използване на залъгалка

  • 2 012
  • 67
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 864
здравейте,
ще се радвам мами които са ползвали залъгалка с техните беб4ета да споделят според тях които са положителните и отрицателните страни на това, до колко години са ползвали залъгалката, как са оту4или детенцето от нея и тн.

аз от 2 дена давам но само и единствено ве4ер преди заспиване защото много пла4еме и се ядосваме, и евентуално нощем ако се буди за н-ти път да се храни.
но така се 4увстваме и аз и малката спокойни и щастливи.но и се надявам това да не й стане навик....
 

# 1
  • Мнения: 1 187
Синът ми беше "нервно" и ревливо бебе, само бибероната го успокояваше. Отказахме я на една годинка, след като я оставих да се скъса и не му беше комфортно.

# 2
  • Мнения: 512
Аз и на двете ми дъщери съм  давала залъгалки.
Не мисля, че са вредни, ако не се прекалява с използването им - моите заспиваха със залъгалка в устата, през деня почти не съм ги давала.
Ние се отучихме от тях без каквито и да са драми около година - година и половина.
  smile3504

# 3
  • Мнения: 9 814
Аз също давах на дъщеря си залъгалка.
През деня почти не я ползваше, само заспиваше с нея и я плюеше почти веднага след като се унесе.
Ползва я почти две години и се отказа доста лесно.
Употребата й става наистина опасна, когато залъгалката не се вади от устата на детето.

# 4
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Давам на сина си залъгалка само ако се събуди през ноща.  Hug

# 5
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Аз пък така и не успях да я науча да смуче биберон Confused Купих и смених незнам колко си модела, ама Вики все не щеше Rolling Eyes

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 10 346
Давах, за да не си смуче пръста и вечер като се будеше.
Махнахме я на 11 мес. заради зъбките - притеснявахме се да не се изкривят, а и малко след това сина ми тръгна на ясла и предпочитах да е без залъгалка там.

# 7
  • Разград
  • Мнения: 2 102
И двете ми деца са ползвали залъгалка само когато заспиват. Според мен тя е "по-малкото зло" пред това да си смучат палеца например. Големият ми си я отхапа със зъби, беше на година и нещо, и сам спря да я търси.

# 8
  • Мнения: 1 763
Давам залъгалка, откакто се прибрахме от родилния дом. Когато беше съвсем малък, беше постоянно със залъгалка, сега, когато си играе  на пода, не му я давам, за да не я скрие под спалнята, когато си е в леглото, сам си я взема. На разходка обийновено не я търси, ако я поиска- му я давам. Не виждам нищо лошо в залъгалките, не ме притеснява, че е пристрастен към нея. Смятам да го оставя сам да се откаже, ако не го направи ои 3 години, ще се намеся.

От всички непоискани съвети от познати и непознати по градинките, най-много ме дразнят тези във връзка със залъгалката. Имам чувството, че залъгалката на детето ми пречи на целия свят, някои дори посягат да му я махнат от устата ooooh!

# 9
  • Мнения: 1 666
Използването на залъгалка си зависи от детето.
Синът ми, например, изобщо не е смукал. Просто не искаше. Предлагах му различни модели и марки - не щеше никоя. И аз се отказах да го "уча". Така си и израстна без залъгалка.
Сега дъщеря ми обаче има залъгалка и си я ползваме. Просто тя е друг тип. Има нужда да "суче" за успокоение понякога. И ако не е биберона, си бута по някое пръстче или цялото юмруче в устата. Е, предпочитам да привикне към биберона, отколкото към пръстчето. Биберона по някое време може да го скрием/изхвърлим/загубим или каквото и да е, за я отучим, но пръстчето ще си е винаги там и отучването ще е по-трудно.

# 10
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Залъгалка използваме от както се е родил, но само при приспиване.
Като му я дам и знае, че е време за сън.
През останалото време не се сеща изобщо за нея.

# 11
  • Мнения: 72
Ползвахме залагалка до 1 год. и после той сам се отказа. И сега има моменти в които бих я дала, но Алекс не я иска. С нея се успокояваше много лесно

# 12
  • Мнения: 594
Давам им залъгалка...когато са нервни и плачат, а също и като ще ги приспивам. Каката много беше привързана към бибата си - направо се бях притеснила че няма да успея да я откажа от нея... Но към годинка-годинка и нещо някак от раз стана (няколко дни й я давах само вечер преди сън, а после я скрих). Сега дребния също напоследък много я търси, но пък в момента го мъчат няколко зъбчета едновременно... Но след някой месец мисля и него да го отуча от бибата...

