Как приготвяте елдата?

  • 9 388
  • 5
  •   1
Отговори
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Здравейте мами, днес купих царевично нишесте, пшеничено нишесте и елда за кисели, но елдата не е на прах, а е на семенца и не знам как се приготвя, дали се пресова през мелачка или се вари така и след това се пасира с пасатора? Кажете как я приготвяте вие? Четох тук някъде, че се пече във фурната и след това се мели, но с какво и дали е така, има ли и друг начин, казаха ми че и за каши се ползва елда???
О забравих да попитам и как приготвяте кисел от просо? И той ли се минава през мелачка????

Последна редакция: пн, 11 юли 2005, 21:41 от Tinka79

# 1
  • Мнения: 6 243
тинче, виж в библиотеката на кърмаческия, има тема за домашните каши, с мног оподробни указания.

# 2
  • Мнения: 5 713
Ето някои предишни мои мнения от други теми как аз процедирам с елдата и просото:

Елдата и просото не ги кисна предварително. Заливам 2 с.л. с 150гр гореща вода и ги варя за 10мин в МВ, след това ги покривам да се задушат / елдата за около половин 4ас, просото по-малко/.

Елдата варя, задушавам , пасирам. Варя я в гореща вода за около 10мин на МВ, после покривам да се задуши и пасирам. Просото от скоро го давам, но не го пасирам, само го варя. Към него прибавям плодово пюре. Замислила съм да го дам скоро и със сиренце като за начало в сутришната ни закуска.

Елдата може да се комбинира и със зелен4уци. Аз съм я давала и на обед като зелен4уково пюре. Елда+броколи+карфиол+брюкселско зеле+малко лук и зехтин.
Ина4е за мен са предостатъ4ни тези 10-12мин варене на МВ, а ядки от елда не се намират във Варна.

# 3
  • Мнения: 6 243
ядки от елда не се намират във Варна.
В момента май никъде няма. Не знам какво им стана на Фамилия никола, що ги спряха.

# 4
  • Мнения: 80
а ядки от елда не се намират във Варна.



аз вчера купих елда ( от отдавна й се канех Grinning ) и явно съм била касметлийка, защото намерих в първия магазин СВА ( те са верига магазини). Във моя квартал Владиславово мисля че има даже 2 магазина от тази верига! А проверявалили сте в Пикадили? Ако не можете да намерите пишете ми на л.с. мога да ви купя и да направим среща Grinning

# 5
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ето какво намерих, не само за бебета:


Кюфтенца от елда

1/2 кг елда
1-2 яйца
1 глава лук /може и зелен/
сол, червен, черен пипер, чубрица, копър, мащерка
Елдата се сварява с малко сол. Ако има вода, се отцежда. Добавят се яйцата, нарязаният ситно лук, подправките. Правят се малки кюфтенца, които се овалват в брашно и се пържат или пекат.





Салата от елда.
 Само  се накисва за няколко часа и като се прибавят лук,магданоз,сол и кисело мляко.Много подходящо е за гости.




За тези, които не знаят, гречката (елда) е зърнен продукт, изключително полезен при редица заболявания, включително глутенова непоносимост, анемия, забавен растеж и др. Освен че е полезна, ако се приготви правилно, тя е и много вкусна. С така приготвената плънка правя плънка за пирог, може да се пълнят и чушки и сармички или да се яде просто така.
Стига агитации, ето я и самата рецепта:
1 ч.ч. гречка
300-400 г пилешки дробчета
200 г кромид лук
50 г масло

Гречката се почиства и се измива добре. Запича се на сухо в тенджерата, в която ще се вари и като се зачерви, се добавя маслото. Пържи се още малко, след което се залива с 2 части гореща вода, посолява се на вкус и се вари захлупена и на слаб огън, докато поеме водата (капаците ми са стъклени и мога да шпионирам през тях, ако вашите са плътни, поглеждайте от време на време, за да не загори). След като се свари, гречката се оттегля от огъня и се оставя плътно захлупена поне за още 20 мин. През това време се запържват лука, нарязан на колелца и дробчетата. Подправят се с черен пипер, на мен ми харесват и с малко лют червен. След като всичките тези неща са готови, се смесват и се разбъркват добре. Това е!
_________________



 
 това е диета:

Вечер 1 ч.ч. (250 мл) гречка (елда) се залива с 3 ч.ч. вряща вода. Съдът се захлупва. На сутринта излишната вода се излива.
Гречката се разделя на 3-4 части.
Яде се по 1 част на закуска, обяд, следобедна закуска и вечеря, заедно с кефир 1.5% масленост.
Кефирът трябва да е 1 л за целия ден. Може да се пие отделно от гречката.


В Русия ядат гречката така, както се приготвя сутляж/мляко с ориз/ – сварена не много гъсто, с прясно мляко, захар, масълце, а ароматът е страхотен. На голяма почит е като храна за прохождащи и въобще – деца



А това е много интересно от къде може да се намери:

Ябълковият сок, нектарът от цветове на елда и минералната вода с лимонова есенция са добри заместители на чашата вино вечер.





фарфале с елда

Продукти (за 2 порции):

1 1/2 ч. ч. сварени макарони (Farfalle)

3/4 ч. ч. пилешки или зеленчуков бульон

1/4 ч. ч. печени семена от елда

10 стръка млади аспержи (бланширани)

1/4 ч. ч. настъргано сирене (Parmesan)

3 с. л. печени орехи

3 с. л. подсладено масло

2 с. л. нарязан магданоз

сол и черен пипер на вкус. 


--------------------------------------------------------------------------------

Приготовление:

1) Сложете макароните и бульона да заврат на умерена температура. След като заврат прибавете останалите продукти и ги варете 2-3 мин.

2) Извадете аспержите от сместа и ги подредете в кръг в чиниите (по 5 за всяка чиния). Сложете макаронената смес в центъра на всяка чиния. Можете да сервирате с допълнително количество сирене Parmesan.
 



Общи условия

Активация на акаунт