Карфиол и броколи за предпазване от рак

  • 31 599
  • 106
  •   1
Отговори
  • Мнения: 334
Броколите и карфиолът, заедно със зелето, репичките, пореча, брюкселското зеле, рапицата и руколата принадлежат към семейство Кръстоцветни (Brassicaceae). Те съдържат вещества, които са полезни за зрението (витамин А, лутеин и зеаксантин), за здравината на капилярите и имунната система (витамин С), за изграждането и възстановяването на тъканите (фолати).

На графиките по-долу са показани съдържанието на витамин А, лутеин и зеаксантин, фолати (витамин В9), витамин С, калций и желязо за 100 g сурови броколи, брюкселско зеле, карфиол, зеле, репички и рукола, сравнени с препоръчителния дневен прием*


      



      



* Източници: Ciqual 2005, USDA 2007


В сравнение с останалите представители от групата, броколите и руколата имат по-високо съдържание на калций и желязо.


      


Всички посочени представители на семейство Кръстоцветни са характерни с това, че са с високо съдържание на вода и са нискокалорични, следствие на относително ниското съдържание на въглехидрати и липиди.




Те съдържат и представители на специфичен за семейството клас химични съединения, наречени глюкозинолати. Именно на наличието на тези вещества (открити са повече от 120 глюкозинолата) се приписват противораковите свойства на някои кръстоцветни.

   Глюкозинолатите (-тиоглуцизид-N-хидроксисулфати) са водоразтворими вещества, които след хидролиза се превръщат в изотиоцианати. Последните са предмет на изследване във връзка с противораковото им действие. Глюкозинолатите и/или хидролизните им продукти са познати с фунгицидното и бактерицидното си действие.

   Концентрацията на глюкозинолати зависи от вида на кръстоцветното, от факторите на околната среда, от частта на растението, стадия му на развитие, съхранението му след откъсване, начина му на приготвяне.

   Установено е, че съдържанието на глюкозинолати е различно дори в рамките на един и същ вид. Особено богати на глюкозинолати са броколите, като 100 g от тях съдържат цялата препоръчвана дневна доза, независимо от различията.

    Глюкозинолатите се превръщат в изотиоцианати благодарение на мирозиназата, която се съдържа в самото растение. Установено е, че хидролизата им може да бъде осъществена и от чревната микрофлора на човека.

   Епидемиологични изследвания показват, че при повишена консумация на кръстоцветни има статистичеки значимо намаление на риска от рак на дебелото черво и панкреаса. Изотиоцианатите имат различни механизми, чрез които се осъществява антиканцерогенното им действие. Основният механизъм на действие е индуциране на ензими от фаза II на обезвреждането на карциногените (например, глутатион-S-трансферазата). Други механизми включват инхибиране на ензими на активацията на канцерогенезата, увеличаване на апоптозата и спиране на клетъчния цикъл на делене и т.н.



   
Кръстоцветните срещу различните видове рак

Рак на устната кухина

Изследванията за антиканцерогенен ефект върху рака на устата, ларинкса и фаринкса, свързан с повишената консумация на кръстоцветни са противоречиви. Според едно от тях, повишената консумация на карфиол в продължение на 10 години е обратно свързана с риска от рак на устата. Две други изследвания показват статистически-значимо намаляване на риска при бели мъже и чернокожи жени. Изследването при бели жени и чернокожи мъже не са показали статистически значима зависимост.
   
Рак на хранопровода

3 от общо 6 изследвания показват обратна връзка между консумацията на кръстоцветни и риска от рак на хранопровода. 


Рак на матката

5 изследвания показват обратна връзка между повишената консумация на кръстоцветни и риска от рак на матката.


Други

Рак на стомаха, рак на белите дробове – ефектът от повишената консумация на кръстоцветни остава неизяснен.

Рак на панкреаса – според едно изследване, рискът от рак на панкреаса намалява с 50% при повишена консумация (повече от 4 порции седмично) на кръстоцветни.

Рак на дебелото черво – има изследвания, които указват зависимост между консумацията на кръстоцветни и рака на дебелото черво, но са необходими още изследвания по темата.


   Съществуват повече от 30 изследвания за връзката между риска от поява на рак и повишената консумация на растения от семейство Кръстоцветни.



Използвана литература: «Crucifères et cancers», Reynal, 2007, Fondation Louis Bonduelle

# 1
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 484
А корсенвантите как се отразяват на продуктите?

# 2
  • Мнения: 2 257
Това поредица "различните зеленчуци срещу различните болести" ли ще бъде? Хубаво начинание.

# 3
  • Мнения: 176
 Снощи приготвих за вечеря на семейството ми броколи и карфиол на пара, а в свежата салата сложих и зеле.
Спечелихте ме веднага и ще ви следя редовно.
Успех!

# 4
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Броколи, карфиол, рукола и артишок обожавам и редовно си ги хапвам, особено първите две, че другите по-трудно се намират. Брюкселско зеле не понасям и не ям  Sick

# 5
  • Мнения: 2 132

На графиките по-долу са показани съдържанието на витамин А, лутеин и зеаксантин, фолати (витамин В9), витамин С, калций и желязо за 100 g сурови броколи, брюкселско зеле, карфиол, зеле, репички и рукола, сравнени с препоръчителния дневен прием*


Здравейте! А имате ли данни след топлинната обработка какво е съдържанието в 100г продукт?

Аз много обичам рукола, но в Пловдив не знам къде продават. Ако някой знае да казва  Simple Smile

# 6
Здравейте Grinning най-после някой започва толкова важна и полезна тема! Благодаря за инициативата! Успех!!!   chef А в какъв вид са най-полезни зеленчуците - освен сурови, разбира се:)

# 7
  • Мнения: 2 132
Здравейте Grinning най-после някой започва толкова важна и полезна тема! Благодаря за инициативата! Успех!!!   chef А в какъв вид са най-полезни зеленчуците - освен сурови, разбира се:)
На пара Peace

# 8
  • Мнения: 532
Слава Богу,моето дете обожава броколи,само на пара ги правя,а ако е в супа ги слагам накрая ,за да останат ярко зелени.
С карфиола не ми върви толкова,а със зелето - изобщо.

# 9

На пара Peace
[/quote] Мерси  Grinning

# 10
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Карфиол и броколи обожавам!  Peace

# 11
  • Мнения: 1 572
браво поздравления за подфорума като цяло ,
броколи обожавам , а от няколко дни се запалих ужасно по руколата , на салата със синъо сирене,авокадо и пармезан , супер

# 12
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Jeje, от къде си купуваш рукола?

# 13
  • София
  • Мнения: 6 242
Jeje, от къде си купуваш рукола?
И какво представлява да попитам, че за пръв път чувам за такъв зеленчук. newsm78

# 14
  • София
  • Мнения: 6 259
Jeje, от къде си купуваш рукола?
И какво представлява да попитам, че за пръв път чувам за такъв зеленчук. newsm78

Най-много прилича на спанак или лапад, но е с по-къси листа.  Peace Аз съм го яла само на салати, иначе не е от най-евтините зеленчуци.  Hug

Общи условия

Активация на акаунт