# 13
  • Мнения: 186
Нямах намерение да давам, а и той не искаше, постоянно я плюеше и не знаеше какво да прави с нея. Но за заспиване като че ли нещо мъничко не му достигаше и плачеше и нервничеше. И малко насила го научих педи да навърши 3 месеца. Но с нея заспива по-лесно. Денем въобще не предлагам залъгалка. Така, че съм ЗА! newsm10

# 14
  • Мнения: 1 428
Давам залъгалка когато заспива.

# 15
  • Мнения: 805
Давала сам залъгалка и не съм се притеснявала.
Около годинка я махнахме отведнъж и мина без криза.
Много ме дразнеха разни лелки и баби с вечното: Да я махате тая акана биба!
Естествено не харесвам и четиригодишни деца с биберони. Всичко с мярка. Peace

# 16
  • Мнения: 165
Само когато заспива давам залагалката. Не мисля, че е толкова голям проблем използването й. Дъщеря ми я смучеше до 3 годишна и  си има много хубави зъбки. smile3504

# 17
  • Мнения: 349
Давам биба когато е неспокоен или когато си засмуче пръстите. По-добре залъгалка отколкото пръста  Peace , а и пръстите после не можеме да ги махнеме  Mr. Green,

# 18
  • Мнения: 544
Ползвала съм с баткото до 11 мес., като мога да кажа че накрая беше доста привързан към нея. Аз се притесних за зъбките и я изхвърлих. Поплака 3-4 дена и я забрави. Сега също ползвам. Рано ни е да се отказваме, може би пак около годинката.

# 19
  • Мнения: 4 433
Давах само преди заспиване

# 20
  • Мнения: 27 524
И да й стане навик, няма проблем. Много по-добре е този вариант, отколкото да започне да си смуче палеца например. Ползваше синът ми много, допреди два месеца  Embarassed Laughing
Отказах го като ги срязах и той сам ги остави  Peace

# 21
  • Мнения: 9 973
все още давам биберон,защото всички говна са наши ooooh!

# 22
  • Мнения: 1 981
Давам му я от раждането и до сега, само когато заспива! Надявам се скоро да се отучи, но няма много да го насилвам, поне докато го мъчат зъбите!

# 23
  • Мнения: 8 999
Положителни страни на ползването на залъгалка.
- бебето задоволява смукателния си инстинкт
- успокоява се
- не посяга към палчето

Отрицателни:
- като си изпусне биберона посред нощ, те буди, за да му го напъхаш в устата
- може да се пристрасти и трудно да се откаже

# 24
  • Мнения: 1 554
все още давам,вечер спим с нея,а до преди един месец 24 часа беше в устата му Crazy

# 25
  • Мнения: 4 784
Давам от новороден най-вече когато му се приспи. Много го успокоява. В момента в който се унесе, я изплюва. Все още не се е отказал от бибата.
Никога не ме е будил да му давам бибата посред нощ. Сега вече, ако се пробуди и я пожелае, сам си я намира.

# 26
  • Мнения: 4 017
Залъгалка е по-добре от палец.

Бебка е на 10 м. и още не съм започнала да я отучвам. Ползва я за заспиване. Но понякога и я давам и  нощем като ревне и после не стоя до нея, за да я махна, защото много ми се спи и така не знам колко време спи с нея newsm78

# 27
  • Мнения: 317
 Сина ми имаше силен сукателен рефлекс от самото раждане. Като бебе сучеше по 40-50 минути и после дърпаше бибата яростно. Допреди няколко месеца я ползвах за негово и собствено успокоение на нервите почти през целия ден. Сега я давам само за приспиване и слагам 2 броя в леглото в случай на среднощно пробуждане. Намира си ги сам и в резултат всички спим без прекъсвания цялата нощ. През деня много рядко се сеща и ако не успея да го залъжа с нещо друго и изпадне в рев му я давам. След малко я изплюва, за да ми говори и я забравя сам. Скривам я пак и готово.
За отказването - дано сам някак го реши, че не ми се слушат ревове. Не издържам много и се пречупвам Embarassed

