Поредната тема за проблем с гърнето

  • 2 943
  • 64
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 367
Дано не се повтарям,но с търсачката не намерих отговор на проблема.Синът ми беше научен да сигнализира,като му се ходи на гърне-и за двете нужди.Стоеше с памперс само когато спи и когато сме на разходка.От няколко дни започна да се изпуска в гащичките.Уж казва,но когато вече е започнал да пишка.Реших,че е понастинал и го държах два дни само с памперс,докато му мине.В резултат на това детето съвсем спря да ми казва за малката работа.Принудих се да купувам допълнителни гащички,непрекъснато пера и суша.Тревожа се и да не настине с мокро дупе и веднага го сменям.Не искам пак да го държа по цял ден с памперс,защото съвсем ще загуби навика да ми казва.Обяснявам,че големите момченца пишкат на гърне и трябва да ми казва.Правя точно това,което правех,докато се учехме-резултат няма.Та въпросът ми е-на някой случвало ли му се е нещо подобно и как се справихте с това?Благодаря предварително!

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 10 340
Махнах памперса на сина ми на 1год. и 9 мес.Научи се сравнително бързо - за около десетина дни.Миналата седмица беше при баба си и след като се върна се напикаваше и акаше в гащите.Свеки ми каза, че 4-те дни през които е бил там не й казвал въобще.Направо бях откачила.Обяснявах до припадък, сърдех му се, той сам си казваше, че бебетата пишкат в гащите, а той е мъж и т.н.И понеже най-важното което научих е, че веднъж махне ли се памперса повече не се връща аз така и не му го сложих.В неделя 5 мин след като излязохме на разходка той се напика.На мен вече ми кипна, казах му че докато се напикава ще си стои само в къщи и го прибрах.И май това подейства, защото проблема се реши и сега пак си казва.
Успех с гърнето, че на мен ми беше голяма мъка.

# 2
  • София
  • Мнения: 12 548
steli76 има много такива случаи, тъй като децата до 2 годишна възраст /според Спок и не само/ не могат да контролират физически отделителната си система. Другото нещо, което моята кума казва - а тя е дипломиран психолог - е, че трябва памперсът да бъде махнат, когато детето е готово психически и осъзнава реално ситуацията. Твоето дете все още е твърде малко. Просто изчакай и не го насилвай. Първокласник с памперс няма.

# 3
  • Мнения: 1 367
Не съм правила нищо насила.Учихме се постепенно в продължение на няколко месеца и той беше много доволен от аподисментите и похвалите,които получаваше при свършена работа на гърнето.В началото имаше период,в който по никакъв начин не искаше да седне на гърне.Тогава изчаках известно време и започнахме пак-постепенно,без драми.Просто не мога да си обясня какво се случи.Дано причината да е,че е понастинал.Сутрин почти винаги се събужда мокър,явно нощем пишка много и памперса не издържа.Може и от това да е,не знам.Тази вечер го сложих в спален чувал,да не се отвива.

# 4
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
децата до 2 годишна възраст /според Спок и не само/ не могат да контролират физически отделителната си система. Другото нещо, което моята кума казва - а тя е дипломиран психолог - е, че трябва памперсът да бъде махнат, когато детето е готово психически и осъзнава реално ситуацията. Твоето дете все още е твърде малко. Просто изчакай и не го насилвай. Първокласник с памперс няма.

С първото не съм съгласна! Тази година като се връщахме от море малкия заспа малко, след като тръгнахме на път. Беше му време и му сложих памперс. Като се събуди искаше да пишка и повече от половин час го карах да се изпишка в пампеса , а той не искаше. Накрая започна да хленчи и щеше да се разплаче... Сряхме, за да пишка и памперса му беше сух! И по принцип когато му се пишка и в момента не е подходящо, като го помоля да изчака малко и да стиска, той го прави. Това си е контролиране на отделтелнаат система!
С второто съм съгласна! Тоно така е. Трябва детето да е готово. При нас махането на памперсастана за един ден, но след многократни опити, последвани от почивки! Просто сам си реши, че трябва всичко да си прави в гърнето! След около месец вече го научих да ползва тоалетната. И сега гърнето стои само за случаите, в котио нещата са на зор, а тоалетната е заета!
steli76, конкретно по проблема: опитай да го заинтригуваш с тоалетната. Кажи му, че вече е голям и е добре да се научи да пишка като тати. А тати пишка прав в тоалетната. Понеже талетната е малко по-висока от нужната на детето височина, аз го поставям да стъпне върху моите ходила. Опитай. Може да се впечатли и да му стане интересно! Малкия от начало много се кефеше и като ми казваше, че му е пишка, искаше *пав* (прав). Естествено, трябва да го похвалиш. И да го стимулираш, като му кажеш, че вече е пораснал, че ще стане като тати един ден и нещо от сорта, в зависимост от детето и ситуацията. А защо не, и че като дойде Дяда Коледа (защото не е чак толкова далече вече  Wink) ще му донесе подарък, понеже ползва тоалетната.

# 5
  • Мнения: 16
На нас ни е много рано да мислим за гърне ,но се чудех и реших да попитам има ли значение дали се започва с гърне или може направо на тоалетната да се научи?
/нали има мини седалчици сега, а тук в моловете има дори мини тоалетни за дребните Laughing много са смешни,аз дори се вмъкнах един ден там и гледам тоалетната една такава мини ...докато се усетя че е детска.../
Четох че някои мами си тренират бебетата и преди 1 година като ги дебнат кога ще акат,но незнам как го правят тоя номер с толкова малко бебенце.Голямо дебнене пада явно  Laughing.

