прекратяване на трудов договор при бременност

  • 7 111
  • 20
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 78
Здравеите мами! Имам следният казус: работодателят ми иска да закрие фирмата от 01/01/2009 и съответно да ми прекрати договора. Аз по принцип от 12/01 трябва да изляза в 45 дни, но така или иначе съм решила да работя до края на годината и да си взема болничен. Интересува ме каква е процедуарата по болничните и майчинските? Трябва ли да текат някакви осигуровки по време на тези 315 дни? Ако намеря друга фирма която да ме назначи формално от 01/01 какви осигуровки трябва да плащам / т.е. аз ще им ги давам, а те да ги внасят/ и сложна ли е процедурата???
Благодаря на всички!

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
За да получаваш обезщетение за бременност и раждане и след това обезщетение за гледане на дете трябва да си на трудов договор и да имаш 6 месеца осигурителен стаж. Така че най добре е да намериш къде да те назначат, да отработиш един ден, или до 12.01. и да излезеш в болничен. По време на болничните, отпускът за бременност и раждане и отпускът за гледане на дете се плаща само здравна осигуровка в размер на 8.64 лв. за 2008 г. /за 2009 ще се промени малко сумата/. Процедурата не е сложна, по принцип работодателя носи документите в НОИ. Ето какво се носи
Документите за получаване на обезщетение за бременност и майчинство, а след това и обезщетение за гледане на дете се представят в НОИ, чрез работодателя и са:
1. С първия болничен 45 дни преди термин се носи Приложение 7 за банковата сметка от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО /заедно с документ от банката/.
2. С втория болничен от болницата не се носи нищо.
3. С третия болничен от педиатъра на детето се носи Приложение 1 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО.
4. За отпускът поради бременност и раждане изтичане на 135-те дни болнични се подава при работодателя Заявление по чл. 163, ал. 1 въз основа на което да ти издадат заповед за отпуск за дните от 135 до 315, копие от която се носи в НОИ, Декларация по чл.163 от КТ /Приложение № 7 към чл. 45, ал. 1, т. 2 от Наредбата за работното време почивките и отпуските/ и приложение 2 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО, което е за НОИ. Заверено от осигурителя копие от удостоверението за раждане на детето.
5. Отпускът за отглеждане на дете до двегодишна възраст след изтичане на 315 - те дни подаваш пак при работодателя Заявление чл.164, въз основа на което да ти издадат заповед за отпуск, копие от която се носи в НОИ; Декларация по 164 от КТ / Приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от Наредбата за работното време почивките и отпуските/ и Приложение 3 от Наредбата за изплащане на болнични, което е за НОИ. Заверено от осигурителя копие от удостоверението за раждане на детето

# 2
  • София
  • Мнения: 78
Благодаря ти много за отговора! Тоест ако намеря фирма, която да ме назначи веднага след прекратяването ми на сегашната работа и работя формално до 12/01 от когато трябва да изляза в 45 дни - фирмата ще плати осигуровки само за тези 12 дни или за целия месец? А след това тези здравни 8-10 лева се плащат до 2 години ли ? Още един въпрос - от 01/07 ме осигуряват на 500 лв. В евентуалната нова фирма на колко би било добре да платя осигуровки?
Мерси още веднъж!!!!!!!!   Hug

# 3
  • Бг
  • Мнения: 845
Привет, осигуровките ще ти се внасят върху действителното отработено време или за времето, до когато излезеш в болнични. Да, за момента законово тези здравни осигуровки се плащат докато си в платено майчинство. От догодина не се знае как ще променят закона. Нещо, което преди мен са пропуснали да ти кажат - там, където формално ще те назначават трябва да ти оформят договора като безсрочен, за да имаш право на платеното майчинство до две годишна възраст на детето. Трябва да имаш шест пълни месеца на висока заплата, така че в новата фирма могат да те осигуряват и на минималния осигурителен доход, т.к. болничният за бременност и раждане ще почне м.01.2009 г., а ти от м.07.2008 г. до м.12.2008 г. имаш точно шест месеца на висока заплата. Съветвам те да не взимаш болнични през тези шест месеца, т.к. ще ти падне базата. Успех ти пожелавам и безпроблемна бременност.

# 4
  • София
  • Мнения: 78
Най-искрени благодарности на anii_ta и alex_a   bouquet  bouquet  bouquet Добре, че ги има тези форуми, че да разберем как стоят наистина нещата, защото работодателя гледа да те прецака. Добре че счетоводителката ми каза да се опиатм да си намеря фирма, иначе щяха да закрият и да остана без майчинство. Много Ви благодаря мами!!!! Да са Ви живи и здрави ангелчетата и да Ви радват много!!!  love001  love001 smile3525 family smile3501 balloon newsm03 newsm10

# 5
Здравейте и от мен,някой може ли да ми каже нещо и за моя проблем-преди няколко дена получих предизвестие за съкращение което е 30 дена и след няколко дена разбрах,че съм бременна-в такъв случей могат ли пак да ме съкратят.Моля ви някой да ми разясни нещо по този въпрос. Cry Cry Cry

# 6
Здравейте и от мен,някой може ли да ми каже нещо и за моя проблем-преди няколко дена получих предизвестие за съкращение което е 30 дена и след няколко дена разбрах,че съм бременна-в такъв случей могат ли пак да ме съкратят.Моля ви някой да ми разясни нещо по този въпрос.

