Химнът

  • 1 647
  • 23
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 783
Снощи, в пристъп на  непонятно умопомрачение, седнах да гледам мача. Освен изключително приятната изненада, че не ни биха с поне 6:0, още нещо ми направи впечатление.
Българския запалянко-родолюбец, оборудван със знамена, шапки, боядисан в родни цветове, така мощно освирка италианския химн, че май самите италианци не можаха много да го чуят. Евала, бравос, така требе. Уважението към противника....си е ....женския родител.
Тъпото обаче е, показвайки същия този запалянко по време на българския химн, няма как да се скрие от камерите, че никой не си беше махнал шапката /може  инякой да я е махнал, ама не се видя/. Е, вярно, шапките не са онези шапки от едно време, дето се махат при повод /например влизайки някъде, при поздрав,  в ресторант или в присъствието на жена/, ама все пак  и химнът не  е баш просто музика. Хубавото беше, че всички пяха, по-скоро френетично драха, далеч от мелодията, но и това е нещо.
По-глупавата част идва тогава, когато на запад от западната граница, някой сбърка нещо изконно българско и направи гаф. Я име на на някой заслужил политик,  я правописна грешка в името, я неуместно изказване по повод националните органолептични показатели/особено красота/. Я че за италианците българин  и пр. не била любезна дума.
Тогава българските журналисти почервеняват /или посиняват, в зависимост от конюнктурата/ от справедлив гняв  и веднага започват да напомнят някои неоспорими исторически факти за значимост  и немско говорящи коне. И така поне три дни по вестници и телевизия - дискусионни студия, интервюта с папийонки  и историци  и т.н. безсилни напъни, резулатът, от които е газ под налягане с кофти миризма.
Та така по повод химна. Дет` се вика хубаво  е сами да се уважаваме, да уважаваме националните ценности на другите, ако искаме  и те да ни уважават. Нещо като отнемането на предимство  по пътищата на родината и боклука през джама  е.
П.П Между другото, уважаеми сънародници, след химн не се ръкопляска. Моля ви, имайте го предвид.
П.П.2. Споменах ли двамата офицери от Националната полиция, с наднормено тегло и размер на прозявките съизмерими с тази на малък хипопотам. Естествено, че не си слагат ръка на устата. Камерите са немилостиви.

Последна редакция: нд, 12 окт 2008, 15:14 от Имелда Маркос

# 1
  • Мнения: 3 423
Това е филм, нали?! Аз си се гордея с това,
че българите сме най-умните, българките
най-красивите, киселото мляко - най-кисело.
Но пък нямам право да се изказвам другояче,
защото не живея в България и ще е грозно.
Една птичка не гради реномето на ятото, но
пък на журналистите за това им се плаща.
Мисля, че едни нови очила помагат в случая.

Оправия няма!

# 2
  • София
  • Мнения: 1 783
Мисля, че само "едни" очила няма да помогнат. Поръчка на едро трябва. Много /"много наши съграждани, не знам колко много, ама много, макар и не всички"/
кривогледи, късогледи, уж далекогледи граждани имат нужда от корекция. Колкото до журналистите, повечето имат нужда от трансплантация на мозък. Или пона он началноучилищна грамотност, ама темата не  е за тях. Ако хората / "много наши съграждани, не знам колко много, ама много, макар и не всички"/
не се опиваха от национална гордост или обида само при повод и журналистите щяха по-иначе да захранват пазара.

Последна редакция: нд, 12 окт 2008, 15:15 от Имелда Маркос

# 3
А, не само химна и езика в частност правописа трябва да уважаваме! Laughing

# 4
  • Мнения: 1 418
Та по тази причина не трябва да очакваме и нас да ни
уважават по света!Такава липса на каквато и да било
култура отдавна не бях виждала.Срам за нас!

# 5
  • Мнения: 5 710
Неприятно, да.  Не че на някой в Италия му пука, така или иначе не сме ги изненадали.
Дреме им. Срамът е за нас, в Италия вече излязохме от новините. Идва Черна Гора в сряда и животът си тече.
До следващия мач или до следващата криминална хроника, която пак няма да изненада никого - румънци, албанци, българи. Все боклук, който е тъп и работи евтино всичко. 

# 6
  • София
  • Мнения: 1 783
Всъщност случката провокира размислите ми в тази посока "Не прави това, което не искаш да ти правят на теб" или обратното "Отнасяй се с другите така, както искаш да се отнасят към теб". И извън химна  и конкретната ситуация. Проста житейска истина, която се оказва трудна за спазване от"много наши съграждани, не знам колко много, ама много, макар и не всички" .

Последна редакция: нд, 12 окт 2008, 15:16 от Имелда Маркос

# 7
  • Мнения: 3 423
Ако хората не се опиваха от национална гордост или обида

Голо, па големо, казваше една позната баба.

