76 тема на българските майки, майки в перспектива и просто бърборани в САЩ

  • 14 515
  • 290
  •   1
Отговори
  • usa
  • Мнения: 2 113
AZ
benson10 - A.J. - 5/9/2007

CA
Пумпал-син-LA
Juturna - Сан Франсиско
Зора - дъщеря-Сан Франсиско
Jungle (Петя) - Натали-Джоел/2ро момиче
penguin - Isabelle - 6 nov 2007
Winx - Los Angeles - син

CO
dessivl -Рая, Юлия, Алекс и Виктор , София/Денвър
milf - син  - София/Денвър

CT
Hear Again

FL
MrsG - Sophia
Джи - Anthony Kyle
Кейси
sofkobofko - Дани - София/Сейнт Питързбърг
 
GA
victoria - Елла- 12/19/2005 - София/Атланта
4baby -  Антоанета -8/22/2006 - Атланта

IL
ТинаХрис  - Джоджо
Atalanta (Петя) - Симон  , Мая  - Плевен/Чикаго
Niki1 - Чикаго
mucunka - Алекс
irka - Чикаго/София ,деца - Деница и Лъчезара
pinkito  (Кари)  - Гери и Марги-Чикаго
Pety- Ричард и Дейвид

IN
stella_ars (стела)- Деница(01.23.2002), Дара (12.17.2006)

МА
Бубка (Боряна) - Дани -4/11/ 2006 - Пловдив/Бостън
Ana- Mama (Борислава) -  Ана-Мария
Agent Provocateur - Ангелина

МD
Sladurana

MN
Biz - Мартин, 2005
Atti - Сейнт Пол - Константин, 2008

MO
raya_usa - Дида(Dida)-22 септември 2001 и Матю(Matthew)-18 май 2007
 
NJ
sipirumi - Иво - 1/7/07 - Сливен/Атлантик Сити
Dushica (Веси) - Деси
блажка- 2ма сина
Jenna - Нолън

NY
hotmama73 (Елица) - Рада 12/13/2005 - София/Плевен/Ню Йорк
Tandoori (Ани) - Калин -5/24/2003; Елена- 8/24/2006 - Варна/Албъни
cubbit - NYC
krasina77 - NYC

NC
MissZ
МVK- син

OH
anette1104 (Анна) - Ния , Стефан - София/Синсинати
Krassi-Денис и Косара
Ружа - Лора , Марта


РА
Фея-кръстница (Анна) - Анелия (2003г), Eлизабет (2006г)

TX
Шоколадкина - момиче и момче /Ямбол/София/Пенсилвания
Clairette - Dallas/Fort Worth

WA
Liann (Ани) - Деси 2/6/1992; Кристина- 5/5/2005 - Пловдив/Сиатъл
Evanescent (Ева на сцена)- Стара Загора-София-Сиатъл
Etka (Елена) - Никола  - Карнобат/Сиатъл
Tannita (Таня) - Диана , Кристина  - Сливен/София/Сиатъл

+ мишолина-дъщеря и син[/b]

Неактивните мами са с малки букви.
 

Последна редакция: пт, 10 окт 2008, 07:50 от миз

# 1
  • usa
  • Мнения: 2 113
ако някой има по-идейна идея за заглавие, казвайте.

Последна редакция: пт, 10 окт 2008, 08:23 от миз

# 2
  • Мнения: 3 988
Пу първа...  newsm44

Заглавието е идеално.  Peace

ЕДИТ: За сефте успявам да се вредя преди вас. Големи сте спринтьорки.  Joy

Последна редакция: пт, 10 окт 2008, 08:09 от cubbit

# 3
  • Мнения: 2 185
  animal037  Бързах, бързах, ама Кюбит ме превари  wavey
Заглавието си е супер  Peace

# 4
  • Мнения: 1 593
.

Последна редакция: сб, 11 окт 2008, 00:10 от Jenna

# 5
  • Мнения: 1 783
Запис. Кюбит, успех, успех, успех! Hug Както и на другите очакващи.

Джена, ама повечето в България са без връзки и без много пари за доктори. Тъй че е еднакво отчайващо вероятно. Може би на вас щата ви е такъв, да има повече доктори от чужбина. Аз определено съм по-доволна от УСА, но си е строго до личен опит.
За ехографа - предполагам, че не сте ходили в клиники, там има imaging department и всички там ги изпращат. Но принципно, в ОБ кабинетите няма ехо. Затова има сми да се ходи по клиники, защото има всичко, каквото ти е нужно.

