Отговори
  • Мнения: 164
Здравейте мамчета. Реших да пиша, заради горчивият ми опит да дам дъщеря ми на ясла.  Имах голямо желание детето ми да ходи на ясла, заради социалните контакти, навиците, общуването (понеже не говори много) игрите и т.н. Проучвах дълго и избрах частна ясла, с надеждата, че болестите ще са по-малко, но уви. Оказа се, че там децата ги приемат с "остатъчна кашлица", "малко сополки" и бележка от педиатъра, че са ОК.  Не обвинявам никого, освен себе си! За два дни в яслата сега сме на антибиотици. Директорката я разбирам, за да получават такси трябва да има и посещаемост. Родителите пускат децата недоизлекувани! Таксата е 500 лева, а лечението на упорит вирус е 20 дни с укрепителния период, е никоя майка не си позволява да отсъства от работа толкова.... Не си заслужава риска!

Последна редакция: чт, 06 ное 2008, 09:24 от Ellypr

# 1
  • Мнения: 1 298
А няма ли някаква алтернатива на яслата?
Напр. групи за игра, полудневни занимални...

Там пак ще има социални контакти, ще играе с деца, рисува,пее...
Но ще липсват тези дълги дни от 8 до 6. Особено ако ходи и 5 дни.

# 2
  • Мнения: 164
А няма ли някаква алтернатива на яслата?
Напр. групи за игра, полудневни занимални...

Там пак ще има социални контакти, ще играе с деца, рисува,пее...
Но ще липсват тези дълги дни от 8 до 6. Особено ако ходи и 5 дни.


Ще се радвам, ако някой има подобен опит  Hug да ми препоръча!

# 3
  • София
  • Мнения: 437
Ами може би някъде около вас да има детски клуб, в който да примат дечица полудневно. Да се знаимава, да си играе и после вече спокойно да си почива вкъщи.
Наистина е много изморително за малчовците това 5-дневно ходене на ясла - аз го установявам от моя син. Там е много напрегната програмата, изнервят се, не се хранят спокойно, не се наспиват. Но пък има и много предимства, като изключим болестите.

Lillina, има един израз тук по форумите - "градински сополи". Педиатърите също го ползват. Почти всяко дете е с такива, а оттам идва и кашлицата. В същото време децата са здрави. Помисли и за това. Децата не се разболяват само и единствено в яслата.

# 4
  • Мнения: 9 990
Мнение ще изкажа-водиш на клуб някъде.Или в читалището.Записваш да тренира нещо.Или курс по рисуване....
Иначе-вчера в групата на голямата-едно ново детенце са довели.На обяд е повръщало.Още 1 ден.Не ми казвайте, че някое градинско е успяло да го разболее за секунди сутринта, че на обяд вече да е повръщащо... Wink

# 5
  • Мнения: 9 814
Мнение ще изкажа-водиш на клуб някъде.Или в читалището.Записваш да тренира нещо.Или курс по рисуване....
Иначе-вчера в групата на голямата-едно ново детенце са довели.На обяд е повръщало.Още 1 ден.Не ми казвайте, че някое градинско е успяло да го разболее за секунди сутринта, че на обяд вече да е повръщащо... Wink

Съгласна съм с теб.
А това за повръщащото дете може да е от стрес, а не от болест.
В ДГ на детето ми ходи едно такова момиченце, което първите два месеца почти всеки ден повръщаше.
Има много начини да забавляваш и същевременно обучаваш детето си у дома.

# 6
  • Мнения: 46 492
Аз я водех пред блока, има кафе с всякаки играчки и много деца. Уцелихме топли зими и сме били навън цял ден.
При лошо време - домашни събирания (3-4 деца) или посещаване на клуб.

Причината за боледуванията не е в яслата.

# 7
  • Мнения: 804
Погледнато от друга страна в клубовете и градинките не ходят само деца гледани вкъщи, дори подозирам, че повече са децата, които са болни и заради това не са на ясла/градина. Просто градинките са открити пространства и вирусите не се концентрират както в затворено помещение.

Не съм ходила нито на ясла, нито на градина. Директно в предучилищна. До 17 годишна всяка зима бях с пневмония - без изключение.
Дъщеря ми сега е на ясла. Преболедува един вирус (а ходи от миналата седмица). Въпреки това не бих я спряла, имайки себе си за пример.