# 7
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Благодаря ти много за отговора! Тоест ако намеря фирма, която да ме назначи веднага след прекратяването ми на сегашната работа и работя формално до 12/01 от когато трябва да изляза в 45 дни - фирмата ще плати осигуровки само за тези 12 дни или за целия месец? А след това тези здравни 8-10 лева се плащат до 2 години ли ? Още един въпрос - от 01/07 ме осигуряват на 500 лв. В евентуалната нова фирма на колко би било добре да платя осигуровки?
Мерси още веднъж!!!!!!!!   Hug

Внася се само за периода, в който си била на договори ако се касае само за един ден сумата на договора няма голямо значение, защото няма да повлияе на обезщетенията ти. Здравните се внасят до навършване на две години от детето и за тази година са 4.8% * 260 лева.

# 8
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Здравейте и от мен,някой може ли да ми каже нещо и за моя проблем-преди няколко дена получих предизвестие за съкращение което е 30 дена и след няколко дена разбрах,че съм бременна-в такъв случей могат ли пак да ме съкратят.Моля ви някой да ми разясни нещо по този въпрос. Cry Cry Cry

Уведомила ли си работодателя, че си бременна? Ако - да - имаш закрила при уволнение съгасно КТ.

# 9
Да уведомих работодателя си вече,каза че пак ще ме съкрати ...

# 10
  • Мнения: 184
Да уведомих работодателя си вече,каза че пак ще ме съкрати ...
Има разлика между уволнение и съкращение.
Ако е съкращение трябва да има протокол за съкращаване на щата което да съдържа решение на управителя за премахване на длъжност еди коя си...
Трябва да има и Заповед във връзка с горепосочения протокол в който управителят да утвърждава ново щатно разписание на длъжностите във фирмата.
Също така, ако във фирмата сте повече от един човек на тази длъжност трябва да има и трета ЗАПОВЕД на управителя в която той да назначи човек или комисия със задачата да прецени кой точно да съкратят въз основа преценка на квалификацията и начина на изпълнение на задачите.
След преценката трябва да има Протокол от извършената преценка в който да фигурира МОТИВИРАНО РЕШЕНИЕ за съкращение на лицето Х с ЕГН хххххххххх
Всичките тези заповеди и протоколи трябва да са налице с изх № и дата преди съкращението.
Сега за конкретната ситуация: чл.333 (5) КТ - Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.
КОЕТО ЩЕ РЕЧЕ, ЧЕ МОГАТ ДА ТЕ УВОЛНЯТ САМО ПРИ:
1. при закриване на предприятието;
7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;
8. когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;
12. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.
чл.330/1/Работодателят може да прекрати трудовия договор без предизвестие, когато работникът или служителят бъде задържан за изпълнение на присъда.
чл.330/2/т. 6. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна т. 5 - ДВ, бр. 83 от 1998 г.) работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен;
Това са единствените случаи при които може да бъдеш уволнена. Ако не са налице - не може да те уволни. Направи ли го , можеш да отнесеш въпроса към ИТ и да осъдиш съответния работодател. Трудово-правните спорове са безплатни.
Според мен най-уязвима си откъм дисциплинарно уволнение.
Но ако си изпълняваш задълженията както трябва... няма смисъл от притеснения. Освен това дисциплинарното уволнение трябва да е много добре мотивирано от РАБОТОДАТЕЛЯ което ще рече, че  съгласно чл.188 от Кодекса на труда Дисциплинарните наказания са:
1. забележка;
2. предупреждение за уволнение;
3. уволнение.
Дисциплинарно уволнение може да се налага за:
1. три закъснения или преждевременни напускания на работа в един календарен месец, всяко от които не по-малко от 1 час;
2. неявяване на работа в течение на два последователни работни дни;
3. системни нарушения на трудовата дисциплина;
4. злоупотреба с доверието на работодателя или разпространяване на поверителни за него сведения;
5. ощетяване на гражданите от работници или служители в търговията и услугите чрез измама в цената, теглото, качеството на стоката или услугата;
6.участие в хазартни игри чрез телекомуникационни средства на предприятието и се възстановяват направените разходи в пълен размер;
7. други тежки нарушения на трудовата дисциплина.

При определяне на дисциплинарното наказание се вземат предвид тежестта на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, както и поведението на работника или служителя.
 За едно и също нарушение на трудовата дисциплина може да се наложи само едно дисциплинарно наказание.

Това е от мен.
Поздрави и не се отказвай! Ако причината за уволнение/съкращение е бременност направо са за съд! #Cussing out



# 11
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 483
Нерегистрирана е радост за душата ми!

Аз вече нямам необходимото желание за подобни постове

Не знам колко жени ще прочетат тази тема, но имам една Огромна молба:

Мами, поставяйте проблемите обмислено и коректно, в случай че очаквате смислени постове, които поне отчасти отговарят на зададените въпроси.

# 12
Здравейте отново.Работодателя ми се съгласи да ме назначи отново,но има условие.Да прекарам цялата си бременност в болничен,това възможно ли е да стане.Като се има предвит,че работя с нощни смени,с утрови и вдигане на тежко.

# 13
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 483
Здравейте отново.Работодателя ми се съгласи да ме назначи отново,но има условие.Да прекарам цялата си бременност в болничен,това възможно ли е да стане.Като се има предвит,че работя с нощни смени,с утрови и вдигане на тежко.

Работодателят ти няма право да поставя подобни "условия".
Друг е въпросът, ако условията в които работиш са рискови за теб и детето. Изборът е личен.

# 14
  • Мнения: 418
Когато става въпрос само за дисциплинарно наказание "забележка",има ли вратичка в закона с която да може да се избегне това наказание..най-малко защото не се чувстваш виновен по никакъв начин ..Майка с дете до 3 годишна възраст само от уволнение ли може да се избави,или и от наказание?Става въпрос за ЛРТП.

Общи условия

Активация на акаунт