Плевен - 68

  • 32 643
  • 283
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 196
А, за диалектите аз съм върхът   hahaha   Как ме гледат само като кажа "спихна" и "комбал"   hahaha
И все още ми питат в Плевен от къде съм, че съм говорила меко   Rolling Eyes

# 46
  • Мнения: 4 390
А, това с обръщането на словореда и аз го правя. Blush Смятах, че е някакъв мой дефект, не бях обръщала внимание дали другите така говорят. Или "дали другите говорят така"? Crazy

"Комбал" джундзула ли значи? Laughing
"Спихна" - сдухам, увяхна?  Crazy
Тина, да, не ти е плевенски говорът. Laughing

# 47
  • Мнения: 87
Ако искаш помоли известно време преди да родиш да погледнеш какво е положението там.
Е това ми е най-големия ужас. Не ща да лежа. Отивам, лягам, режат ме. Преспивам. През това време ангел-пазител ме помазва по челото с каквото си ще лечебно миро, ставам, ходя, кърмя и на третия ден се прибирам, че обичам да си мия косите по план.  Grinning
Абе аз веднъж се пробвах да надникна при бебоците във втора база, че една майка току родила със секцио не си беше видяла още детето. И аз що реших, че съм невидима отидох да и го снимам да и прая репортаж. Нахлух в няква стая с врещящи пълна, кое от кое по-синьо и тамън да ги приближа да им чета табелките и като ме нападнаха рояк медицински лица. Бая ме овикаха, че се разхождам сякаш съм на хотел.  Grinning Добре че бях в пижама та ме зеха за пациент на лудницата най-малко. На майката в очакване казах, че съм видяла едно спящо, голямо и бяло и да не го стряскам със светкавица не съм го снимала.  Grinning
Отделно към питането ми за дрешките се сетих, че в един магазин ми препоръчаха вместо пелена за изписване, едно като одеалце което се сглобява в чувал. Видя ми се практично.

# 48
  • Мнения: 645
Валенцето аз съм учила във Васил Левски 8клас завърших преди 12-13 години ако не се лъжа newsm78,и още тогава имаше логопед който се занимаваше с децата и наистина в  това училище има много специалисти Peaceчувам много добри отзиви за него от познати и колежки  на които децата им са там Peace

# 49
  • Мнения: 1 196
А, това с обръщането на словореда и аз го правя. Blush Смятах, че е някакъв мой дефект, не бях обръщала внимание дали другите така говорят. Или "дали другите говорят така"? Crazy

"Комбал" джундзула ли значи? Laughing
"Спихна" - сдухам, увяхна?  Crazy
Тина, да, не ти е плевенски говорът. Laughing

 Joy  Joy   Joy
 джундзула - на знам какво е  newsm78     Комбал е цицина  Grinning
А спихна е спадна (за гума, басейн, нещо надуваемо)  Laughing   
Пък за плевенския говор, вече 8-9 години се мъча, и не ми се отдава   hahaha

# 50
  • Мнения: 1 951
дзундзула е цицина, следователно комбал  Joy
Спихна го знам. Даже го използвам при злополучните ми кексове, които често спихват  като излязат от фурната Mr. Green

nomadka, отиваш в един магазин зад Стоматологията, търговия на едро се води, за бебешки и детски дрехи. Казваш, че ще раждаш, ако те случайно имат конюнктивит и сами не стигнат до този извод, и че ти трябват неща за родилното. И гледай к'во става - знаеха 300 пъти по-добре от мен какво ми трябва, набързо ми направиха една купчинка, одобрих, платих и готово  Grinning

# 51
  • Мнения: 872
Диалектите са богатството на един език,така,че  хайде да не се втеляваме толкова.

 И да се похваля - отървахме се от биберона-залъгалка  Party Ама да не си помислите,че заслугата е моя  Naughty Онази вечер бях нощна и мъжът ми решил да вземе кардинални мерки.Горката,ревала повече от 45 минути,но той не се огънал.Аз нямаше да издържа.Сега не иска да ми каже къде е скрил залъгалката,за да не се изкуша и да я дам.През нощта малката се събуди и като не я намери си порева малко, та се наложи да се гушкаме и друсаме на спалнята докато заспи пак.

# 52
  • Мнения: 4 390
Да, де.
Дзундзулата е цицина. hahaha
Спихна, да, за надуваеми неща това значение има, аз в преносен смисъл дадох пример /да ми увяхне /спадне/ настроението, да се сдухам.

