Род На реч О, майна, слаТка ... - БисИрна тема 24

  • 24 914
  • 850
  •   1
Отговори
# 30
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 801
Цитат
Според мен трябва  да сме оптимисти,да вярваме в доброто.Да сме настроени положително един кьм друг. Ако сме имаме вяра нищо лошо не ще ни се случи.Лошите мисли заменяме с добри ,да продолееме страха.

# 31
  • Мнения: 353
Цитат
не искам да се разделям с него но той мисли че това ще е по добре за семейството ни като осигори повече пари мразя ги , Гадно му е да си правим сметка постоянно и те все да не достигат лошо че засега не успявам да го разубедя че парите не са най-важни ,Чувства се длъжен да ни осигурял по добър живот и когато иска да може да извади 20 лева да излезем на разходка това да не ни обърква бюджета за 2 дни или пък аз на следващият ден да ни си пропускам обяда като отида на работа

 smile3544 -чичковитечервенотиквеновчета ряпа да ядат

Камерън-мисля,че си права за всички останали случаи,но не и за чуждицата "супер"...Тя от кой вид прилагателни ще е-качествени или относителни?

Хайде де,всички ли филолози са по леглата?Аз съм само бивш начален учител  Laughing

# 32
  • Мнения: 6 274
Суперарогантно- правилно е!
Дума с две прилагателни- пише се слято. Освен това между двете думи не може да се вмъкне и.
Би ли дала едно примерче за нас, непросветените, ако обичаш  Embarassed?
 За две думи, между които може да се вмъкне и.  Thinking

# 33
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 801
Суперарогантно- правилно е!
Дума с две прилагателни- пише се слято. Освен това между двете думи не може да се вмъкне и.
Би ли дала едно примерче за нас, непросветените, ако обичаш  Embarassed?
 За две думи, между които може да се вмъкне иThinking

Става въпрос за думи, които са с равноправно смислово отношение. Пишат се полуслято: генерал-майор, храм-паметник, българо-английски /речник например/, културно-просветен, аудио-визуален, физико-химичен, морално-етичен и т.н.

А "супер", от къде да я знам каква е. Все пак е прилагателно /май/, нещо като -свръх... Не е съществително де. Поне в България я употребяваме като прилагателно.

Последна редакция: нд, 26 окт 2008, 23:56 от Камерън

# 34
  • Мнения: 6 274
Става въпрос за думи, които са с равноправно смислово отношение. Пишат се полуслято: генерал-майор, храм-паметник, българо-английски /речник например/, културно-просветен, аудио-визуален, физико-химичен, морално-етичен и т.н.
 
Ясно.  Peace

# 35
  • Монтана
  • Мнения: 220
"Йелая успех и на теб и на всички други мами."

Хайде и аз да поЙелая успех на новата тема.  Joy

# 36
  • Мнения: 564
Аз не мисля, че е правилно да се пишат слято думички като супер арогантен и подобни  Peace Peace Peace
Филолог съм, но не български, но все пак не смятам, че е правилно  Peace

# 37
  • Варна
  • Мнения: 1 423
Ето пак - по тв Европа тази сутрин тече следната обява: Гласувайте за еди-какво-си и може да спечелите супермодерен фотоапарат. Отново изписано като една дума. Не сварих да го снимам, за да го покажа.

# 38
  • Мнения: 564
 Thinking

За мен е грешно, може да е нововъведение някакво..Все пак "супер" е чуждица... Лично на мен ми звучи ужасяващо това слято писане на СУПЕР нещо си  Sick

# 39
  • Мнения: 3 835
Слято се пише!

Проверих в речника: "Супер - съставна част на сложни думи със значение "който е разположен отгоре, който е над другите, най-голям, главен, от най-високо качество", напр.: суперзвезда, супермаркет, супермен, супермодерен, суперпродукция, суперрецензия и под.: свръх (лат.)

Подчертах супермодерен, понеже е същото като суперарогантен, две прилагателни. И на мен ми седи много странно, но ето факт, така пише, че е правилно.

Браво на Mims, че повдигна този момент! Peace

# 40
  • Мнения: 3 835
Бъркаме се може би, защото "супер" е чуждица. Например "свръхзвуков", "свръхестествено",  "свръхпроводимост"......

# 41
  • Варна
  • Мнения: 1 423
Да, добре стана, че се поизясни  Peace До сега пишех подобни думи както дойде, наистина никак не бях сигурна.

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 5 631
Плевмония  Flutter
Като го видя и лошо ми става. Толкова е масово, колкото и неправилно.

# 43
  • Мнения: 2 024
Скоро си купих олио от квартален магазин и на касовата бележка пишеше "ДобрОЖанско олио".

# 44
  • Мнения: 3 675
Това не е от форума, но много съм се смяла затова го помествам тук-

Бисери от участниците в Биг Брадър 4

До тук доидох с автобус. Беше много яко. До тук доидох с Елена. Всички мои познати ще ме чакат когато излезна от къщата. Наи важният човек за мен е баба ми.


Пътувах до тук с много хубава кола. Пътуването беше скучно и бавно. До хотела дойдох с мой близък роднина. След Big Brother 4 ще ме очакват всички. Най-важни за мен са близките ми.


Долетях на крилата на любовта до София. Пътуването ми беше мани-бегай. До хотела дойдох с двете ми гаджета. След Биг Брадър ще ме чака Лас Вегас. Най-важният човек за мене е самият аз и племенничките.


Транспорта с които доидох до хотела е джип. Пътувах дста бързо защото закаснявах за срещата, Доидох до хотела с моя съдружник след бигбрадър ще ме чака мои много добър приятел от децките ми години За момента за мене е наи важен човек е садружника ми.

Общи условия

Активация на акаунт