така де - хем плащаш на касата, хем да плащаш и на частно. Абе ужас направо!
Сега май се говори че ще променят схемата (или вече са я променили) и все по-голяма част от здравната ще си я плащат сами хорицата - точно за да им се даде право на избор, а и за да се облекчат работодателите. Ама дали ще стане...?? Ще видим!

# 46
  • Мнения: 8 769
Цитат на: Billy
Цитат на: Туфи
Цитат на: Billy

Това пък как го измисли? Аз имам близки, които категорично отказват да плащат на здравната каса и не плащат - не се осигуряват въобще!!! Сега какво - да не би някой да ги вкара в затвора??? До колкото знам, последицата за тях е че няма да имат право на безплатна мед помощ! Но това е всичко! Това да не е данък???!!!

Billy, ако тези твои познати са със свободни професии може и да не си плащат осигуровки и да не ползват услугите на личните лекари. Обаче ако си на трудов договор наистина не те питат. Аз отскоро съм работодател, и научих и нещо друго: дори да приема и пенсионери на работа, трябва да им плащам здравни осигуровки!!!Няма тън-мън, така е!Нищо,че държавата веднъж им ги плаща с пенсиите, от мен пак трябва да се цоцка Imp Поне счетито така ми каза и съответно си пускам платежните....


Е тук си права!!! Ако си работодател - източват ти кръвчицата и няма измъкване! Не дай си боже да не платиш  Imp !!!
Макар да съм върл родолюбец - тая недомислена реформа от време на време адски ме дразни - точно заради ей такива неща. На всичкото от горе - не знам каква ти е фирмата, но доста фирми ги задължават освен да плащат здравните осигуровки, и да осигуряват специализирано здравно обслужване на служителите си във връзка с работния риск или нещо такова. В смисъл ако работят по 8 часа на ПиСи, трябва да им осигуриш годишни прегледи при очен спец. и тям подобни.

Не доста фирми-всички фирми трябва да имат договор със специалисти по Оценка на риска. Това според мен е поредния легален рекет в таз държава. Съответно този специалист оценява работните условия и дава препоръки какво трябва да се прави за здравето на служителите. Като идея е добро (предполагам,че от ЕС го искат), ама като изпълнение си е пак съвсем, ама съвсем по български...няма да описвам, че отклонението от темата ще стане много голямо.

# 47
  • Букурещ
  • Мнения: 7 826
Цитат на: Elfi
Цитат на: Liorena
Цитат на: Elfi
Може и да не си избереш личен лекар, но ако искаш консултация със специалист, който има договор със здравната каса ще ти се наложи да минеш през GP-то .


Дано не се налага консултация със специалист, но дори и да се наложи, никога няма да отида (става дума за съпруга ми), никога няма да отиде при някого, който има договор със Здравната каса и няма да се наложи да минава през което и да е било GP.


Е, разбира се може да се отиде при него и срещу съответното заплащане и въобще да не ти се налага и да чуваш за GP-та Laughing  Laughing  Laughing . Но много хора в Бг нямат финансовата възможност за това и тогава е добре все пак да имаш личен лекар. А че здравната реформа е един голям фарс  - това просто е излишно да се коментира!


да, с това съм съгласна.

# 48
  • Мнения: 5 539
И все пак на мен не ми стана ясно как така можеш да работиш, да имаш трудов договор и да не плащаш здравни осигуровки??? Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes

# 49
  • Мнения: 8 769
Цитат на: lilita
И все пак на мен не ми стана ясно как така можеш да работиш, да имаш трудов договор и да не плащаш здравни осигуровки??? Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes

Никой не е казала такова нещо-точно това е-не може да не си плащаш здравните и социални осигуровки ако си на трудов договор. На граждански също. Само със свободните професии нещата стоят по-иначе....

# 50
  • Мнения: 204
Цитат на: Туфи
Цитат на: lilita
И все пак на мен не ми стана ясно как така можеш да работиш, да имаш трудов договор и да не плащаш здравни осигуровки??? Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes

Никой не е казала такова нещо-точно това е-не може да не си плащаш здравните и социални осигуровки ако си на трудов договор. На граждански също. Само със свободните професии нещата стоят по-иначе....


по отношение на гражданския - не съм съвсем сигурна. Аз получавам по граждански договор пари и категорично казах да не ми отдържат и не ми отдържат!

# 51
  • Мнения: 8 769
Цитат на: Billy
Цитат на: Туфи
Цитат на: lilita
И все пак на мен не ми стана ясно как така можеш да работиш, да имаш трудов договор и да не плащаш здравни осигуровки??? Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes

Никой не е казала такова нещо-точно това е-не може да не си плащаш здравните и социални осигуровки ако си на трудов договор. На граждански също. Само със свободните професии нещата стоят по-иначе....


по отношение на гражданския - не съм съвсем сигурна. Аз получавам по граждански договор пари и категорично казах да не ми отдържат и не ми отдържат!

Da, имаше някаква врътка с гражданските договори, но не съм много сигурна как беше...