# 6
  • Мнения: 1 593
.

Последна редакция: сб, 11 окт 2008, 00:11 от Jenna

# 7
  • Мнения: 1 783
Дженче, ама не ме цитирай без контекст - изречението ми след това, което цитира сумираше това, което написа след мен. Peace

За моя опит важи следното - по-добро лечение получавам, като застрахована в УСА, отколкото с връзки и пари в Бг. Peace

# 8
  • Мнения: 558
Биз, и Дженна- прави сте и двете...  newsm78 Peace...
И двете системи имат много трески за дялкане всъщност... то това е тема безкрайна...

# 9
  • Мнения: 2 563
с изключение на сериозните болести като рак например - там нямам пряк поглед върху нещата

И вркъзки имахме, и пари... не видяха рака навреме, лекуваха диабет... а за палиативната "грижа", която получихме съм разказвала другаде в тоя форум, не му е тук мястото. На някои от вас съм разказвала как търсех морфин на черно и бях готова сама да й го забия. Мир на праха ти, мамо.

# 10
  • Мнения: 3 491
миз, не знам отде ги намираш тези интелигентни лекари, моите са завършили я в Лима (Перу), я Индия, я в Бермудския свободен у-тет  Rolling Eyes...
Джена, не съм миз, но аз си ги намирам в Ню Джързи, чета им досиетата от сайта на застраховките (досега са били 3 различни). Специално гледам да са тукашно образовани, отначало докрай, защото аз на друго не вярвам - може да е предразсъдък, но щом става въпрос за лекари, не правя компромиси. Даже на местни лекари, образовани по тертипа на софийската медицинска академия, не вярвам. Имах тук една дружка, отличничка от София, откакто я чух да ми приказва да си уредя едно цезарово и да си гледам кефа. защото след нормално раждане повечето жени се попикавали за цял живот, и организмът след раждане на нищо не приличал, започнах да си пускам медицинските й приказки  покрай ушите - просто не ми се връзваше в представите, не ми се върза и с опита. А като казах, че харесвам педиатъра на децата, защото изписва лекарство само в краен случай и се въздържа от антибиотици, отговорът беше "аз на такъв лекар пари не давам". Щом е лекар - трябва да изписва лекарства явно. Но - специализира успешно тук, и практикува - не гинекология, нещо друго е.
Не съм се лекувала скоро в България, наистина, но не се и бутам да събирам опит. Мерси.

# 11
  • Мнения: 2 381
Но принципно, в ОБ кабинетите няма ехо....

3 пъти са ми сменявали застраховката - 3 пъти се е налагало да си сменям лекаря. Не съм попадала на кабинет без ултрасаунд. Не е в кабинета, в който се прави прегледа, но има.

Мира, последно ако четеш тази тема. Какъв прогестерон пи?

Много кофти да обясняваме колко са некадърни лекарите, когато сами не разбираме дадено състояние и когато те не правят това, което ние очакваме.  Медицината не е точна наука 1+1=2. Само тук ми се е случвало един лекар да се допита до втори и дори до трети.
Общо говоря - не е насочено към когото и да е било.

Лекарите не приравняват ли? Толкова лесно ли се става лекар в САЩ?

Последна редакция: сб, 11 окт 2008, 03:28 от Niki1

# 12
  • Мнения: 3 988
Лекарите не приравняват ли? Толкова лесно ли се става лекар в САЩ?

Приравняват. Не е лесно. Но нали знаеш, че винаги има начин да мине някой некадърен между капките.
За едни специалности има голямо търсене и съответно ситото е много ситно, но за други - като фемили доктор - няма много желаещи и всеки, който се кандидатира и няма претенции да е в супер голям град, си намира място.
Скоро в един друг форум имаше ожесточена дискусия на тема защо и как лекарите имигрират в САЩ. И от там се зачовърка и здравната система. Все едно де, тогава активно се включих, но сега просто нямам сили и желание.