# 28
  • Мнения: 31 128
По добре залъгалка, отколкото смукане на палец. Peace

# 29
  • Мнения: 2 334
Дъщеря ми е със залъгалка от самото и раждане.Аз даже мислих ако можеше въобще да не ползваме,но тя е на друго мнение.От първия и ден засмукваше всичко което се опре до устата и(дрехи,одеяло и т.н)Сега в момента не издържа повече от половин час да е без залъгалка и просто незнам как ще я отуча един ден Tired

# 30
  • Мнения: 1 586
Синът ми беше влюбен в залагълката.. Crazyот както се е родил си я обича ,на моменти я търсеше по-малко ,а на моменти беше често с нея,но скоро насилствено ги разделих.... Mr. GreenСмятам,че на 2г. вече биберона става вреден,зъбките може да се изкривят ,така,че аз я цепнах леко с ножицата и той повече не я искаше.

# 31
  • Мнения: 922
Давам от време на време залъгалга.
Криси е много неспокойно и ревливо бебе та понякога се налага да я давам. Дано нямаме проблем после с отказването.
Ники не можа да я приема. Въпреки че купих няколко различки така и не я искаше.

# 32
  • София
  • Мнения: 1 524
Давах по всяко време. Отучихме се без драми. Вече десет дни сме без.  Party
Просто я махнах, без да обяснявам дълго. Само казах - Кучето я изяде слънце.
Първата седмица мина - Малката беше по-нерввна, опитваше се да краде на другите деца бибите. Казвах нее мамо, ти си голяма вече, остави на бебето. Е, малко тъпо, че понякога "бебето" е с глава по-високо.  Joy Joy Сега вече само следобедното заспиване ни е по-трудно, но предпочитам така.
Нямаше да я махам сега, но се наложи, защото имаше две пъпчици под устатат и 10 дни не завехваха - дразнеха се от пластмасата. Та всъщност дерматологът каза - край с бибата.

# 33
  • Мнения: 3 034
откакто е роден е с нея. отрицателни страни не съм забелязала. вечер задължително му я давам като профилактика на СВДС. но може да заспива и без нея - тоест, не е пристрастен. за мен лично е много полезна вещ и за бебето, успокоява го. само че, ортодонтска, обикновена не е ползвал.

# 34
  • Мнения: 961
От раждането досега е все с биба. Най-полезната вещ, която имам за бебето. Без нея не заспива. Мисля да го отуча след 1 г.

# 35
  • София
  • Мнения: 17 591
 doh
Ще ме прощаваш, ама такива терзания се предизвикват от остра липса на реални проблеми.
А бебето ми си е с биба още от болницата. За сметка на това си спя спокойно цяла нощ в съседната стая.

# 36
  • Мнения: 227
Синът ми беше "нервно" и ревливо бебе, само бибероната го успокояваше. Отказахме я на една годинка, след като я оставих да се скъса и не му беше комфортно.

и ние така Peace

# 37
  • Мнения: 1 447
И при двете ми деца залъгалката я ползвахме единствено вечер когато заспиваха.При дъщеря ми я махнах на 1,5 месеца,а при синът ми на годинката.
Синът ми изобщо не я искаше накрая.

# 38
  • Мнения: 2 587
Давах залъгалка от както се е родила.За недостатъци не знам(освен че може да изкриви захапката и други подобни ако продължи да се използва по-до късно),предимство е това че бебето е спокоино,мама също.А и при хранене с АМ не задоволява нуждата си от сукане само с храненето.
Махнах я на една годинка без драми и рев.

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Залъгалка му дадоха още в родилния дом. От самото начало не я хареса и постоянно я плюеше. Давах му я само вечер за приспиване и при разходките навън с количката, за да не плаче. Спрях да му я давам от момента, в който започна сам да си я вади от устата и да я хвърля където му видят очите  Simple Smile

# 40
  • Мнения: 493
Смуче като заспива,но гадното е,че вечер няколко пъти се буди защото и е паднала от устата и я търся в леглото и е много неприятно.Хубавото е обаче,че много се успокоява с нея,което е достатъчна причина да е я лишавам от залъгалката засега.