Живяла съм в Русе две години. Така и не можах да свикна с: манта /уч. престилка/, леке /петно/, транспа/и/рант - щора.
Много ми се смееха в училище. Целият клас замлъкваше, когато  ме изпитваха. И се търкаляха от смях, говедата. Party

# 53
  • Мнения: 2 070
Ако искаш помоли известно време преди да родиш да погледнеш какво е положението там.
Е това ми е най-големия ужас. Не ща да лежа. Отивам, лягам, режат ме. Преспивам. През това време ангел-пазител ме помазва по челото с каквото си ще лечебно миро, ставам, ходя, кърмя и на третия ден се прибирам, че обичам да си мия косите по план.  Grinning

Отделно към питането ми за дрешките се сетих, че в един магазин ми препоръчаха вместо пелена за изписване, едно като одеалце което се сглобява в чувал. Видя ми се практично.

Ами то това е общо взето в родилното, що реши, че ще лежиш. На мен ми беше много приятно и двата пъти, особено вторият, когато нямах и помен от умора или болки, родих и станах да се изкъпя, после се чудех какво да правя два-три дни. Пребиваването ми там е свързано с почивка и гушкане на бебета - само аз  и детето. А да се къпеш там може по всяко време, поне е чисто и има топла вода.

За изписване си взимаш каквото ти харесва, няма правила. Одеалце каквото ще си ползваш после вкъщи или в количката. Щом ще е зимно бебе.
Искаш ли ританки? Имам много чисто нови и все ги пробутвам на някой и никой не ги иска, че си били купили вече или им подарили.
Пламси, ти искаш ли ританки?

Мен ме дразни думата варай го - остави го. И аз мисля като Дип.
Дип, каете и че я е изяло накое коте, куче - на съседите, улично, импровизирай.

# 54
  • Мнения: 87
дзундзула е цицина, следователно комбал  Joy
Спихна го знам. Даже го използвам при злополучните ми кексове, които често спихват  като излязат от фурната Mr. Green

nomadka, отиваш в един магазин зад Стоматологията, търговия на едро се води, за бебешки и детски дрехи. Казваш, че ще раждаш, ако те случайно имат конюнктивит и сами не стигнат до този извод, и че ти трябват неща за родилното. И гледай к'во става - знаеха 300 пъти по-добре от мен какво ми трябва, набързо ми направиха една купчинка, одобрих, платих и готово  Grinning
Ми то точно там е проблемът - ако не ми хареса как ме е погледнала продавачката или пък ми е прекалено убедителна, ако ще да ми ги подари пак няма да си купя. Не че съм толкова мнителна или капризна, навремето четях окултистка литература, която ме "надъха" да чета малките знаци на природата Grinning Друг е въпросът, че не знам какво искам да взема. Като добавим, че не трябва да е и предварително...още не е ясно как ще стигнат опрани и огладени тез дрехи до родилното. Rolling Eyes
Иначе от дето съм родом "комбал" се използва и в смисъл на око или топче, почти със същия нюанс като пукал. И това е доста далеч от русенско, макар пак да миекат.  Laughing

# 55
  • Мнения: 87
Ами то това е общо взето в родилното, що реши, че ще лежиш. На мен ми беше много приятно и двата пъти, особено вторият, когато нямах и помен от умора или болки, родих и станах да се изкъпя, после се чудех какво да правя два-три дни. Пребиваването ми там е свързано с почивка и гушкане на бебета - само аз  и детето. А да се къпеш там може по всяко време, поне е чисто и има топла вода.

За изписване си взимаш каквото ти харесва, няма правила. Одеалце каквото ще си ползваш после вкъщи или в количката. Щом ще е зимно бебе.
Искаш ли ританки? Имам много чисто нови и все ги пробутвам на някой и никой не ги иска, че си били купили вече или им подарили.
Пламси, ти искаш ли ританки?
Сега с Пламси да заскубем косите ли ни караш? Grinning Или коя по-напред. Стига да не си посипала ританките с алергенен дезинфектант подаръци приемам всякакви  Grinning
Първото ми раждане помня вече с майтап, макар най-сериозно да изпитвах дълги години ужас. (тука подавам линк за по-имащите време за губене да ме прочетат каква първескиня съм била http://chervenata.blog.bg/viewpost.php?id=64172) Сега просто ми предстои секцио поради физиологични причини и няма начин да си тръгна на втория ден. Лежах вече два пъти за задържане и съм наясно с условията. Идея нямаш колко пъти вече сънувам всичко и то в детайли и съвсем съм изнервена.  #Crazy

# 56
  • Мнения: 2 070
Ааа, моля моля, ританки има за всички. Към 20 броя чисто нови - бели и бежави. Част от тях ще занеса в дома.
На теб кога ти е термина?
А Пламси наистина е една вейка с корем се едно в 7 месец.. Супер готина бременна
Джина, посъбрах още дрешки за дома, ще ходи ли някой скоро там?

