наводнихме съседите

  • 2 616
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 288
nimika   - сега видах, че сте под наем - това със застраховката би трябвало да го правят хазяите, т.е. собствениците, а в случая точно те са и потърпевши... Въпреки това, запази си съвета ми за в бъдеще, когато ще имате свое жилище. Пожелавам ти го, както и много скоро да си радваш на тест за бременност с 2 чертички и безпроблемна поява на малко розово човече!
 Hug

# 16
  • Мнения: 82
първо е редно на поемат ремонта просто от човещина-все пак не може да наводниш къщата на хората и просто да се извиниш.разбира се,че те не са виновни,че пералнята се е развалила,но нима другият човек е виновен,че да плаща?
второ,в законовите норми за наем се упоменава,че наемодателят е длъжен да поема всички текущи ремонтни дейности и да предаде вещта/имота в състоянието,в което го е наел.
освен това всеки,причинил вреда другиму,е задължен да обезщети пострадалия.
така че..редно е да поемат ремонта.
освен това ти как би се почувствала,ако ти наводнят жилището,отворят ти супер много работа и дертове и накрая нахално ти се заяви"ами съжаляваме,оправяйте се"..не е особено приятно.
но пак казвам,виновни няма..ееее,какви по-страшни неща има от малко влага по тавана...така че споко и не бива да се вживяваме в такива ситуации..
[/quote]                                  Аз съм наемател, в същото време рентиер. Това го казвам за да се разбере, 4е не гледам само от моята камбанария./тоест като наемател/. Собственикът на имота поема вси4ко,ако няма застраховка толкова по зле за него. Тези хора са НАЕМАТЕЛИ....  дори кран4ето за топлата  вода да им се развали,хазяинът е длъжен да го оправи.Не ми се струва 4естно това с покриването на щетите. Защо да плащат те за грешките на хазяина си? Наистина не разбирам.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 035
РуМи,  при вас може и да е така, тук в договора си пише,че наемателят поема всички текущи ремонти. От кога не си в БГ?

# 18
  • Мнения: 82
 aunt Oqq от 9 години. За какво плащат тези хора? Това е като да си наемеш кола. Ако я блъснеш плащаш ли я? Не е 4естно Crossing Arms

# 19
  • София
  • Мнения: 4 035
Ох, Руми... ooooh! Тук винаги си е било така, сигурно не си живяла под наем. За колата -скоро си мислех, не се ли плаща нещо ако я блъснеш? Тва много хубаво! Може и при наемите да стане така ....някой ден...евентуално...

# 20
  • Мнения: 82
Ох, Руми... ooooh! Тук винаги си е било така, сигурно не си живяла под наем. За колата -скоро си мислех, не се ли плаща нещо ако я блъснеш? Тва много хубаво! Може и при наемите да стане така ....някой ден...евентуално...
Застрахователната компания би трябвало да поеме щетите. Наемите в БГ не са никак евтини ве4е..........Поне една застраховка може да си позволи този собственик,не да прави фасони на хората при някакъв такъв инцидент.Ако утре им изгърми ел инсталацията и апартамента изгори.....Кво става? Не ми казвай. Сетих се .....Плащат

# 21
  • Мнения: 157
Мисля ,че тази дискусия  е  много полезна за всички -за да се знае кои какви права и задължения  има като наемател -наемодател.
За това и попитах -за  да сме  наясно какво е наше задължение и не.

Ако  трябва да съм точна -договор  нямаме  за наема -така ,че такива  клаузи и уточнения  като това кои плаща  или не  текущите  ремонти ,нямаме .

Конкретно -пералнята  е наша ,както и повечето ел уреди  -защото в  квартирата  имаше оставени такива от хазяйте  - почти неизползваеми  и негодни за употреба и сме  занесли наши.Само бойлера и готварската  не са наши ,но  наличните  са в кошмарно състояние -мъжът ми редовно сменя плочите и нагревателите.Просто  изчакваме да си купим нови за новия ни дом ,които купихме и ремонтираме  в момента .И  сме  говорили  още  преди  няколко месеца да  направим застраховка  на нашия  нов  дом ,но изчаквахме да поприключим с ремонта.

От чисто етична  и човешка  гледна точка   смятам за редно да  заплатим нанесените  щети .Въпроса е да не  се прекали в искането.Наясно съм ,че създадените  главоболия  и грижи  на хората  ,не  могат да  бъдат оценени .
Остава  да пиша  ,когато  знам  на колко оценят  пораженията.

Това  с липсата  на застраховка и безхаберието  у нас  е проблем- помните ли   в миналите  години като имаше природни наводнения как  с е оказа ,че повечето къщи нямат застраховки -а после  чакат държавата  да  ги обезщети.

nimika   -                              за в бъдеще - във вашата застраховка "жилище", включете допълнителна клауза "гражданска отговорност" - струваше + 5 лв и покрива щети /до 2000 лв/, нанесени от вас на др съседи /не съм сигурна за сумите.../. Така, когато възникне застрахователно събитие, идва застрахователният агент и прави оценка на щетите, след това застрахователната компания плаща. По този начин нито вие, нито потърпевшите влизат в спорове и оценки и претенции за суми и др. Въпреки, че недоволни винаги ще има...