# 8
  • Мнения: 25 441
Боя се, че тази тема ще бъде слята с другата - за полицая и националния флаг.
Така и трябва. Не мога да се възмутя от действията на лумпените на стадиона, преди да се възмутя от лумпените в съдийски тоги.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 783
Те са роднини, как` Сийке. В тая държава всички сме роднини. На оня с тогата, брат му  е бил завел сина му на стадиона. Въпросът е принципен.

# 10
  • Мнения: 377
Ами аз от доста време ходя на мачове и личното ми мнение е, че българската публика се държи по-добре напоследък.
Вчера бях на стадиона и успях да чуя италианския химн /за справка преди години това не ми се е случвало/. Не твърдя, че нямаше освирквания, но голяма част от публиката запази тишина.
Искам също така да отбележа, че публиката не аплодира химна, а футболистите. Ако изгледате още някой мач може да забележите, че след приключването на химна, футболистите вдигат ръце, за да поздравят публиката, публиката също ги поздравява. Освен това нямаше скандирания срещу Италия. За мен лично е радващо, че голяма част от феновете вече са на стадиона, за да подкрепят своя отбор, а не да викат срещу противника. И все пак да не забравяме, че това е футболен мач, а не концерт на Виенската филхармония.
И "културните" италиански тифози запалиха българското знаме вчера, това не знам защо не влезе в новините.  Rolling Eyes

http://topsport.ibox.bg/news/id_1322193425

Да се поправя, вече са в новините:

http://topsport.ibox.bg/news/id_1887276777



Последна редакция: нд, 12 окт 2008, 14:17 от Tangerine

# 11
  • София
  • Мнения: 1 783
Българската публика ръкопляска на химн по принцип, а не само по мачове. Това е нещо, на което е трябвало да ни научат в училище.
Да разбирам, че щом италианците палят българското знаме, няма нищо лошо   иние да направим същото?
Щото , според мен  и двете постъпки са грозни, но всеки отговаря за себе си. Пак да кажа за боклука и шофирането. Пак да кажа, че въпросът  е принципен.

# 12
  • Мнения: 25 441

Именно!
Но днес българските светини не означават нищо за никого. Голяма работа, че някои са проливали кръвта си да ги защитават. Гюро Михайлов е синоним на селския идиот...
Лошото е, че в другите държави хората уважават светините си, защото така ги учат - и в семейството, и в училище, и навсякъде. Викат му патриотизъм.
За жалост, когато стане въпрос за България, думата патриотизъм се изкривява гротескно и се заменя с думи като шовинизъм, дискриминация, нетолерантност и прочие. Е, при това положение човек направо се свени да покаже гордостта си от нещо българско и родно. Най-малкото ще стане жертва на подигравки, ако не и на директни упреци. Ще бъде освиркан и оплют.
От същите онези, които се възхищават на чуждия патриотизъм.

# 13
  • Мнения: 377
Българската публика ръкопляска на химн по принцип, а не само по мачове. Това е нещо, на което е трябвало да ни научат в училище.
Да разбирам, че щом италианците палят българското знаме, няма нищо лошо   иние да направим същото?
Щото , според мен  и двете постъпки са грозни, но всеки отговаря за себе си. Пак да кажа за боклука и шофирането. Пак да кажа, че въпросът  е принципен.


Не мога да говоря по принцип, коментирам футболния мач.
И ние не сме направили същото, единствената реакция на публиката снощи беше да заглуши всеки опит за скандирания на италианската агитка. Обидни реплики и скандирания не е имало.
И колоните от автомобили, с развети български знамена по автомагистрала Тракия вчера, ме накара да се почувствам горда, че съм част от това. Да ми обясняват какви невъзпитани гамени са феновете не мога да приема.
И още по непонятно ми е как въпросът става принципен, но пък защо ли се учудвам, да се обобщава май се е превърнало в национален спорт.
И ако пак съм в грешка моля да ми обясните идеята на темата. Защото, това което аз разбрах, е че всички фенове, респективно българи са невъзпитани глупаци, които не уважават националните си ценности, отнемат предимство по пътищата и си изхвърлят боклука през джама.  Thinking
С позволението на Как'Сийка искам да кажа, че не съм от тия и не желая да нося колективна /без/отговорност.

Последна редакция: нд, 12 окт 2008, 14:54 от Tangerine

# 14
  • Мнения: 4 473
В грозните, вандалски прояви не знам дали сме първи, но в генералните обобщения сме царе. Не оневинявам ничие непристойно поведение на български гражданин, но се съмнявам, че всички, които хулят нашенеца, познават поведението на чужденеца. Още по-малко що се касае за принципно мъжка тема на разговор (щото футбола е в мъжките приоритетни такива), коментирани от женска аудитория. Няма да критикувам и онзи, който е върнал по идентичен начин `жеста` на друг, позволил си да осквернява национална ценност, като флага на страната му.

Общи условия

Активация на акаунт