Нелеене на куршум / мебаене / неуручасване / неомагьосване

  • 7 357
  • 73
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 730
 Simple Smile Всеки със своята истина.

# 61
  • Мнения: 753
Щом водата не помни как ще обясниш ефекта на хомеопатията?

И не казвай, че е плацебо-ефект, защото помага и на кърмачета и на кучета!

# 62
  • Мнения: 371
Преди приемането на християнството са били езичници - т.е. многобожници. Не еретици. Еретици са хората, обявяващи се за последователи на дадена религия, докато в същото време я... "украсяват" със свои вярвания и ритуали. Като разните магьосници, гледачки и всевъзможни др. подобни - куршумо-леячки и пр. - които се афишират като християнки, както и хората, които ги посещават, бидейки кръстени.
По въпроса кое е добро и кое зло - религиите, поне, са напълно еднозначно отговорили. Дали отговорът е верен или достатъчен - това е преценка, предполагам, на човекът, комуто предстои да се присъедини или не към дадената религия. И когато намира този отговор за незадоволителен, просто търси друга - или създава своя. Не твърди, че принадлежи на вяра, която безугледно потъпква, когато му е удобно.

Не съм написала, че преди приемане на християнството сме били еретици. Ерес – 1)вероучение противно на църковните догми 2) идея, мнение , противно на общоприетите.  За  социално-религиозно(еретическо) движение се е смятало богомилството, което е било дуалистично: допускало съществуването в света на 2 начела – добро и зло. Богомилите смятали, че светът е направен от зло и не от Бог, а от дявола. Те  не уважавали кръста и смятали иконите за идоли. Това е пример за ерес!
 На 21.05 ( Св. Константин и Елена) се устройват игри върху жарава(нестинарски игри) Б оси в жаравата влизат нестинари, който са „прихванали”(в транс) Вярва се, че иконите ги предпазват от огъня. В това състояние нестинарите изричат пророчески думи, гадаят бъдещето или разговарят с мъртвите.( написаната от мен информация  може да проверите в книгите по фолклор, бит и традиция) Ако приемаме думите буквално, то тогава и този обред трябва да оценим като ерес .Включих се в тази тема, както и в другата, защото за мен никой от нас не бива да бъде Съдник.. А повечето мнения тук са точно такива – Осъдителни. За себе си аз знам, коя съм, в какво вярвам, намерила съм своя път.
Човек поема отговорност за своето битие, вярвания и идеали. Винаги идва момент , в който трябва да отговаря за своят избор пред своя съдник. А неговият съдник е отново той , изправен срещу самият себе си. Бъдете към хората по малко съдници и повече състрадателни. Защото както казва А.Шопенхауер „ „Състраданието ме предпазва от това да причиня на другия страдание”

# 63
  • Мнения: 373
Я каква интересна тема.Сега я видях.
Искам да изкоментирам ересите, религията и нестинарките  Laughing
Ерес е всяко вероучение, което е в разрез с църковното такова, което има отцепил се от официалната вяра водач, който проповядва еретични учения.
Религията не се изчерпва само с християнството.Религия е всяко учение за вярата.
Преди покръстването ние сме били езичници.Вярвали са в множество богове и са принасяли в жертва разни там животни.Тракийците даже са имали доста зловещи жертвоприношения на хора...ама е гадна работата няма да изпадам в подробности Confused
Сега за нестинарките .В Българският фолклор са премесени много от вярванията на народите населявали нашите земи.Нашата вяра и традиция представлява една симбиоза от тракийски, римски и какви ли още не вярвания.
Също така те са преминали в християнската религия именно от тези силни корени, които имат заложени в българското общество и бит.Един Св Георги също е олицетворение на тракийският конник-победоносец.Ако обърнете внимание на този така известен паметник на българската култура -той на практика представлява изображението на Св Георги от иконите.Има лека разлика, че лъвът е заменен с дракон, но не винаги...Но християнската религия почита СВ.Георги, а той всъщност е езически образ .
Та да се върна на нестинарките.Това също е езическа традиция останала от същите племена.То е свързано с гадаенето и т.н.Но в българският календар има църковни  и календарни празници-т.е. всички тези обреди като Коледуване, лазаруване и Трифон зарезан и още много са с езически корени, но са традиционни празници ,които църквата е приела в един момент наравно с църковните.Но те са предимно за плодородие .Обредите свързани с раждането и смъртта също са доста интереси , но много се отклонявам май  Laughing
Много интересен е българският фолклор и именно от него идват всичките теории за гадаенето и баенето и чудодейната сила на бабите практикуващи разните там неща...дори незнам как се наричат ще ме прощавате  Embarassed
Цитат
Богомилите смятали, че светът е направен от зло и не от Бог, а от дявола. Те  не уважавали кръста и смятали иконите за идоли. Това е пример за ерес!
Това е най-голямата разпространила се ерес.Самият Богомил е бил християнски възпитанник, докато не започва да проповядва своята религия.Много точно попадение за пример .Браво.
За паметта на водата ми го обясняваха по химичен път.Страшно интересно е  и не само обяснението ,но и идеята.Имаше някаква книга за това.Наскоро попаднах на подобни коментари.