Така сме постъпили и ние
 Hug
 
добър съвет -благодаря -незнаех че има и такава  клауза.

За  чужбина и аз  съм чувала ,че наемодателя има  грижата  на всичко ,уви  тук  не е така.


второ,в законовите норми за наем се упоменава,че наемодателят е длъжен да поема всички текущи ремонтни дейности и да предаде вещта/имота в състоянието,в което го е наел.
в горното има  някакво противоречие- не трябва ли наемателя  да пише  там ?

Последна редакция: вт, 04 ное 2008, 13:03 от nimika

# 22
  • Мнения: 1 844
да,грешка,трябва да пише наемателят.. Simple Smile

# 23
  • Мнения: 288
nimika -    допълнителната клауза "гражданска отговорност", наистина струваше смешни 2-5 лв и наистина покрива щети, нанесени от застрахования на съседи, независимо дали те имат или въобще нямат застраховка ... Ние сме го направили за апартамент в Сф /не в чужбина/... 
Успех с новото жилище
 Hug

# 24
  • гр.Варна
  • Мнения: 217
второ,в законовите норми за наем се упоменава,че наемодателят е длъжен да поема всички текущи ремонтни дейности и да предаде вещта/имота в състоянието,в което го е наел.
в горното има  някакво противоречие- не трябва ли наемателя  да пише  там ?

Определено има противоречие! Naughty Всички разходи ,свързани с обикновеното употребление и изхабяване на вещите и на имота  са сметка на наемателя, освен ако не е уговорено изрично нещо друго в договора. А "разваленото кранче" си го оправя този, който го ползва, т.е. наемателя.

Относно размера на обезщетението, което следва да платите на хазяите, то лесно и предполагам с просто око може се види какво сте разрушили и как евентуално е изглеждало то. Направете един опис на пораженията и нека специалист да го оцени по средна пазарна цена. Ако искат прекалено много- ами отвате на съд и това е! Дано не се стига до там, обаче! Praynig

Късмет с ремонта и най-вече с инвитрото, то е най-важното нещо! Peace Peace Peace

# 25
  • Мнения: 82
Людмила,това беше цитат на десинка85.Объркало се е моми4ето. Нали не искаш да кажеш, 4е ако живее там 5 години, стените пожълтеят и дивана се изтърка при освобождаване на жилището трябва да боядисат и купят нов диван?

Последна редакция: ср, 05 ное 2008, 23:10 от PyMu

# 26
  • Мнения: 157
мале -знаете ли какво -ами ние няма да можем да върнем имота  във вида  ,в които сме го наели - Party-  тавана  е  боядисван,стени,тапети сме лепили ...


Ей-не се настроивам срещу хазяйте и не търся  негативни неща у тях-   грешката  е наша  .

Но изключвайки инцидента   -наистина възниква въпроса   зададен от Руми
. Нали не искаш да кажеш, 4е ако живее там 5 години, стените пожълтеят и дивана се изтърка при освобождаване на жилището трябва да боядисат и купят нов диван?
как стои въпроса с  горното ?

 liudmila73  -благодаря за пожеланията  ,както и на всички останали - има по-важни неща - newsm30   -от един таван  и стени  Hug

# 27
  • София
  • Мнения: 4 035
Ще ти кажа как става.  Wink
Живеем 7 години, не можахме да се разберем дори за един латекс да си поделим разходите, не че много сме мрънкали. Пробвахме веднъж, тя отказа категорично, всъщност искахме и теракот да сложим в коридора. После се отказахме от теракота заради детето, да не се хлъзга, но тя реши, че вече сме сложили и се пробва да вдига наема.  hahaha Сега се изнасяме и се почна едно мрънканеее, накрая заяви,че няма да ни върне капарото, щото трябвало да се боядисва и т.н. Ние предварително бяхме решили да не и го искаме, защото е наистина голямо мрънкало, но я оставихме да се развихри, да видим какво ще измисли.  Joy

# 28
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Според мен не е коректно наемателите да плащат ремонта, все пак ремонтираното си остава за хазяина. Плюс това има застраховки за подобни рискове. Да речем, че вината е тяхна аз лично бих им предложила да си разделим разходите или ще поема само ремонт на тавана. В нормалните държави се прави освежителен ремонт на всеки 2 години и основен след всеки наемател, за сметка на собственика разбира се.

# 29
  • Мнения: 82
nimika, сиренце ти е отговорила. Да си рентиер си е бизнес. Всеки бизнес има разходи нали? След освобождаване на наетият имот, ако си повредила врати4ката на кухненското шкаф4е, и си продънила леглото,хазяинът си ги подновява или поправя.За негова сметка разбира се . Ако не - това ще рефлектира на цената при евентуално отдаване под наем отново.

Общи условия

Активация на акаунт