хаххаха! и аз в тая поза все забременявам. върви им обяснявай, че е възможно.  Joy и от раз като циганките

# 57
  • Мнения: 22 414
Здравейте момичета, аз онзи ден писах, но сега пак да се оплача с нашите неволи.
Накратко трябва ми някой човек от кръвна банка, ако познавате такъв много моля спешно да ми дадете телефон или нещо такова. Тези там са пълни изроди, просто нямама думи от идиотската БГ система. Налага се на сестрата на мъжа ми кръвопреливане, вчера нейният мъж отива и дава 500мл кръв, както и още един познат. Тоест имаме 2бележки, с които днес трябва да и дадат поне 2банки кръв. Е да, ама онези дали само една, защото нямали кръв. И питам аз какво означава, че нямат кръв, като вчера специално двама човека дадоха и поне 2банки да и дадат на жената. Тя кръвта била за спешни случаи. Убедена съм, че ако им се дадат пари на ръка ще извадят и 10банки. Просто съм бясна що за дебили има в тази държава.


По повод на диалектите, беше много яко като студентка, бяхме се събрали компания от всеки край на България и също сме имали спорове разни. ))) Но в края на 4ти курс така говорех, че човек можеше да припадне. )) От всякъде бях хванала по нещо и беше пълна каша. ))

nomadka, за родилното ти трябват 3-4камизолки, 3-4ританки и 3-4цели пижамки или комплектче блузка с ританки. Съответно чорапки. За шапка по принцип не ти е нужна. Памперси е другото, което трябва да вземеш и това е. Ти със секцио ли ще бъдеш и кой ще ти прави операцията? А за теб знаеш ли какво трябва да си вземеш?
И що да не се купува предварително, ти още малко ще раждаш и да нямаш нищо ми се струва абсурд, ама всеки си знае.

# 58
  • Мнения: 1 951
Аз не бях купила нищо, освен нещата за родилния дом. У нас по нищо не личеше, че се задава бебе.
Всичко купиха майка ми и Емо през 5-те дни, които бях в болницата - легло, корито, дрехи, кремове и мазилаци, всичко.........
Аз само давах напътствия по телефона. Справиха се отлично  Peace

Не съм суеверна, поне така си мисля, де, но само това суеверие така здраво ми се загнезди по време на предната бременност, че не посмях една ританка да купя, камо ли нещо друго  Rolling Eyes

nomadka, ако си със секцио си вземи от аптеката една лепенка Ор-side, размер 10/15 см., май беше, и помоли на другия ден след операцията сестрата да ти смени превръзката с тази лепенка. Водонепромокаема е и ще можеш да се изкъпеш, иначе не знам как ще стане с графика за миене на косата  Laughing На мен когато ми направиха секциото, гинеколога ми каза, да я поръчам на близките да ми я донесат, ако искам да вляза в банята, иначе не можеш да мокриш оперативната рана.

# 59
  • Мнения: 5 277
Мира,аз винаги съм искала да дам кръв,но съм с ниско кръвно и малко кръв да и потече ми става лошо,даже съм припадала като ми вадят зъб . Иначе баща ми дава ,но пък си е на село Sad
ЗА родилното и шапчиците- аз също не носех и всеки път ,когато беше на смяна една от акушерките ни овикваше,че не сме им взели и постоянно нареждаше да им донесат непременно.Да не би да са сменили персонала в това родилно,та всички сте толкова доволни  newsm78 Аз изобщо не съм на същото мнение.Даже на изписването нали се носи почерпка за персонала,аз казах на мъжът ми нищо да не купува,толкова им бях бясна.
А за това къде се говори най - правилно,ако питате един варненец ще се бори до смър да ви докаже,че това е града с най-правилен говор Simple Smile Ама няма такъв смях като това да слушаш техния говор  Laughing Като например думите гугла,дънкен,горница и долница и ред други,както и изговарянето ясно на последна гласна,като например - отивам да спА Simple Smile Умирала съм от смях,но разбира се и те умираха от смях с мен Simple Smile Но ако трябва да съм искрена наистина слагат правилно ударенията,за разлика от нас и може би точно с това ги разсмивах най-много. А иначе за да забележиш,че говориш с диалект трябва да отидеш да живееш в друг град или да се събереш с хора от други места,иначе така като си говорим между нас си ни се струва нормален и правилен говора ни.

Джина, посъбрах още дрешки за дома, ще ходи ли някой скоро там?

Деси,и аз все това питам. За съжаление нямам книжка,а в стаичката имам два кашона с дрешки от Велмар,които седят сигурно от 3-4 месеца и няма ка да ги закарам. Не сме ходили при децата от лятото Sad Нещо тази инициатива замря.  Cry

Общи условия

Активация на акаунт