проблеми с крачетата

  • 1 263
  • 11
  •   1
Отговори
Здравейте!
Надявам се някой тук да може да ми даде повече информация по това, което ме интересува. Крачетата на сина ми (1г.4мес.) са леко изкривени във формата на О. Консултирахме се с личния лекар, който ни изпрати на ортопед, а там стана ясно, че краката му са в тази позиция, тъй като си извива ходилата навътре - при сядане, ходене и спане. Това водело до леко скъсяване на някои мускули . Когато попитах какво може да се направи, лекарят ме посъветва да нашляпвам сина ми всеки път, когато седне неправилно с краката навътре и да го уча да седи по турски, защото това може да коригира проблема!!!! От няколко дни се старая да наблюдавам как сяда сина ми и да се опитвам да му коригирам крачетата, ако са навътре - естествено за никакво шляпане не може да става въпрос - а също и когато се събудя нощем да го обръщам, ако спи по корем, защото и това влияело зле на проблема. Доста е трудно да учиш дете на година и 4 мес. да седи по турски..... Както и да е, споделям това, с надеждата, че някой може да има повече информация по този тип проблеми и най-вече начините за преодоляването им. Благодаря предварително на всички  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 269
За съжаление не знам какво да ти кажа, но и при нас е подобен проблема.
Въпреки ,че сме още малки педиатърката каза че стъпълъта му се извиват навътре  при опит да стъпе на тях.
Препоръча ми да му правя масаж на ходилата като ги издарпвам настрани/ трудно ми е да го обясня/.Надявам се да има ефект.
И ние ще отидем на ортопед – въобще няма да чакам направление!

# 2
  • София
  • Мнения: 747
И аз немога да ти дам никакъв съвет, но това, което се сещам е да потърсите още едно-две мнения на специалисти. Не знам къде сте водили детето, но знам, че др. Драганов от Военна поликлиника се ползва с много  добро име в тази област, също така съм чела, че много от мамите водят бебовците в Горна баня.

# 3
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
здравей.
потърси др. Алексиев (dr.Alexiev) тук във форума. Тойе добър специалист и ще ти даде адекватен съвет.
Това с пошляпването е пълна глупост....

# 4
  • Мнения: 752
Ние също имахме проблем с крачетата, който идваше от стъпването. Крачетата на щерка ми също се изкривиха на О и направо полудях от тревога, защото винаги са й били абсолютно прави. оказа се, че обувките са я стягали и затова ги е кривила. Ходихме на ортопед, който също потвърди, че най-вероятно е от обувките. Те са много важни и много внимавай какви точно вземаш. А ортопеда също така ми каза, че до 2 години децата могат да ходят всякак без да имат сериозен проблем. все пак още не са се научили перфектно да ходят и да си казват ако ги убиват обувките. Като навърши 2 години вече се прави обстоен преглед и ако има проблем се решава тогава. Д-ра е от Горна баня и съм много доволна от него.  Спасиме още докато бях бременна - имах страхотен проблем с колената.

# 5
  • Мнения: 57
Ние имахме обратния проблем, крачетата на дъщеря ми се извиха като Х, и то за доста кратко време, тъй като сме от Варна ходихме при проф. Бошнаков, който ни успокои, каза задължително да й се купуват ортопедични обувки и то със висока пета, даже й сандалите. Да не й разрешаваме да сяда със извити навън крачета, трябва да правим масаж на ходилата, като леко се извива за да се оформя правилно стъпалото. Тогава беше напълняла доста и това било също един от факторите - беше на 2 години. Сега е на 3 г. и 4 месеца и определено й се поизправиха крачетата и се надявам с израстването да станат още по-добре.
Ще се опитам да опиша този масаж - между показалеца и средния пръст на дясната ръка се поставя глезена, като палеца се поставя под петата,  а показалеца и средния пръст на лявата се поставят отгоре на стъпалото, а палеца остава пак отдолу. И така с палците се изтегля навън (съответно към петата и пръстите), като лекичко се извива стъпалото, разбира се много нежно и без никакво насилие (това за дясното краче, обратното с ръцете за другото краче), и дъщеря ми много обича и сама ме кара да й го правя. Дано да съм го обяснила правилно, но  Naughtyобръщам внимание, че ортопедичните обувки и масажа ни бяха назначени от ортопед и може би във всеки случай е индивидуално.

# 6
  • Мнения: 8 769
Дъщеря ми е на 2г.5м. Имаме същия проблем. Препоръките на ортопеда са същите, без пошляпването, разбира се. Също съвета бе да ходи босо, на пръсти, да седи по турски. Все още се борим с проблема. Продължава да криви крачетата навътре, докато върви. Sad

# 7
  • Мнения: 1 250
Здравей. Ние пък обратно - като сядахме върху крачетата ги извивахме навън. Е, направо ми писна и на мен и на нея да и правя забележки. Обаче като тръгна на детска градина, едната госпожа и показала как да седне "по турски" и тя с гордост ми показа как. От тогава като я видя неправилно седнала и казвам да седне "по турски" и тя с готовност променя седежа си. Въпрос на авторитет. Тя много обича въпросната госпожа.

Пробвай да го направиш като нещо важно, което само "големите могат правилно"

Преди години ходихме в Горна Баня с голямото дете (беше на близо на 2г), неговите крачета баха като буквата Х. Там ни обясниха, че в различни периоди от израстването израстват преимуществено хрущалите от вътрешната страта на коляното, в други - хрущялите от външната страна. Сега е на 9 и краката са му прави.

Последна редакция: ср, 13 юли 2005, 12:11 от dete_viara

# 8
  • Мнения: 319
д-р Драганов от Военна поликлиника се ползва с много добро име в тази област,

Подкрепям! Има си един и същи репертоар за всяко бебе, но е много добър специалист!

ЗАДЪЛЖИТЕЛНО потърси добър специалист - дори и да не е Драганов, който няма да ти дава съвети да шляпаш детето, ами ще те насочи към подходящо лечение, мерки, масажи и пр., защото шляпането си е шляпане, ама да не се наложи да ходиш после да гърмиш доктора! Имам приятел кинезитерапевт и от него знам, че всякакви такива детски проблеми трябва да се третират от специалист с нужното внимание. Не можеш по цял ден да седиш и да наблюдаваш детето какво прави и да го караш да седи по турски и т.н. По-добре е специалист да се занимава с тези работи. Успех и дано всичко да си дойде на мястото!

# 9
# 10
  • София
  • Мнения: 2 162

Преди години ходихме в Горна Баня с голямото дете (беше на близо на 2г), неговите крачета баха като буквата Х. Там ни обясниха, че в различни периоди от израстването израстват преимуществено хрущалите от вътрешната страта на коляното, в други - хрущялите от външната страна. Сега е на 9 и краката са му прави.
Цитат


Правихте ли нещо специално- упражнения, обувки? И на моята щерка краката й някак са по- широки от вътрешната част на коляното. Тя е на 2г и 7м дано да не е късно да се направи нещо.

# 11
  • Мнения: 1 250
Не, нищо специално не сме правили.
Но това беше след като го видя ортопед - разгледа му крачетата, накара го да ходи пред него и тогава каза, че му няма нищо.
А иначе педиатърката се опита при събрани ходила да му свива коленцата и те опираха едно в друго е не можеха да се разминат.

Общи условия

Активация на акаунт