# 41
  • Мнения: 3 092
Аз пък така и не успях да я науча да смуче биберон Confused Купих и смених незнам колко си модела, ама Вики все не щеше Rolling Eyes
и аз бях по същия начин , но ми беше трудно , защото ползваше за залъгалка мен!  Tired
Все си мисля че ако не се прекалява с нея не е опасна .
За отучването - пожелавам да стане без драми . Simple Smile

# 42
  • от Луната
  • Мнения: 1 752
Давам залъгалка, откакто се прибрахме от родилния дом. Когато беше съвсем малък, беше постоянно със залъгалка, сега, когато си играе  на пода, не му я давам, за да не я скрие под спалнята, когато си е в леглото, сам си я взема. На разходка обийновено не я търси, ако я поиска- му я давам. Не виждам нищо лошо в залъгалките, не ме притеснява, че е пристрастен към нея. Смятам да го оставя сам да се откаже, ако не го направи ои 3 години, ще се намеся.

От всички непоискани съвети от познати и непознати по градинките, най-много ме дразнят тези във връзка със залъгалката. Имам чувството, че залъгалката на детето ми пречи на целия свят, някои дори посягат да му я махнат от устата ooooh!
Напълно съм съгласна. А и братовчед на мъжа ми учи последна год стоматология и ми каза, че е добре да е със залъгалка но да е по - твърда, за да може да и се оформи добре небцето. Ставаше въпрос за изкуствено хранените бебета, защото като не сукали от гърда, а от биберон имали по - голяма нужда от залъгала уф, ама и аз го обясних ooooh!

# 43
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
Давам залагалка , когато заспива , а пък и тя е много нервна и ревлива , така че малко или много се успокоява с нея . Давам и я още от 8мия ден на раждането и съм твърдо ЗА Peace

# 44
  • София
  • Мнения: 1 524
Момичета забравих да споделя. Откакто я махнах вече спи по-спокойно и не се буди. Преди и тя  -буди се търси я, намира, лапа и заспива.
Аз се будих с нея всеки път, а сега спи като пънче през цялата нощ, буди се само ако е гладна.

# 45
  • Мнения: 423
За мен единственото предимство на залъгалката е предимството й пред палеца, иначе не съм й фен. Каката я научих на залъгалка точно по тази причина, че беше започнала да си смуче палеца. Отказах я на 11 месеца без проблем, за една вечер. С малкия не съм ползвала залъгалка, просто не се наложи.

# 46
  • Мнения: 2 310
Давах биберон от 6 м до 1г.2м,предимно при заспиване.
Отучи се лесно,сама,просто един ден не я искаше и я плюеше и дотам.

# 47
  • София
  • Мнения: 864
ние за сега я ползваме само ве4ер за да подремне20-30 минутки преди капането и ве4ерното кърмене. и евентуално нощем ако се  събудила за н-ти път
дано не свикне с нея и да няма драми после

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Ползваме залъгалка само за приспиване.Или през нощта като се събуди.

# 49
  • Мнения: 1 900
Ползваме залъгалка само за приспиване.Или през нощта като се събуди.
Peace

# 50
  • Мнения: 666
Все още ползваме и докато не поникнат всички зъби не мисля да я махам. Ужасно се дразня като всеки втори по улиците прави коментар за биберона, на детето не му пречи, на мен още по-малко. Предпочитам да е с биберон, отколкото да са му нон-стоп мръсните ръце в устата. Нека стане на 2 пък ще видим.

# 51
  • Мнения: 2 478
Залъгалката е най-добрата приятелка на сина ми.
Понеже през деня не му я давам,той като я види много и се радва Laughing
Засега не мога и не искам да го отказвам от биберона.Използва го ,за да заспива и за да се успокоява,когато е ядосан за нещо.
Не искам да му го отнемам насилствено.По-скоро ще изчакам момента да порасне достатъчно,за да се откаже сам от нея

# 52
  • Мнения: 487
Синът ми вече не ползва биберон Winkна 18 е, според мен всяко нещо с времето си, защо трябва да се травмира излишно детето,  когато е готово то самото, тогава нека отпадне биберона.

