MASAZ NA BEBETO???

  • 1 179
  • 8
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 210
Bebeto mi e na mesec i polovina. Pravia mu masaz, no po skoro intuitivno i po informacia ot edna mnogo stara kniga. Niakoi moze li da mi kaze kude da nameria informacia kak to4no triabva da se pravi masaza v razli4nite meseci-dvizenia, vremetraeni i t.n.?? Vie kak procedirahte i otkoga?? Triabva li da go masziram s olio ili krem ili moze i na suho telce. Zashtoto nie sega pravim masaza ve4er predi bania. Blagodaria predvaritelno!

# 1
  • Мнения: 8 163
Аз масажирам нашата щерка по инструкции от книгата на Tracy Hogg "Sеcrets of the Baby Whisperer". Тя препоръчва масажът на цяло тяло да започне от 3тия месец. До тогава можеш да правиш масаж на стъпълцата (сводчетата), за да не е бебче дюстабан и на цялото краче с движения "корабно въже" (връткаш от вътре навън и движиш ръцете си от долу нагоре), за да се разпределят правилно тлъстинките.
Иначе мога да ти пратя сканирани инструкции за масаж от списанието "Моето бебе и аз", броят е от миналата година. Дай адрес.

# 2
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
И ние сме на месец и половина (даже почти на два). От началото на втория месец започнах с т.нар. поглаждане. започвам от ръчичките, после гърдичките, много внимателно коремчето, крачетата, след това го слагам по корем и поглаждам леко гръбчето (не се докосва гръбначния стълб). Времетраене- всяко поглаждане по 5-6 пъти.
Скоро ще започна и с почукването, размачкването и разтриването (в началото на 3-тия месец). Тогава, а даже и малко по рано, смятам да започна и с дихателните упражнения- сгъване и разгъване в лакътните стави, повдигане и спускане на ръцете и кръстоване на ръцете отпред (това се прави само по 2-3 пъти).
Масажът го правя и аз преди баня, просто защото след това моят юнак се сърди, че е изкаран от ваничката. Правя го "на сухо", но май не е много правилно. При всички случаи ръцете ми са топли и леко омекотени с крем.

# 3
  • Мнения: 3 379
Цитат на: Abadjieva
Аз масажирам нашата щерка по инструкции от книгата на Tracy Hogg "Sеcrets of the Baby Whisperer". Тя препоръчва масажът на цяло тяло да започне от 3тия месец. До тогава можеш да правиш масаж на стъпълцата (сводчетата), за да не е бебче дюстабан и на цялото краче с движения "корабно въже" (връткаш от вътре навън и движиш ръцете си от долу нагоре), за да се разпределят правилно тлъстинките.
Иначе мога да ти пратя сканирани инструкции за масаж от списанието "Моето бебе и аз", броят е от миналата година. Дай адрес.


Ами ти като ходи при Драганов, той не ти ли каза, че може да се правят масажи от първи-втори месец вече? Че и гимнастика дори? На нас така ни каза поне.

Иначе и аз я имам тази книга, но не съм стигнала до масажната част още.  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 2 051
Виж тук и се обади дали ти се струва полезно, че аз съм забравила вече, малко ми е трудно да преценя:

http://www.biberonbg.com/info/masaji.htm

# 5
  • Мнения: 8 163
Цитат на: SZA
Иначе и аз я имам тази книга, но не съм стигнала до масажната част още.  Simple Smile


За мен тази жена е велика. Ако не беше нейната книга, нямаше да знам какво да правя. Нито щях да мога да се ориентирам кога и за какво плаче човечето.
Вече прочетох и втората й книга Secrets of the Baby Whisperer for Toddlers. Цяло щастие е, че я имам и нея!

Ти какво мислиш, допада ли ти логиката и подхода на Трейси?

# 6
  • Мнения: 4 414
ето тук има за масажите:

http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=474

на мен ми беше полезно, защото е доста изчерпателно и има картинки:))
успех!

# 7
  • София
  • Мнения: 2 210
Цитат на: agneshka
ето тук има за масажите:

http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=474

на мен ми беше полезно, защото е доста изчерпателно и има картинки:))
успех!


Da, tova e ot tazi stara kniga, koiato imam:-). Izdadena e 1973g. Simple Smile. Blagodaria!!

# 8
  • София
  • Мнения: 2 300
Здравей Еми! Ето това е от мен - или по-скоро от моята педиатърка, която всеки месец до навършване на 1г. на детето ми даваше разпечатки за това как се отглежда бебенцето - кърмене, захранване, хигиена и т.н. Може и това да е от книгата, но все пак ще ти го напиша Wink

Масаж и гимнастика през втория месец:
Масажът започва между 4-та и 6-та седмица след раждането при напълно здраво дете с тегло 4кг. Масажът се прилага ежедневно около 1,5 часа след нахранване. Детето трябва да бъде съблечено съвсем голо и поставено върху твърда повърхност покрита с одеало или чаршаф. Стаята трябва да бъде проветрена с Т на въздуха 21-22 градуса. Масажът се извършва с добре измити и затоплени ръце. Когато извършвате масажа непрекъснато говорете и се усмихвайте на детето.
Цел на масажа - да съдейства за намаляване на мускулния тонус и да стимулира развтието на движенията на главата.
Започва се с поглаждане на ръцете. При поглаждане на дясната ръка дайте на детето да хване палеца на лявата ви ръка, а с дясната извършвайте последователни поглаждания от китката към рамото. Ръката на детето обхванете така, че палецът ви да се движи от вътрешната страна на ръката, а пръстите ви - по външната. След извършване на 4-5 роглаждания се прехвърлете на лявата ръка на детето. Поглаждайте я по същия начин, но сменете ръцете си - детето хваща десния ви палец, а вие масажирате с лявата ръка.
След това продължавате с поглаждане на гърдите. За тази цел поставете дланите и пръстите си напречно на гръдния кош върху долната му част, като пръстите на двете ръце са насочени едно срещу друго и почти се допират. Изършете поглаждане нагоре, като отдалечите пръстите си и обхванете с тях раменете на детето. С плавно движение на ръцете продължавате поглаждането надолу, като пръстите ви влизат под мищниците, леко се разтварят и с бързо изтеглящо движение поглаждат междуребрените мускули и се събират над средата на ръдния кош. И това поглаждане извършете 4-5 пъти.
Следва поглаждане на корема. Поставете дясната си ръка върху корема на детето, така че, основата на палеца ви да бъде върху пъпа му, а пръстите ви да сочат към десния му крак. Поглаждането извършете кръгообразно по посока на часовниковата стрелка, докато пръстите ви достигнат слабинната гънка над левия крак. За център на това движение служи основата на палеца ви, който остава върху пъпа. Това поглаждане също се извършва 4-5 пъти.
Следва поглаждане на краката. Започнете с десния крак, като го обхванете в областта на глезена между показалеца и средния пръст лявата си ръка, а палеца поставете върху ходилната част на стъпалото. С дясната ръка поглаждайте 4-5 пъти от глезена до таза, подобно на поглаждането на ръцете. След това извършете същото върху левия крак.

Обърнете детето да легне по корем и направете поглаждане на гърба. То се извършва с гърба на дланите и пръстите, от двете страни на гръбначния стълб. Започнете от долната част на гръдния кош и стигнете до раменете на детето. След това извършете поглаждане в обратна посока отгоре надолу, но с дланите на ръцете. Нагоре и надолу поглаждайте 4-5 пъти.

Общи условия

Активация на акаунт