# 8
  • Мнения: 14 654
Разбира се, че можеш да забавляваш и занимаваш детето си и извън ОДЗ-тата. Дали са ти вече идеи какво е подходящо. Но деца с остатъчна кашлица спокойно могат да си посещават детската градина, защото вече не са заразни, още повече ако имат и бележка от лекар. Проблем е, че в началото на заболяването децата си ходят на градина, когато са най-заразни(с кихане и прозрачни сополки  Grinning ). После след дъжд качулка като си останат вкъщи докато си изпият антибиотика.

# 9
  • by the sea
  • Мнения: 98
Ами не знам, противно на всеобщото схващане, че децата на ясла често боледуват, с моя син не съм имала подобни грижи.  Тръгна  с голямо желание на 2г. и половина и почти не е отсъствал по болест, нито пък е имал проблем с адаптацията. Още от втората седмица оставаше целодневно.

# 10
  • Мнения: 822
Не смятам яслата за нещо хубаво и необходимо. Детето на тази възраст има нужда преди всичко от майка си.
А социалните контакти могат да се осъществят и на дет. площадки и в парка.
Нима мед. сестра или лелката ще се грижат по-добре за децата ни от нас самите?

# 11
  • Мнения: 104
И аз мисля, че не е необходимо да посещават ясла малките деца(до 3г.), освен ако родителите нямат нужда да се върнат на работа. По добре е в домашни условия, с няколко приятелчета по гостита, детски клубове и т.н...- за зимата, и много градинки и площадки, паркове, море, планина - лятото...
Виж, като минат 3-те вече трябва да се занимават с тях по професионално, да се учат разни неща, с които обикновенната майка, която не е с педагогическо образование трудно би се справила. В детските градини има учебни програми, разработени от специалисти, тези програми стимулират под подходяща форма детските мозъчета...
Но в яслата - не ми се струва нужно да се ходи!

# 12
  • София
  • Мнения: 13 204
Оооох, като прочета е такива изказвания и направо...  Sick Sick Sick Sick
Защо хората си мислят, че ако си дадат децата в частни ясли/градини няма да боледуват? Защо си мислят, че ако децата им не ходят на градина няма да боледуват? И защо смятат, че градината е виновна? Аз пък изобщо не мисля, че децата се водят на градина "болни" Сополите изобщо не значи, че децата са болни. От средата на септември в групата на дъщеря ми има сополиви деца, вкл. и Саша няколко дни. Ама си ходят ей на вече месец и половина.

Крайно време е да се разбере, че децата изграждат имунитет и боледуват. Моето си "преболедува" в яслата 8 месеца. Това й беше адаптационния период. Беше почти бебе на година и 3 месеца. Ако беше тръгнала на градина на 3 г. щеше пак да боледува докато изгради имунтет.

Аз не мисля, че родителите си пускат децата с 39 на градина. Също не мисля, че има толкова смел персонал по градините да носи отговорност за болно дете. Това ми прилича повече на митология някаква. Аз за вече 4 г. не съм видяла болно дете да се води на градина. Случвало се е да вдигне Т там и да си го вземат, вкл. на мен ми се е случвало, но това е нещо непредвидимо.

# 13
  • Мнения: 277
Въпрос на лична преценка е! Няма категорично погрешен или категорично правилен отговор!
Голямата ми дъщеря тръгна на ДЯ на 1г2м. - много боледува (всеки месец поне веднъж АБ, то не бяха бронхити, пневмонии и тн.)На 6 г. изведнъж спря да боледува! От както тръгна в 1 клас  не е отсъствала (пу-пу) по болест нито веднъж - сега е 3 -ти клас! Прави ми впечатление, че непосещавалите градина деца се разболяват в училище по-често, това не е закономерност, разбира се, всичко е до организъм! Малката тръгна миналата седмица за първи път на градина - 2 дни ходи и се разболя! Хем е по-голяма, не е боледувала често до сега и ето!
Няма страшно, ще боледува определен период и ще спре, като развие резистентност към тези общи гредински вируси!
Ако пък си решила да я спреш - клубчетата са много добро решение!
Успех!

# 14
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Дадох малката в ясла, защото работех. Да, имаме вариант с енергична и адекватна баба, но и той си има минуси - и бабите си имат ангажименти или боледуват, освен това много я глезят  Simple Smile. Сега вече не работя, обаче пък на нея започна да и харесва, а другарчетата от квартала всички са по ясли и градини, така че ми е малко трудно да я забавлявам денонощно. Да, за един месец се разболя два пъти. Антибиотици не съм купувала, понеже подозирам, че нямат никакво отношение към вирусните инфекции. Ми харесва му на детето...  Не на последно място и за мен е малка почивка, след неотлъчно гледане на бебе и после мноого работа, почивам си.

Общи условия

Активация на акаунт