Ей браво за темата ще и хвърлям по едно оченце   Mr. Green

# 64
  • Мнения: 373
Ох сърбят ме ръцете да ви разкажа една история за чудотворната сила на самодивите.
Самодивите, както знаете са митологични същества от женски пол-що ли точно жени  Rolling Eyes
Та те населявали горите.Много се явявали на овчарите-това може да обясни женският пол.
Та историята.Всички сте чували за израза " те ти булка спасов ден"
На спасов ден бездетните жени отивали да пренощуват в гората.Там им се явявали самодивите и им помагали чрез чудотворните си сили да забременеят.След тази нощ прекарана в гората те наистина забременявали.
Сега обяснението-да не се разочароват само привържаниците на митологичните истории...
Жените отивали в гората да пренощуват...да ама там имало многобройни представители на овчарите и т.н. все от мъжки пол.кой с кой се срещал в гтората не е ясно, но после за пред обществото -самодивата ми помогне.
Ми що прилича на съседа Гошо-ми селото малко всички сме рода...
Та така. Laughing И аз искам да прекарам една нощ със самодив(ите) но мъжо не ми дава.Не ,че имам проблеми, но все пак да видя самодив(а)Що ли не ми дава-сигурно да не се засечем там  Mr. Green Laughing Laughing
Много от историите за чудеса имат подобни обяснение къде смешни къде не.Но за фолклорното богатство са много ценни като образи.

# 65
  • Мнения: 371
Ох сърбят ме ръцете да ви разкажа една история за чудотворната сила на самодивите.
Самодивите, както знаете са митологични същества от женски пол-що ли точно жени  Rolling Eyes
Та те населявали горите.Много се явявали на овчарите-това може да обясни женският пол.
Та историята.Всички сте чували за израза " те ти булка спасов ден"
На спасов ден бездетните жени отивали да пренощуват в гората.Там им се явявали самодивите и им помагали чрез чудотворните си сили да забременеят.След тази нощ прекарана в гората те наистина забременявали.
Сега обяснението-да не се разочароват само привържаниците на митологичните истории...
Жените отивали в гората да пренощуват...да ама там имало многобройни представители на овчарите и т.н. все от мъжки пол.кой с кой се срещал в гтората не е ясно, но после за пред обществото -самодивата ми помогне.
Ми що прилича на съседа Гошо-ми селото малко всички сме рода...
Та така. Laughing И аз искам да прекарам една нощ със самодив(ите) но мъжо не ми дава.Не ,че имам проблеми, но все пак да видя самодив(а)Що ли не ми дава-сигурно да не се засечем там  Mr. Green Laughing Laughing
Много от историите за чудеса имат подобни обяснение къде смешни къде не.Но за фолклорното богатство са много ценни като образи.

С вас поразводнихме темата тук. Мисля, че е добре да се направи нова, свързана с фолкора, вярванията, традициите. Евентуално ако побликувате такава , обадете се.  Simple Smile

# 66
  • Мнения: 373
Аз направо си я оспамих  Embarassed
Моля да ме извините.Видях да се коментира религия и нестинарки и се разпалих...пък и не разбрах същността на темата.
Аз фолклорна и митологико-религиозна няма да пусна, но с удоволствие ще пиша в такава.Ако вие поемете инициативата с вас съм
  Wink

# 67
  • Мнения: 188
На мене ми се е случвало. След поредния неутешим плач на сина ми, майка ми грабна една дрешка и ходи на "баба". Жената казала, че нищо му няма на детето, не е уплашен, не е урочасан да търсим причината другаде. А причината беше зъбче.