# 52
  • Мнения: 204
Цитат на: Туфи
Цитат на: Billy
Цитат на: Туфи
Цитат на: lilita
И все пак на мен не ми стана ясно как така можеш да работиш, да имаш трудов договор и да не плащаш здравни осигуровки??? Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes

Никой не е казала такова нещо-точно това е-не може да не си плащаш здравните и социални осигуровки ако си на трудов договор. На граждански също. Само със свободните професии нещата стоят по-иначе....


по отношение на гражданския - не съм съвсем сигурна. Аз получавам по граждански договор пари и категорично казах да не ми отдържат и не ми отдържат!

Da, имаше някаква врътка с гражданските договори, но не съм много сигурна как беше...

сори, че пак пиша..вече ставам май досадна
но да уточня че не съм сигурна за гражданския договор точно как стоят нещата..!!! Не ми уддържа работодателя, но дали не си те водят на отчет и не ти начисляват - не знам. Една приятелка, която е също като мен ми обясняваше, че като подам данъчна и трябвало даси изчисля и тези пари, макар да не съм самоосигуряваща се, защото те (разбирай Касата) ползвали тази информация и ти начисляват. Не съм убедена, че тя е права, но не съм и проверявала! каквото дължах на касата - си го платих - но нали сега дадоха такава възможност. За напред - не знам как ще е!

# 53
  • Мнения: 8 769
Виж сега,Billy, със сигурност са го направили сложно до немай къде, с тъмни и потайни вратички, врътки и комбинации, които и самият законодател не знае много добре, но всичко е с цел оплитане като пате в калчища на бедния данъкоплатец-осигуровкоплатец.... Rolling Eyes

# 54
  • Мнения: 204
Цитат на: Туфи
Виж сега,Billy, със сигурност са го направили сложно до немай къде, с тъмни и потайни вратички, врътки и комбинации, които и самият законодател не знае много добре, но всичко е с цел оплитане като пате в калчища на бедния данъкоплатец-осигуровкоплатец.... Rolling Eyes


ха-ха
 Laughing
права си де! Но начина по който се изразяваш .... много гот Laughing
горките патета в тия калчища  Joy

# 55
  • София
  • Мнения: 2 300
Истината е, че по закон всички трябва да се осигуряват - няма значение дали са на трудов или на граждански договор или са свободни професии. Това, че много хора не го правят е отделен въпрос. Тя е много объркана цялата работа. Всички осигуровки при официално изплатени пари се начисляват и се признават за разход. Дори ако не си ги платил и нямаш намерение да ги плащаш /осигуровките де/. В данъчната декларация за облагане доходите на ФЛ има цяла страница, в която се попълват задължителните осигурвки - колко от тях са платени и колко трябва да се доплатят/това приложение се праща в НОИ/.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Няма начин да не ви удържат ЗО и ДОО Пенсии върхи граждански договор. Не и ако той се обявява в НОИ и нещата са уредени законово легално. Удържа си се здравно и още как! Друг въпрос е, ако работодателя е поел и вашата вноска, което силно се съмнявам да е така. С всяка получена сума по гр. договор би трябвало да се подписвате на хонорарен лист и там всичко се вижда - колко и какви осигуровки плащате.

За пенсионерите на граждански договор също се плаща ЗО.

# 57
  • Мнения: 8 769
Цитат на: dara
Няма начин да не ви удържат ЗО и ДОО Пенсии върхи граждански договор. Не и ако той се обявява в НОИ и нещата са уредени законово легално.

За пенсионерите на граждански договор също се плаща ЗО.

Гражданските договори не се обявяват в НОИ, доколкото знам.... За пенсионерите е ясно Grinning

# 58
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: Туфи
Цитат на: dara
Няма начин да не ви удържат ЗО и ДОО Пенсии върхи граждански договор. Не и ако той се обявява в НОИ и нещата са уредени законово легално.

За пенсионерите на граждански договор също се плаща ЗО.

Гражданските договори не се обявяват в НОИ, доколкото знам.... За пенсионерите е ясно Grinning


Не съм много наясно с ражданските договори, но ако възложителя не ги обявява в НОИ, то този, който получава парите трябва да внесе осигуровкив/у тях! Просто няма начин! Ако парите са официално изплатени следват и съответните осигуровки!

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Цитат на: Туфи
Цитат на: dara
Няма начин да не ви удържат ЗО и ДОО Пенсии върхи граждански договор. Не и ако той се обявява в НОИ и нещата са уредени законово легално.

За пенсионерите на граждански договор също се плаща ЗО.

Гражданските договори не се обявяват в НОИ, доколкото знам.... За пенсионерите е ясно Grinning



Обявяват се и още как! Върху всяка сума, получена като доход се дължат осигуровки - в различните случаи различни - и тя се "декларира" в НОИ. Подозирам, че си ме разбрала погрешно. Под "обявяват" нямах предвид оповестяването в тридневен срок за сключване на трудов договор. Онова е съвсем друго нещо.

Общи условия

Активация на акаунт