За мен не е важно къде е завършил лекаря ми, нито дори къде е правил резиденси и евентуално фелоушип. Важното е като го видя първия път, да ми вдъхне доверие. Може би трябва да призная отделно факта, че имам силен медицински бекграунд, понякога ходя първия път с придружител, именно за да е точна и вярна преценката. До сега оплаквания нямам.

Блажка беше писала, че се е хвалила с педиатъра си, който не изписва веднага лекарства. Абсолютно подкрепям такава хвалба. Има един прост принцип, който ако лекаря спазва, а това гледам да го уточня първия път, сме на една страница. Принципът: от консервативно към инвазивно лечение: ако може без лекарства, ако не може - първо по-леки, ако и лекарствата не помогнат - оперативна намеса, къде може.

За тукашните неосигурени не ми се отваря тема просто. Вратички има във всеки случай. Майкъл Муровски истории не ми минават. За една година тук, имах възможност да се убедя, че всичко е възможно.
Един случай ще ви разкажа само. В мастита университетска болница в Ню Йорк, трансплантационните хирурзи трансплантират фор фрий бъбрек на човек, който не само че няма здравна застраховка и никой няма да им плати, ами е нелегален. Социалните към департмента му намериха по незнам си какви пътища имуносупресанти. Екстремен е този случай и не се случва всеки ден, знам.


Jenna, вярно казваш, че все едно в различни държави живеем.
И бту. "станфордската докторка" не винаги е финансово недостижима. Имам примери за "перу-бермуда-чичо доктор", в чиито кабинети е трудно да припари човек. Искам да кажа, че това обикновено не е критерий.

Последна редакция: пт, 10 окт 2008, 17:31 от cubbit

# 13
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Да се запиша в темата преди да е стигнала 10та страница до довечера. Laughing

Не знам хора, ама и аз като Jenna съм на мнение, че в Бг здравеопазването е по-достъпно за всички, и за бедните. Там спокойно си ходех на всякакви прегледи, без връзки, без да давам допълнителни пари. На съпруга ми заболяването беше излекувано от Здравната каса безплатно. Вярно чака 1 година за него, но това не беше проблем. Тук, когато разберат, че имаш това заболяване, застрахователните компании, ако имаш застраховка, веднага се опитват да те отрежат. ВЕДНАГА. Защото струва доста скъпо. И това го казвам от опита на хора с това заболяване в САЩ, които познавам - не един и двама.  И двата пъти родих без връзки и допълнителни пари. Изобщо нямам никакви оплаквания. И на майка ми й правиха сериозна операция, и на свекърва ми също.  Без пари и връзки. Свеки си плати само някакви допълнителни джаджи, за да са по-качествени. Тук само си казвам, дано не се разболяваме! А и нямаме застраховка, ние с мъжа ми. Как да отида на преглед? Как ходят тук хората с ниски доходи и без застраховки на прегледи? Как се лекуват? Това за мен е мистерия!

Вярно, че в Бг си има доста трески за дялкане в здравеопазването, но определено е по-достъпно за всички. Липсата на средства обаче го разсипва.

Хиър, ако майка ти беше в САЩ/мир на праха й/, мислиш ли, че щеше да е по-добре без застраховка?

# 14
  • Мнения: 2 381
Кюбит - именно. Има некадърни инженери, некадърни програмисти, некадърни счетоводители. Винаги има хора попаднали на неправилни за тях професии.
 
Ирка, думата безплатно, съчетана със здравеопазване, особено в по-бедни страни пък за мен е пълна мистерия. Без осигуровки цените в Бг не са никак ниски. Знам и колко се плаща между другото за здравни там - не зная как се покриват тежки процедури.
 Далеч съм от идеята да защитавам здравната система тук. Но не харесвам особено и българската (ако има такава).

Общи условия

Активация на акаунт