# 68
  • София
  • Мнения: 17 591
Щом водата не помни как ще обясниш ефекта на хомеопатията?

И не казвай, че е плацебо-ефект, защото помага и на кърмачета и на кучета!

Сумирайки плацебото и "неподпомогнатата" способност на организма да се самолекува - получаваш ефектът на хомеопатията. Бях чувала за някакво изследване, което твърдеше, че ефектът от хомеопатичното лечение може би все пак е малко по- добър от това на плацебото, но беше в рамките на грешката на изследването. Сериозна статистика в контролирана среда (извън споменатото изследване, което е с много малка достоверност - според самите си автори) изобщо не е правена.

А така наречената памет на водата беше разобличена преди доста години и, до колкото ми е известно, дори авторите на идеята отдавна не претендират за достоверност. Продължават да повтарят тази неистина само привърженици на хомеопатията, понеже инак не могат да намерят оправдание за продажбата (срещу мноого пари) на продуктите си, които по своята същност представляват бутилирана дестилирана вода.

# 69
  • Мнения: 280
За всичко друго мога да се съглася,но точно пък за цената...не.Не знам на каква база го казваш,но ако се улучи лекарството,една опаковка от него може да ти стигне за 10 години поне,ако правилно го разреждаш и приемаш.

# 70
  • Мнения: 12
Свекърва ми лее куршум помагала е на много хора но не си водете децата когато вдигат температура или кашлят те тогава са болни а ни уплашени или урочасани гледайте да избягвате такъв вид лечение аз лично съм против

# 71
  • Мнения: 1 217
Като малка ме беше уплашило някакво куче и ме заведоха при една баба да ми лее куршум.Помня,че водата от куршума( newsm78) я метна в една запалена камина,а и цялата процедура с много пукотевици беше свързана,та мигах на парцали през цялото време и дори се замислям дали не получих допълнителен стрес Mr. Green И досега подскачам от най-малкото нещо,не ми помогна особено Joy
За магиите и урочасването някой беше казал,че те застигат само ако им вярваш Wink Аз не вярвам и затова не ме застигат bowuu

# 72
  • София
  • Мнения: 17 591
За всичко друго мога да се съглася,но точно пък за цената...не.Не знам на каква база го казваш,но ако се улучи лекарството,една опаковка от него може да ти стигне за 10 години поне,ако правилно го разреждаш и приемаш.

Продават ти дестилирана вода. Каквото и да пише отгоре, не е нужно нищо да улучваш - съдържанието е едно и също. И цената би трябвало да е нещо като стотинка - две за бидон. А идеята да разреждаш правилно вода...  newsm78 Освен ако не е с ракия...  Mr. Green

И да подчертая, това не се отнася за билковите (и изобщо с биологичен произход) препарати. Ееееххх, къде са меливенон и випраплекс... можеха да сложат всички артростопове и ...ннн... забравих ги другите рекламирани мазила - в малкия си джоб. Ама не се произвеждат вече... уви, производството им е и сложно, и скъпо, а цената беше ниска... не е като да ти гребнат канче бистра водица за 50 кинта...

# 73
  • Мнения: 3 336
Препоръчах на една приятелка жена, която вижда бъдещето, тя върнала приятелката ми, защото имала нещо направено по майчина линия, да не са щастливи с мъжете /което май е вярно като се има предвид какви проблеми има/. Та жената я върна[ла и й казала ,че не може да й види нищо  и трябва да отиде да отключи черква и да отиде на Киприяновите молитви /против магии дето четат в черквите /. Казала й тогава да се върне ако иска да й гледа. Не й е взела пари въпреки еч приятелката ми предложила. Казала че нищо не й видяла и отказала да ги приеме. Въпросната жена ми е познавала всичко досега, включително че ще имам близнаци и че първото ще е момче Peace

Общи условия

Активация на акаунт