# 6
  • Мнения: 698
Мисля си, че може да има такъв период на "връщане назад" по отношение на този навик. Моята дъщеря спи с памперс, иначе когато е будна, още от лятото си казваше. И изведнъж започна да се напишква и дори да не ми казва. Аз също помислих, че е настинала, но не е логично, защото тя дори не ми казва, че се е напишкала. Стои така. Започнах всичко отначало - обяснения, похвали, проверявах я често, аз й предлагах гърнето... Вече се нормализираха нещата. Имай търпение, мъничък е, не знам на какво се дължи това "връщане назад", не съм чела никъде за това, но мисля,че скоро ще го преодолеете. Ръкопляскай много, говори му, че вие с тати не се напишквате и очакваш и той да не го прави. Не слагай памперс, докато е буден, дори да отивате на гала -вечеря. Laughing Виж, през нощта, според мен, още са малки да се владеят, Поне моята фея не е готова за това.
Тоалетната има един недостатък пред гърнето - рядко вече се срещат анатомични и майката не може да се ориентира какво точно е свършило детето й. Иначе не виждам никакъв проблем да се използва направо тоалетна, нали така или иначе ще стигне и дотам. Simple Smile

# 7
  • Мнения: 698
Между другото, уважавам Спок, но според мен, децата ни вече са по-напред от тези, които той е наблюдавал. Забелязах, че това, за което пише, се случва с голямата ми дъщеря, но винаги по-рано, отколкото той описва.

# 8
  • Мнения: 1 367
Много благодаря на всички за съветите и мненията!И аз съм решила докато е буден да не слагам памперс,защото така съвсем ще загуби навика да ми казва.
Гневна,още ни е малко рано за тоалетна,тъй като той от самото начало ми казва по един и същи начин и за двете нужди.Така няма да знам дали да го държа прав пред тоалетната или седнал  Laughing.Разчитам,че като порасне още,ще започне да ми казва и с думи,не само с ръмжене,както сега.Аз от своя страна му помагам да научи съответните думи.Винаги,когато стане от гърнето,му казвам какво е направил-пиш или ако.А и на него му е интересно и си го наблюдава  Laughing Да ви го похваля накрая-сутринта му сложих гащички,като често му напомнях да ми каже,когато има пиш.Е,стана!Успях отново да го сложа на гърнето,преди да е направил каквото и да било.Разбира се,имаше бурни аплодисменти от мама и тати и той беше доволен.  Laughing

# 9
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
Гневна,още ни е малко рано за тоалетна,тъй като той от самото начало ми казва по един и същи начин и за двете нужди.Така няма да знам дали да го държа прав пред тоалетната или седнал  :lol

Хехехехе, това ме разсмя!
Браво за напредъка! Вече няма връщане назад!  Peace

# 10
  • Мнения: 2 448
Малък е още, не се тревожи. Изпишквай го ти без да ти казва през определен период от време, през който обикновено иска да чурка, примерно през час или час и половина, според детето. така ще свикне по лесно. Аз до 2 години и половина все бях на тръни, макар, че бях махнала памперса, но не дочаквах момента сам да каже,  а все го подсещах, особено на разходка, за да няма неприятни изненади по пътя.
А през нощта нямахме проблеми, от 2 годишен не се начурквал нощем. Но всяко дете е индивидуално.

# 11
  • Мнения: 3 376
Още през лятото успях да постигна завиден успех със сина ми и той беше без памперс дори и нощем-сам се будеше и искаше да се изпишка.
Наскоро обаче пак дойде момента наотирцанието-не иска на гърне,не казва кога му се пишка и т.н.Това което забелязах при него още когато беше без памперс е че трябва да го оставя сам да осъзнае какво се е случило-т.е. да усети неприятното чувство от това да са му мокри гащичките.Мисля,че се получава.

След големия успех сега сме пак на начална позиция отново-напишква се понякога,не иска на гърнето макар,че знам,че го виждам,че му се пишка.Когато се подмокри го оставям за няколко минути мокър,за да усети дискомфорта и има резултат.

Другото което забелязах напоследък е че с охота се съгласява да се изхожда в тоалетната чиния-наградата е да натисне копчето за водата Crazy,а той самия си посочва тоалетната хартия.
Но общо взето успеха и там е променлив.
В никакъв случай не връщам памперса,само нощния слагам пак,защото всяка сутрин е мокър.

# 12
  • Мнения: 1 367
. да усети неприятното чувство от това да са му мокри гащичките.Мисля,че се получава.

Когато се подмокри го оставям за няколко минути мокър,за да усети дискомфорта и има резултат.

Проблемът е,че при него ефект няма.Оставяла съм го мокър,въпреки страха от настиване,обяснявам,че така не е хубаво....Няма и няма!

# 13
  • Мнения: 1 761
Интересна тема.Моето дете е на 2,3 месеца.На гърнето сяда като на столче,нищо не прави в него.Когато го събуя идва в банята и евентуално понякога пишка във ваната,когато го къпя.От голямата тоалетна го е страх,но на детската седалка пак сяда като на столче.Колкото и да му обяснявам,казва само след като се е наакал в памперса.
Нямам идея кога и как ще се откаже от пампесите,но не мисля да го насилвам,ако не е готов да ходи не само на гърне, но и в голяма тоалетна.Много съм против изпишкването по храстите, а тук и без друго за това глобяват.Ще чакам,все някой ден ще разбере какво се прави в тоалетната.

# 14
  • Мнения: 46 434
Това е често срещано при деца, които са "учени" на гърне.

Аз бих върнала памперса, до деня, в който детето самО каже, че иска да ползва тоалетна, но ... ти си знаеш  Peace

Общи условия

Активация на акаунт