Последна редакция: ср, 05 ное 2008, 06:25 от kofa

# 53
  • София, в момента в любимото ми село Железница
  • Мнения: 1 670
Ползвахме биба само за заспиване вкъщи. Навънка в количката обикновенно заспиваше и без нея. Отказахме я на 1годинка и 1месец с лека драма за 3-4дни. Мисля, че бибероните не са вредни в малки количества, но деца ходещи и пързалящи се примерно на пързалкита и с биба в устата  Naughty

# 54
  • Мнения: 1 103
И двете ми деца са смукали биберони .Отказах ги след годинката .

# 55
  • Мнения: 925
Според мен залъгалката е несправедливо обвинявана за много беди. Ако детето е кърмено и вече може добре да захапва зърното, не виждам проблем за залъгалка. Моят син толкова обича да суче, че ако не му давам залъгалка от време на време, досега да съм без зърна Rolling Eyes
А и детето си има мнение и когато не иска биберон, просто го плюе. Напоследък му давам биберона само след вечерното кърмене, когато го сложа в леглото и той се поразбуди. Тогава давам биберон и до 5 мин е заспал Peace

# 56
  • Мнения: 388
Давах от първия ден - анатомичен, силиконов на AVENT. Бибата много ми е помагала - успокояваше я, заспиваше с нея, не си е смукала пръстчетата. На 1г. и 1м реших да я махна, като 2-3 месеца преди това започнах да я давам само за сън. Махнах я от раз /изхвърлих я за да устоя на плача и да не я върна/. За 3 дни свикна без нея.

# 57
  • София
  • Мнения: 5 079
Ползвахме, защото това беше единственият начин да го отделя от цицата  Mr. Green и да излезем на разходка с количката...
Сам се отказа на 10 месеца, при първото си боледуване, защото не можеше да диша със запушен нос и биба в устата.

# 58
  • Мнения: 789
Давах залъгалка до годинка и 3-4 месеца.После я нарязах с ножичка,и като усети дискомфорт на езичето,взе да я плюе.Около 2 седмици се сърдеше,че не му я давам при заспиване,и после свикна.Няма страшно,малко ще ви се ядосва в началото,но... Wink

# 59
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Синът ми ползваше залъгалка до 8-я месец.Дъщеря ми не е ползвала въобще

# 60
  • Мнения: 741
И моят  син е от пристрастените към залъгалката.Сега му растат зъби и само тя спасява положението.Като почне да спи нормално ще я махна

# 61
  • Мнения: 4 111
Все още давам залъгалка, от раждането до сега ползваме НУК.

# 62
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 747
Започнах да давам биберон залъгалка още в началото,защото имаше силни колики и така се успокояваше и заспиваше без люшкане или носене.Но..................................... освен че заспиваше с нея и спеше с нея,не я пускаше,а пуснеше ли я се събуждаше  Sad Случвало се е някои нощи да ставам на всеки час да и я давам,което се превърна в кошмар за мен.Сега се опитвам да я отуча,но е трудно.Все пак,когато успява да заспи без нея сънят и е много спокоен и спи без да се буди.

# 63
  • Мнения: 4 292
Синът ми ползваше залъгалка до две годинки и нещо. От нея само негативи видях и нищо позитивно. От опит мога да кажа, че когато едно дете е кисело, раздразнително и е решило да реве, то ще го прави и с биберона в уста.
Дъщеря ми за сега изобщо не признава залъгалката, въпреки, че многократно пробвах да и дам. Хем знам, че полза от нея няма кой знае каква.  Rolling Eyes

# 64
  • Мнения: 317
Клото, поне на моето дете му се запушва устата в 80% от случаите когато е решило да реве и е значително по-спокойно с биберон в устата. Така, че за мен това е големия плюс на тази вещ.

# 65
  • Мнения: 4 668
Синът ми беше със залъгалка от ражданет си до 2г.5м. Не можеше да заспи без нея и се нервираше много . въобще не съм правила опити да му я махам - сам се отказа . не виждам никакви последици от това , напротив - залъгалката ми осигуряваше голямо спокойствие.

# 66
  • BG
  • Мнения: 1 900
Аз пък така и не успях да я науча да смуче биберон Confused Купих и смених незнам колко си модела, ама Вики все не щеше Rolling Eyes
Peace

# 67
  • България
  • Мнения: 457
Давам залъгалка,когато заспива или когато е неспокоен.Страшен помощник ми е.

Общи условия

Активация на акаунт